Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούυπς...ξέχασα πως απο κινέζος έγινα ευρωπαίος :D

'Οντως με το morelocale2 μεταφράστηκαν κάποια βασικά πράγματα(πχ τα ονόματα των ημερών και όχι μόνο) αν και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα αγγλικά.

Ο ήχος και σε εμένα μια χαρά είναι πάντως.

H μπαταρία του "πέφτει" σχετικά σύντομα και αργεί λίγο να φορτίσει ή μου φαίνεται

 

 

φιλε Chris_musician μπορεις να βοηθησεις κ μενα να βαλω την rev 6,απ οτι ειδα λες οτι λυθηκαν ολα τα προβληματα σου.:help:

Φιλε saxokiller,επειδη ειχα δει το αρχικο σου μηνυμα,για να σε βοηθησω,σου ειχα στειλει πριν καν με ρωτησεις,προσωπικο μηνυμα,επιγραμματικα τα βηματα που ακολουθησα!Σε παρακαλω πολυ κανε εναν ελεγχο στα προσωπικα σου μηνύματα και θα το δεις...στο ξαναστελνω για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H μπαταρία του "πέφτει" σχετικά σύντομα και αργεί λίγο να φορτίσει ή μου φαίνεται???

Για πλήρη φόρτιση αν θυμάμαι καλά θέλει 2.30-3 ώρες. Λογικό νομίζω αφού μιλάμε για μπαταρία 2500mah. Επίσης η αυτονομία του μου φαίνεται πολύ καλή για dual sim τηλέφωνο (ελάχιστα χειρότερη από του LG G2) και η αποφόρτιση γίνεται πολύ αναλογικά και ομαλά μέχρι το 10% (μετά πέφτει κάπως γρηγορότερα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Μολις μας ηρθαν 2 idol x+ απο merimobiles.στο 1 το μενου ειναι διαφορετικο απ'το αλλο.Στα τηλεφωνα δεν υπαρχουν Ελληνικα και στο 1 δεν τρεχει καθολου το play store.Τι πρεπει να κανουμε?Ειμαστε ψιλο ασχετοι με ρουταρισματα και αλλαγες rom.Βλεποντας τις προηγουμενες παραθεσεις κατι καταλαβαινουμε απο site με rom αλλα θελουμε να μας πειτε ποια να διαλεξουμε.Δεν ξερουμε αν τα κινητα ειναι ρουταρισμενα.Πως το καταλαβαινουμε αυτο?Σωστε μας...Θα τους γ@@@@ τους Κινεζους.Τους τα ζητησαμε ολα αυτα και μας εγραψαν στα καρυδια τους...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Μολις μας ηρθαν 2 idol x+ απο merimobiles.στο 1 το μενου ειναι διαφορετικο απ'το αλλο.Στα τηλεφωνα δεν υπαρχουν Ελληνικα και στο 1 δεν τρεχει καθολου το play store.Τι πρεπει να κανουμε?Ειμαστε ψιλο ασχετοι με ρουταρισματα και αλλαγες rom.Βλεποντας τις προηγουμενες παραθεσεις κατι καταλαβαινουμε απο site με rom αλλα θελουμε να μας πειτε ποια να διαλεξουμε.Δεν ξερουμε αν τα κινητα ειναι ρουταρισμενα.Πως το καταλαβαινουμε αυτο?Σωστε μας...Θα τους γ@@@@ τους Κινεζους.Τους τα ζητησαμε ολα αυτα και μας εγραψαν στα καρυδια τους...

 

Ο Κινέζος τι φταίει ;

Εσύ επέλεξες την αγορά.

Δεν είναι τίποτα το Ροοτ ακολούθησε βήμα βήμα αυτή η Ρομ που αναφέρεται ως προτιμότερη από τα μέλη του συγκεκριμένου νήματος και όλα καλά.

απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πλήρωσε και δεν τα κάνανε; Φταίει ο κινέζος. Λοιπόν. Αν πατήσετε το power και το down volume ταυτόχρονα, τραβάει screenshot.
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πλήρωσε και δεν τα κάνανε; Φταίει ο κινέζος. Λοιπόν. Αν πατήσετε το power και το down volume ταυτόχρονα, τραβάει screenshot.

 

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που κάνει ροοτ σε κινητά και μετά τα πουλάει.

Δεν το έχω δει αυτό ακόμα .

απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που κάνει ροοτ σε κινητά και μετά τα πουλάει.

Δεν το έχω δει αυτό ακόμα .

Πλάκα μας κάνεις; Όλα τα κινέζικα site το προσφέρουν σαν υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μας κάνεις; Όλα τα κινέζικα site το προσφέρουν σαν υπηρεσία.

 

Οχι απλα δεν το γνώριζα τωρα το μαθαίνω

απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πλήρωσε και δεν τα κάνανε; Φταίει ο κινέζος. Λοιπόν. Αν πατήσετε το power και το down volume ταυτόχρονα, τραβάει screenshot.

 

Πληρώσαμε 20δολάρια το ρουταρισμα και μας είχαν πει να γράψουμε ως σημείωση στην παραγγελία ποια γλώσσα θέλουμε να μας περάσουν και να μας βάλουν και το play store. Στο δικό μου δεν μου πέρασαν την γλώσσα αλλά μου πέρασαν το play store και την παλεύω τουλάχιστον λίγο... Στου κολλητού μου δεν του πέρασαν ούτε την γλώσσα ούτε το play store και πέρα από αυτό του πέρασαν μια άλλη Ρομ η οποία πρέπει να είναι από το μοντέλο του idol X(τετραπυρινο).... Με το screen shot τι θέλεις να κάνουμε ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κάνει αυτό;

Σήμερα μου εμφάνισε το ίδιο ακριβός μήνυμα. Η λύση για μένα ήταν η εγκατάσταση από recovery της έκδοσης 6.6

Και επειδή το link στο site τους έχει πρόβλημα αυτό ειναι το σωστό:

https://docs.google.com/file/d/0B6lOK7oLM0mmb0k2bnpFOUtmMlk/edit?pli=1

 

Clear Cache - Clear dalvik cache πριν την περάσεις

Edited by bgrande
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Έχω την rev 6.7 και εχω προβλημα με τον αισθητηρα φωτος. Δηλαδη ανεβοκατεβαζει το επιπεδο φωτισμου της οθονης διαρκως. Επίσης δεν μπορω να τον ρυθμισω εγω σε ενα συγκεκριμενο επιπεδο οπως και την διαρκεια που μενει ανοιχτη η οθονη δεν μπορω να την πειραξω. Ειναι ακομα το συγκεκριμενο bug σε αυτην την rom ή εχει πειραχτει κατι σε μενα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

εδώ και καιρό έχω και εγώ στο κινητό μου την ρομ των cuoco και bb72 από το Ιταλικό Φόρουμ.

Τελευταία όμως άρχισα να την βαριέμαι (χώρια που δεν μου καθόταν ποτέ smooth το αλκατέλ ui με τα τετραγωνάκια και το όλο στυλ των μενού) οπότε εδώ και 2-3 μέρες άρχισα να δοκιμάζω ρομς. Επίσης πάρα πολύ συχνά είχα sim restarts παρόλο που είχα δοκιμάσει όλα τα basebands. Είχα βαρεθεί να ψάχνω σήμα ή να μιλάω και να πέφτει η γραμμή. Είχα αρχίσει να ψιλιάζομαι ότι κάτι φταίει με την όλη υλοποίηση της ρομ και όχι με τις εταιρίες παροχής κινητής.

 

Δοκίμασα την miui την τελευταία πολύ καλή σε γενικές γραμμές αλλά με όχι πολύ συχνά updates για την συσκευή μας. Χώρια που είχα θέμα με crashes από τα gapps που φλάσαρα (τελευταία έκδοση).

 

Δοκίμασα το port από τo Vivo Xplay3 (Flytouch OS) που είναι μία πάρα πολύ ολοκληρωμένη υλοποίηση με πολλές επιλογές αλλά κάποια bugs και αδυναμία λήψης ενημερώσεων. Επίσης αρκετά κινέζικα στις εφαρμογές και κάποια settings που δεν δουλεύουν στην συσκευή μας. Είχα θέμα με crashes από τα gapps που φλάσαρα (τελευταία έκδοση).

 

Δοκίμασα και το port από το Oppo Find7a (Color OS) και μου άρεσε αρκετά διότι η προηγούμενη συσκευή μου ήταν το Oppo R819. Το μοναδικό αρνητικό απομεινάρια κινέζικων που δεν μπορούσα να πετάξω έξω. Επίσης υπάρχει port σε αυτήν η εφαρμογή από ΖΤΕ Νubia Camera πάρα πολύ καλή σαν εφαρμογή. Είχα θέμα με crashes από τα gapps που φλάσαρα (τελευταία έκδοση).

 

Δοκίμασα και το google firmware που είναι και το μοναδικό με πλήρη ελληνικά. Πολύ καλό και γρήγορο αλλά δεν είμαι πολύ fan του vanilla android. Επίσης αναγνωρίζει κάμερα ως 8mpx.

 

Τέλος δοκίμασα την τελευταία υλοποίηση lewa os (30.05.14) πάρα πολύ καλή, smooth με τρομερή παραμετροποίηση και επιτέλους ήταν εύκολο να περάσω gapps και market. Μοιάζει πάρα πολύ με το miui και είναι πάρα πολύ responsive στα πάντα. Βγάζει update κάθε βδομάδα και οι 5-6 κινέζικες εφαρμογές βγαίνουν εύκολα με system app remover. Δεν έχει ελληνικά αλλά εδώ και 24 ώρες δεν έχω ούτε ένα sim restart. Κάνω επίτηδες κλήσεις από σημεία του γραφείου μου που πριν με την REV6.7 δεν είχα σήμα και έχω κανονικότητα! Δεν χρειάζεται πλέον να βγαίνω στο μπαλκόνι. Το μόνο αρνητικό είναι ότι η κάμερα υποστηρίζει έως 10mpx αλλά προσωπικά δεν με πειράζει.

 

Για όποιον θέλει να δοκιμάσει να τεστάρει:

http://bbs.lewaos.com/down_detail.php?id=92

 

Θα επανέλθω με αυτονομία μπαταρίας και θα δοκιμάσω να περάσω κάποια άλλη εφαρμογή κάμερας μήπως αναγνωρίζει τα 13mpx. Τέλος θα δοκιμάσω και το tcl boomband και το sony smartwatch2 για να τεστάρω αν το bluetooth ανταποκρίνεται κανονικά ή κολλάει.

 

UPDATE 1: Το gps λοκάρε την πρώτη φορά στα 20δευτερόλεπτα (έχω εγκαταστήσει το fastergps). Navigon και Sygic κανονικά λειτουργούν.

UPDATE 2: Με Camera ICS+, Camera 2 και Scientific Camera Pro βλέπει κανονικά τα 13mpx.

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι μετα το Ace 2 που εχω να στραφω σε κινεζικο. Απ' οτι βλεπω στα περισσοτερα υπαρχουν θεματακια software αλλα αν υπαρχει απο πισω κοινοτητα φτιαχνονται. Μερικα πραγματακια που θελω να ρωτησω αυτους που το εχουν:

*Τα προβληματακια που αναφερονται για εφαρμογες του συστηματος που κρασαρουν λυνονται?(μηνυματα,κλησεις κτλπ)

*Εχει καποιο νοημα να αγορασει κανεις το alcatel αντι για το tcl? Αν περασουμε τη rom του alcatel ειναι ουσιαστικα ακριβως το ιδιο τηλεφωνο?

*Στο ιντερνετ ειδα οτι υποστηριζει otg. Εχει δοκιμασει κανεις φλασακι πανω?

*Ποσα gb μενουν ελευθερα στην εκδοση των 16gb?

*Υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να εχω υποψην μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι μετα το Ace 2 που εχω να στραφω σε κινεζικο. Απ' οτι βλεπω στα περισσοτερα υπαρχουν θεματακια software αλλα αν υπαρχει απο πισω κοινοτητα φτιαχνονται. Μερικα πραγματακια που θελω να ρωτησω αυτους που το εχουν:

*Τα προβληματακια που αναφερονται για εφαρμογες του συστηματος που κρασαρουν λυνονται?(μηνυματα,κλησεις κτλπ)

*Εχει καποιο νοημα να αγορασει κανεις το alcatel αντι για το tcl? Αν περασουμε τη rom του alcatel ειναι ουσιαστικα ακριβως το ιδιο τηλεφωνο?

*Στο ιντερνετ ειδα οτι υποστηριζει otg. Εχει δοκιμασει κανεις φλασακι πανω?

*Ποσα gb μενουν ελευθερα στην εκδοση των 16gb?

*Υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να εχω υποψην μου?

 

Γεια σου φιλε.

1ον τα προβληματακια που λες, φτιαχνονται. Αρκει να εχεις βρει μια καλη ρομ και δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα.

2ον για μενα δεν αξιζει να δωσεις παραπανω λεφτα για να παρεις αλκατελ απο την στιγμη που ειναι το ιδιο κινητο και εχει το ιδιο λογισμικο πανω του (android και τα δυο)

3ον εμενα στο κινητο μου λεει 12.28 Gb

4ον το κινητο ειναι παρα πολυ καλο. Για εμενα δεν υστερει πουθενα. Το μονο αρνητικο ειναι η εγγυηση. Αν π.χ. παθει κατι το κινητο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επιστραφει ή να παει για επισκευη.

Link to comment
Share on other sites

http://m.aliexpress.com/item/1111377174.html?tracelog=wwwdetail2mobilesitedetail

Απο δω ειναι ενταξει να το τσιμπησω? Βλεπω εχουνε παρει και αλλοι ελληνες στο feedback. Με τα τελωνεια τους κοβει να βαζουνε τις καταλληλες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

http://m.aliexpress.com/item/1111377174.html?tracelog=wwwdetail2mobilesitedetail

Απο δω ειναι ενταξει να το τσιμπησω? Βλεπω εχουνε παρει και αλλοι ελληνες στο feedback. Με τα τελωνεια τους κοβει να βαζουνε τις καταλληλες τιμες?

 

Αυτο ειναι το site για οσους βλεπουν απο υπολογιστη.

http://www.aliexpress.com/item/TCL-idol-X-S960-Octa-Core-Smart-phone-MTK6592-2GHz-5-inch-IPS-FHD-1920x1080-2GB/1111377174.html

 

http://m.aliexpress.com/item/1111377174.html?tracelog=wwwdetail2mobilesitedetail

Απο δω ειναι ενταξει να το τσιμπησω? Βλεπω εχουνε παρει και αλλοι ελληνες στο feedback. Με τα τελωνεια τους κοβει να βαζουνε τις καταλληλες τιμες?

 

Επειδη βλεπω οτι δεν σου εχει απαντησει ακομα κανεις που το εχει παραγγειλει απο τον ιδιο πωλητη, θα σου πω εγω οτι αν γυρισεις σε καποιες προηγουμενες σελιδες πισω στο φορουμ θα δεις οτι με τον συγκεκριμενο πωλητη εχουνε μερικοι θεματα στο τελωνειο. Κατα τα αλλα απο οτι εχω δει εδω στο φορουμ δεν θα αντιμετωπισεις καποιο αλλο προβλημα..

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
http://m.aliexpress.com/item/1111377174.html?tracelog=wwwdetail2mobilesitedetail

Απο δω ειναι ενταξει να το τσιμπησω? Βλεπω εχουνε παρει και αλλοι ελληνες στο feedback. Με τα τελωνεια τους κοβει να βαζουνε τις καταλληλες τιμες?

Να θυμίσω ότι στο παρόν φόρουμ απαγορεύεται η οποιαδήποτε συζήτηση για παράκαμψη του τελωνείου για τον απλό λόγο ότι... είναι παράνομο. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα απο merimobiles σημερα κι εγω. Χωρις ρουτ, χωρις τιποτα στα 230 ευρω. Ελπιζω απο το ιταλικο site να μπορω να κανω τη δουλεια μου με τα ρουταρισματα κλπ. Για να δουμε πως θα τα παει... Edited by athanaso77
Αγγελία...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή περιμένοντας το τηλέφωνο διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ, έχει παρατηρήσει κανείς αν δουλεύουν και τα δύο ηχεία ή αν οι τρυπες στη μια μεριά είναι απλά διακοσμητικές?
Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω update από 6.8 σε 6.9 με τον ota updater και μου βγάζει error..Mου λέει να κατεβάσω manual τη rom...Προσπάθησα αλλά δεν...Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το κάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παντως φενεται αρκετα καλο σαν κινητο για τα χρηματα που κοστιζει.

Αν θελει καποιοσ να το δει απο κοντα υπαρχει σαν idol x+ με 279 στο Me__aM___t

Oneplus 6 20euro coupon code " https://www.oneplus.com/gr/invite#VB2Y5NSFB9043KT "
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...