Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρήγγειλέ το φίλε μου, θα κάνουν 24 με 48 ωρες γιά να "επιβεβαιώσουν" την πληρωμή, και μετά όσες ημέρες σου λέει, εφ'όσον φυσικά λέει αλήθεια. Το tracking number από την στιγμή που θα σου το δώσουν μπορεί να κάνει και 5 ημέρες να "φανεί".

Προσοχή, μην δεχθείς αποστολή μέσω DHL ή άλλης courier γιατί θα μπλέξεις με εκτελωνισμούς. :)

 

Οκ το παρραγγελνω και ο θεος βοηθος:) Πρεπει να προσεξω κατι αλλο? Ποσες μερες υπολογιζης για Αθηνα? Θα το παραγγειλω με απλο ταχυδρομειο, ελπιζω να μην εχω προβλημα. επλιζω να μην χασουμε το 50αρι που βγαινει η αγορα:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ το παρραγγελνω και ο θεος βοηθος:) Πρεπει να προσεξω κατι αλλο? Ποσες μερες υπολογιζης για Αθηνα? Θα το παραγγειλω με απλο ταχυδρομειο, ελπιζω να μην εχω προβλημα. επλιζω να μην χασουμε το 50αρι που βγαινει η αγορα:X

Δεν μπορώ να υπολογίσω χρόνο, αλλά να είσαι βέβαιος ότι δεν θα χάσεις τα χρήματά σου.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να υπολογίσω χρόνο, αλλά να είσαι βέβαιος ότι δεν θα χάσεις τα χρήματά σου.

 

Χρειαζεται να προσεξω κατι αλλο κατα την παραγγελεια του προιοντος? τι θα πρεπει να βαλω για να μην εχω μπλεξιματα με τελωνειο και δασμους.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να προσεξω κατι αλλο κατα την παραγγελεια του προιοντος? τι θα πρεπει να βαλω για να μην εχω μπλεξιματα με τελωνειο και δασμους.

 

Αν και δεν επιτρέπεται να το λέω, ρώτησε τον πωλητή εάν μπορεί να βάλει στο δεματάκι αξία κάτω από 30 δολλάρια.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

@ panos saxo

Καθυστερημενα λογω εβδομαδας διακοπών. Σορι...

Θα φτιαξεις μια καρτα απο το πισι ή την τράπεζά σου. πχ Mastercard ή Visa. Αυτη η καρτα συνήθως δεν <υπαρχει> δηλ δεν εχεις ενα πλαστικο κομματι στο χερι. Οι συναλλασσόμενοι διαδικτυακα μαζι σου πχ aliexpress αλλα κ οποιοσδηποτε άλλος στο διαδίκτυο τη <βλεπει> σαν κανονικη πιστωτικη καρτα μονο που εσυ εχεις φορτωσει μεσα όσα θες πχ 130 ε ή εχεις βαλει όριο οτι δεν θα γίνονται κινήσεις πανω απο ενα ποσο ημερησίως. Ξαναλεω οτι θα βαζεις στο internet κωδικους κανονικα ωσαν να προκειται για ΝΟΡΜΑΛ πιστωτικη δεν τους λες prepaid κλπ

Link to comment
Share on other sites

Να υπολογίζεις 1 μήνα φίλε μου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ το παρραγγελνω και ο θεος βοηθος:) Πρεπει να προσεξω κατι αλλο? Ποσες μερες υπολογιζης για Αθηνα? Θα το παραγγειλω με απλο ταχυδρομειο, ελπιζω να μην εχω προβλημα. επλιζω να μην χασουμε το 50αρι που βγαινει η αγορα:X

 

Να υπολογίζεις 1 μήνα φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ηθελα λιγο την γνώμη σας. Παράγγειλα απο aliexpress Store: CBT (HK) LTD στις 4-7-14 ενα τηλέφωνο. η αποστολή έγινε 12 ημέρες μετα 1-2 ώρες πριν λήξη η αντιστροφή μετρηση για την ακύρωση. έως σημερα εχουν περάσει 16 ημέρες απο την αποστολή την δευτερα θα ειναι 19. :confused: το tacking number που μου δώσανε δεν βγαίνει πουθενα (δεν βρέθηκε το αντικειμενο γράφει) η αποστολη εγινε με Singapore Post's Τι λέτε να κάνω; ποσες ημέρες να περιμένω ακομα πριν χρησιμοποιήσω το Dispute, οι περισσοτεροι φιλοι μου που παράγγειλαν πήραν τα πραγματα τους μεσα σε 15 ημέρες. ευχαριστήσω για τον χρόνο σας.
"τα γενoνότα δεν έχουν πολικότητα από μόνα τους, η δική μας γνώμη για αυτά είναι που την καθορίζει."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ηθελα λιγο την γνώμη σας. Παράγγειλα απο aliexpress Store: CBT (HK) LTD στις 4-7-14 ενα τηλέφωνο. η αποστολή έγινε 12 ημέρες μετα 1-2 ώρες πριν λήξη η αντιστροφή μετρηση για την ακύρωση. έως σημερα εχουν περάσει 16 ημέρες απο την αποστολή την δευτερα θα ειναι 19. :confused: το tacking number που μου δώσανε δεν βγαίνει πουθενα (δεν βρέθηκε το αντικειμενο γράφει) η αποστολη εγινε με Singapore Post's Τι λέτε να κάνω; ποσες ημέρες να περιμένω ακομα πριν χρησιμοποιήσω το Dispute, οι περισσοτεροι φιλοι μου που παράγγειλαν πήραν τα πραγματα τους μεσα σε 15 ημέρες. ευχαριστήσω για τον χρόνο σας.

Πρώτον εάν θέλεις βάλε τον δεσμό γιά να δούμε το κατάστημα και τον αριθμό αποστολής.

Δεύτερον στείλε μήνυμα στον πωλητή {αλλά πάντοτε από την σελίδα του προϊόντος και όχι από το τσατ γιά να μένει γραπτό}.

Να του πείς ότι εάν μέσα σε 24 ώρες δεν εμφανισθεί ο αριθμός θα ζητήσεις ακύρωση της παραγγελίας.

Να ξέρεις ότι πολλοί από αυτούς συνεργάζονται με "εσωτερικές" ταχυδρομικές υπηρεσίες οι οποίες τους δίνουν αριθμό και στέλνουν το δέμα όποτε θέλουν.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ηθελα λιγο την γνώμη σας. Παράγγειλα απο aliexpress Store: CBT (HK) LTD στις 4-7-14 ενα τηλέφωνο. η αποστολή έγινε 12 ημέρες μετα 1-2 ώρες πριν λήξη η αντιστροφή μετρηση για την ακύρωση. έως σημερα εχουν περάσει 16 ημέρες απο την αποστολή την δευτερα θα ειναι 19. :confused: το tacking number που μου δώσανε δεν βγαίνει πουθενα (δεν βρέθηκε το αντικειμενο γράφει) η αποστολη εγινε με Singapore Post's Τι λέτε να κάνω; ποσες ημέρες να περιμένω ακομα πριν χρησιμοποιήσω το Dispute, οι περισσοτεροι φιλοι μου που παράγγειλαν πήραν τα πραγματα τους μεσα σε 15 ημέρες. ευχαριστήσω για τον χρόνο σας.

Το κατάστημα είναι καλό, μήπως παρείγγειλες κάτι που δεν υπάρχει διαθέσιμο προσωρινά; πχ κάποιο πολύ νέο μοντέλο κινητού/τάμπλετ. Πες μας τι παρείγγειλες. Το ότι έδωσαν τελευταία στιγμή τράκινγκ για να μη χάσουν τη παραγγελία δείχνει πως το πιθανότερο περιμένουν παραλαβή απ το προϊόν που ζήτησες χωρις να ναι σίγουροι, αλλιως δίνουν το τρακινγκ σε 1-2 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση βοήθεια να τα υπολοιπα στοιχεια της παραγγελίας μου:

 

http://www.aliexpress.com/snapshot/6144283521.html

http://www.aliexpress.com/store/106530

http://www.singpost.com/

Tracking number: RF239517887SG

 

λέω να περιμένω ως την πέμπτη 7-8 (περιπου 22 ημέρες απο την αποστολή) και να δω το Dispute μετα τι λέτε;

"τα γενoνότα δεν έχουν πολικότητα από μόνα τους, η δική μας γνώμη για αυτά είναι που την καθορίζει."
Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβεροί στο Aliexpress. Ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα κάνουν στην υπόθεσή μου. μετά από μισό μήνα+ αφού μου λένε

Our Case Management Team will conduct the final arbitration and make their judgment based on the evidence submitted

Pay-pal και πάλι Paypal:shifty:

 

Aπό εμένα ένα μεγάλο Χ στο aliexpress!!!

Aνοίγω dispute 3/7/2014 και αποφασίζουν 28/7/2014.......( μετά από ..25 ολόκληρες μέρες:mad:) να τους απαντήσω εγώ ...μέσα σε 3 μόνο μέρες.....) ή να στείλω πίσω το προιόν ( κόστος ταχυδρομικών΄σχεδόν ίσο με την αγορά του!!) ή partial refund 10% ( 1,15€!!) ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΌΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ,αφού ο πωλητής δεν έχει owner manual στα αγγλικά και πριν το dispute έκανε τον ...κινέζο!!!

Από εδώ και πέρα ΄ΜΟΝΟ PAYPAL:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal πάλι θα σε γείωναν, αλλά σε πιο σύντομο διάστημα. Δεν είναι σοβαρός λόγος για dispute αυτός.
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανεβάζω την σηζητηση με τον κινέζο σε μορφη jpg (κάτω τα παλαιότερα μηνυματα) , πραγματικα θα αποφύγω το aliexpress στο μέλλον ισως το to2c.com να ειναι καλυτερη επιλογή. [ATTACH]48131[/ATTACH] :confused:
"τα γενoνότα δεν έχουν πολικότητα από μόνα τους, η δική μας γνώμη για αυτά είναι που την καθορίζει."
Link to comment
Share on other sites

Aπό εμένα ένα μεγάλο Χ στο aliexpress!!!

Aνοίγω dispute 3/7/2014 και αποφασίζουν 28/7/2014.......( μετά από ..25 ολόκληρες μέρες:mad:) να τους απαντήσω εγώ ...μέσα σε 3 μόνο μέρες.....) ή να στείλω πίσω το προιόν ( κόστος ταχυδρομικών΄σχεδόν ίσο με την αγορά του!!) ή partial refund 10% ( 1,15€!!) ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΌΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ,αφού ο πωλητής δεν έχει owner manual στα αγγλικά και πριν το dispute έκανε τον ...κινέζο!!!

Από εδώ και πέρα ΄ΜΟΝΟ PAYPAL:)

 

Στο PayPal πάλι θα σε γείωναν, αλλά σε πιο σύντομο διάστημα. Δεν είναι σοβαρός λόγος για dispute αυτός.

Από την πρώτη στιγμή είπα του φόλου μας ότι δεν είναι λόγος γιά dispute το ότι δεν είχε οδηγίες αλλά δεν με άκουσε και συνεχίζει ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανεβάζω την σηζητηση με τον κινέζο σε μορφη jpg (κάτω τα παλαιότερα μηνυματα) , πραγματικα θα αποφύγω το aliexpress στο μέλλον ισως το to2c.com να ειναι καλυτερη επιλογή. [ATTACH]48131[/ATTACH] :confused:

Ο πωλητής δεν έχει το κινητό σε στοκ και σου προτείνει έμεσσα να επιλέξεις άλλο μοντέλο, γιατί προφανώς δεν μπορεί να βρει στοκ απ το μοντέλο που διάλεξες, λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας απ το εργοστάσιο. Αυτό δεν έχει να κάνει με το aliexpress βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη στιγμή είπα του φόλου μας ότι δεν είναι λόγος γιά dispute το ότι δεν είχε οδηγίες αλλά δεν με άκουσε και συνεχίζει ...

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου αλλά επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη.

Φιλικά πάντα:)

 

( Σε 2 περιπτώσεις αγορά από ebay χωρίς owner manual και αμέσως οι κινέζοι μου έκαναν refund χωρίς επιστροφή προιόντος και χωρίς να περιμένω....25 μέρες την aliexpress να μου απαντήσει.....!)

Edited by NXONTZ
XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου αλλά επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη.

Φιλικά πάντα:)

 

( Σε 2 περιπτώσεις αγορά από ebay χωρίς owner manual και αμέσως οι κινέζοι μου έκαναν refund χωρίς επιστροφή προιόντος και χωρίς να περιμένω....25 μέρες την aliexpress να μου απαντήσει.....!)

 

Απο το ιντερνετ δεν μπορεσες να βρεις πουθενα user manual σε pdf?

Στη θεση σου αυτο θα εκανα καταρχην.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Απο το ιντερνετ δεν μπορεσες να βρεις πουθενα user manual σε pdf?

Στη θεση σου αυτο θα εκανα καταρχην.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά φίλε μου:wacko:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου έκαναν τη χάρη 2 φορές να επιλέξουν να ζημιωθούν οι άνθρωποι για κάτι επουσιώδες με φόβο το κακό feedback δεν σημαίνει ότι και η οπτική σου είναι απαραίτητα σωστή. Μια του κλέφτη δυό του κλέφτη...

 

(φιλικά όπως λες και εσύ)

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου έκαναν τη χάρη 2 φορές να επιλέξουν να ζημιωθούν οι άνθρωποι για κάτι επουσιώδες με φόβο το κακό feedback δεν σημαίνει ότι και η οπτική σου είναι απαραίτητα σωστή. Μια του κλέφτη δυό του κλέφτη...

 

(φιλικά όπως λες και εσύ)

Ακριβώς αυτό

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου αλλά επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη.

Φιλικά πάντα:)

 

( Σε 2 περιπτώσεις αγορά από ebay χωρίς owner manual και αμέσως οι κινέζοι μου έκαναν refund χωρίς επιστροφή προιόντος και χωρίς να περιμένω....25 μέρες την aliexpress να μου απαντήσει.....!)

Μην μπλέκεις το aliexpress με το γεγονός ότι ο πωλητής δεν σου απάντησε στο dispute 25 μέρες και σ έγραψε. Το ίδιο ακριβώς θα μπορουσαν να σου καναν κι οι άλλοι στο ebay, αφήνοντάς σε να περιμένεις να λήξει το dispute εφόσον δεν έκανες claim.

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής δεν έχει το κινητό σε στοκ και σου προτείνει έμεσσα να επιλέξεις άλλο μοντέλο, γιατί προφανώς δεν μπορεί να βρει στοκ απ το μοντέλο που διάλεξες, λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας απ το εργοστάσιο. Αυτό δεν έχει να κάνει με το aliexpress βέβαια

 

Δηλαδή ολες αυτές τις ημέρες που περιμενω απλα μου λέει πει ψέματα οτι το έστειλε? ΟΚ τωρα ένιωσα εντελώς ηλίθιος! μα ομως λέει οτι το έχει στείλει! :(

"τα γενoνότα δεν έχουν πολικότητα από μόνα τους, η δική μας γνώμη για αυτά είναι που την καθορίζει."
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό

 

Μην μπλέκεις το aliexpress με το γεγονός ότι ο πωλητής δεν σου απάντησε στο dispute 25 μέρες και σ έγραψε. Το ίδιο ακριβώς θα μπορουσαν να σου καναν κι οι άλλοι στο ebay, αφήνοντάς σε να περιμένεις να λήξει το dispute εφόσον δεν έκανες claim.

 

Αγαπητέ μου Σταύρο επειδή αε εκτιμώ πραγματικά απεριόριστα για λύσεις και τον χρόνο που αφιερώνεις και βοηθάς εμάς τα μέλη ( εγώ είμαι και ολίγον άσχετος λόγω ..ηλικίας ) θα ήθελα να σου επισημάνω τα εξής. Όπως ανέφερα και προηγουμένως

"Aνοίγω dispute 3/7/2014 και αποφασίζουν 28/7/2014.......( μετά από ..25 ολόκληρες μέρες ) να τους απαντήσω εγώ ...μέσα σε 3 μόνο μέρες.....)"

Αυτό για εμένα είναι απαράδεκτο και από την μικρή όντως πείρα μου( σε σχέση με εσένα φυσικά και άλλους εδώ μέσα) θα πώ ότι σε όσες αγορές έκανα εγώ από ebay δεν είχα ΠΟΤΕ τέτοια αντιμετώπηση... Θες τύχη, θές συγκυρίες ο καθένας κοιτάει και την δική του μεριά πάντα...

anyway από εμένα end of discussion...:) και καλες διακοπές για όσους πάνε....( και εγώ μέσα:rolleyes:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Δεν είχε owner manual ούτε είδα κάτι τέτοιο στην καταχώρηση. Πάντως η γνώμη μου είναι ότι όποιας αξίας και να παραγγείλεις πρέπει ο οποιοσδήποτε έμπορας κινέζος ή Αφρικανός να έχει ένα τυπικό after sale και όχι να σε εγγράφει κανονικά...;). Πάντως σκέφτομαι και μάλλον θα κάνω dispute ζητώντας partial refund.... αφού ο κινέζος είναι εξαφανισμένος:mad:

Μετά λέμε γιατί δεν στέλνει ο τάδε πωλητής στην Ελλάδα ή γιατί έχει πολλά έξοδα για μεταφορικά...

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

δεχεται τελικα paypal το aliexpress?

Oχι.. αλλά κάποιοι πωλητές αν τους ρωτήσεις έχουν λογαριασμό paypal

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...