Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω νομιζω οτι μεσα σε 10 ημερες πρεπει να το στειλεις και να υποβαλεις τα tracking details .

Οχι να φτασει σε 10 ημερες .

Το 10ημερο ειναι τα "ορια" που βαζει το Aliexpress για καθε ενεργεια που πρεπει να γινει στο dispute

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ειναι δυνατον να "χαθηκε" στην διαδρομη .

Να ξερεις οτο το Tracking δεν το παιρνουν οταν πει το δεμα στο ταχυδρομειο ( συνηθως δεν το πανε αυτοι αλλα υπαρχει ενδιαμεση εταιρια ).

Απλα εχουν πολλα tracking ( σκεψου σαν αυτοκολλητακια ) που βαζουν απο ; στην καθε αποστολη και περνιουνται οταν πανε στο ταχυδρομειο .

Αφου σου προτεινε ο ιδιος να κανεις dispute δεν ειναι μαιμουδιαρης .

Σε 3-5 ημερες θα εχεις τα λεφτα πισω .

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Σημαίνει ότι θα έρθει μέσω Ολλανδίας;

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημαίνει ότι θα έρθει μέσω Ολλανδίας;

.....

ΠΡΟΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΟΔΗΓΟ

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!

Γραφικό διάγραμμα (δεν είναι απόλυτα ακριβές αλλά δίνει μια ιδέα σύντομα)

·Ταχυδρομείο Κίνας (China Post)

Σε κάθε κατάσταση αναφέρεται και ο ταχυδρομικός κώδικας της περιοχής όπου βρίσκεται το πακέτο στην Κίνα. Θα γράψω τα βασικά για το tracking της κίνας

Collection...Αυτό εμφανίζεται όταν η μεταφορική εταιρία παραδώσει τα πακέτα στο ταχυδρομείο

Opening...Εμφανίζεται κατά το άνοιγμα και έλεγχο του πακέτου. Θεωρητικά γίνεται στο τελωνείο προτού φύγει το πακέτο από Κίνα

Departure from outward office of exchange...Εμφανίζεται κατά την αναχώριση από Κίνα

Arrival at inward office of exchange...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη. Ως location βλέπουμε πχ το GRATHA: GReece ATHens Airport

NULL...Όταν εμφανίζεται αυτό, κοιτάμε το Location και βλέπουμε πού έχει καταγραφεί η πτήση (PEK: Πεκίνο, ή CAN: Guangzhou Baiyun International Airport κλπ)

 

 

.

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τα φώτα σας. Εχω παραγγείλει εδώ και 45 μέρες μία θήκη κινητού από ALI και το tr. number που μου έδωσε ο κινέζος

RI276721771CN δεν εμφανίζεται πουθενά :wacko:, πράγμα που παραδέχεται και αυτός. Ετσι κι αλλιώς βεβαια έκανα dispute, που

μου το πρότεινε και αυτός. Ερωτήσεις

 

1) Είναι δυνατόν να το έστειλε και αν μην εμφανίζεται το tr. number ή απλά ο κινέζος μου λέει κινεζιές :mad:

2) Πόσες μέρες μετά και το 5ήμερο που έκανα το dispute ( και το δεχθεί ο πωλητής ) εμφανίζονται τα χρήματα στην κάρτα μου;

Φίλε μου δεν εμφανίζεται το tr Number επειδή απλά το έστειλε χωρίς tr.number. Δεν χρεώνονται αριθμό αναζήτησης σε πράγματα μικρής αξίας γιατί δεν τους συμφέρει. Απλώς δίνουν ένα ψεύτικο για να είναι στα πλαίσια των κανόνων του Ali. Είχα την ίδια περίπτωση και ότι σου λέω μου τα είπε ο ίδιος ο πωλητής.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Στην συνέχεια των παραπάνω το Ali μου είπε

 

Order NO:65152402617443 Status:Seller accept issue Reminder:The dispute has been accepted

Please see the dispute result in Dispute Information.

 

1) Κάνω κάποια άλλη ενέργεια ή περιμένω το refund στην πιστωτική μου;

2) Κάνει 10-15 εργάσιμες να εμφανισθεί;

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω!

Θα ήθελα μια μεγάλη βοήθεια, έχω παραγγείλει στο AliExpress 3 παιδικά κοστούμια για τα ανίψια μου λόγο γάμου η παραγγελία έγινε 6/12 δεν τα έχω λάβει ακόμα και από το tr number που εισάγω στα ΕΛΤΑ η τελευταία ενημέρωση είναι "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 16-12-2014 18:23 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ" Αυτό τι ακριβώς σημαίνει;

Υ.γ Ξέρω πως έπρεπε να διαβάσω προηγούμενες αναρτήσεις αλλά αύριο λήγει το περιθώριο τον 60 ημερών και δε ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω να περιμένω ή να πατήσω open Dispute;

Υ.γ2 ο χρόνος πιέζει γιατί ο γάμος είναι 14/2.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε dispute μπορει να μην εφυγαν απο κινα ...

δωσε ολη τηνπορεια του δεματος που σου δειχνει

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε dispute μπορει να μην εφυγαν απο κινα ...

δωσε ολη τηνπορεια του δεματος που σου δειχνει

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-12-2014 10:31 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 16-12-2014 18:23 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Μάλλον αυτό εννοείς.

και αυτό μου εμφανίζει το Κινέζικο post office

item No. Year Status Location Destination Country Date

RJ312917800CN 2014 Collection 31546600 GR 20141213 1031

RJ312917800CN 2014 Opening 31002400 GR 20141215 0726

RJ312917800CN 2014 Dispatching 31002400 GR 20141215 0921

RJ312917800CN 2014 Opening 20110600 GR 20141216 1432

RJ312917800CN 2014 Departure from outward office of exchange 20110600 GR 20141216 1821

Edited by Stavros_G
Link to comment
Share on other sites

http://http://m.aliexpress.com/item/32275818673.html παιδιά γεια σας ειμαι καινούριος και θ ήθελα να ψωνίσω 2 κομμάτια από αυτο. Αξίζει; Πως γλιτώνω το τελωνείο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://m.aliexpress.com/item/32275818673.html

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-12-2014 10:31 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 16-12-2014 18:23 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Μάλλον αυτό εννοείς.

και αυτό μου εμφανίζει το Κινέζικο post office

item No. Year Status Location Destination Country Date

RJ312917800CN 2014 Collection 31546600 GR 20141213 1031

RJ312917800CN 2014 Opening 31002400 GR 20141215 0726

RJ312917800CN 2014 Dispatching 31002400 GR 20141215 0921

RJ312917800CN 2014 Opening 20110600 GR 20141216 1432

RJ312917800CN 2014 Departure from outward office of exchange 20110600 GR 20141216 1821

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-02-2015 21:29 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

Μπορεις να βλεπεις το δεμα σου εδω http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως γλιτώνω το τελωνείο;

 

Αυτό που ζητάς είναι παράνομο και ως εκ τούτου απαγορεύεται στο forum η οποιαδήποτε σχετική συζήτηση. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών για να μην υπάρξουν κυρώσεις αποκλεισμού πρόσβασης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Έκανα παραγγελία και μου έδωσε tracking number από Singapore post επίσης μου λέει ότι έμεινα άλλες 45 μέρες.Πως μπορώ να δω που βρίσκεται το κινητό .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Έκανα παραγγελία και μου έδωσε tracking number από Singapore post επίσης μου λέει ότι έμεινα άλλες 45 μέρες.Πως μπορώ να δω που βρίσκεται το κινητό .

Διαβασε τα προηγουμενα ποστ και θα βρεις την απαντηση που θες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ με βγάλατε από δύσκολη θέση!!! Καλημέρα και καλή συνέχεια! :D

 

Πήρα τηλ. στα ΕΛΤΑ και μου είπαν "εχθές έφτασε; Έχετε μέλλον κύριε να το λάβετε"

Οπότε μάλλον θα κοιτάξω για επιστροφή των χρημάτων...

Ευχαριστώ....

Edited by Stavros_G
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, παιδια εχετε alipay?ελεγα να φτιαξω για αγορες μεσω aliexpress...Ειναι αξιοπιστο? Βλεπω ζηταει και Identification doc type
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, παιδια εχετε alipay?ελεγα να φτιαξω για αγορες μεσω aliexpress...Ειναι αξιοπιστο? Βλεπω ζηταει και Identification doc type

Φυσικά κι είναι αξιόπιστο. Αλλά δεν είναι απαραίτητο για να κάνεις τις αγορές σου

Link to comment
Share on other sites

Δίνοντας τον αριθμό πιστωτικής (δεν θέλω να μπλέκω με προπληρωμένη) τον χρησιμοποιεί το aliexpress , ή τον μεταβιβάζει στον πωλητή ;
Link to comment
Share on other sites

Δίνοντας τον αριθμό πιστωτικής (δεν θέλω να μπλέκω με προπληρωμένη) τον χρησιμοποιεί το aliexpress , ή τον μεταβιβάζει στον πωλητή ;

 

Ο πωλητης δεν λαμβανει τετοια στοιχεια .

Μονο τα χρηματα , εφοσον πατησεις οτι παρελαβες και εισαι ΟΚ .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα , βάζω το tracking number δεξιά πάνω στο παρακάτω link

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

και λέει δεν εντοπίστηκε από το Ali λέει ότι έγινε shipped εδώ και 15 μέρε.ς .Μπορώ να μάθω κάπως αλλιώς που είναι το δέμα μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα , βάζω το tracking number δεξιά πάνω στο παρακάτω link

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

και λέει δεν εντοπίστηκε από το Ali λέει ότι έγινε shipped εδώ και 15 μέρε.ς .Μπορώ να μάθω κάπως αλλιώς που είναι το δέμα μου

Ερωτήσεις γιά αποστολές εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δίνοντας τον αριθμό πιστωτικής (δεν θέλω να μπλέκω με προπληρωμένη) τον χρησιμοποιεί το aliexpress , ή τον μεταβιβάζει στον πωλητή ;

Πουθενά και ποτέ κανένας πωλητής δεν παίρνει πρόσβαση σε στοιχεία τραπεζικών καρτών, ακόμη κι όταν πληρώνεις άμεσα με κάρτα (πχ σε ελληνικά καταστήματα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σημερα παρελαβα το κινητο απο ali ενα zte v5 redbull. Η παραγγελια εγινε την προηγουμενη τριτη, αποστολη παρασκευη και μια εβδομαδα αργοτερα το εχω στα χερια. η αποστολη εγινε με fedex χωρις κανενα προβλημα με το τελωνειο μιας και η αποστολη εχει ως εξης : το δεμα παει πρωτα αγγλια με dhl και απο αγγλια αποστελεται ελλαδα με fedex.... πιστευω οτι αξιζει τα 19 ευρω περιπου εξτρα αφου εχεις το δεμα σε 10 μερες.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...