Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά θεωρω τέτοιες θήκες βρίσκεις και από Blackman ωs universal! Τσέκαρε σε προηγούμενο ποστ τα σαιτ που ανεβασα που εχουν και flip Case
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Έχω το εξής πρόβλημα.Έχω εδώ και λίγο καιρό το Tcl Idolx+ s960 από Κίνα ρουταρισμένο.Μπήκα στο androidiani και κατεβασα να εγκαταστησω την τελευταια rom(v6.9).Αφου εκανα την εγκατασταση το τηλεφωνο πλεον δεν ανοιγει.το ανοιγω και κολλαει στην οθονη με το logo(idolx+).μπορω να μπω σε recovery mode,εχω κανει wipe data/factory reset και wipe cache αλλα τιποτα.συνεχιζει το ιδιο προβλημα.επισης δεν μου βλεπει και ο υπολογιστης την συσκευη.Αναβει το led το idolx για λιγο, κανει τον χαρακτηριστικο ηχο ο υπολογιστης οτι βρεθηκε καινουργια συσκευη μετα σβηνει το led και οτι αποσυνδεθηκε η συσκευη απο τον υπολογιστη.Υπαρχει καμμια λυση η παει για πεταμα το καινουργιο μου τηλεφωνακι; :cry:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Έχω το εξής πρόβλημα.Έχω εδώ και λίγο καιρό το Tcl Idolx+ s960 από Κίνα ρουταρισμένο.Μπήκα στο androidiani και κατεβασα να εγκαταστησω την τελευταια rom(v6.9).Αφου εκανα την εγκατασταση το τηλεφωνο πλεον δεν ανοιγει.το ανοιγω και κολλαει στην οθονη με το logo(idolx+).μπορω να μπω σε recovery mode,εχω κανει wipe data/factory reset και wipe cache αλλα τιποτα.συνεχιζει το ιδιο προβλημα.επισης δεν μου βλεπει και ο υπολογιστης την συσκευη.Αναβει το led το idolx για λιγο, κανει τον χαρακτηριστικο ηχο ο υπολογιστης οτι βρεθηκε καινουργια συσκευη μετα σβηνει το led και οτι αποσυνδεθηκε η συσκευη απο τον υπολογιστη.Υπαρχει καμμια λυση η παει για πεταμα το καινουργιο μου τηλεφωνακι; :cry:

 

Αφού μπαίνεις σε recovery δε νομίζω να είναι για πέταμα το κινητό. Δοκίμασε να περάσεις την προηγούμενη ρομ σε ένα στικάκι και να κάνεις εγκατάσταση έχοντας συνδέσει το στικάκι με otg.

Επίσης ρώτα αν μπορείς στο ίδιο το androidiani μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν ή μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνεις σε recovery δε νομίζω να είναι για πέταμα το κινητό. Δοκίμασε να περάσεις την προηγούμενη ρομ σε ένα στικάκι και να κάνεις εγκατάσταση έχοντας συνδέσει το στικάκι με otg.

Επίσης ρώτα αν μπορείς στο ίδιο το androidiani μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν ή μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

 

Μπορεις να μου πεις μηπως ακριβως την διαδικασια;Απλα περναω σε ενα στικακι την rom και αυτο ειναι;Ρωτησα και εκει και μου ειπαν αυτο που προτεινες και εσυ.με στικακι δηλαδη.Απλα επειδη τα αγγλικα μου δεν ειναι και πολυ καλα ειπα να ρωτησω πρωτα εδω.μου απαντησαν μεσω twrp γινεται αλλα δεν ξερω ακριβως την διαδικασια.

Edited by panos1979gr
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις μηπως ακριβως την διαδικασια;Απλα περναω σε ενα στικακι την rom και αυτο ειναι;

Νομίζω ναι. Μέσα από recovery ψάχνεις να δεις αν διαβάζει τη ρομ και κάνεις install.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την rom σε στικακι αλλα τιποτα.

 

Δοκίμασε κάτι άλλο. Μπες στο thread του απλού Idol X στο xda και δες μήπως υπάρχει κάπου το πρόγραμμα για reset των tcl. Είναι το αντίστοιχο του OneTouch Upgrade αλλά για TCL νομίζω. Το πήρε το μάτι μου στο συγκεκριμένο thread. Δες μήπως από κει μπορείς να κάνεις τίποτα. Επίσης ρώτα αν μπορείς τους Ιταλούς φίλους γιατι κάτι παραπάνω μπορεί να ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι άλλο. Μπες στο thread του απλού Idol X στο xda και δες μήπως υπάρχει κάπου το πρόγραμμα για reset των tcl. Είναι το αντίστοιχο του OneTouch Upgrade αλλά για TCL νομίζω. Το πήρε το μάτι μου στο συγκεκριμένο thread. Δες μήπως από κει μπορείς να κάνεις τίποτα. Επίσης ρώτα αν μπορείς τους Ιταλούς φίλους γιατι κάτι παραπάνω μπορεί να ξέρουν.

Τωρα μου βαζεις δυσκολα.Οπως σου ειπα τα αγγλικα μου ειναι χαλια.και που ρωτησα στο androidiani ηταν μεσω τριτου που τωρα δεν υπαρχει.Ευχαριστω παντως,θα δω τι θα κανω.Ελπιζω να φτιαχνεται παντως γιατι εχω στεναχωρεθει τρομερα.Και οσο ειχα αρχισει να το χαιρομαι.

Edited by panos1979gr
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου βαζεις δυσκολα.Οπως σου ειπα τα αγγλικα μου ειναι χαλια.και που ρωτησα στο androidiani ηταν μεσω τριτου που τωρα δεν υπαρχει.Ευχαριστω παντως,θα δω τι θα κανω.Ελπιζω να φτιαχνεται παντως γιατι εχω στεναχωρεθει τρομερα.Και οσο ειχα αρχισει να το χαιρομαι.

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω γιατί είμαι από κινητό αλλά σίγουρα λύνεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια!

Θελω να ρωτησω καποια πραγματα για το κινητο αυτο.

 

1)λαγκαρει καθολου? και αμα ναι που?

2)η μπαταρια κραταει 2 μερες?

3)η καμερα του ειναι καλη? κολαει η φωτογραφικη ή το βιντεο σε σκοταδι?

4)ποσο ελευθερη ram εχει?

5)ειναι τοσο τουμπανο οσο φαινεται?

6)τα χρωματα της οθονης ειναι ωραια?

7)εχει καποιο προβλημα το κινητο ή κανενα bug ? ή μηπως κυλανε ολα ρολοι?

 

8) εχει 2 ηχεια ή 1 μονο ???????

Edited by toubano44

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω πλέον στην κατοχή μου το s960 πρόσεξα ότι βγήκαν 2 beta kitkat roms:

1) alcatel mod και 2) AOSP pure android.

http://www.androidiani.com/forum/alcatel-modding/391009-alcatel-tcl-idolx-s960-guide-root-recovery-rom-custom.html#post5406460

Όποιος ενδιαφέρεται καλό φλασάρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω πλέον στην κατοχή μου το s960 πρόσεξα ότι βγήκαν 2 beta kitkat roms:

1) alcatel mod και 2) AOSP pure android.

http://www.androidiani.com/forum/alcatel-modding/391009-alcatel-tcl-idolx-s960-guide-root-recovery-rom-custom.html#post5406460

Όποιος ενδιαφέρεται καλό φλασάρισμα!

Τα είδα κι εγώ. Τα έχει δοκιμάσει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!!εχω ψηλοκαταληξει να παρω την συγκεκριμενη συσκευη και περα απ ολα τ αλλα εφαγα και ενα σκαλωμα με το boomband, το οποιο ομως απ οτι βλεπω προς μεγαλη μου απογοητευση δεν συμπεριλαμβανεται (πλεον?)στη συσκευασια και εχω ξενερωσει απιστευτα...επισης δεν μπορω να το βρω καπου στο ιντερνετ να πουλιεται μονο του. γνωριζει κανεις πως μπορω να το αποκτησω?

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!!εχω ψηλοκαταληξει να παρω την συγκεκριμενη συσκευη και περα απ ολα τ αλλα εφαγα και ενα σκαλωμα με το boomband, το οποιο ομως απ οτι βλεπω προς μεγαλη μου απογοητευση δεν συμπεριλαμβανεται (πλεον?)στη συσκευασια και εχω ξενερωσει απιστευτα...επισης δεν μπορω να το βρω καπου στο ιντερνετ να πουλιεται μονο του. γνωριζει κανεις πως μπορω να το αποκτησω?

 

ευχαριστω!!!

 

στο aliexpress κοίτα

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μέχρι στιγμής δεν μου έχει κολλήσει ποτέ.Η μπαταρία με 100% το πρωί στις επτά και πολλά τηλέφωνα όλη μέρα αρκετό παιχνίδι,ραδιόφωνο και σερφάρισμα το βράδυ είναι στο 40%.Φωτογραφική πολύ καλή την ημέρα μέτρια το βράδυ.Οθόνη καταπληκτική με όμορφα χρώματα.Ελεύθερη ram περίπου 700mb από τα 2giga.Έχει ένα ηχείο με καλό ήχο αλλά έχει πολύ ωραία απόδοση με τα jbl ακουστικά.Στο antutu εμένα έπιασε περίπου 31000.Για τα λεφτά του είναι πολύ καλό άν ήταν άλλη μάρκα πιο γνωστή πιστεύω ότι θα έκανε άνετα στην αγορά 450 με 500 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός ότι το δικό μου με την αντίστοιχη χρήση όλη μέρα είναι στο 15% η μπαταρία από τις 7 το απόγευμα! Ίσως φταίει ότι πήρα το εκθεσιακό που το είχαν μόνιμα στην φόρτιση..

Στο θέμα μας..! Παρέλαβα τις. Tempered glass και δείχνουν άψογες! Έχω ανεβάσει φωτο. Δυστυχώς είμαι διακοπές για να την τοποθέτησω.. Αλλά σε 10 μερες θα γραψω εντύπωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση για θήκη σιλικόνης?Αυτή που πιάνει γύρω γύρω και πίσω.

 

Στο aliexpress κοίτα εχει αρκετές.Εγω θα ήθελα να ρωτήσω πως αλλαζουμε στην αναζήτηση επαφών τα Αγγλικά σε Ελληνικά.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση για θήκη σιλικόνης?Αυτή που πιάνει γύρω γύρω και πίσω.

ρίξε μια ματιά

http://www.volte-tel.gr/dsonew/smbdso.dll/pd?lan=el&pid=373815&ptype=11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...