Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα κατά τη διάρκεια των κλήσεων. Ενώ η οθόνη σβήνει κανονικά όταν το έχω στο αφτί μου, δεν απενεργοποιείται και συνεχίζει να δουλεύει...με αποτέλεσμα να ανοίγω και άλλες εφαρμογές κλπ.

Ψάχνοντας βρήκα αυτό το βίντεο που περιγράφει ακριβώς το πρόβλημα:

 

Έχει εμφανιστεί σε κάποιον άλλο το πρόβλημα αυτό; Καμία ιδέα; (Είμαι με stock rom+gravity+uber)

 

Ευχαριστώ !

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, μήπως αντιμετώπισε κάποιος light bleeding με την οθόνη του; Σήμερα παρατήρησα πως υπάρχει αρκετό bleeding επάνω δεξιά σε σημείο που κιτρινίζει. Είμαι σε περίοδο DOA και δε ξέρω εάν καλύπτεται από την LG ή όχι. Εάν κάποιος γνωρίζει. μπορεί να απαντήσει;

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μήπως αντιμετώπισε κάποιος light bleeding με την οθόνη του; Σήμερα παρατήρησα πως υπάρχει αρκετό bleeding επάνω δεξιά σε σημείο που κιτρινίζει. Είμαι σε περίοδο DOA και δε ξέρω εάν καλύπτεται από την LG ή όχι. Εάν κάποιος γνωρίζει. μπορεί να απαντήσει;

 

Πήγαινε το πίσω αν δεν σου κάνει στο μάτι. Έχεις δικαίωμα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μήπως αντιμετώπισε κάποιος light bleeding με την οθόνη του; Σήμερα παρατήρησα πως υπάρχει αρκετό bleeding επάνω δεξιά σε σημείο που κιτρινίζει. Είμαι σε περίοδο DOA και δε ξέρω εάν καλύπτεται από την LG ή όχι. Εάν κάποιος γνωρίζει. μπορεί να απαντήσει;

Είχα bleeding μετά από πτώση.. Μετά μου ξανά έπεσε και έφτιαξε :p

Σοβαρά συνέβη αυτό :grin:

Link to comment
Share on other sites

Είχα bleeding μετά από πτώση.. Μετά μου ξανά έπεσε και έφτιαξε :p

Σοβαρά συνέβη αυτό :grin:

Είναι σαν τις παλιές συσκευές που με κλωτσιά έφτιαχναν ξανά :)

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Είχα bleeding μετά από πτώση.. Μετά μου ξανά έπεσε και έφτιαξε :p

Σοβαρά συνέβη αυτό :grin:

 

Όχι, το κινητό ήταν μίας ημέρας με όλες τις ζελατίνες επάνω όταν διαπίστωσα το πρόβλημα αυτό. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι το service της αλυσίδας τηλεπικοινωνιών από όπου το αγόρασα δε βλέπει το πρόβλημα προκειμένου να το βγάλει doa και το κατάστημα να προχωρήσει στην αντικατάσταση του με κάποιο άλλο της ίδιας εταιρείας ή διαφορετικής. Βλέπω πάλι να τσακώνομαι!

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα το κινητό με πρόβλημα στο μικρόφωνο και λίγο bleeding και αλλάζουν πλακέτα !!Άντε τώρα να βγαλεις άκρη
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με την φόρτιση. Φορτίζει πολύ αργά πλέον και μιλάω για τον μανίσιο φορτιστή.

 

Παλιά ανέβαζε σχεδόν 1% ανά λεπτό και ζεσταινόταν αρκετά ο φορτιστής, ενώ τώρα μπορεί να κάνει 5 λεπτά για 1% και ο φορτιστής είναι πολύ χλιαρός πλέον. Είναι σαν να σταμάτησε να δουλεύει το fast charge.

 

Όλο αυτό ξεκίνησε πριν 2 μέρες που είχε βγάλει μήνυμα overheat η μπαταρία (45-46C).

 

Έχει κανείς εμπειρία σχετικά να μου πει τι έχει γίνει; Έπαθε ζημιά η μπαταρία; Χάλασε το κύκλωμα φόρτισης;

 

Τι μπορώ να κάνω; Να το στείλω στην αντιπροσωπεία; Υπόψιν, έχω βάλει tempered glass. Χρειάζεται να το βγάλω αν το στείλω; Επίσης, είναι rooted και με unlocked boatloader.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήσει στις ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα άλλο καλώδιο, άλλο φορτιστή (κατά προτίμηση 1.2Α όπως είναι και ο μανίσιος), κάνε factory reset, μείνε stock 4.4.4 και φόρτισέ το άδειο χωρίς έξτρα δικές σου εφαρμογές. Κι αν καταλήξεις στο ότι φταίει το hardware του θα κάνεις root, θα βάλεις το bootunlocker for nexus devices, θα κάνεις untemper το temper flag, θα περάσεις factory image 4.4.4 (αφού κάνεις backup τα αρχεία σου), θα κλειδώσεις τον bootloader με fastboot oem unlock και θα το πας στο service.

 

Επίσης, θυμάμαι μερικούς πριν 2-3 σελίδες που έλεγαν ότι θα το πήγαιναν στο service για το μικρόφωνο και δεν ξαναμίλησαν εδώ. Καλό θα ήταν να μας ενημερώνετε όποτε πηγαίνετε στο service για να ξέρουμε τι γίνεται.

 

Δείτε κι αυτό.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με την φόρτιση. Φορτίζει πολύ αργά πλέον και μιλάω για τον μανίσιο φορτιστή.

 

Παλιά ανέβαζε σχεδόν 1% ανά λεπτό και ζεσταινόταν αρκετά ο φορτιστής, ενώ τώρα μπορεί να κάνει 5 λεπτά για 1% και ο φορτιστής είναι πολύ χλιαρός πλέον. Είναι σαν να σταμάτησε να δουλεύει το fast charge.

 

Όλο αυτό ξεκίνησε πριν 2 μέρες που είχε βγάλει μήνυμα overheat η μπαταρία (45-46C).

 

Έχει κανείς εμπειρία σχετικά να μου πει τι έχει γίνει; Έπαθε ζημιά η μπαταρία; Χάλασε το κύκλωμα φόρτισης;

 

Τι μπορώ να κάνω; Να το στείλω στην αντιπροσωπεία; Υπόψιν, έχω βάλει tempered glass. Χρειάζεται να το βγάλω αν το στείλω; Επίσης, είναι rooted και με unlocked boatloader.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήσει στις ερωτήσεις μου.

Η το καλώδιο η ο ανταπτορας είναι 100%. Το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν. Πάρε από το πλαίσιο η από που θες και δοκίμασε. Αν δεν θες πάρε αρχικά από ενός φίλου σου.. Αλλά αν είναι λιγότερο από 1.2 μη περιμένεις να φορτίζει το ίδιο γρήγορα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Η το καλώδιο η ο ανταπτορας είναι 100%. Το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν. Πάρε από το πλαίσιο η από που θες και δοκίμασε. Αν δεν θες πάρε αρχικά από ενός φίλου σου.. Αλλά αν είναι λιγότερο από 1.2 μη περιμένεις να φορτίζει το ίδιο γρήγορα.

 

Υπαρχει κανενα λινκ για αγορα φορτιστη που να ειναι συμβστο με το nexus 5?(επειδη εχω και εγω παρομοιο προβλημα με τον φιλο απο επανω)ευχαριστω.

Οταν ενοεις ανταπτορακι!!(εννοεις το μπριζακι που συνδεετε με το usb?)

Edited by spartan30gr
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο να χάλασε ο φορτιστής ή το καλώδιο (και τα 2 φαίνονται να είναι υψηλής ποιότητας).

 

Παρήγγειλα το παρακάτω για δοκιμές και βλέπουμε:

 

http://www.ebay.com/itm/281346507482

 

Αν έχει χαλάσει η μπαταρία ή ο φορτιστής ή το καλώδιο, η εγγύηση είναι 2 χρόνια ή 6 μήνες (βλ. αναλώσιμα); Επίσης, η αντιπροσωπεία ποιά είναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια σημέρα παρελαβα απο service το κινητο και μου αλλαξανε πλακετα αλλα δεν μπορω να στειλω ουτε να παραλαβω με nfc ....Tι παιζει ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια σημέρα παρελαβα απο service το κινητο και μου αλλαξανε πλακετα αλλα δεν μπορω να στειλω ουτε να παραλαβω με nfc ....Tι παιζει ?

Υποθέτω πώς το έχεις ενεργοποιήσει ε; Κάνε ένα factory reset ή πέρνα το factory image της 4.4.4 και αν δεν φτιάξει, τότε πιθανώς η motherboard που σου έβαλαν να έχει προβληματικό nfc chip ή να μην έβαλαν καν. :lol: Δες εδώ στο step 9. Είναι αυτό το extra το πορτοκαλί.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πώς το έχεις ενεργοποιήσει ε; Κάνε ένα factory reset ή πέρνα το factory image της 4.4.4 και αν δεν φτιάξει, τότε πιθανώς η motherboard που σου έβαλαν να έχει προβληματικό nfc chip ή να μην έβαλαν καν. :lol: Δες εδώ στο step 9. Είναι αυτό το extra το πορτοκαλί.

 

Ναι και καπου διαβασα να το πιεσω λιγο μηπως φτιαξει!!1Και φυσικα το εχω ενεργοποιησει :lol: ....Τωρα το ξαναστελνω???:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενός φίλου, έτσι ξαφνικά εμφάνισε τις αρχικές ρυθμίσεις μαζί με τo welcome, έχασε τα πάντα, χάθηκε το IMEI και ο αποθηκευτικός χώρος είναι πλέον 128mb. Ούτε Root ούτε τίποτα! Είναι η δεύτερη συσκευή που γνωρίζω ότι το εμφανίζει αυτό, στην πρώτη έγινε η χρήση του doa. Τώρα μιλάμε με LG.

 

Πολύ παράξενο...

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενός φίλου, έτσι ξαφνικά εμφάνισε τις αρχικές ρυθμίσεις μαζί με τo welcome, έχασε τα πάντα, χάθηκε το IMEI και ο αποθηκευτικός χώρος είναι πλέον 128mb. Ούτε Root ούτε τίποτα! Είναι η δεύτερη συσκευή που γνωρίζω ότι το εμφανίζει αυτό, στην πρώτη έγινε η χρήση του doa. Τώρα μιλάμε με LG.

 

Πολύ παράξενο...

 

Αν μετά από Flash factory image δεν στρώσει, πάει σέρβις για motherboard. Μυρίζει από χιλιόμετρα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά από Flash factory image δεν στρώσει, πάει σέρβις για motherboard. Μυρίζει από χιλιόμετρα.

Ευχαριστώ φίλε μου!!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει... Μου έκλεισε το κινητό και δεν άναβε πριν κανένα δεκάλεπτο. Μετά από παρατεταμένο πάτημα κανένα τριανταλεπτο άνοιξε! Τρόμαξα και είπα ότι αυτό ήταν κάηκε... Είμαι στοκ με code blue kernel και xposed. Στο trickster είδα ότι δούλευαν όλες οι συχνότητες κάτι που το είδα για πρώτη φορά... Καμία γνώμη; έχει τύχει και σε κανέναν άλλον;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια στο δικο μου nexus χαθηκε το ΙΜΕΙ χωρις να εχω κανει ουτε ροοτ ουτε τπτ ..σημερα ξυπνησα και μου ελεγε welcome και μετα απο καποιεςαρχικες ρυθμισεις με εβγαζε στο κινητο χωρις ΙΜΕΙ και με αποθηκευτικο 128 mb ...στην εξυπηρετηση πελατων της LG δεν με πιστευαν ελεος...αυριο το στελνω ...ελπιζω να ειναι μεσα στην εγγυηση γιατι πραγματικα δεν το εκανα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΠΤ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια στο δικο μου nexus χαθηκε το ΙΜΕΙ χωρις να εχω κανει ουτε ροοτ ουτε τπτ ..σημερα ξυπνησα και μου ελεγε welcome και μετα απο καποιεςαρχικες ρυθμισεις με εβγαζε στο κινητο χωρις ΙΜΕΙ και με αποθηκευτικο 128 mb ...στην εξυπηρετηση πελατων της LG δεν με πιστευαν ελεος...αυριο το στελνω ...ελπιζω να ειναι μεσα στην εγγυηση γιατι πραγματικα δεν το εκανα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΠΤ

 

Εννοείται ότι δεν θα έχεις θέμα. Μην ανησυχείς. Αφού ήταν μαμά καλύπτεται 100%. Καλορίζικο το καινούργιο motherboard.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...