Jump to content

Έλληνες Developers ψάχνουν ιδέες για Apps WP8


Calexako
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας. Τωρα με τα wp 8.1 έκανα τα πλακίδια μου διάφανα και σκέφτηκα πως θα ήταν ωραίο να είχαμε την επιλογή τα λευκά εικονίδια στο κέντρο κάθε πλακιδίου να τα αλλαζαμε χρώματα κατ επιλογή. Πως σας φαίνεται;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν δε θελεις να μοιραστεις τις ιδεες κ αρα να συνεργαστεις, θα σου προτεινα να ξεκινησεις να προσπαθησεις ο ιδιος να υλοποιησεις ότι σκεφτηκες, και ας μην το καταφερεις. αργα ή γρηγορα καποιος θα υλοποιησει την ιδεα σου, να εισαι σιγουρος γι αυτο'.

φιλικά.

 

Τελικά επικοινώνησε μαζί μου ένας νέος σχετικά προγραμματιστής με τον οποίο τα βρήκαμε μια χαρά. Σε 2 μήνες περίπου τελειώνουμε την πρώτη εφαρμογή (κυρίως λόγω μεγάλου data base) :D

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θα ήθελα αν γινόταν το ScummVM για τα adventures της Lucas Arts

και το Garageband (iOS) για δημιουργία μουσικής.

Ειδικά σαν το δεύτερο δεν υπάρχει σε κανένα άλλο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν βρισκω στα wp8 κάτι αντίστοιχο του acar(απο το play store ) απλα απίστευτη και πολύ χρήσιμη εφαρμογή ,το μόνο που μου λείπει.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλή θα ήταν μια εφαρμογή, που να ενσωματώνει στα Here της Νοκια pois (σημεία ενδιαφέροντος). Υπάρχουν κάποια (ξενοδοχεία, ΑΤΜ, νοσκομεία κ.α), αλλά λείπουν κάποια βασικά (ραντάρ, κάμερες ας πούμε :) )
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω με τη σειρά μου,

ένα RSS feeder που να καρφιτσώνει στην οθόνη έναρξης χωριστά πλακίδια για κάθε μια RSS διεύθυνση που του εισάγεις, και τα πλακίδια αυτά να είναι καθένα από αυτά και ένα live tile που εμφανίζει τις επικεφαλίδες του αντίστοιχου RSS feed.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο μια εφαρμογή μου λείπει εδώ μέσα.η χρυσή ευκαιρία.δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάτι τόσο χρήσιμο δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο μια εφαρμογή μου λείπει εδώ μέσα.η χρυσή ευκαιρία.δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάτι τόσο χρήσιμο δεν υπάρχει.

 

 

 

+1000

 

 

 

Και το vriskο.gr μια,απο της χρήσιμες εφαρμογές στο,android που είχα .

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη επίσης θα ήταν μια εφαρμογή Garmin connect που δεν υπάρχει για wp ενώ υπάρχει αντίστοιχη για Android http://connect.garmin.com/el-GR/ Edited by geolin
Link to comment
Share on other sites

Μια και η κουβέντα φέρνει τα GPS, θα ήθελα μια εφαρμογή αντίστοιχη του sygic speedometer, δηλαδή ένα app που να σε ειδοποιεί όταν πλησιάζεις σε γεωγραφικά σημεία ενδιαφέροντος δηλαδή pois. Αλλά αυτά τα pois να τα εισάγεις εσύ χειροκίνητα είτε ένα ένα είτε από database πχ pois.gr .

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να δώσω μερικές διευκρινίσεις από την πλευρά του developer, όσον αφορά εφαρμογές που προτείνετε με συγκεκριμένες λειτουργίες.

 

Γενικά ότι έχει να κάνει με δεδομένα τρίτων (υπάρχοντα site, εφαρμογές σε άλλες πλατφόρμες, ένα παράδειγμα που αναφέρθηκε είναι το taxheaven) είναι πρακτικά αδύνατο να υλοποιηθούν από ανεξάρτητους developers. Πρέπει να έχεις πρόσβαση στα δεδομένα για να κάνεις κάτι που αλληλεπιδρά με αυτά, οπότε μόνο οι ίδιοι μπορούν να δημιουργήσουν τέτοιες εφαρμογές, ή να αναθέσουν σε κάποιον wp developer να το κάνει.

 

Σχετικά με εφαρμογές που σπάνε, ή προσπαθούν να σπάσουν κωδικους από wifi δίκτυα, απορίπτονται από το Windows Store.

 

Εφαρμογές, που έχουν να κάνουν με αναχαίτιση/διακοπή/παρεμπόδιση/αλληλεπίδραση κλήσεων, sms, email κλπ. ξεχάστε τες. Το μοντέλο ασφάλειας στο λειτουργικό δεν επιτρέπει τέτοιες λειτουργίες. Είναι το μοντέλο που κρατάει το κινητό σας ασφαλές από ιούς και κακόβουλο λογισμικό.

 

Επίσης εφαρμογές που αλληλεπιδρούν με τα αισθητήρια της συσκευής και τρέχουν κλειστές (background tasks, κλειστή είναι μια εφαρμογή όταν έχουμε φύγει από αυτή, όχι όταν τρέχει κάτω από την κλειδωμένη οθόνη) δεν μπορούν να δημιουργηθούν, λόγο του μοντέλου οικονομίας της μπαταρίας, που απορρίπτει την πρόσβαση σε αυτά αν η εφαρμογή δεν είναι η foreground εφαρμογη (αν δεν είναι ανοιχτή η εφαρμογή και στο προσκήνιο).

Edited by PantelisAr
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πολύτιμο να συμπεριληφθεί στο παρόν θέμα η εξής παραπομπή,

όπου η Microsoft μέσω του uservoice ζητά από τους developers να υποδείξουν ποια API ζητούν να ανοίξουν:

http://wpdev.uservoice.com/forums/253374-missing-platform-apis

Missing Platform APIs

 

As we continue to evolve and grow Windows, we want your feedback on the APIs you need to be successful.

 

The most useful feedback will be in the form of requests for specific APIs or specific 3rd-party libraries, along with a general description of the scenario they help solve. These could be existing Windows APIs not currently permitted in Store Apps (Win32, COM, or .NET) or they could be APIs from other operating systems with no equivalents on Windows. In addition to the API itself, it’s also helpful to note whether you need to break out of the app sandbox in order to use the API effectively (for example, the CreateFile2 Win32 API is already available to Store apps, but cannot be used to access locations like the SD card). General feedback about broad sets of functionality not explicitly tied to APIs is better suited to the general UserVoice site.

 

What API is missing from the Store profile?

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πολύτιμο να συμπεριληφθεί στο παρόν θέμα η εξής παραπομπή,

όπου η Microsoft μέσω του uservoice ζητά από τους developers να υποδείξουν ποια API ζητούν να ανοίξουν:

http://wpdev.uservoice.com/forums/253374-missing-platform-apis

 

+1

 

Αυτό είναι ακριβώς αυτό που λέω στην τελευταία παράγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα ήθελε, θα μπορούσε κάποιος mod να ενσωματώσει την παραπομπή αυτή σε κάποιο άλλο σημείο ώστε να μη χαθεί μέσα στις σελίδες. Ειδικά από τη στιγμή που το τόπικ απευθύνεται και σε ενδιαφερόμενους developers.

 

Με την ευκαιρία να προσθέσω δυο ιδέες ακόμα:

 

- μια εφαρμογή που τη στιγμή που τραβάς κάποια selfie φωτογραφία, η οθόνη τη στιγμή εκείνη ταυτόχρονα θα γίνεται λευκή σε fullscreen ώστε να υποκαθιστά την έλλειψη ενός μπροστινού led και να φωτίζει κάπως το πρόσωπο

 

- εδώ είναι τα δύσκολα και ξέρω ότι δε γίνεται αλλά το ζητάω παρ' όλα αυτά μήπως κάποτε : μια εφαρμογή fm ραδιοφώνου που θα δείχνει rds και θα είναι πλήρως εναρμονισμένη με το metro style flat design των windows phone,

ειδάλλως, μια εφαρμογή που θα έχει πρόσβαση στη λίστα των αγαπημένων σταθμών της μαμά εφαρμογής fm ραδιοφώνου και θα αντιστοιχίζει στις συχνότητες τις ονομασίες των σταθμών τόσο στην αρχική οθόνη της μαμά εφαρμογής όσο και στη λίστα των αγαπημένων, ενώ επίσης η third party εφαρμογή αυτή θα μπορεί να κάνει επεξεργασία, μετονομασία, backup λειτουργικότητα, και αλλαγή της σειράς των αγαπημένων fm ραδιοσταθμών στην αποθηκευμένη λίστα της μαμά εφαρμογής FM radio

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

- εδώ είναι τα δύσκολα και ξέρω ότι δε γίνεται αλλά το ζητάω παρ' όλα αυτά μήπως κάποτε : μια εφαρμογή fm ραδιοφώνου που θα δείχνει rds και θα είναι πλήρως εναρμονισμένη με το metro style flat design των windows phone,

ειδάλλως, μια εφαρμογή που θα έχει πρόσβαση στη λίστα των αγαπημένων σταθμών της μαμά εφαρμογής fm ραδιοφώνου και θα αντιστοιχίζει στις συχνότητες τις ονομασίες των σταθμών τόσο στην αρχική οθόνη της μαμά εφαρμογής όσο και στη λίστα των αγαπημένων, ενώ επίσης η third party εφαρμογή αυτή θα μπορεί να κάνει επεξεργασία, μετονομασία, backup λειτουργικότητα, και αλλαγή της σειράς των αγαπημένων fm ραδιοσταθμών στην αποθηκευμένη λίστα της μαμά εφαρμογής FM radio

 

 

Δεν γίνεται αυτό που λες. Δεν μπορείς να διαβάσεις τους αγαπημένους σταθμούς της ενσωματωμένης FM Radio εφαρμογής.

 

Caution: FM radio is supported only in apps that target Windows Phone OS 7.1. If you use the FMRadio class in apps that target Windows Phone OS 8.0 or later, a RadioDisabledException indicates that the FM radio feature is not available. On Windows Phone 8 devices with a build of 8.0.10322 or greater, the run-time exception may not occur if you use the FMRadio API. However, the FMRadio API is not supported for apps that target Windows Phone OS 8.0.

 

 

Οπότε το μόνο που μένει από αυτά που ανέφερες που μπορεί να προστεθεί στις υπάρχουσες εφαρμογές ραδιοφώνου, είναι το backup (σίγουρα κάποιες το κάνουν) και το shuffle της λίστας των αγαπημένων που και αυτό μάλλον υπαρχει. Αν θα μπορούσες να σκεφτείς κάποιες άλλες έξυπνες λειτουργίες, που πραγματικά θα ήταν χρήσιμες και θα έκαναν να αξίζει να δημιουργηθεί μία ακόμα εφαρμογή ραδιοφώνου για να τις υλοποιήσει, είμαστε εδώ για να το συζητήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό που λες. Δεν μπορείς να διαβάσεις τους αγαπημένους σταθμούς της ενσωματωμένης FM Radio εφαρμογής.

 

 

 

 

Οπότε το μόνο που μένει από αυτά που ανέφερες που μπορεί να προστεθεί στις υπάρχουσες εφαρμογές ραδιοφώνου, είναι το backup (σίγουρα κάποιες το κάνουν) και το shuffle της λίστας των αγαπημένων που και αυτό μάλλον υπαρχει. Αν θα μπορούσες να σκεφτείς κάποιες άλλες έξυπνες λειτουργίες, που πραγματικά θα ήταν χρήσιμες και θα έκαναν να αξίζει να δημιουργηθεί μία ακόμα εφαρμογή ραδιοφώνου για να τις υλοποιήσει, είμαστε εδώ για να το συζητήσουμε. :)

 

Μα το ξέρω ότι δεν υπάρχουν τα δικαιώματα από το λειτουργικό, γι' αυτό και δεν υπάρχουν και πολλές και δη ολοκληρωμένες εφαρμογές ραδιοφώνου στο store. Όπως πχ δεν υπάρχουν τα δικαιώματα και για call recorder.

Έχω πχ 2 app fm radio πραγματικά πολύ καλά, αλλά το καθένα έχει κι από μια έλλειψη πχ απουσία rds. Και με την ευκαιρία ούτε shuffle, ούτε backup των αγαπημένων σταθμών δεν κάνουν αυτά που χρησιμοποιώ εγώ τουλάχιστον.

Τέλος πάντων ιδού η Ρόδος να ζητήσετε εσείς οι developers τα APIs για το FM Radio και πεδίο δόξης λαμπρόν από τη στιγμή που η ενσωματωμένη εφαρμογή ραδιοφώνου είναι εντελώς απλοϊκή.

 

PS: Ειδικά στο zapping των ραδιοφωνικών σταθμών υπάρχει έλλειψη. Πχ μια εφαρμογή που να αλλάζεις αποθηκευμένο σταθμό με οριζόντιο swipe θα ήταν πολύ εύχρηστη.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις στον developer ένα email να προσθέσει τις λειτουργιες που λες σε επόμενη αναβάθμιση.

Η ενσωματωμένη FM Radio και μία ακόμα με το ίδιο όνομα, κάνουν search με το gesture που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις στον developer ένα email να προσθέσει τις λειτουργιες που λες σε επόμενη αναβάθμιση.

Η ενσωματωμένη FM Radio και μία ακόμα με το ίδιο όνομα, κάνουν search με το gesture που αναφέρεις.

 

Το ξέρω ότι πχ η ενσωματωμένη FM Radio εφαρμογή κάνει με οριζόντιο swipe αναζήτηση συχνότητας. Αλλά η μετακύλιση από συχνότητα σε συχνότητα με swipe δεν ενδείκνυται για γρήγορη εναλλαγή ανάμεσα σε σταθμούς.

 

To θέμα είναι το ζάπινγκ

που όπως έλεγα εγώ αναφερόμουν σε ένα swipe οριζόντιο ανάλογο με αυτό που έκανες στο music hub των WP8.0 για αλλαγή από favorite σε favorite

ή εναλλακτικά η αντιστοίχιση των αγαπημέων σε αριθμητικές θέσεις και η μεταξύ τους εναλλαγή ας πούμε με αριθμητικό πληκτρολόγιο, ώστε να διευκολύνεται η γρήγορη αλλαγή από τον ένα στον άλλο σταθμό.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι πχ η ενσωματωμένη FM Radio εφαρμογή κάνει με οριζόντιο swipe αναζήτηση συχνότητας. Αλλά η μετακύλιση από συχνότητα σε συχνότητα με swipe δεν ενδείκνυται για γρήγορη εναλλαγή ανάμεσα σε σταθμούς.

 

To θέμα είναι το ζάπινγκ

που όπως έλεγα εγώ αναφερόμουν σε ένα swipe οριζόντιο ανάλογο με αυτό που έκανες στο music hub των WP8.0 για αλλαγή από favorite σε favorite

ή εναλλακτικά η αντιστοίχιση των αγαπημέων σε αριθμητικές θέσεις και η μεταξύ τους εναλλαγή ας πούμε με αριθμητικό πληκτρολόγιο, ώστε να διευκολύνεται η γρήγορη αλλαγή από τον ένα στον άλλο σταθμό.

 

Ναι, τώρα κατάλαβα τι λες, εναλλαγή ανάμεσα στους αγαπημένους σταθμούς με swipe.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι μια λειτουργία που δεν υπάρχει. Ενας διαφορετικός τρόπος είναι για να αλληλεπιδράσεις με την λίστα των αγαπημένων σταθμών, κάτι που ήδη υπάρχει, απλά γίνεται με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι υπάρχει ο τρόπος αλλά το παν είναι η ευχρηστία.

 

Πχ.

Άλλο πράγμα στην ενσωματωμένη εφαρμογή ραδιοφώνου που για να αλλάξω στον αγαπημένο μου σταθμό

θα πρέπει να κοιτάξω πρώτα το κινητό και να πάρω το βλέμμα μου από ο,τιδήποτε άλλο,

στη συνέχεια να πατήσω το μικρό κουμπάκι με τη λίστα των σταθμών (8.1),

να κάνω κατακόρυφο swipe μέχρι να αναζητήσω στη λίστα και να βρω τη συχνότητα του αγαπημένου μου σταθμού

την οποία συχνότητα θα πρέπει και να θυμάμαι απέξω (μια και η native εφαρμογή δεν αντιστοιχίζει ονόματα)

και να πατήσω τον εν λόγω σταθμό.

Άσε που μόλις επιλεξω το favorite με πετάει έξω από τη λίστα και με γυρίζει στην αρχική οθόνη,

οπότε ξανά από την αρχή αν θελήσω για να κάνω ζάπινγκ σε άλλο σταθμό.

Για να μη πω που η λίστα των favorites δεν επιτρέπει να αλλάξεις τη σειρά. Και πολλά άλλα...

 

 

Και άλλο αυτό που λέω

Πχ

Να ξέρω ότι στα τυφλά με 3 οριζόντια swipes δεξιά γύρισες στον χ σταθμό,

με 2 αριστερά στον ψ σταθμό κοκ.

Και όλα αυτά στα τυφλά και τελείως γρήγορα.

 

Δίνω ένα παράδειγμα πώς απλά πράγματα κάνουν τη διαφορά και εξυπηρετούν ένα σκοπό φερ' ειπείν το ζάπινγκ.

Αλλά τέλος πάντων είπα μια ιδέα.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ζητείται μία εφαρμογή ανάγνωσης αρχείων .chm , .pdb κλπ ...

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια εφαρμογή που θα μπορούσαμε να παίζουμε τα flash παιχνιδάκια του facebook και όχι μόνο.

 

Και γενικα ενας full flash browser νομιζω θα ειχε μεγαλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...