Jump to content

iOcean X7 HD


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντέλει σήμερα δεν άντεξα. Το cubit x6 όλο βγαίνει και δε βγαίνει τελικά οπότε την έδωσα τη παραγγελία στα 110ευρώ νομίζω δεν υπάρχει κάτι που να έχει τόσο καλές κριτικές και δοκιμασμένο κάνα χρόνο από το πρώτο x7

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντέλει σήμερα δεν άντεξα. Το cubit x6 όλο βγαίνει και δε βγαίνει τελικά οπότε την έδωσα τη παραγγελία στα 110ευρώ νομίζω δεν υπάρχει κάτι που να έχει τόσο καλές κριτικές και δοκιμασμένο κάνα χρόνο από το πρώτο x7

 

Από που το παρηγγειλες?

My Devices:

Motorola Moto G (Stock, no root) Current Phone

Viewsonic G-Tablet (Smoother Bean 4.1.2, Rooted) Current Tablet

Samsung Galaxy 550 (OmniROM 4.4, Rooted)

Vodafone 858 Smart (Stock, Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα ικανοποιητικότατη και τα 8mp της, μου φαίνονται αντίστοιχα των 12mp του cubot gt99, θα έλεγα και του inew v3 (συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου). Ακόμα κι η μπροστινή κάμερα μου έκανε πολύ καλή εντύπωση με την ποιότητά της λήψης της. Η μπαταρία μου φάνηκε ότι έπεφτε πολύ γρήγορα στη full φωτεινότητα αλλά είναι πολύ νωρίς για να την κρίνω (δεν το έχω φορτίσει καν). wifi μια χαρά, gps δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, ούτε έχω βάλει κάρτα sim. Θα επανέρθω με τα υπόλοιπα...

 

Eπειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το κινητό.......Αν και αργοπορημένος ποιες διαφορές είδες με το inew ( +- κάμερα, χρώματα, ποιότητα κλπ ) γιατί στα ..χαρτιά το inew έχει καλύτερα specs. Στην πράξη....;

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

@valanths βαλε και το full review :)

Ανεβηκε.

My Devices:

Motorola Moto G (Stock, no root) Current Phone

Viewsonic G-Tablet (Smoother Bean 4.1.2, Rooted) Current Tablet

Samsung Galaxy 550 (OmniROM 4.4, Rooted)

Vodafone 858 Smart (Stock, Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Από που το παρηγγειλες?

 

Από to2c τελικά μιας κι έριξε τιμή στα 153$ βγήκε τελικη 110ευρώ και δίνει δώρο θήκη σιλικονης, δυο πίσω καπάκια μαύρα και screen protector. Πολύ καλό πακέτο θεωρώ. Με το καλό στην αναμονή τώρα

 

Με έπεισε για τα καλά ο φίλος Manux_oS με το πρώτο unboxing και απ΄ότι βλέπω και με το δεύτερο όλα εξαιρετικα. Περιμένω να το δω από κοντά και να το συγκρίνω και με το jiayu που θεωρώ κορυφή ειδικά στο θέμα της οθόνης με όσα επώνυμα κι αν το έχω συγκρίνει. Βασικά επειδή προορίζεται για γυναίκα ήταν σημαντικό το 69 πλάτος που όντως είναι ότι μικρότερο αφού κι εγώ το g4 βασικόςς λόγος ήταν το 65 πλάτος στις 4,7 ίντζες.

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μετά το review του Manux_Os

είμαι ενθουσιασμένος από το τηλ.

θα προσπαθήσω να το αγοράσω :D

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Από to2c τελικά μιας κι έριξε τιμή στα 153$ βγήκε τελικη 110ευρώ και δίνει δώρο θήκη σιλικονης, δυο πίσω καπάκια μαύρα και screen protector. Πολύ καλό πακέτο θεωρώ. Με το καλό στην αναμονή τώρα

 

Με έπεισε για τα καλά ο φίλος Manux_oS με το πρώτο unboxing και απ΄ότι βλέπω και με το δεύτερο όλα εξαιρετικα. Περιμένω να το δω από κοντά και να το συγκρίνω και με το jiayu που θεωρώ κορυφή ειδικά στο θέμα της οθόνης με όσα επώνυμα κι αν το έχω συγκρίνει. Βασικά επειδή προορίζεται για γυναίκα ήταν σημαντικό το 69 πλάτος που όντως είναι ότι μικρότερο αφού κι εγώ το g4 βασικόςς λόγος ήταν το 65 πλάτος στις 4,7 ίντζες.

 

βγηκε τελικη τιμη €106 απο merimobiles.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω δύο ερωτησούλες (για τις οποίες τις απαντήσεις θα μπορώ σίγουρα να βρω στα άλλα threads για τηλέφωνα της iOcean - αλλά από μια σύντομη ματιά που έριξα δε βρήκα κάτι, και ομολογώ ότι δεν έχω το κουράγιο να τα διαβάσω όλα...)

 

1) Ποιό είναι το site της iOcean; Από ένα google search που έκανα, βρήκα 1-2... υποψήφια, αλλά κανένα δε μου γέμισε το μάτι, οπότε πιθανόν να μην έπεσα στο σωστό (και οι Κινέζοι φαίνονται να έχουν... ταλέντο να σηκώνουν sites που μοιάζουν με official ιστοσελίδες ή web shops διαφόρων εταιριών, χωρίς απαραίτητα και να είναι...)

 

Edit: Ίσως τελικά αυτό...(?)

 

2) Οι άλλες εκδοχές του Χ7 έχουν βγει με μπαταρία 3000mAh - ώστε να μπορούμε να περιμένουμε ότι κάποια στιγμή μπορεί να βγάλει και το HD σε τέτοια έκδοση, ή για όλα μπορεί να αγοράσει κανείς την μπαταρία (και το πίσω κάλυμμα που να τη χωράει) μόνο σαν έξτρα...;

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω δύο ερωτησούλες (για τις οποίες τις απαντήσεις θα μπορώ σίγουρα να βρω στα άλλα threads για τηλέφωνα της iOcean - αλλά από μια σύντομη ματιά που έριξα δε βρήκα κάτι, και ομολογώ ότι δεν έχω το κουράγιο να τα διαβάσω όλα...)

 

1) Ποιό είναι το site της iOcean; Από ένα google search που έκανα, βρήκα 1-2... υποψήφια, αλλά κανένα δε μου γέμισε το μάτι, οπότε πιθανόν να μην έπεσα στο σωστό (και οι Κινέζοι φαίνονται να έχουν... ταλέντο να σηκώνουν sites που μοιάζουν με official ιστοσελίδες ή web shops διαφόρων εταιριών, χωρίς απαραίτητα και να είναι...)

 

Edit: Ίσως τελικά αυτό...(?)

 

2) Οι άλλες εκδοχές του Χ7 έχουν βγει με μπαταρία 3000mAh - ώστε να μπορούμε να περιμένουμε ότι κάποια στιγμή μπορεί να βγάλει και το HD σε τέτοια έκδοση, ή για όλα μπορεί να αγοράσει κανείς την μπαταρία (και το πίσω κάλυμμα που να τη χωράει) μόνο σαν έξτρα...;

 

To official site της iOCEAN είναι το iocean.cc (100% σίγουρο, το γράφει στο εγχειρίδιο χρήσης του κινητού).

 

Όλες οι εκδόσεις του Χ7 έχουν το ίδιο "σασί". Όλα έρχονται στην κανονική λεπτή εκδοχή τους με μπαταρία 2000 mah. Οπότε, η μπαταρία των 3000 mah (μαζί με το ειδικό κάλυμμα γιατί είναι πιο χοντρή) αγοράζεται extra. Φυσικά, κάποιες φορές ο πωλητής την προσφέρει μαζί με το κινητό, αλλά και πάλι extra είναι.

Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το review αλλά αυτό με το όχι πολύ καλά σχόλια για το GPS λίγο.. με προβλημάτισε. Τι fix μπορεί να γίνει για να αντιμετωπιστεί τυχόν πρόβλημα; Έχει αναφερθεί κάπου στο forum;
Link to comment
Share on other sites

@thanos_s: Thanx!

 

Όλα καλά με το review αλλά αυτό με το όχι πολύ καλά σχόλια για το GPS λίγο.. με προβλημάτισε. Τι fix μπορεί να γίνει για να αντιμετωπιστεί τυχόν πρόβλημα; Έχει αναφερθεί κάπου στο forum;

Λογικά αυτό εδώ θα πρέπει να διορθώσει την κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το fix όπως σε όλα τα mtk βοηθά στο κλειδώνουν άμεσα οι δορυφόροι. Τα αποτελέσματά του είναι ότι το gps συμπεριφέρεται όπως και στο άλλο κινητό με mtk6582 που έχω δοκιμάσει το inew v3.

Oσον αφορά τη διαδικασία του fix το μόνο που χρειάζεται είναι το update των EPO , πράγμα που γίνεται πανεύκολα αφού το τηλέφωνο είναι rooted

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι να το παραγγειλω και ταυτοχρονα μαζι μια θηκη, υποθετω οτι οι φλιπ θηκες ειναι ιδιες για ολα τα x7 σωστα? Εχετε υποψιν καμμια με "παραθυρακι" ωστε να απαντας χωρις να την ανοιξεις?
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες και φτηνες flip cover εχει το Aliexpress.Οπως και στο ebay.Παρηγγειλα μια Flip (6.5$) και μια σκληρου πλαστικου (3$) που δινει το Geek στα 5$.Πηρα tracking σε 1 μερα

 

http://www.aliexpress.com/item/iOcean-X7-case-cover-leather-PU-leather-case-for-iocean-X7/1696664072.html

http://www.aliexpress.com/item/iOcean-X7-Plastic-case-Freeshipping-New-Original-PC-Plastic-Case-Cover-for-iOcean-X7Elite-X7-PLUS/1555748519.html

 

Και αυτη μ αρεσε και θα με βολευε αλλα με προβληματιζει η βεντουζα

http://www.aliexpress.com/item/iOcean-X7-Case-Flip-Leather-Case-iocean-x7-High-Quality-Leather-Free-Shipping/1545772859.html

 

http://www.ebay.com/itm/5-Original-Universal-iocean-X7-Phone-PU-Leather-Protect-Stand-Holder-Case-Cover-/300951030156?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item461214498c

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Γινεται ωστοσο να δουλεψει μια φλιπ θηκη με παραθυρακι με το συγκεκριμενο κινητο ή δεν "συνεργαζονται"? Νομιζω στην πρωτη θα καταληξω και εγω... Edited by jepeto79
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει για αυτο το κινητο cwm η twm, το εχει κανεις.ευχαριστω:confused:

 

Υπάρχουν αρκετές rom για το iocean αλλά είναι μπέρδεμα γιατί έχει βγεί με όλα τα chipset σαν X7. Προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα με τη rom για να την αλλάξω. Συγκεκριμένα κιόλας πρέπει να έχουν copiari την rom του zopo zp700 που είναι πολύ καλή και σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOcean X7 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...