Jump to content

The Voice of Greece (Ant1)


filippos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Λιολιου ειναι η κλασσικη Θεσσαλονικια που ολοι αγαπαμε!! :p

 

Επισης καλα τα ειχε πει ο "Θειος Νωντας" απο τοτε που η καθε μια/ενας χρησιμοποιει τη φραση "Εισαι πολυ ροκ αγαπη μου σημερα" σταματησαμε να λεμε οτι ακουμε ή παιζουμε ροκ!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς η Λιόλιου δεν είναι μπουζουκοτραγουδίστρια. Επειδή πήγε στο team της Βανδή δεν σημαίνει ότι θα τραγουδάει το ανάβεις φωτιές (μπορει και να θέλει βέβαια η κοπελια, δεν ξέρω) όπως αντίστοιχα η κοπελιά με το let her go δεν είναι ράπερ που πήγε στον Σταβεντο.

 

Δεύτερον η let her go έχει πραγματικά πολύ όμορφη ραδιοφωνική φωνή. CD της θα αγόραζα άνετα αν είχε ωραία κομμάτια αλλά Live δεν θα την έβλεπα εύκολα, εως και πολύ δύσκολα. Όσο ενδιαφέρον έχει η χροιά και το χρώμα της τόσο flat είναι το υπόλοιπο.

 

Και τέλος να πώ ότι το νέο trend είναι να σνομπάρουμε τις μουσικές παραγωγές της Ελλάδας εκθειάζοντας γαλλικές, βρετανικές αμερικάνικες.. Πως να το κάνουμε ρε παιδιά? Έλληνες είμαστε, έχουμε αυτόν τον μουσικό χαρακτήρα και ενσωματώνουμε (άλλες φορές καλά άλλες όχι) και στοιχεία άλλων..

Αν δηλαδή αύριο η Βανδή γινόταν gaga, η Βισση madonna, η Αλεξίου adele, ο ρέμος Sting και ο ρουβάς timeberlake θα είμασταν ευχαριστημένοι? Αυτοί είμαστε πχ, αυτούς αγαπάει πιο πολύ ο κόσμος και για όσους εχουν επιπλέον αναγκη για μουσικές αναζητήσεις ύπάρχουν και οι άλλες μουσικές βιομηχανίες

 

Πρωτα απ'ολα αυτα ειναι γουστα. Δευτερον, ειπα εγω οτι ειναι μπουζουκοτραγουδιστρια επειδη πηγε με την Βανδη? Εμενα αυτο μου βγαζει οσα ροκ κομματια και αν πει. Αν κανει album θα δουμε τι εχει να δειξει αλλα μεχρι τωρα την ακους και την ξεχνας το επομενο λεπτο.

 

Τελος δεν σνομπαρω την ελληνικη μουσικη. Ακουω απο Αλεξιου, ρεμπετικο, ροκ μεχρι ηλεκτρονικη. Αλλα τα μπουζουκια (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων), σορρυ, τα θεωρω μεγαλα σκουπιδια.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα αυτα ειναι γουστα. Δευτερον, ειπα εγω οτι ειναι μπουζουκοτραγουδιστρια επειδη πηγε με την Βανδη? Εμενα αυτο μου βγαζει οσα ροκ κομματια και αν πει. Αν κανει album θα δουμε τι εχει να δειξει αλλα μεχρι τωρα την ακους και την ξεχνας το επομενο λεπτο.

 

Τελος δεν σνομπαρω την ελληνικη μουσικη. Ακουω απο Αλεξιου, ρεμπετικο, ροκ μεχρι ηλεκτρονικη. Αλλα τα μπουζουκια (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων), σορρυ, τα θεωρω μεγαλα σκουπιδια.

 

Προφανώς και είναι θέμα γούστου..Απλά αν γκούγλαρες λίγο για να δεις τι τραγουδούσε πριν το voice θα έβλεπες ότι αυτο που λες δεν έχει βάση. Όσες πιθανότητες έχει αυτή για να γίνει μπουζουξού, τόσες έχουν όλοι,

 

Τέλος σκουπίδια υπάρχουν και στο έντεχνο, και στο ροκ και σε όλα. Για μένα . παντα, αυτό δεν αποτελεί λόγος για να χαρακτηρίσω ένα είδος σκουπίδι. Μπορεί ο Παντελιδης να μου είναι αδιάφορος και να με έχει κουράσει η επανάληψή του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάνει με λιγότερη αγάπη την δουλειά του ή ότι κάποιες συνθέσεις του δεν είναι αξιοπρόσεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι θέμα γούστου..Απλά αν γκούγλαρες λίγο για να δεις τι τραγουδούσε πριν το voice θα έβλεπες ότι αυτο που λες δεν έχει βάση. Όσες πιθανότητες έχει αυτή για να γίνει μπουζουξού, τόσες έχουν όλοι,

 

Τέλος σκουπίδια υπάρχουν και στο έντεχνο, και στο ροκ και σε όλα. Για μένα . παντα, αυτό δεν αποτελεί λόγος για να χαρακτηρίσω ένα είδος σκουπίδι. Μπορεί ο Παντελιδης να μου είναι αδιάφορος και να με έχει κουράσει η επανάληψή του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάνει με λιγότερη αγάπη την δουλειά του ή ότι κάποιες συνθέσεις του δεν είναι αξιοπρόσεκτες.

 

Ο τυπος δηλαδη που ειπε το billie jean εχει πιθανοτητες να τον δουμε διπλα στον... ρεμο? Τον Μπαλαφα που βγηκε απο reality γιατι δεν τον ειδαμε στα μπουζουκια? Ειναι θεμα αισθητικης και ονειρου του καθε ατομου.

 

Σε καποια ειδη μουσικης υπαρχουν καλα και κακα κομματια. Σε αλλα υπαρχουν σκουπιδια. Εκει κατατασσω εγω τον παντελιδη και τον καθε παντελιδη. Με ελαχιστες εξαιρεσεις για καποια ατομα, για να μην ειμαι και απολυτος.

 

Ειπαμε ειναι θεμα γουστου, δυσκολο να βρεθει ακρη στην μουσικη. Over and out!:)

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Τον Μπαλάφα έχω να τον ακούσω από τότε, που τον θυμηθηκες..? Έπρεπε να τον googlάρω για να δω ποιος είναι. Ο τύπος αυτός με την διασκευή έχει πολλές πιθανότητες να τραγουδήσει με Ρέμο. Καριέρα δεν κάνεις διασκευάζοντας άλλους αλλά δισκογραφόντας.. Εκεί τα πράγματα αλλάζουν. Αν δεν πουλάς δεν ξαναδισκογραφείς. Εδώ είδαμ τον άλλον ροκά/μεταλά να τραγουδά φεγγάρι μου χλωμό και ξαφνικά είναι λαικός τροβαδούρος.

 

Πάντως δεν αναφέρομαι σε θέμα αισθητικής αντίληψης αλλά ουσίας.. Δεν με ενοχλει αν υπάρχει γαρύφαλλο στο χώρο που παίζεται η μουσική που μαρέσει (πύλη αξιού) ή να περπατούν στον τοίχο κατσαρίδες (παπαγάλος)

 

Με ενοχλεί όμως η επιτήδευση και οι ταμπέλες.. Γιαυτό και μπήκα σε αυτόν τον διάλογο χωρίς διάθεση σύγκρουσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εχεις ακουσει γιατι δεν ακους την συγκεκριμενη μουσικη. O Μπαλαφας ομως εχει κανει μια πολυ καλη πορεια με δισκους, συνεργασιες με μεγαλα ονοματα (του χωρου στον οποιο κινειται προφανως, οχι με τον οικονομοπουλο). Γραφει και μουσικη και στιχους. Δεν τραγουδαει μονο. Απλα δεν προβαλετε. Τον λογο τον αφηνω ασχολιαστο.

 

Αισθητικη εννοω στην μουσικη. Και για μενα αισθητικη και μουσικη παιδεια στο συνολο του λαου της Ελλαδας δεν υπαρχει. Βεβαια αυτη ειναι μια προσωπικη γνωμη. Γι'αυτο ειπαμε οτι ολα ειναι θεμα γουστου, αποψεων και οχι ταμπελων. Ετσι κι αλλιως υπαρχει μεγαλυτερη ταμπελα απο το να λες σε καποιους οτι βαζουν ταμπελες? Ολα σχετικα ειναι ;)

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούω μπαλαφα όπως δεν ακούω και οικονομοπουλο. Δεν θα άκουγα και συνεργασία τους μάλλον. Δεν έψαξα πιο είναι αυτό το εξεζητημένο είδος που τραγουδά και μάλλον δεν το ακούω. Πολύ πιθανό βέβαια αφού έχει κάνει συνεργασίες βέβαια το παιδί με μεγάλα ονόματα να μου πέρασε το ίδιο αδιάφορα από το αυτί όπως και τότε στο ριαλιτι, γιαυτό τον ξέχασα κιολας

 

 

Αισθητική και παιδεία μουσική στην Ελλάδα υπάρχει περισσότερη αποσο στο μέσο όρο του συνόλου του κόσμου. Επιπλέον δεν είμαστε και τοπικιστες σε αυτό. Πάραυτα να πω ότι δεν αναφέρθηκα ότι βάζεις ταμπέλες γενικά αλλά διάβασα μπουζούκια - σκουπίδια. Αν αυτό δεν είναι ταμπέλα, δεν πειράζει. Ας είναι η αναφορά μου σε αυτό.

Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προβλεψη για τελικη τετραδα:

Ρεμος: Τζωρτζινα

Βανδη:Μαγαλιος ή Λιολιου

Ασλανιδου:Χατζηπαρταλης

Μιχαλης:Βιτζηλαιος

Link to comment
Share on other sites

Προβλεψη για τελικη τετραδα:

Ρεμος: Τζωρτζινα

Βανδη:Μαγαλιος ή Λιολιου

Ασλανιδου:Χατζηπαρταλης

Μιχαλης:Βιτζηλαιος

 

Από τον Μιχάλη βάλε την αρετή που ίσως βγει και πρώτη..

Link to comment
Share on other sites

Προβλεψη για τελικη τετραδα:

Ρεμος: Τζωρτζινα

Βανδη:Μαγαλιος ή Λιολιου

Ασλανιδου:Χατζηπαρταλης

Μιχαλης:Βιτζηλαιος

 

Να κάνω και eγω την δική μου πρόβλεψη

Βανδή:Μαρία Έλενα , είναι κύπρια αλλά θα ήθελα ΜΑγαλιό ή Λιόλιου

Ρέμος: Τζωρτζίνα, είναι φωνάρα, Ελπίζω ο κύπριος να μην στείλει..

Μιχάλης:Αρετή. Και ο Βιτζηλαίος είναι καλός αλλά στα ελληνικά και οι δύο είναι μέτριοι. Βέβαιο ο Yuri μπορεί να τους στείλει άνετα αν ο μπαμπ'ας προσλάβει τηλ κέντρο

Ασλανίδου:Αίμιλη. Είναι κύπρια.

Link to comment
Share on other sites

να κανω και γω τη δικια μου προβλεψη

Πρωτη η αρετη

δευτερη η τζωρτζινα

τριτος ο βυρι κατι :lol:

το παιχνιδι ειναι τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο στημενο που πραματικα γελαω με τις ανυσηχιες των κριτων οταν καλουνται να διαλεξουν πιον θα κρατησουν

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Από τον Μιχάλη βάλε την αρετή που ίσως βγει και πρώτη..

 

Οντως η Αρετη ειναι η επικρατεστερη απο την ομαδα του Μιχαλη,αλλα θα γουσταρα να περασει ο Βιτζηλαιος γιατι ειναι ροκας και ωραιος τυπος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγει Κύπριος ο νικητής, πιστεύω θα παιχτεί ανάμεσα σε αρετή και μαγαλιο (ή λιλιου)! Τουλάχιστον ειναι ενα παιχνίδι που λες οτι ΟΛΟΙ όσοι ειναι μέσα αξίζουν τη νίκη (επιφυλάσσομαι για την ομάδα της Ασλανιδου)! Για μένα ΜΑΚΡΑΝ Η ΦΩΝΗ ειναι η Τζωρτζινα
Link to comment
Share on other sites

Kαι ο Γιούρι για την ηλικία του έχει πολύ καλή φωνή. Μη ξεχνάμε ότι η Τζωρτζίνα είναι επαγγελματίας (έχει φωνάρα πάντως). Για μένα ίσως στο παιχνίδι να έπρεπε να συμμετέχουν νέα παιδιά που τώρα ξεκινούν, έχουν όνειρα και θέλουν να αναδείξουν το ταλέντο τους. Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτό που δε περίμενα προχτές ήταν να φύγουν η Τζωρτζίνα και ο Μαγαλιός. Απ ότι φαίνεται οι κριτές πλέον πάνε με αυτούς που ψηφίζει περισσότερο το κοινό και όχι με τις δικές τους απόψεις για τον κάθε τραγουδιστή..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε περίμενα προχτές ήταν να φύγουν η Τζωρτζίνα και ο Μαγαλιός. Απ ότι φαίνεται οι κριτές πλέον πάνε με αυτούς που ψηφίζει περισσότερο το κοινό και όχι με τις δικές τους απόψεις για τον κάθε τραγουδιστή..

 

Ο στόχος είναι να κερδίσει κάποιος coach.. Οπότε λογικο είναι να μην επιλεχθεις αν δεν σε ψηφίζει ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος είναι να κερδίσει κάποιος coach.. Οπότε λογικο είναι να μην επιλεχθεις αν δεν σε ψηφίζει ο κόσμος

 

Έχει βουήξει ο τόπος όμως για το οτι η Τζωρτζίνα θα έφευγε, είναι ήδη γνωστή δεν θα την άφηναν να πάει μέχρι τέλους. Θα βγει άβγαλτο εντελώς όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βουήξει ο τόπος όμως για το οτι η Τζωρτζίνα θα έφευγε, είναι ήδη γνωστή δεν θα την άφηναν να πάει μέχρι τέλους. Θα βγει άβγαλτο εντελώς όνομα.

 

Απλά οι περισσότεροι τραγουδούν ξένα και για να επιτύχεις στην Ελλάδα χρειάζεσαι ελληνικά τραγούδια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά οι περισσότεροι τραγουδούν ξένα και για να επιτύχεις στην Ελλάδα χρειάζεσαι ελληνικά τραγούδια.

 

Άκουσα τυχαία το μεσημέρι τη συνέντευξη του Οικονομόπουλου στο Λιάγκα και θα συμφωνήσω κι εγώ και μαζί του και μαζί σου. Δε ξέρω γιατί λένε κυρίως ξένα τραγούδια, αλλά αν θέλουν να μείνουν Ελλάδα και να μη πάνε στο εξωτερικό, αυτό για μένα είναι λάθος!

Link to comment
Share on other sites

η μονη που απορω για μενα τι μπορει να κανει ελλαδα ειναι η αρετη.πιο πολυ της παει το ξενο παρα το ελληνικο.και να κυκλοφορησει κατι με ελληνικο αλλα σε ποπ απατο θα παει βλεπε ηβη αδαμου..

οι αλλοι εξαλου σε μαγαζια θα δουλευουν αρα τι σημασια εχει.τα ξενα τα λενε ετσι για να το παιζουν σελιν ντιον και γουιτνει.και μετα ξανααρχιζουμε τα σκυλαδικα..:p

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Η εμμονη των τηλεθεατων να ψηφιζουν με γεωγραφικα κρητηρια εχει καταντησει αηδια.Σωσανε τους κυπριους απ'ολες τις ομαδες(ολοι εκτος απο την Εμιλυ ηταν επιοικως μετριοι) και εμειναν εξω παιδια που αξιζαν να μεινουν στο παιχνιδι οπως ο Βιντζηλαιος,ο Μαγαλιος και η Τζωρτζινα.Στο προτελευταιο live ελπιζω να αποφασισουν οι coaches ποιοι 4 θα πανε τελικο(δηλ. στανταρ Αρετη,Κιντατος,Λιολιου και απο την ομαδα της Ασλανιδου ειτε Χατζηπαρταλης ειτε Εμιλυ αφου ειναι και οι 2 καλοι) διοτι αν ψηφησουν μονο οι τηλεθεατες το αποτελεσμα θα ειναι απογοητευτικο.
Link to comment
Share on other sites

Η εμμονη των τηλεθεατων να ψηφιζουν με γεωγραφικα κρητηρια εχει καταντησει αηδια.Σωσανε τους κυπριους απ'ολες τις ομαδες(ολοι εκτος απο την Εμιλυ ηταν επιοικως μετριοι) και εμειναν εξω παιδια που αξιζαν να μεινουν στο παιχνιδι οπως ο Βιντζηλαιος,ο Μαγαλιος και η Τζωρτζινα.Στο προτελευταιο live ελπιζω να αποφασισουν οι coaches ποιοι 4 θα πανε τελικο(δηλ. στανταρ Αρετη,Κιντατος,Λιολιου και απο την ομαδα της Ασλανιδου ειτε Χατζηπαρταλης ειτε Εμιλυ αφου ειναι και οι 2 καλοι) διοτι αν ψηφησουν μονο οι τηλεθεατες το αποτελεσμα θα ειναι απογοητευτικο.

 

Ξεχνάς θεωρώ δύο πράγματα πολύ βασικά.

Αρχικά ότι οι coaches θέλουν να κερδίσουν. Πράγμα που σημαίνει ότι όποιος μαζεύει ψήφους μένει.. Ο άλλος φεύγει. Είναι παιχνίδι.

Τέλος τι να κάνουν μια φωνάρα που κανένας δεν έχει διάθεση να δώσει 2 ευρώ να την ψηφίσει?

Θα δώσουν 10 ευρώ να την δουν ζωντανά ή 15 να πάρουν το cd της όταν ο κόσμος δεν έχει διάθεση να την ψηφίσει?

 

Και μένα οι μαγαλιός και τζορτζίνα μου άρεσαν πολύ αλλά πες μου ποιος από τους κύπριους ήταν κακός και δεν άξιζε να φτάσει στο τέλος?

Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

Η εμμονη των τηλεθεατων να ψηφιζουν με γεωγραφικα κρητηρια εχει καταντησει αηδια.Σωσανε τους κυπριους απ'ολες τις ομαδες(ολοι εκτος απο την Εμιλυ ηταν επιοικως μετριοι) και εμειναν εξω παιδια που αξιζαν να μεινουν στο παιχνιδι οπως ο Βιντζηλαιος,ο Μαγαλιος και η Τζωρτζινα.Στο προτελευταιο live ελπιζω να αποφασισουν οι coaches ποιοι 4 θα πανε τελικο(δηλ. στανταρ Αρετη,Κιντατος,Λιολιου και απο την ομαδα της Ασλανιδου ειτε Χατζηπαρταλης ειτε Εμιλυ αφου ειναι και οι 2 καλοι) διοτι αν ψηφησουν μονο οι τηλεθεατες το αποτελεσμα θα ειναι απογοητευτικο.

Μεγάλη κουβέντα αυτό που λες. Λέω κι εγώ, μόνο εμένα μου φάνηκε ότι στα περισσότερα talent shows των τελευταίων ετών είτε πρωταγωνιστούν είτε κερδίζουν κύπριοι σε πολύ μεγαλύτερη αναλογία εν σχέσει με τους "ελλαδίτες" αν συγκρίνεις με καθαρά πληθυσμιακά κριτήρια; :shifty:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...