Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φόρτωσα ( μέσω e-banking ) 30 ευρώπουλα στη revolut Τετάρτη 28/10/15 (αργία ) αλλά ακόμη δεν έχουν εμφανιστεί...

Λογικά όπως έχουν αναφέρει πρέπει να εμφανιστεί μέσα σε 2 εργάσιμες...

Σήμερα είναι η δεύτερη εργάσιμη, ελπίζω μέχρι το μεσημέρι να μπούν.

Άιντε να δούμε, μακάρι να δουλέψει, θα μας λύσει τα χέρια για το aliexpress.

 

 

Τελικά τι έγινε ; φάνηκαν τα χρήματα στη revolut ; πες μας νεότερα, γιατί η 11/11 στο ali πλησιάζει :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά τι έγινε ; φάνηκαν τα χρήματα στη revolut ; πες μας νεότερα, γιατί η 11/11 στο ali πλησιάζει :D

 

Ναι, φάνηκαν τα χρήματα την Παρασκευή το απόγευμα. Μέσα σε 2 εργάσιμες δηλαδή.

Έκανα ήδη πετυχημένη αγορά απο aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φάνηκαν τα χρήματα την Παρασκευή το απόγευμα. Μέσα σε 2 εργάσιμες δηλαδή.

Έκανα ήδη πετυχημένη αγορά απο aliexpress.

 

Μπηκαν και εμενα τα λεφτα στο revolut και εκανα αγορα απο ali σημερα στης 1 τα τραβηξε κανονικα απο υπολοιπο αλλα ακομα στο revolut λεη pending και στο αλι λεη is being verified.γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το top-up, το έκανες με έμβασμα? Εκεί που ρωτάει ποια έξοδα θες να χρεωθείς επέλεξες μόνο της δικής σου τράπεζας? Δηλαδή για να βάλεις 200€, έστειλες 200€ σου κράτησε η Πειραιώς άλλο 1€ προμήθεια και μπήκαν στο revolut 200€? Ή πρέπει να επιλέξεις να χρεωθείς όλα τα έξοδα και αν ναι, πόσα είναι?
ZTE nubia Z7 mini
Link to comment
Share on other sites

Η πειραιως σου κρατα το 1€ και μεταφερει 200€ συνολικη αφαιρεση απο το λογαριασμο σου 201€

Εγω στις χρεωσεις επιλεγω SHA και η χρεωση ειναι μονο 1 €

 

http://i.imgur.com/UEff5xu.png

 

http://i.imgur.com/GDyHJj6.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και γω την πρωτη μου "δοκιμαστικη" αγορα με mastercard της Skrill και την αποθηκευσα στο λογαριασμο μου; Ειναι "επιφοβο"; Μπορω καπως να την διαγραψω?

 

Επειδη θελω να ξαναστειλω λεφτα με εμβασμα και επειδη μαλλον την τελευταια φορα εκανα πατατα, το reference id τελικα που το βαζουμε; Στο Beneficiary Customer ή στο details of payment?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω το ιδιο λαθος,δεν εβαλα reference..

Δηλαδη τα εχασα τα χρηματα που εβαλα? γιατι γραφει οταν πας να κανεις το εμβασμα μεσω web banking ''don't forget to put in your reference as is otherwise we will not be able to recognize''

κριμα... :cry:

τελικα σε πιο σημειο γραφουμε το reference??

Edited by xdimension
Link to comment
Share on other sites

μολις εστειλα 30 ευρω απο εθνικη internet banking

μολις εβαλα το ΙΒΑΝ απο κατω μου εβγαλε αυτο BIC Τράπεζας Δικαιούχου και εβαλε μονο του αυτο BARCGB22XXX

απο κατω ειχε αυτο Τράπεζα: BARCLAYS BANK PLC Δικαιούχος και εκει εβαλα τους 8 αριθμους του reference

και εκει που ελεγε Αιτιολογία (για τον δικαιούχο) εβαλα παλι το reference και το ονομα μου σε λατινικα.

τωρα αν τα εκανα σωστα σε 2 μερες θα δειξει :)

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα digitizer από aliexpress και 5 μέρες μετά την πληρωμή θυμήθηκε ο πωλητής να μου πει ότι είναι out of stock.

Μου ζήτησε να κάνω cancelation με αιτιολογια οτι δεν θέλω πλέον το αντικείμενο και πως μετά αυτός θα μου κάνει άμεσο refund.

 

 

  • Είναι ασφαλές αυτό ή παίζει να χάσω την ασφάλεια του aliepay έτσι?
  • Γιατί ζήτησε την συγκεκριμένη αιτιολογία και όχι την αληθινή, δηλαδή το out of stock?
  • Επίσης γιατί δεν το ακυρώνει αυτός?
  • Επίσης επειδή μου την έδωσε θέλω να του αφήσω αρνητικό feedback. Γίνεται μετά την ακύρωση?

 

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα digitizer από aliexpress και 5 μέρες μετά την πληρωμή θυμήθηκε ο πωλητής να μου πει ότι είναι out of stock.

Μου ζήτησε να κάνω cancelation με αιτιολογια οτι δεν θέλω πλέον το αντικείμενο και πως μετά αυτός θα μου κάνει άμεσο refund.

 

 

  • Είναι ασφαλές αυτό ή παίζει να χάσω την ασφάλεια του aliepay έτσι?
  • Γιατί ζήτησε την συγκεκριμένη αιτιολογία και όχι την αληθινή, δηλαδή το out of stock?
  • Επίσης γιατί δεν το ακυρώνει αυτός?
  • Επίσης επειδή μου την έδωσε θέλω να του αφήσω αρνητικό feedback. Γίνεται μετά την ακύρωση?

 

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

 

Στο ζητάει γιατί νομίζω αν ακυρώσει ο πωλητής έχει κάποια "ποινή" απο το aliexpress.

Αν πεις οτι πλέον δεν το θές δεν χάνεις κάτι.

Απλά μπορεί να συμφωνήσει πιο γρήγορα και να προχωρήσει το refund. Αλλιώς μπορεί να σε καθυστερήσει επίτηδες.

Feedback σε ακυρωμένη συναλλαγή δεν μπορείς να αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

................... το reference id τελικα που το βαζουμε; ...............

......................τελικα σε πιο σημειο γραφουμε το reference??

 

http://i.imgur.com/SMXzkt6.jpg

 

 

 

Παρήγγειλα ένα digitizer από aliexpress και 5 μέρες μετά την πληρωμή θυμήθηκε ο πωλητής να μου πει ότι είναι out of stock.

Μου ζήτησε να κάνω cancelation με αιτιολογια οτι δεν θέλω πλέον το αντικείμενο και πως μετά αυτός θα μου κάνει άμεσο refund.

 

 

  • Είναι ασφαλές αυτό ή παίζει να χάσω την ασφάλεια του aliepay έτσι?
  • Γιατί ζήτησε την συγκεκριμένη αιτιολογία και όχι την αληθινή, δηλαδή το out of stock?
  • Επίσης γιατί δεν το ακυρώνει αυτός?
  • Επίσης επειδή μου την έδωσε θέλω να του αφήσω αρνητικό feedback. Γίνεται μετά την ακύρωση?

 

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

 

Εγω δεν θα το τραβαγα και θα ακυρωνα , υποψην οτι σχεδον ολοι οι πωλητες ( σκεφτειται ενα μικρο γραφειακι ή ενα γραφειο σε ενα σπιτι ειναι οι περισσοτεροι και καθε μερα μαζευουν τις παραγγελιες και πανε και αγοραζουν απο τα μεγαλα μαγαζια της σενζεν ( εκει ειναι ολα τα εργοστασια και οι μεγαλες αποθηκες ) .

Θα του ειχαν πει οτι ειχαν , αλλα ξεμειναν , εψαξε 5 ημερες αλλα δεν βρηκε και εκατσε(ες) στον Ασσο .

 

Τωρα αμα ακυρωσεις , το δεχετε αυτος και εχεις refund αμεσα ( 1-2 ημερες) αλλα δεν μπορεις να αξιολογησης .

 

Ο αλλος τροπος ειναι να κανεις dispute και να ξεκινησει η διαδικασια μεχρι να παρεις τα λεφτα πισω ( θα τα παρεις ουτος ή αλλως ) και θα εχεις την δυνατοτητα να κανεις και αξιολογηση , αλλα θα εχεις ενα περιτο dispute στον λογαριασμο σου ( το ιδιο με το Paypal ειναι που κοιτα οταν ανοιξεις μια διενεξη , ποσες εχεις ξανακανει κλπ κλπ )

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καλύτερα dispute και πες την αλήθεια. Αν κάνεις αυτό που σου λέει ο πωλητής μπορεί μετά να πάει να πει αυτός στο aliexpres ότι εγώ του το έστειλα αλλά αυτός θέλει ακύρωση. Έτσι είναι πιθανό να μπεις σε ταλαιπωρία. Λίγο τραβηγμένο βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

.............πει αυτός στο aliexpres ότι εγώ του το έστειλα αλλά αυτός θέλει ακύρωση. ............

 

Tracking number ομως ?

Επισης εχεις πιστευω αντιγραφο της επικοινωνιας που σου λεει να κανεις ακυρωση , οποτε ! !

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Μπορεί αυτός να δώσει ψεύτικο tr. number και μετά πρέπει να περιμένει ο αγοραστής 60 μέρες, να αποδείξει ότι δεν παρέλαβε και να ανοίξει dispute. Βρασε ρύζι δηλαδή...

Την αλήθεια πάντα για να είμαστε καλυμενοι. Σιγά το πράμα εξάλλου λάθος του πωλητή είναι.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αμα ακυρωσεις , το δεχετε αυτος και εχεις refund αμεσα ( 1-2 ημερες) αλλα δεν μπορεις να αξιολογησης .

Ο αλλος τροπος ειναι να κανεις dispute και να ξεκινησει η διαδικασια μεχρι να παρεις τα λεφτα πισω ( θα τα παρεις ουτος ή αλλως ) και θα εχεις την δυνατοτητα να κανεις και αξιολογηση , αλλα θα εχεις ενα περιτο dispute στον λογαριασμο σου ( το ιδιο με το Paypal ειναι που κοιτα οταν ανοιξεις μια διενεξη , ποσες εχεις ξανακανει κλπ κλπ )

Θα φανεί όμως σε κάποια άλλη περίπτωση ότι εσύ "κάνεις πίσω" και ... ταλαιπωρείς τον "αθώο" έμπορο ....

Εξαρτάται. Μπορεί αυτός να δώσει ψεύτικο tr. number και μετά πρέπει να περιμένει ο αγοραστής 60 μέρες, να αποδείξει ότι δεν παρέλαβε και να ανοίξει dispute. Βρασε ρύζι δηλαδή...

Την αλήθεια πάντα για να είμαστε καλυμενοι. Σιγά το πράμα εξάλλου λάθος του πωλητή είναι.

Συμφωνώ απολύτως, dispute και άφησέ τον να χτυπιέται ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι στο χρονο που θα εχεις πισω τα λεφτα σου για να το παρεις απο αλλου .

Εαν δεν σε ενδιαφερει βαρα του dispute

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

χα...χα...χα... κάποιοι Κινέζοι έχουν πολύ πλάκα, τώρα με τη γιορτή που έχουν 11-11-15, έχουν ανεβάσει τις τιμές τους μέχρι και 60% επάνω για να φαίνεται οτι ψωνίζεις εκέινη την ημέρα φθηνά.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο δοκιμασα να φορτώσω τη revolut για πρωτη φορα με μια χρεωστικη της eurobank και εφαγα ακυρο . Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ψωνίσω απο aliexpress ? Kαπου πηρε το ματι μου για προπληρωμενη της πειραιως , ισχυει κατι τετοιο ? Ευχαριστω ! Edited by vagos100
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα χρήματα στην revolut. Μπήκαν μετά από 2 εργάσιμες μέρες.

Τωρα προσπαθω να κάνω αγορα από το Aliexpress και μου βγάζει το ακόλουθο μηνυμα:

 

Your payment failed because your card issuer declined your payment. We suggest trying this payment again under card issuers authorization process which requires to verify your identity.

 

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ?

Επίσης στην κάρτα δεν υπαρχει το ονομα κατόχου. και μου το ζητάει στην πληρωμη του Aliexpress. Ειναι αυτό που εβαλα στην διευθυνση?

Link to comment
Share on other sites

χα...χα...χα... κάποιοι Κινέζοι έχουν πολύ πλάκα, τώρα με τη γιορτή που έχουν 11-11-15, έχουν ανεβάσει τις τιμές τους μέχρι και 60% επάνω για να φαίνεται οτι ψωνίζεις εκέινη την ημέρα φθηνά.

 

ελα ντε !

μα ποσο κουκουρουκου μπορει να ειναι καποιοι και να το κανουν ακομη αυτο .... :rolleyes:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα χρήματα στην revolut. Μπήκαν μετά από 2 εργάσιμες μέρες.

Τωρα προσπαθω να κάνω αγορα από το Aliexpress και μου βγάζει το ακόλουθο μηνυμα:

 

Your payment failed because your card issuer declined your payment. We suggest trying this payment again under card issuers authorization process which requires to verify your identity.

 

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ?

Επίσης στην κάρτα δεν υπαρχει το ονομα κατόχου. και μου το ζητάει στην πληρωμη του Aliexpress. Ειναι αυτό που εβαλα στην διευθυνση?

 

λογικα θα πρεπει να βαλεις το ονομα σου που εβαλες οταν εφτιαχνες την καρτα

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις μεταφερει χρηματα στο REVOLUT από ATICA GIFT CARD και αν ναι πως γινεται?

Πας εκει που γραφει Top up by card και γραφεις τα στοιχεια της καρτας σου και τα βαζει στο balance ?

Γινεται με αυτην καρτα το εχει κανει κανενας?

Edited by johnbakk
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις μεταφερει χρηματα στο REVOLUT από ATICA GIFT CARD και αν ναι πως γινεται?

Πας εκει που γραφει Top up by card και γραφεις τα στοιχεια της καρτας σου και τα βαζει στο balance ?

Γινεται με αυτην καρτα το εχει κανει κανενας?

 

Μα γιατι δεν κανεις εσυ την δοκιμη να ενημερωσεις και τους αλλους ?

Αφου εχεις την καρτα και εχει και το revolut σε τι κολλας ?

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι δεν κανεις εσυ την δοκιμη να ενημερωσεις και τους αλλους ?

Αφου εχεις την καρτα και εχει και το revolut σε τι κολλας ?

Εχεις δικιο αλλα δεν εχω χρηματα στην καρτα.Εχω πολύ καιρο να βαλω.Με αυτά που γινονται μου είναι αχρηστο να εχω μεσα χρηματα εχει και προμηθεια 1 ευρω η ATTICA.Για αυτό ρωταω αν το εχει κανει κανεις.

Edited by johnbakk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...