Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλο κουραγιο πες του

 

μαλλον καλο κουραγιο σε εμενα που θα προσπαθησω να σωσω την κατασταση και θα αναβαλω την ευρεση κινητου....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια μια βοηθεια μετα απο 50 μερες εκανα dispute σε συνενοησει με τν πωλητη για να παρω τα λεφτα πισω. Βλεπω τωρα οτι το δεχτηκε ο πωλητής. Τα λεφτα ποτε θα μπουν ομως γτ δεν μου εχουν ερθει ακομα?!
Link to comment
Share on other sites

μολις καποιος του Team διαβασει την υποθση και κανει την διαδικασια επιστροφης

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μια βοηθεια μετα απο 50 μερες εκανα dispute σε συνενοησει με τν πωλητη για να παρω τα λεφτα πισω. Βλεπω τωρα οτι το δεχτηκε ο πωλητής. Τα λεφτα ποτε θα μπουν ομως γτ δεν μου εχουν ερθει ακομα?!

 

Αργούν λίγο, κάνουν τουλάχιστον 8 ημέρες γιά να τα επιστρέψουν, και μετά εξαρτάται από το πότε τα "εμφανίζει" η τράπεζά σου.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αργούν λίγο, κάνουν τουλάχιστον 8 ημέρες γιά να τα επιστρέψουν, και μετά εξαρτάται από το πότε τα "εμφανίζει" η τράπεζά σου.

όχι δα. όσες φορές πήρα χρήματα πίσω απ το aliexpress , σε μια δυο εργάσιμες μέρες τα χα στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι μπορείτε δίνετε τη δυνατότητα στον πωλητή να κάνει extend το χρόνο πριν κάνετε dispute. Χθες παρέλαβα παραγγελία που είχα κάνει αρχές Μαρτίου. Ή τουλάχιστον όταν τελικά παραλαμβάνετε να δίνετε τα χρήματα πίσω στον πωλητή.

Αν όλοι το παίζουμε δύσκολοι ή πονηροί θα καταλήξουμε Ιταλία που δεν στέλνουν πια τίποτα οι κινέζοι...

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα 50 μερες φιλε μου μου ηταν πολλες για ενα μη συστημενο δεμα !!!Πρωτα φορα εκανα dispute στς 45 αγορςς που εχω κανει! Οσο για τα χρηματα πισω μου στειλανε e-mail οτι χρειαζετε 3-15 εργασιμες.ελπιζω να μην κανουν τοσες μερες μου φένετε πολυ! Ευχαριστω παντως!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για σένα φίλε μου. Πενήντα μέρες είναι πάρα πολλές, ναι. Σκέψου όμως ότι πιθανότατα δεν φταίει ο πωλητής. Το πιο πιθανό είναι να φταίνε τα ΕΛΤΑ. Άλλωστε οι περισσότεροι στο aliexpress στέλνουν tracking number από το οποίο βλέπεις αν ο άλλος το ταχυδρόμησε γρήγορα ή όχι. Η ευθύνη του πωλητή νομίζω ότι τελειώνει εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου δεν αντιλέγω αλλα και το tracking που μου εδωσε δεν δούλευε οποτε αναγκαστηκα πηγα. Προσπαθω να μιλαω με τον πωλητή πρωτα και αμα δεν βρεθει λυση ανοίγω… Ευτυχως μου τα εβαλε σημερα τα λεφτα μεσα σε λιγότερες απο 2 μερες παλι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι καλά έκανες. Και να ξέρεις ότι τα χρήματα δεν αποδίδονται από το aliexpress στον πωλητή παρά μόνο μετά που θα κάνεις εσύ Confirm ότι παρέλαβες ή μετά που θα λήξει η περίοδος για το dispute. Επομένως τα χρήματά σου δεν τα είχε ποτέ αυτός και δεν κινδύνευαν.
Link to comment
Share on other sites

σωστο το τελευταιο ποστ

το site κραταει τα χρηματα και τα δινει μονο εαν κανουμε Confirm goods acceptance

Ή αν τελειωσει ο χρονος.

Χθες εστειλα μηνυμα σε δυο καταστηματα για δυο προιοντα που αγορασα πριν ~50 μερες και δεν εχουν ερθει ακομα. Τελειωνει ο χρονος σε 5 και 7 μερες αντιστοιχα και ζητησα παραταση χρονου. Τα προιοντα ειναι στο αεροδρομιο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα μια αγορα απο αλι στις 8-5-14 και σημερα ελαβα ειδοποιηση να παω αυριο στο ταχυδρομειο να παραλαβω...

Ευτυχως μεχρι τωρα δεν αντιμετωπισα κατι (και ετσι ελπιζω και στο μελλον) και εχω παρει αρκετα πραγματα, απλα κοιταω τις πωλησεις του πωλητη και το ποσοστο που του δινουν οι πελατες... :)

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα αγορα 29-3-2015 και ακομη δεν εχει κινηθει τιποτα στο tracking number

μας μαμησε

Κάτι τρέχει με τα ταχυδρομεία τον τελευταίο καιρό... Ζήτα παράταση χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

εκανε επεκταση ο πωλητης απο μονος του

εγω ετσι πως το κοβω μαλλον δεν ξεκινησε ποτε απο κινα και το προβλημα ειναι εκει

 

κατηγορια ρουχων ειναι οποτε δεν καιγομαι , ειτε το παραλαβω ειτε παρω τα χρηματα ειναι το ιδιο για μενα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και πάλι παιδιά, εκανα μια παραγγελια χθες και σημερα μου βγαζει οτι το προιον δεν υπαρχει πλεον ενω περιμενω τον πωλητη να μου το στείλει.του εστειλα και μήνυμα τι να κανω τωρα?!!
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ιστορικό παραγγελίας σου. Εκεί μέσα έχει ενα χρονόμετρο που μετράει αντίστροφα. Λιγο πριν τελειώσει ο χρόνος αν δεν έχει στείλει το προϊόν ανοίγεις dispute. Aν το στείλει μέσα στο όριο (που λογικά αυτό θα γίνει) ξεκινάει νέα αντίστροφη μέτρηση που ορίζει το μέγιστο χρόνο μέχρι να φτάσει το προϊόν σε εσένα.

Καλό είναι τους χρόνους να τους πηγαίνουμε μέχρι το όριό τους πριν ανοίξουμε dispute.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε το ξερω αλλα δεν ειδα οτι εχει ship out 40 μερες μπορω να κανω και ακύρωση νομιζω τεσπα θα περιμένω λιγες μερες !!!

 

Γιαυτο τσεκαρουμε τους οδηγους ........

 

.............................

6. Ανοιγω σε αλλο Tab το 1ο που βλεπω ( εαν η τιμη δεν ειναι πολυ φευγα )

Εκει ελεγχω τα εξης :

Πόσο γρήγορα το στέλνει , οσο πιο γρήγορα τοσο πιο καλα (το εχει στοκ και θα τρεξει να το βρει μολις παραγγείλεις ) σε μερικούς θα δειτε ship out within 30 business days , αποφύγετε τις πολλές μέρες αν και από εμπειρία στις αρχές που δεν το πρόσεχα είχα παραγγείλει από τέτοιους και το έστειλαν μεσα σε 1 βδομάδα ........................

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Τιν εχω διαβασει φιλε απλα ξεχαστηκα και δεν τ ειδα. Απλα μου κανει εντυπωση οτι ο πωλητης δεν απαντάει στα μυνηματα και οσα πραγματα πουλαει μου βγαζει οτι δεν υπαρχουν πλέον.θα περιμενω λιγες μερες να δω τ θα γινει και βλεπουμε
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ποιο γρηγορα δεν θα μπορουσε να ερθει!εκανα αγορα 19 αυτου του μηνα και ηρθε σπιτι στις 27!:lol:
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα το δεμα

πριν ακριβως 60 μερες ειχα πληρωσει το προιον

 

παρ ολα αυτα το tracking εχει κολλησει στην Κινα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα χθες έκανα μια αγορά και σήμερα είδα ότι μου ζήτησε ο πωλητής επέκταση του χρόνου που θα ξεκινήσει να μου το στείλει. Προφανώς δεν το έχει σε στοκ. Αρνηθηκα και ζήτησα refund αφού τα χρήματα είχαν δεσμευτει. Ξέρετε πόσο θα κάνει να επιστραφούν?

Ωστόσο στο status λέει "αναμονή για αποδοχή του refund από τον πωλητή"

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...