Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μετρημένες 27 κλήσεις (εισερχόμενες-εξερχόμενες), το πρόβλημα δεν ξαναπαρουσιάστηκε.

sergyma δοκίμασες να κάνεις επανεκκίνηση;

 

Το προβλήμα αυτό έχει καταντήσει αφόρητο! Πολλές φορές που με παίρνουν δεν ανάβει καν ή οθόνη να δω ποιος με καλεί ή και να απαντήσω. Μπορεις να γράψεις πιο αναλυτικά τα βήματα της λύσης. Είμαι στοκ, unroot

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Το προβλήμα αυτό έχει καταντήσει αφόρητο! Πολλές φορές που με παίρνουν δεν ανάβει καν ή οθόνη να δω ποιος με καλεί ή και να απαντήσω. Μπορεις να γράψεις πιο αναλυτικά τα βήματα της λύσης. Είμαι στοκ, unroot

 

Και εγώ stock,unroot είμαι. Έχω περάσει όλες τις ROM μόνο με OTA

Μάλιστα πριν 3-4 μέρες μου ήρθε και η MRA58N....

Λοιπόν τα βήματα είναι τα εξής....

ρυθμίσεις

μπαταρία

πάνω δεξιά 3 τελείες

βελτιστοποίηση μπαταρίας

το "χωρίς βελτιστοποίηση" το κάνεις "όλες οι εφαρμογές"

επιλέγεις το "διαχείρηση τηλεφωνικών κλήσεων" ==> επιλογή "να μη γίνει βελτιστοποίηση".

 

Κάνεις και ένα reboot

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παίδες ήθελα να σας ρωτήσω...

εδώ και καιρό έχω κάποιες χαρακιές στο πλάι, στα volume buttons και στο πορτάκι της sim. Το κινητό δεν έχει πέσει ποτέ κάτω και είναι πάντα με με την original θήκη της LG. Είδα στο xda ότι υπάρχουν αρκετοί χρηστες που εχουν αντίστοιχες χαρακιές. Η procordia το καλύπτει ? Είχε κανείς αντίστοιχο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλύπτεται από την εγγύηση εάν αυτό ρωτάς. Μάλλον έχεις το λευκό μοντέλο που είναι γυαλιστερό γιατί το μαύρο είναι γόμα και δεν χαράζετε.
Link to comment
Share on other sites

μιλαω για αυτό

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/help/hairline-*****-phone-t2717845

 

όχι για απλές χαρακιές επειδή είναι γυαλιστερό...ναι πρόκειται για το λευκό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ράγισμα και είναι γνωστό στο σημείο που εμφανίζεται. Επειδή το πλαϊνό πλαίσιο είναι Φιξ με την οθόνη ή αντικατάσταση του είναι στην ουσία νεο κινητό και το κόστος 130 ευρωπουλα, αμφιβάλλω αν καλύπτεται από την εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδια... Έσπασα οθονη και ουτε το καταλαβα... Τεσπα... Οθόνη μαζι με body ειναι 130€... Θελω επίσης το πίσω καπακι αλλαγή και το τζαμακι καμερας... Ξερει κανένας κόστος για αυτα;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας! Νομίζω ότι ήρθε κ μένα η στιγμή που θα βγάλει πρόβλημα το αγαπημένο κινητακι! Από σήμερα ξεκίνησε πατώντας το power button είτε να κλείνει είτε να μπαίνει στη φωτογραφική (αυτό δεν ξέρω πως έγινε).. Αν τελικώς είναι θέμα του power button τι τιμές παίζουν; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας! Νομίζω ότι ήρθε κ μένα η στιγμή που θα βγάλει πρόβλημα το αγαπημένο κινητακι! Από σήμερα ξεκίνησε πατώντας το power button είτε να κλείνει είτε να μπαίνει στη φωτογραφική (αυτό δεν ξέρω πως έγινε).. Αν τελικώς είναι θέμα του power button τι τιμές παίζουν; Ευχαριστώ πολύ!

Εκτός εγγύησης νομίζω κάνα 35 αρι αλλά ρώτα και τη προκορδια να σου πει

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε εγγύηση, μίλα με την LG για να κανονίσει αυτή να σου στείλει courier αν είσαι μακριά ή να πας τη συσκευή στην Procordia να σου το αντικαταστήσει μέσα στην εγγύηση. Αν είσαι εκτός εγγύησης μίλα απευθείας με Procordia.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια... Έσπασα οθονη και ουτε το καταλαβα... Τεσπα... Οθόνη μαζι με body ειναι 130€... Θελω επίσης το πίσω καπακι αλλαγή και το τζαμακι καμερας... Ξερει κανένας κόστος για αυτα;;

 

Το πίσω καπάκι νομίζω πάει μαζί με την αλλαγή οθόνης. Αλλιώς μπορείς να αλλάξεις και την μπαταρία με 15 ευρώ και να έχεις καινούργιο τηλ'έφωνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατάφερα να βρω την απόδειξη αγοράς και το κινητό είναι αγορασμένο 15/5/14 και αν δεν κάνω λάθος η εγγύηση είναι 2ετής..

Προσπαθώ να πιάσω γραμμή με προκόρδια αλλά μάταια. Εσείς τι προτείνετε να κάνω? Τόπος διαμονής Θεσσαλονίκη σε περίπτωση που υπάρχει κάτι εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πίσω καπάκι νομίζω πάει μαζί με την αλλαγή οθόνης. Αλλιώς μπορείς να αλλάξεις και την μπαταρία με 15 ευρώ και να έχεις καινούργιο τηλ'έφωνο. :)

 

Την περασμένη Παρασκευή μου είπαν ότι είναι 17€.

 

Μόλις κατάφερα να βρω την απόδειξη αγοράς και το κινητό είναι αγορασμένο 15/5/14 και αν δεν κάνω λάθος η εγγύηση είναι 2ετής..

Προσπαθώ να πιάσω γραμμή με προκόρδια αλλά μάταια. Εσείς τι προτείνετε να κάνω? Τόπος διαμονής Θεσσαλονίκη σε περίπτωση που υπάρχει κάτι εδώ!

Προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο μετά τις 16:00 μέχρι τις 17:00 που κλείνει η Procordia. Εγώ στις 5 παρά κάτι κατάφερα και έπιασα γραμμή στην Procordia.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και Μίλησα τελικά με procordia και με έστειλαν στην lg.. Με τα πολλά είπαν ότι θα έρθει ο κούριερ τη πέμπτη να παραλάβει το κινητό κ να φύγει για Αθήνα! Απ τη στιγμή που είμαι εντός εγγύησης και το πρόβλημα ειναι μόνο το power χωρίς να ευθύνεται υγρασία,πτώση κ δεν έχει πειραχθει το λογισμικό του κινητού δεν θα επιβαρυνθω οικονομικά! Μπορώ να τους πω να αλλάξουν κ μπαταρία; Αν ναι,ποιο θα είναι το κόστος;
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και Μίλησα τελικά με procordia και με έστειλαν στην lg.. Με τα πολλά είπαν ότι θα έρθει ο κούριερ τη πέμπτη να παραλάβει το κινητό κ να φύγει για Αθήνα! Απ τη στιγμή που είμαι εντός εγγύησης και το πρόβλημα ειναι μόνο το power χωρίς να ευθύνεται υγρασία,πτώση κ δεν έχει πειραχθει το λογισμικό του κινητού δεν θα επιβαρυνθω οικονομικά! Μπορώ να τους πω να αλλάξουν κ μπαταρία; Αν ναι,ποιο θα είναι το κόστος;

Το αντίστοιχο ακριβώς έκανα εγώ και μου είπαν εντός εγγύησης 17€ για τη μπαταρία. Πέμπτη πήρε το courier τη συσκευή Παρασκευή μίλησα με Procordia.

 

Το αναφέρω ξανά στο ακριβώς από πάνω μήνυμα από το δικό σου. ;)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η LG που ειναι η αντιπροσωπία σέρβις κτλ;;

 

Για εντός εγγύησης μιλάς με την LG στο 801 11 200 900. Το service το έχει η Procordia. Αλλά για κινητό εντός εγγύησης μιλάς πρώτα με LG και μετά είτε σου στέλνει courier η LG είτε αν είσαι κοντά στη Procordia πηγαίνεις τη συσκευή αυτοπροσώπως.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα κύλησαν καλά με την αποστολή του κούριερ και η προκόρδια μου είπε ότι το κόστος αλλαγής καλύπτεται από την εγγύηση ενώ η αλλαγή μπαταρίας που ζήτησα το κόστος της θα ενέρχεται στα 17€.

 

Από κει και πέρα κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:

Μου είπαν ότι η όλη ιστορία θα πάρει γύρω στις 6 εργάσιμες. Είναι ακριβείς στον προγραμματισμό τους και στα σέρβις τους?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα κύλησαν καλά με την αποστολή του κούριερ και η προκόρδια μου είπε ότι το κόστος αλλαγής καλύπτεται από την εγγύηση ενώ η αλλαγή μπαταρίας που ζήτησα το κόστος της θα ενέρχεται στα 17€.

 

Από κει και πέρα κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:

Μου είπαν ότι η όλη ιστορία θα πάρει γύρω στις 6 εργάσιμες. Είναι ακριβείς στον προγραμματισμό τους και στα σέρβις τους?

Πολύ ακριβείς και παλαιότερα θα γινόταν και πιο γρήγορα απλά πλέον δεν έχουν στοκ ανταλλακτικά

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα κύλησαν καλά με την αποστολή του κούριερ και η προκόρδια μου είπε ότι το κόστος αλλαγής καλύπτεται από την εγγύηση ενώ η αλλαγή μπαταρίας που ζήτησα το κόστος της θα ενέρχεται στα 17€.

 

Από κει και πέρα κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:

Μου είπαν ότι η όλη ιστορία θα πάρει γύρω στις 6 εργάσιμες. Είναι ακριβείς στον προγραμματισμό τους και στα σέρβις τους?

 

Πολύ ακριβείς και παλαιότερα θα γινόταν και πιο γρήγορα απλά πλέον δεν έχουν στοκ ανταλλακτικά

 

Αυτό ακριβώς. Εμένα από Παρασκευή που πήραν τη συσκευή στα χέρια τους, τους πήρα τηλέφωνο την Πέμπτη να δω τι γίνεται και μου είπαν πως η συσκευή είναι σε κατάσταση αναμονής ανταλλακτικού. Δηλαδή έλεος με τις επίσημες αντιπροσωπίες. Γνωρίζουν ότι το power button είναι πρόβλημα όλων των Nexus 5 και δεν έχουν κάποιο stock ανταλλακτικών να υπάρχει για εξυπηρέτηση... Πφφφ... :mad:

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας διέψευσε ευχάριστα η προκορδια! Παρασκευή μεσημέρι έφτασε το κινητό στα χέρια τους κ σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο κ μου είπαν ότι είναι έτοιμο κ το εστειλαν ήδη! Κόστος αλλαγής home button και μπαταρίας 17€. (εντός εγγύησης) Edited by astraxan15
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας διέψευσε ευχάριστα η προκορδια! Παρασκευή μεσημέρι έφτασε το κινητό στα χέρια τους κ σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο κ μου είπαν ότι είναι έτοιμο κ το εστειλαν ήδη! Κόστος αλλαγής home button και μπαταρίας 17€. (εντός εγγύησης)

 

Εμένα χρειάστηκαν 8 εργάσιμες μέρες μέχρι να το πάρω πίσω, χωρίς να μετράω τα Σάββατα. Από 8-1 το είχαν στα χέρια τους και σήμερα το παρέλαβα πίσω. Ακριβώς ίδιες διαδικασίες και τιμή. Την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχαν ανταλλακτικά και πρέπει να παρέλαβαν κάποια στιγμή και να ξεκίνησαν τη μαζική επιδιόρθωση power buttons.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...