Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ γιαβτο ενδιαφέρον. Να ρωτησω κάτι για την ιστορία ,ποια είναι η Νορμάλ θερμοκρασία περιπου χωρίς παιχνίδια με λίγο browsing η και τίποτα . εγώ παρατηρώ απο 30 μέχρι 37

Η θερμοκρασία σου είναι καλή. Μην σε φοβίζει γενικά από τη στιγμή που υπάρχει το thermal throttling.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ γιαβτο ενδιαφέρον. Να ρωτησω κάτι για την ιστορία ,ποια είναι η Νορμάλ θερμοκρασία περιπου χωρίς παιχνίδια με λίγο browsing η και τίποτα . εγώ παρατηρώ απο 30 μέχρι 37

 

Eγώ τις μέρες που έκανε ζέστη τρελή και το φόρτιζα με wifi και λίγο παιχνίδι είδα 41C και αυτό επειδή είχα εφαρμογή για την θερμοκρασία τότε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους..εγω αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα στο nexus 5 με το μικρόφωνο οταν ειναι σε κλήση οτι δεν σε ακουνε καλα οι αλλοι οταν πχ περπατας η γενικα κουνας ελαχιστα το τηλεφωνο (γιατι οταν δν ειναι κ τρέχω ενα προγραματακι φωνητικής εγγραφής ειναι κομπλε) ψάχνω στις σελίδες μηπως εχετε δωσει απάντηση με τν λυση αλλα τιποτα..οποτε παρακαλώ οποιος γνωρίζει κατι ας το μοιραστει ξανα... Edited by tasosgalatsi19
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει τίποτα από τότε που έφτιαξα αυτό το θέμα. Έχεις 4.4.4; Αν όχι, κάνε αναβάθμιση μήπως εξαφανιστεί/βελτιωθεί το πρόβλημα. Αλλιώς η μόνη λύση είναι το service αλλά δε σου εγγυώμαι ότι θα σου βάλουν καλό μικρόφωνο. Εγώ έχω καταλήξει ότι έτσι είναι όλα τα μικρόφωνα όλων των Nexus 5 ή ότι είναι software θέμα που δεν έχει λυθεί ακόμα από την Google. Άλλοι ισχυρίζονται ότι το πρόβλημα το έχουν λίγες συσκευές και είναι να μη σου τύχει.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει τίποτα από τότε που έφτιαξα αυτό το θέμα. Έχεις 4.4.4; Αν όχι, κάνε αναβάθμιση μήπως εξαφανιστεί/βελτιωθεί το πρόβλημα. Αλλιώς η μόνη λύση είναι το service αλλά δε σου εγγυώμαι ότι θα σου βάλουν καλό μικρόφωνο. Εγώ έχω καταλήξει ότι έτσι είναι όλα τα μικρόφωνα όλων των Nexus 5 ή ότι είναι software θέμα που δεν έχει λυθεί ακόμα από την Google. Άλλοι ισχυρίζονται ότι το πρόβλημα το έχουν λίγες συσκευές και είναι να μη σου τύχει.

 

ναι την 4.4.4 εχω και βλεπω οτι μονο με αλαγη ρομ φτιαχνει το θεμα!ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους..εγω αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα στο nexus 5 με το μικρόφωνο οταν ειναι σε κλήση οτι δεν σε ακουνε καλα οι αλλοι οταν πχ περπατας η γενικα κουνας ελαχιστα το τηλεφωνο (γιατι οταν δν ειναι κ τρέχω ενα προγραματακι φωνητικής εγγραφής ειναι κομπλε) ψάχνω στις σελίδες μηπως εχετε δωσει απάντηση με τν λυση αλλα τιποτα..οποτε παρακαλώ οποιος γνωρίζει κατι ας το μοιραστει ξανα...

 

Στο κάνει πάντα ή σε άκυρες στιγμές κατα τη διάρκεια μερικών κλήσεων;

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει πάντα ή σε άκυρες στιγμές κατα τη διάρκεια μερικών κλήσεων;

 

Παντα σε ολες τις κλησεις..βλεπω εδω μια πιθανη λυση απο το xda αλλα δεν ειμαι ροοτ για να το δοκιμασω..

 

"I edited this in Build.prop and it seems to work! Hopefully it works for others too!

persist.audio.handset.mic.type=digital --> replace digital with analog

persist.audio.dualmic.config=endfire -- replace endfire with false"

Link to comment
Share on other sites

ναι την 4.4.4 εχω και βλεπω οτι μονο με αλαγη ρομ φτιαχνει το θεμα!ευχαριστω..

Με αλλαγή ROM; Πού το είδες αυτό;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγή ROM; Πού το είδες αυτό;

 

Μεσα στο xda ειχα διαβασει πως αυτη η ρομ Mahdi-Rom 2.7 αυτη που εχεις και εσυ αλλα για να ρωτας μαλλον εχεις ακομα το προβλημα και εσυ?(http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/rom-mahdi-rom-2-6-t2540455) διωρθωνει το προβλημα γιατι κανει επίσης μια αλαγη στο Build.prop του system αυτη που ανέφερα..δεν το δοκιμαζω ακομα αυτο γιατι δν ξερω αν χαθει η εγγυηση γνωριζετε κατι?

Edited by tasosgalatsi19
Link to comment
Share on other sites

μολις παρω την συσκευη αν και μου αρεσει το nexus την εδωσα...μακρια απο LG....με εχουν κανει μπαλακια service-LG και το μαγαζι ....To service λεει θα ερθει το ανταλλακτικο εχουμε μια ενημερωση παιρνω μετα την LG λεει οχι δεν υπαρχει κατι τετοιο δε νομιζουμε να ειπε κατι τετοιο το service ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!!!1

 

Είχες νεότερα από το σέρβις?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα η καταγγελια δεν εφτασε τους καλεσα χθες τους ειπα οτι τους εκανα καταγγελια και με πηραν σημερα και μου λενε οτι το χαρτι που ελεγε επιστροφη ΕΝΝΟΟΥΣΕ αντικατασταση στο μαγαζι δλδ επρεπε το μαγαζι να καταλαβει οτι εννοει αντικατασταση....ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

ρωταω ΠΛΑΚΕΤΕΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ?ΠΟΤΕ?!?!?!? και δεν απαντουσαν στο τηλεφωνο ...ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΟΡΟΙΔΙΑ

τους ειπα θα κινηθω νομικα και μου λενε ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ( ολα αυτα μετα απο 45 μερες χωρις συσκευη)

 

ΑΘΛΙΟΙ....ΜΗΝ ΣΑΣ ΤΥΧΕΙ ..ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ

 

 

ΑΙΣΧΡΟΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!

Edited by sairisa
επιπροσθετα
Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε παιδί μου πως εμπλεξες :(

 

 

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ταλαιπωρια και συμπεριφορα απο μερους αντιπροσωπειας...οι ανθρωποι ειναι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Ακομα η καταγγελια δεν εφτασε τους καλεσα χθες τους ειπα οτι τους εκανα καταγγελια και με πηραν σημερα και μου λενε οτι το χαρτι που ελεγε επιστροφη ΕΝΝΟΟΥΣΕ αντικατασταση στο μαγαζι δλδ επρεπε το μαγαζι να καταλαβει οτι εννοει αντικατασταση....

 

Το μαγαζί που το πήρες (αλήθεια, από που?) δεν σου κάνει αντικατασταση σύμφωνα με τα παραπάνω??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σοβαρό θέμα με το Nexus μου. Τον τελευταίο καιρό έσβηνε μόνο του κάποιες φορές, όταν πατούσα το power button για να ανάψω την οθόνη. Σήμερα το βρήκα σβηστό κάποια στιγμή και δεν αντιδρά σε τίποτα (φορτισμένο στο 90%). Όταν το βάζω στο φορτιστή ανάβει το google και κάνει reboot μετά από 1 δευτερόλεπτο. Αν πατήσω vol down μπαίνει σε download mode και σε ένα δευτερόλεπτο ξανά reboot. Το έχει συναντήσει κανείς; Να το κλαίω; Είναι 32άρι από Αυστραλία...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σοβαρό θέμα με το Nexus μου. Τον τελευταίο καιρό έσβηνε μόνο του κάποιες φορές, όταν πατούσα το power button για να ανάψω την οθόνη. Σήμερα το βρήκα σβηστό κάποια στιγμή και δεν αντιδρά σε τίποτα (φορτισμένο στο 90%). Όταν το βάζω στο φορτιστή ανάβει το google και κάνει reboot μετά από 1 δευτερόλεπτο. Αν πατήσω vol down μπαίνει σε download mode και σε ένα δευτερόλεπτο ξανά reboot. Το έχει συναντήσει κανείς; Να το κλαίω; Είναι 32άρι από Αυστραλία...

 

το είχες πειράξει ήταν σε στοκ?για αρχή μπορείς να κάνεις μια επαναφορά?

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να κάνω τίποτα. Δεν είναι σε στοκ, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το κινητό αναβοσβήνει σε ένα δευτερόλεπτο και δε μένει σταθερό ούτε στο download mode. Πιθανόν να έχει κολήσει το power button και γι'αυτό κάνει loop μόλις μπαίνει στο ρεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να κάνω τίποτα. Δεν είναι σε στοκ, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το κινητό αναβοσβήνει σε ένα δευτερόλεπτο και δε μένει σταθερό ούτε στο download mode. Πιθανόν να έχει κολήσει το power button και γι'αυτό κάνει loop μόλις μπαίνει στο ρεύμα.

 

ναι ίσως και αυτό...μπορείς να μπεις στο recovery να κάνεις ένα wipe all μήπως ξεκολλήσει κ δεν είναι από το power button?

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα. Μόλις ανοίγει είτε στο google είτε στο dl mode, κάνει αμέσως reboot.
Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα. Μόλις ανοίγει είτε στο google είτε στο dl mode, κάνει αμέσως reboot.

 

επιμένω λιγο να δουμε που ειναι το κολλημα....μαυτο δηλαδη δεν μπαινει στο recovery?μολις δειχνει το google ξανακλεινει?

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....Παρελαβα προχθες το κινητο....Εχω το εξης προβλημα:Ενω δουλευει μια χαρα βγαζει μνμ "camera is not initalized" και δε μπόρω να ανοιξω καμερα και instagram....κανω επενεκινηση και ολα οκ με τη καμερα μεχρι μετα απο καποια ωρα να το ξανακανει.λογικα δεν ειναι hardware το προβλημα....το δημιουργει καποια εφαρμογη?Να το παω για αλλαγη(να προλαβω DOA?)....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....Παρελαβα προχθες το κινητο....Εχω το εξης προβλημα:Ενω δουλευει μια χαρα βγαζει μνμ "camera is not initalized" και δε μπόρω να ανοιξω καμερα και instagram....κανω επενεκινηση και ολα οκ με τη καμερα μεχρι μετα απο καποια ωρα να το ξανακανει.λογικα δεν ειναι hardware το προβλημα....το δημιουργει καποια εφαρμογη?Να το παω για αλλαγη(να προλαβω DOA?)....

 

Δοκίμασε με σβήσιμο App data της κάμερας πρώτα και αν δεν δουλεύει, με factory reset. Μετά βλέπεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σήμερα μου βγαζει οταν ανοιγω την καμερα "failed to initialize camera". Εκανα διαγραφη δεδομενων της εφαρμογης καμερας, wipe dalvic και cache, reboot και παλι το ιδιο.

 

Edit: μετα απο κανα 2 reboot εστρωσε. Περιεργο.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...