Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βοηθηστε με ειναι επειγον. πως μπορω να βρω ευκολα σπιτι αθηνα να νοικιασω που να δεχεται το σκυλο μου? ξερετε καποιες πολυκατοικιες συγκεκριμενες να δεχονται σκυλια? περιοχη α8ηνα κεντρο?ειναι ρατσας σαμογιεντ και δε με αποχοριζεται ουτε εγω αυτο.τωρα μενω ευβοια και μενω με τους γονεις μου καθως και με το σκυλι αλλα αμα παω αθηνα θελω να το παρω μαζι τι να κανω? μια αλλη ερωτηση. οταν βγαζεις τα σκυλακια βολτα στην αθηνα και κανουν την ..αναγκη τους πρεπει να τη μαζευεις με σακουλα απαραιτητως?υπαρχει καποιος νομος γιαυτο? αν επισης πας βολτα ενα σκυλο με το λουρακι και σου ξεφυγει οπως μερικες φορες κανει το δικο μου και τρεχει σα τρελο μεσα στα αυτοκινητα τι κανω!?!!!!!!!!!!!!! help meeeeeeee
It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Οι σκορπιοι δεν ειναι κατοικιδια :scared:

Ο μπουμπης ωραιος

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι σκορπιοι δεν ειναι κατοικιδια :scared:

Ο μπουμπης ωραιος

 

Για μένα είναι!!! Στο σπίτι μου στην Άρτα έχω στάνταρ 20:p

Τώρα εδώ στην Κω έχω έναν και τον ταΐζω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα τσιμπούρια μπορεί να τα κολλήσουν κι από τις γλάστρες, αν έχεις στο σπίτι.Δεν είναι κακό να την ψάξεις.

 

 

Την έχω ψάξει. Πεντακάθαρη είναι! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με ειναι επειγον. πως μπορω να βρω ευκολα σπιτι αθηνα να νοικιασω που να δεχεται το σκυλο μου? ξερετε καποιες πολυκατοικιες συγκεκριμενες να δεχονται σκυλια? περιοχη α8ηνα κεντρο?ειναι ρατσας σαμογιεντ και δε με αποχοριζεται ουτε εγω αυτο.τωρα μενω ευβοια και μενω με τους γονεις μου καθως και με το σκυλι αλλα αμα παω αθηνα θελω να το παρω μαζι τι να κανω? μια αλλη ερωτηση. οταν βγαζεις τα σκυλακια βολτα στην αθηνα και κανουν την ..αναγκη τους πρεπει να τη μαζευεις με σακουλα απαραιτητως?υπαρχει καποιος νομος γιαυτο? αν επισης πας βολτα ενα σκυλο με το λουρακι και σου ξεφυγει οπως μερικες φορες κανει το δικο μου και τρεχει σα τρελο μεσα στα αυτοκινητα τι κανω!?!!!!!!!!!!!!! help meeeeeeee

 

Καλημέρα.Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες πολυκατοικίες που να δέχονται κατοικίδια.Αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας το απαγορεύει δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Όταν θα βρίσκεις αυτό που θα σου αρέσεις, θα αναφέρεις την ύπαρξη του σκύλου για να μην έχεις προβλήματα στην πορεία.

Υπάρχει όντως νόμος για την περισσυλογή των ακαθαρσιών από τους δρόμους, αλλά είναι πολύ λίγοι αυτοί που τον ακολουθούν.Υπάρχει και πρόστιμο στην περίπτωση που σε πιάσουν, αλλά δεν ξέρω πόσο. Θα βρεις ένα τρόπο, ένα διαφορετικό λουράκι, δεν ξέρω τι ακριβώς, να μη σου φεύγει μέσα στα αυτοκίνητα, γιατί εδώ στην Αθήνα έχουμε μεγάλη κίνηση και πάρα πολλούς τρελλούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι σκορπιοι δεν ειναι κατοικιδια :scared:

Ο μπουμπης ωραιος

Για μένα είναι!!! Στο σπίτι μου στην Άρτα έχω στάνταρ 20:p

Τώρα εδώ στην Κω έχω έναν και τον ταΐζω...

 

Τι τρώνε οι σκορπιοί; :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με ειναι επειγον. πως μπορω να βρω ευκολα σπιτι αθηνα να νοικιασω που να δεχεται το σκυλο μου? ξερετε καποιες πολυκατοικιες συγκεκριμενες να δεχονται σκυλια? περιοχη α8ηνα κεντρο?

η νομο8εσια επιτρεπει οταν ζεις σε πολυκατοικια να εχεις στο διαμερισμα σου μεχρι 2 σκυλια.φυσικα το να τα φροντιζεις και να μην υποφερουν οι γειτονες σου ειναι αυτονοητο.το μονο 8εμα ειναι,επειδη οπως καταλαβα θελεις να νοικιασεις σπιτι,το αν το δεχετε ο ιδιοκτητης του σπιτιου

 

 

 

αιμιλιε,κουκλι το γατι σου!!

οσο για τους σκορπιους κι εγω το εχω απορια,τι τρωνε και σε τι "κλουβακι" ζει..στο βαζο μεσα δε σκαει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τι τρώνε οι σκορπιοί; :worry:

 

εχω μια απορια βρε παιδια αυτα τα κατοικιδια που πουλανε τεσπα οι σκορπιοι και τα φιδια του εκτροφειου δαγκανουν κανονικα οπως τα αλλα?

 

 

 

!!!!!!!Ευχαριστω πολυ και για τις απαντησεις που μου δωσατε περι σκυλου και διαμερισματος

:)

---------------------------------------------------------------------------

It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

τιποτα...καλη επιτυχια σου ευχομαστε

 

 

 

υγ.εσυ δεν εισουν που ειχες προβλημα με κατι γλαστρες στην ανθοεκθεση και 8α επερνες εκδικηση?τελικα τι εκανες?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τιποτα...καλη επιτυχια σου ευχομαστε

 

 

 

υγ.εσυ δεν εισουν που ειχες προβλημα με κατι γλαστρες στην ανθοεκθεση και 8α επερνες εκδικηση?τελικα τι εκανες?

 

 

 

πηρα τηλεφωνο στη διωξη οικονομικου εγκληματος. αργησαν λιγο καιρο να κανουν τα απαραιτητα αλλα τελικα μετα απο μερικο καιρο μουπαν οτι θελουν το ονομα του εκθετη εγω δε το ξερα το αφησα ετσι αλλα του χρονου θα το μαθω και θα το δηλωσω παλι. μυνησεις και τετοια αν και τους αξιζει δε κανω γιατι με γυφτους σα κιαφτους δε 8ελω να μπλεξω το δικιο μου δε θα βρω παντως ντροπη στους κλεφτες της εκθεσης κηφισιας. σε ενα αλλο μερος περιμενα να γινει αυτο αλλα εκει οχι. αφησα παρα πολλα χρηματα και τοσα χρονια πελατισα ακουσα και το ευχαριστω δε ξαναπαταω.τωρα υποστιριζω τα μικρο λουλουδαδικα της περιοχης μου που φερνουν πολυ ωραια φυτα και σε λογικες τιμες και δεν εκμεταλευονται τη περοπτωση της κηφισιας τα περνω και με δοσεις και μου λενε και χιλια ευχαριστω .εχω φτιαξει μια αυλη με 87τριανταφυλλιες αυτη τη στιγμη απο ετοιμα φυτα και απο μοσχευματα.αυτοι χανουυυυυυυυυυν οχι εγω και ο θεος βλεπει τα αδικα και 8α τους τιμωρισει .ολα εδω πληρωνονται..ασε τωρα που εχω βρει ενα θερμοκηπιο στη χαλκιδα που τα περνω τσαμπα τα φυτωρια εποχιακα 20 λεπτα.

It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

Τι τρώνε οι σκορπιοί;

οσο για τους σκορπιους κι εγω το εχω απορια,τι τρωνε και σε τι "κλουβακι" ζει..στο βαζο μεσα δε σκαει?

εχω μια απορια βρε παιδια αυτα τα κατοικιδια που πουλανε τεσπα οι σκορπιοι και τα φιδια του εκτροφειου δαγκανουν κανονικα οπως τα αλλα?

 

1)Εγώ του δίνω μύγες, αράχνες και μικρά σκουλικάκια!:wacko:

2)Δεν τον έχω μέσα σε κάποιο βάζο(στην φώτο είναι μέσα σε μπουκάλι κοκακολας) το εχω βάλει μεσα σε ενα ταπεράκι.

3)Λογικά δεν τσιμπάνε, για αυτό και τα πουλούν τα ποιο πολλά.

 

Ο δικός μου ήταν ελευθέρας βοσκής:D

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ημουν μικρη ειχα σαν κατοικιδιο πυγολαμπιδες.

για οποιον δε ξερει και θελει να εκθρεψει αρκει να τις ταιζεις μελιγκρα.η μελιγρα βγενει στις τριανταφυλλιες και ειναι καταστρεπτικες γιαυτες οποτε καλο θα κανετε να μαζεψετε τις μελιγρες των παρκων της γειτoνιας σας και να εκθρεφετε πυγολαμπιδες θα σας φωτιζουν και το βραδυ. μπορειτε να τις μαζεψετε ολες μαζι σε ενα παλιο μικρο ενυδριο μια γυαλα που αεριζετε μενα τουλι απο πανω και μεσα να ριξετε χωμα κλαρακια και μελιγρα θα κανουν πασχα.ετσι για να σπασουμε λιγο τα κατεστημενα των petshops

:-) :-) :-) :-)

It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

Άλλα είχες γράψει πριν την τροποποίηση, αλλά τέλος πάντον. :D :lol:

 

 

σκορπιους παντως εχουμε και δω (ευβοια) και μαλιστα καταξανθους..δε τους εβγαλα κιαυτους στο σφυριι

αρε γλεντιααα.αλλα προσοχη δαγκανουν . ειδικα εχω ακουσει κατι οτι αν ξανθος σκορπιος τσιμπησει μελαχρινο ανθρωπο πεθαινει ειναι αληθεια? και αν μαυρος σκορπιος τσιμπησει ξανθο παλι πεθαινει δε ξερω αν υσχιει αλλα δε το πολυ πιστευω.

It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

σκορπιους παντως εχουμε και δω (ευβοια) και μαλιστα καταξανθους..δε τους εβγαλα κιαυτους στο σφυριι

αρε γλεντιααα.αλλα προσοχη δαγκανουν . ειδικα εχω ακουσει κατι οτι αν ξανθος σκορπιος τσιμπησει μελαχρινο ανθρωπο πεθαινει ειναι αληθεια? και αν μαυρος σκορπιος τσιμπησει ξανθο παλι πεθαινει δε ξερω αν υσχιει αλλα δε το πολυ πιστευω.

Ρατσιστες τους κοβω τους σκορπιους

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

1)Εγώ του δίνω μύγες, αράχνες και μικρά σκουλικάκια!:wacko:

2)Δεν τον έχω μέσα σε κάποιο βάζο(στην φώτο είναι μέσα σε μπουκάλι κοκακολας) το εχω βάλει μεσα σε ενα ταπεράκι.

3)Λογικά δεν τσιμπάνε, για αυτό και τα πουλούν τα ποιο πολλά.

 

Ο δικός μου ήταν ελευθέρας βοσκής:D

δε σκαει μεσα στο ταπερ?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Να τα παπαγάλια μου! Βασικά της κοπέλας μου είναι αλλά χειμώνα που έχει πολύ κρύο στο σπίτι της τα φιλοξενω εγω! :D

 

 

http://babylonx.netfast.org/Ta_poulia_mou/female.jpg

Η Ντάλια

 

 

http://babylonx.netfast.org/Ta_poulia_mou/male.jpg

Και ο Τιτού

Link to comment
Share on other sites

Να τα παπαγάλια μου! Βασικά της κοπέλας μου είναι αλλά χειμώνα που έχει πολύ κρύο στο σπίτι της τα φιλοξενω εγω! :D

 

 

http://babylonx.netfast.org/Ta_poulia_mou/female.jpg

Η Ντάλια

 

 

http://babylonx.netfast.org/Ta_poulia_mou/male.jpg

Και ο Τιτού

-------------

 

κουκλακια φτου τους μη τα ματιασω.

α παρελειψα να πω οτι εχω μια κατσικουλα και κοτες φυσικα στην αυλη αλλα μια γνωστη μου ειχε 2 κοτες μεσα σαλονι τις ειχε αμολα και καναν βολτες στις πολυθρονες αχχ παλαβωσαμεεε:X παλια επισης μαζευα μυρμιγκακια και τα εδεινα τροφη σε κατι σαρκοφαγα φυτα που'χα ταπερνα στο φροντιστηριο και εκανα επιδειξη καλε τι καλο παιδακι που ημουν.

It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

δε σκαει μεσα στο ταπερ?

 

Έχω κάνει τρύπες!:p

 

Κάνε τε ζουμ στην φωτο, αφού την αποθηκέυσετε, και θα δείτε έναν λευκό σκορπιό.

 

http://img214.imageshack.us/img214/8520/dsc00449hr8.th.jpg

 

ειδικα εχω ακουσει κατι οτι αν ξανθος σκορπιος τσιμπησει μελαχρινο ανθρωπο πεθαινει ειναι αληθεια? και αν μαυρος σκορπιος τσιμπησει ξανθο παλι πεθαινει δε ξερω αν υσχιει αλλα δε το πολυ πιστευω.

 

Δεν ξέρω εαν ισχύει, αλλά άμα σε τσιμπίσει τη μάμησες...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ημουν μικρη ειχα σαν κατοικιδιο πυγολαμπιδες.

για οποιον δε ξερει και θελει να εκθρεψει αρκει να τις ταιζεις μελιγκρα.η μελιγρα βγενει στις τριανταφυλλιες και ειναι καταστρεπτικες γιαυτες οποτε καλο θα κανετε να μαζεψετε τις μελιγρες των παρκων της γειτoνιας σας και να εκθρεφετε πυγολαμπιδες θα σας φωτιζουν και το βραδυ. μπορειτε να τις μαζεψετε ολες μαζι σε ενα παλιο μικρο ενυδριο μια γυαλα που αεριζετε μενα τουλι απο πανω και μεσα να ριξετε χωμα κλαρακια και μελιγρα θα κανουν πασχα.ετσι για να σπασουμε λιγο τα κατεστημενα των petshops

:-) :-) :-) :-)

 

Συγνώμη, αλλά που θα τις βρω τις πυγολαμπίδες στην Αθήνα;:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά που θα τις βρω τις πυγολαμπίδες στην Αθήνα;:blink:

 

Θα πάρεις μια απόχη και το επόμενο καλοκαίρι θα βολτάρεις τα βράδυα στα πάρκα. Υπάρχουν κάτι λίγες πιθανότητες να πιάσεις μία-δύο. :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις μια απόχη και το επόμενο καλοκαίρι θα βολτάρεις τα βράδυα στα πάρκα. Υπάρχουν κάτι λίγες πιθανότητες να πιάσεις μία-δύο. :lol: :p

 

:lol: :lol: :lol: δεν νομίζω ότι θα έχω καμία πιθανότητα.....:lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν δεν μπορεί να ζήσει κάποιος, χωρίς πυγολαμπίδες για κατοικίδια:) , αξίζει τον κόπο να ξενυχτά στα πάρκα με την απόχη για να πιάσει μερικές.

Ακόμα και αν δεν τα καταφέρει, τουλάχιστον θα καταφέρει να βγεί στα δελτία των ειδήσεων.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενω ειχα δει καιρο τωρα αυτο το θεμα δεν το ειχα ανοιξει καν..θα καταλαβετε το γιατι αφου θα αφηγηθω την δικη μου ιστορια.

 

Κατοικιδιο δεν ειχαμε ποτε στο σπιτι δεν ηθελαν οι γονεις μου οσο και το ζητουσαμε τιποτα,καποιο βραδυ γυρνοντας στο σπιτι ηταν χειμωνας και εβρεχε, λιγα τετραγωνα πριν το σπιτι περναει διπλα μου ενα κανις-γριφον απρομαυρο, μεσαιου μεγεθους με πληγες στο σωμα του και μπαλωματα στο τριχωμα του.

δεν αντεξα πηγα να το χαιδεψω αλλα εκεινο εφυγε,ετσι λοιπον προχωρησα μετα απο λιγο γυριζω πισω και με ακολουθουσε ,προσπαθω και παλι να το χαιδεψω και καθεται το περνω αγκαλια γιατι ο δρομος ηταν γεματος νερα και σκεφτηκα οτι θα κρυωνε.ειχα ταραχτει πολυ γιατι ετρεμε στην αγκαλια μου φτανω σπιτι χτυπαω το κουδουνι ανοιγει ο πατερας μου(ο οποιος ενω αγαπουσε τα ζωα δεν ηθελε σπιτι του)το βλεπει σε αυτη την κατασταση και δεν μου λεει κουβεντα.το πρωτο εμποδιο ειχε ξεπεραστει τωρα επρεπε να δω τι θα κανω με το "Λενο"ετσι το ονομασα γιατι το ειχα βρει στην οδο Λενορμαν.(μη ρωτησετε πως θα το ελεγα αν τοειχα βρει στο Κατακολο :p )

ολη νυχτα δεν κοιμηθηκαμε ολη η οικογενεια αφου τον στεγνωσαμε του λυωσαμε το φαγητο και τον ταιζαμε με συριγγα γιατι δεν ανοιγε καν τον στοματακι του,την επομενη μερα τον πηγαμε στο γιατρο και μας ειπε οτι ηταν 1 ετους περιπου οτι τον ειχαν κακοποιησει και ειχε μια αλλεργια γιαυτο το τριχωμα του ηταν ετσι,ξεκινησαμε λοιπον θεραπεια με ενεσεις για την αλλεργια

τις οποιες μου εδειξε ο γιατρος και τις εκανα μονη μου οι πληγες γιατρευτηκαν ,παχυνε ,το τριχωμα του ηταν πλουσιο και το κυριοτερο ηταν χαρουμενος ολη την ωρα ετρεχε πηδαγε γαυγιζε ολα τελεια,ειχαμε δεθει ολοι μαζι του ακομα θυμαμαι και βουρκωνω τη μανα μου που επλενε τα πιατα και εκεινος επειδη ηθελε παιχνιδια τις εγλυφε τα ποδια και εκεινη του ελεγε:

"παιδακι μου κατσε να τελειωσω και μετα,κοιτα τι εχω να πλυνω!"

διακοπες παντα μαζι μας!στο χωριο τρελαινοταν!παρολα τα προβληματα(ειχε πνηξει 2 κοτες δεν λεω ψεματα ο γιατρος μου ειπε οτι εχουν διαφορα ενστικτα).

περασαμε μαζι 5 χρονια ωσπου ενα πρωινο πριν 2 χρονια ξυπνησα και τον βρηκα πεθαμενο.τον τελευταιο καιρο δεν ηταν τοσο παιχνιδιαρης και το εξηγησαμε επειδη ειχε φυγει ταξιδι ο πατερας μου και ειχε δεθει μαζι του.

μαλλον δεν ηταν τοσο απλο.δεν ηθελα να μαθω απο τι πεθανε ας ειναι καλα εκει που ειναι , ηταν τυχερος που τον βρηκα και εγω ακομη περισσοτερο.απο τοτε δεν θελω αλλο κατεβαινω καποιες φορες και ταιζω τα αδεσποτα

σκεφτομαι να γινω μελος στην φιλοζωικη εταιρεια και να βοηθαω εθελοντικα εκει απο το να παρω αλλο,αν παρω μονο απο το δρομο ή την φιλοζωικη αυτη ηταν η ιστορια μου ελπιζω να μη σας κουρασα απλα ηθελα να το μοιπαστω μαζι σας και ας μη σας ξερω!ξερω ομως οτι για να ανοιχτει τετοιο θεμα ειστε καλοι ανθρωποι!

 

 

 

πριν καμποσο καιρο ειχα γραψει αυτο,τπτ δεν αλλαξε μου λειπει ολο και περισσοτερο.:(

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...