Jump to content

Wireless ADSL via WiFi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hello σε όλους!! :)

 

Έχω μία απορία συνδεσημότητας!! Είμαι αρχάριος σε θέματα WiFi και Wireless ADSL! :o

 

 

Ας πούμε ότι έχω vivodi DSLphone και με DSLaccess σε full LLU!! Επίσης έχω και ένα φορητό υπολογιστή με εσωτερικό WiFi! Θέλω με κάποιο τρόπο να συνδέσο το laptop με την ADSL ασύρματα ώστε να μπορώ να κινούμαι στο σπίτι χωρίς problem και να είμαι στο internet!! ;) Ακόμη θέλω να υπάρχει και κάποια δυκλίδα ασφαλείας του τύπου enter password ώστε να μην μπορεί να μπαίνει όποιος θέλει!! ;)

 

Θα ήθελα μια φθηνή λύση και προσιτή σε μένα... Επίσης θα ήθελα πλήρης συνδεσημολογία και τι ακριβός πρέπει να αγοράσω(τιμή, κτλ)... Να τονίσω ότι αυτά θα γίνουν περίπου σε κάνα μήνα, απλά δεν θέλω να τρέχω την τελευταία στιγμή!!

 

 

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα φροντίσεις το modem-router σου να έχει ethernet interface. Απο ΄κει και πέρα είναι εύκολο. Αγοράζεις ένα Access Point και το συνδέεις είτε είτε κατευθείαν στο modem (απαιτείται καλώδιο με συνδεσμολογία cross!), είτε παρεμβάλοντας ενα switch ώστε να έχεις δυνατότητα να συνδέσεις κι αλλα pc ενσύρματα.

 

Όσο για την ασφάλεια, νομίζω είναι αρκετό το mac filter του AP μέσω ρου οποίου μπορείς να επιλέξεις εσύ ποιες καρτες επιτρέπονται να συνδεθούν σε αυτο.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos ( 6 Σεπ. 2004 , 15:38)

 

Θα φροντίσεις το modem-router σου να έχει ethernet interface. Απο ΄κει και πέρα είναι εύκολο. Αγοράζεις ένα Access Point και το συνδέεις είτε είτε κατευθείαν στο modem (απαιτείται καλώδιο με συνδεσμολογία cross!), είτε παρεμβάλοντας ενα switch ώστε να έχεις δυνατότητα να συνδέσεις κι αλλα pc ενσύρματα.

 

Όσο για την ασφάλεια, νομίζω είναι αρκετό το mac filter του AP μέσω ρου οποίου μπορείς να επιλέξεις εσύ ποιες καρτες επιτρέπονται να συνδεθούν σε αυτο.

 

 

 

 

Σε παρακαλώ πέστα μου αναλυτικά! Να σου πώ ότι το modem τις vivodi Alcatel Jetspeed 530 έχει USB και ethernet! Στο ethernet νομίζω πηγαίνει το ATA του DSLphone για να δίνει τηλεφωνικό σήμα στο τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να εξετάσεις και την περίπτωση ενός Wireless ADSL Modem/Router.

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ, μετά από λίγο ψάξιμο, άκουσα ότι πολύ καλό και αξιόπιστο είναι αυτό τις 3com. ΕΔΩ είναι η περιγραφή του προϊόντος και μια ενδεικτική τιμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις ήδη το speedtouch 530, θα χρειαστείς ένα switch (5 port) και ένα wireless access point 802.11b ή g. To speedtouch, το dsl phone και το access point θα συνδεθούν στο switch. Η σύνδεση usb δε θα χρησιμοποιηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 6 Σεπ. 2004 , 16:24)

 

Εαν έχεις ήδη το speedtouch 530, θα χρειαστείς ένα switch (5 port) και ένα wireless access point 802.11b ή g. To speedtouch, το dsl phone και το access point θα συνδεθούν στο switch. Η σύνδεση usb δε θα χρησιμοποιηθεί.

 

 

Εξήγησε μου την συνδεσημολογία! Επίσης αν μπορείς και την διαδικασία σύνδεσης, τίμες κτλ!! (εμβέλια?, ακτινοβολία?)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορεί να μου δώσει κάποιος μια πλήρης και κατανοητή απάντηση όπως ζήτησα και στο θέμα??

 

Φιλικά, Κώστας Π.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav ( 7 Σεπ. 2004 , 17:06)

Τελικά μπορεί να μου δώσει κάποιος μια πλήρης και κατανοητή απάντηση όπως ζήτησα και στο θέμα??

 

Αν και συνήθως η επιτακτικότητα με μουλαρώνει...

 

Τι ακριβώς θέλεις να μαθεις; Το modem συνδέεται στο switch, όπως και όλα τ' άλλα (PCs, APs, ATAs, άλλα switches ή hubs, κ.α.)* Φαντάσου δηλαδή το switch σαν ένα πολύμπριζο. Όλες οι συνδέσεις γίνονται με κοινά καλώδια δικτύου (UTP).

That 's all! Τουλάχιστον από H/W.

 

Απο 'κει και πέρα δεν έχω εμπειρία για να σου πώ λεπτομέριες αλλα φαντάζομαι ότι ειναι τόσο απλό, όσο να ορίσεις την IP του modem ως Gateway IP & DNS Server IP μέσα από της ιδιότητες σύνδεσης, σε όλα τα μηχανήματα που θες να βλέπουν Inet

 

*Χρεαιζεται να πώ οτι για να συνδέσουμε κάτι πάνω στο switch χρειάζεται Ethernet Interface; Το λέω!

 

 

Edit: Τώρα είδα οτι ρωτάς για τιμές. Μιας και φαίνεται ότι ξέρεις να χρησιμοποιείς το Inet, για ρίξε μια ματιά σε http://www.e-shop.gr kai http://www.wirelesslan.gr. Τώρα σχετικά με ποιο προϊόν να επιλέξεις... Προσωπικά έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος απο δικτυακά προϊόντα της 3com, της Intel και φυσικά της cisco. Αντίθετα έχω αρκετά παραπονα απο D-link.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos ( 7 Σεπ. 2004 , 18:05)

 

Αν και συνήθως η επιτακτικότητα με μουλαρώνει...

 

Τι ακριβώς θέλεις να μαθεις; Το modem συνδέεται στο switch, όπως και όλα τ' άλλα (PCs, APs, ATAs, άλλα switches ή hubs, κ.α.)* Φαντάσου δηλαδή το switch σαν ένα πολύμπριζο. Όλες οι συνδέσεις γίνονται με κοινά καλώδια δικτύου (UTP).

That 's all! Τουλάχιστον από H/W.

 

Απο 'κει και πέρα δεν έχω εμπειρία για να σου πώ λεπτομέριες αλλα φαντάζομαι ότι ειναι τόσο απλό, όσο να ορίσεις την IP του modem ως Gateway IP & DNS Server IP μέσα από της ιδιότητες σύνδεσης, σε όλα τα μηχανήματα που θες να βλέπουν Inet

 

*Χρεαιζεται να πώ οτι για να συνδέσουμε κάτι πάνω στο switch χρειάζεται Ethernet Interface; Το λέω!

 

 

 

Sorry αν δεν ήταν καλός ο τρόπος μου! :alien: :blink:

 

Δηλαδή να φανταστώ το modem που το συνδέω με το desktop pc μέσω USB και συνδέω το switch στο ethrnet interface του modem! Πάνω στο switch περνάω το ATA πάλι μέσω ethernet interface και τελικά πως συνδέω το φορητό ασύρματα?? Πως θα ελέγχω ποιος συνδέεται στο modem μου?? (Ας πούμε ότι έχω ήδη το Alcatel SpeedTouch 530)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav ( 7 Σεπ. 2004 , 18:11)

 

Sorry αν δεν ήταν καλός ο τρόπος μου! :alien: :blink:

 

Δηλαδή να φανταστώ το modem που το συνδέω με το desktop pc μέσω USB και συνδέω το switch στο ethrnet interface του modem!

 

Ο καθόλα έγκριτος, σε όλα τα fora που τον παρακολουθώ, ariadgr, σου εξήγησε ότι η USB ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθεί. ΟΛΑ ethernet. LAN στήνεις.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav ( 7 Σεπ. 2004 , 18:11)

 

και τελικά πως συνδέω το φορητό ασύρματα??

 

Εννοείς; Δεν έιπες ότι είναι WIFI enabled ο φορητός;

 

ΥΓ: Το edit μου στο προηγούμενο μήνυμα το πρόσεξες;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos ( 7 Σεπ. 2004 , 18:18)

 

Ο καθόλα έγκριτος, σε όλα τα fora που τον παρακολουθώ, ariadgr, σου εξήγησε ότι η USB ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθεί. ΟΛΑ ethernet. LAN στήνεις.

 

 

 

Εννοείς; Δεν έιπες ότι είναι WIFI enabled ο φορητός;

 

ΥΓ: Το edit μου στο προηγούμενο μήνυμα το πρόσεξες;

 

 

 

Ο φορητός είναι WiFi enabled! Ο desktop όμως δεν έχει ethernet interface!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 7 Σεπ. 2004 , 18:49)

 

Θα του βάλεις τότε!!! 10 ευρώ κοστίζει μια κάρτα δικτύου.

 

 

 

Και που θα την βάλω την κάρτα?? Δεν υπάρχει κάποια υποδοχή στο PC!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Έχω το modem - router Zyxel 650H-31 και το DLink 900+.

Η σύνδεση θα γίνει με UTP ή με ανάστροφο UTP;

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900/R102 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0 Rev/MR4)

 

Αρχικό Μήνυμα από kostas_pav

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 7 Σεπ. 2004 , 18:49)

 

Θα του βάλεις τότε!!! 10 ευρώ κοστίζει μια κάρτα δικτύου.

 

 

 

Και που θα την βάλω την κάρτα?? Δεν υπάρχει κάποια υποδοχή στο PC!

 

Tha sti valei o texnikos!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos ( 7 Σεπ. 2004 , 19:02)

 

Μια ερώτηση:

Έχω το modem - router Zyxel 650H-31 και το DLink 900+.

Η σύνδεση θα γίνει με UTP ή με ανάστροφο UTP;

 

 

Νομίζω το dlink παίζει και με τα δύο. Κανονικά όμως με ανάστροφο (crossover).

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ BUFALLO AIR STATION TO ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ (20 $) ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.ΕΧΩ ΠΕΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 500 m.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΤΗΛ WISIP ΤΗΣ PULVER ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... :cool: Έχω στο μυαλό μου τι θα κάνω τώρα!! Τα βάλω μία κάρτα δικτύου στο Desktop PC και θα πάρω ένα switch & ένα Access Point! Θα συνδέσω το switch στο ADSL Modem... Πάνω στο switch θα βάλω το ATA, το Desktop PC & το Access Point!! Όλα θα τα συνδέσω μέσω ethernet interface....!! :o

 

Τώρα όμως είχα μία νέα σκέψη... Μια φίλη μου πρόκειτε να πάρει φορητό PC σε ένα μήνα περίπου με WiFi. Θέλουμε λοιπόν να έχουμε 1 σύνδεση και να πληρώνουμε μισό-μισό το πάγιο... ;) :p

 

Η φίλη μου είναι περίπου 300m μακριά σε ευθεία, αλλά η οπτική επαφή που υπάρχη είναι ελάχιστη και εμποδίζουν μερικά καλώδια της Δ.Ε.Η. σ' αυτήν την επαφή!!! :(

 

Θέλω επίσης κάτι φθηνό και προσιτό... Επιπλέον θα ήθελα να μου δόσετε και site να μπορώ να το δω, και να δώ και τιμές επίσης... :p

 

Τέλος θέλω να μπορώ να μπαίνω μόνο εγώ και αυτή στο ασύρματο αυτό δίκτυο(πόσο ασφαλές είναι?) και να μάθω τι πρέπει να πάρει αυτή και εγώ για να γίνει αυτή η εγκατάσταση(είναι δύσκολη?).... :worry:

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που πήρα μέρχι τώρα και σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που θα μου δόσετε, εκ των προτέρων!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav ( 9 Σεπ. 2004 , 22:20)

Τώρα όμως είχα μία νέα σκέψη... Μια φίλη μου πρόκειτε να πάρει φορητό PC σε ένα μήνα περίπου με WiFi. Θέλουμε λοιπόν να έχουμε 1 σύνδεση και να πληρώνουμε μισό-μισό το πάγιο...

 

(....)

Τέλος θέλω να μπορώ να μπαίνω μόνο εγώ και αυτή στο ασύρματο αυτό δίκτυο(πόσο ασφαλές είναι?) και να μάθω τι πρέπει να πάρει αυτή και εγώ για να γίνει αυτή η εγκατάσταση(είναι δύσκολη?)....

Έχει ξανασυζητηθεί πριν λίγες μέρες. Δες την απάντησή μου εκεί.

 

Η φίλη μου είναι περίπου 300m μακριά σε ευθεία, αλλά η οπτική επαφή που υπάρχη είναι ελάχιστη και εμποδίζουν μερικά καλώδια της Δ.Ε.Η. σ' αυτήν την επαφή!!!

 

:!: :!: :!: :eek: :eek: :eek: :stupid: :stupid: :stupid:

 

 

Θέλω επίσης κάτι φθηνό και προσιτό... Επιπλέον θα ήθελα να μου δόσετε και site να μπορώ να το δω, και να δώ και τιμές επίσης...

 

Site σου έδωσα παραπάνω.

Για περισσότερα υπάρχει και ο Γούγλης.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

ipparxos μπορεί ορισμένες ερωτήσεις να φαίνονται σε ορισμένους αστείες αλλα σκέψου πως αυτός που τις κάνει δεν γνωρίζει, γι αυτό και ρωτά!

Για να μάθει.

 

Κανείς δεν γεννήθηκε ξερόλας.

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos (10 Σεπ. 2004 , 01:41)

 

ipparxos μπορεί ορισμένες ερωτήσεις να φαίνονται σε ορισμένους αστείες αλλα σκέψου πως αυτός που τις κάνει δεν γνωρίζει, γι αυτό και ρωτά!

Για να μάθει.

 

Κανείς δεν γεννήθηκε ξερόλας.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου filippos, όμως μην λογομαχήσουμε στο forum!! Υπάρχουν και τα PM !!! :D

 

Λοιπόν όπως είπα και πιο πάνω η περιοχή οπτικής επαφή είναι μικρή!! Όμως τελικά δεν υπάρχουν καλώδια Δ.Ε.Η.. :p

 

Σας επισυνάπτω μια εικόνα να μου πείτε αν γίνετε, γιατί δεν θέλω να αγοράσω εξοπλισμό και μετά να μου είναι άχρηστος!! :o :eek: :confused:

 

Η κόκκινη περιοχή είναι η οπτική επαφή και είναι 300m περίπου μακριά!! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα, εγω εχω ενα setup πειπου το ιδιο με αυτο που θες να κανεις αλλα με μια διαφορα - δεν υπαρχει οπτικη επαφη! η ποσταση ειναι γυρω στα 350 μετρα και απλα εχω βαλει το Access Point ( 3com ) σε ενα πλαστικο κουτι στο μπαλκονι και ο αδελφος μου απο το σπιτι του εχει μια wireless pci καρτα στο PC του , μοιραζω την DSL ΚΑΙ το DSL Phone με αυτον τον τροπο ( αυτος μιλαει με Software απο το PC του http://www.sjphone.com ) ουτε εξωτερικη κεραια εχω αλλα πιανει καλλες ταχυτητες ( γυρω στα 8-10 mbps )
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (10 Σεπ. 2004 , 17:27)

 

Φιλε Κωστα, εγω εχω ενα setup πειπου το ιδιο με αυτο που θες να κανεις αλλα με μια διαφορα - δεν υπαρχει οπτικη επαφη! η ποσταση ειναι γυρω στα 350 μετρα και απλα εχω βαλει το Access Point ( 3com ) σε ενα πλαστικο κουτι στο μπαλκονι και ο αδελφος μου απο το σπιτι του εχει μια wireless pci καρτα στο PC του , μοιραζω την DSL ΚΑΙ το DSL Phone με αυτον τον τροπο ( αυτος μιλαει με Software απο το PC του http://www.sjphone.com ) ουτε εξωτερικη κεραια εχω αλλα πιανει καλλες ταχυτητες ( γυρω στα 8-10 mbps )

 

 

 

Μόνο που το μπαλκόνι του δωματίου μου είναι μακριά απο το σημείο που πείρα την φωτογραφία δυστυχός!!

 

Γίνετε να μην περνάει το DSLphone??

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που υπάρχει οπτική επαφή τότε όλα ΟΚ.

Πρόβλημα θα υπάρξει εαν υπάρχουν παρεμβολές στην συχνότητα λειτουργίας απο συσκευές όπως ασύρματα τηλέφωνα, φούρνους μικροκυμάτων κτλ κτλ ή θορύβους απο άλλα access point / κάρτες που κάνουν κατάχρηση.

Πάντος με τον κατάλληλο εξοπλισμό (καλώδια, κεραίες) μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav (10 Σεπ. 2004 , 17:37)

 

Μόνο που το μπαλκόνι του δωματίου μου είναι μακριά απο το σημείο που πείρα την φωτογραφία δυστυχός!!

 

Γίνετε να μην περνάει το DSLphone??

 

 

βαλτο σε αλλο μπαλκονι ( σε αυτο που τραβηξες την φωτογραφια ) και μετα βαζεις ενα UTP να συνδεσεις το Access Point στο Switch/Hub σου. Ουτε στο δικο μου μπαλκονι το εχω βαλει , ειναι στις αδελφης μου.

 

περνας οτι θες εσυ, εγω περασα το DSLPhone για αλλους λογους - δεν ειναι απαραιτητο να το περασεις

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...