Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

Το ερώτημα για εμένα δεν είναι αν πρέπει να σκοτώσουμε τον εγκληματία ή όχι. Το ερώτημα είναι τί θέλουμε να κάνουμε με αυτόν. Για εμένα, οι δρόμοι είναι δύο: Ο ένας είναι να το αναμορφώσουμε, να διορθώσουμε τον πρόβλημά του. Ο άλλος να τον εκδικηθούμε.

Απλά δεν νομίζω ότι ο θάνατος είναι η αποτελεσματικότερη μορφή εκδίκησης.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φανατικά ΚΑΤΑ.

κανείς δεν εχει δικαίωμα να το παίζει Θεός αποφασίζοντας ποιός ζει και ποιός πεθαίνει

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ μονο σε περιπτωση βιασμων ανηλικων κοριτσιων οπως εμαθα σημερα για την Καβαλα.

αυτοι οι ανθρωποι απλα δν πρεπει να ζουν.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

σε μια φυλακή με που υποστεί ο εγκληματίας βασανιστήρια από τους άλλους το προτιμώ από θανατικη ποινη. ο θανατος είναι εύκολη λυση
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας καποιος που αφαιρει μια ζωη η πολλες με το ετσι θελω μου δινει αυτοματα το δικαιωμα να του αφαιρεσω και τη δικη του ως πολιτεια αν μη τι αλλο για να προστατευσω τους πολιτες μου. Επειτα, ειλικρινα ποιος εχει "σωφρονιστει" τοσες δεκαετιες που λειτουργει το σωφρονιστικο συστημα; Αληθεια εχετε ακουσει ποτε καποιον βιαστη ανηλικων παιδιων να βγαινει απο τη φυλακη και να χει διορθωθει; Δε νομιζω. Ενα ζωο που λυσσαει μια μερα και αρχιζει και δαγκωνει, οσο και να λυπασαι το σκοτωνεις. Αρκετα με τα δικαιωματα των εγκληματιων. Τα θυματα δεν ειχαν δικαιωμα να ζησουν; Μονο οι θυτες ετσι; Στις ισλαμικες χωρες παντως που ισχυουν κατι νομοι του στυλ ο,τι εκανες θα σου κανω (δειτε προσφατα την περιπτωση της κοπελας που καποιος της εκαψε ολοσχερως το προσωπο της με οξυ επειδη δεν ηθελε να τον παντρευτει) δεν υπαρχει τοση εγκληματικοτητα οσο στις "προοδευτικες" δικες μας. Μας εφαγε η ασυδοσια και η ατιμωρησια. Βασικα η επιεικεια στην κακια και τη βλακεια! Γνωμη μου παντα!
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορούμε να αφαιρούμε ζωές σαν τα σκυλιά, που και αυτή είναι πολύ κακή έκφραση ... Είμαστε περισσότερο πολιτισμένοι από όσες πλευρές και να το δεις, επειδή δεν έχουμε το βάρος της θρησκείας !!!! Στον ίδιο πολιστισμό που λες, έσφαξαν κοπελίτσα, οι συγγενείς της, επειδή την βίασαν και ατιμάστηκε η οικογένεια !!!!!! Είμαστε σοβαροί ??????

 

Επίσης, το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος στην απόδοση δικαιοσύνης, είναι να βάζει συναίσθημα ... Δεν είναι έκθεση γυμνασίου, με αυτά παίζονται ζωές ....

 

Τώρα από την άλλη, δεν έχω ακούσει κανέναν βιαστή να αλλάζει βίτσια, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει και πολλούς ... Και αυτό στο λέει άνθρωπος που πιστεύει πως χειρότερος είναι ο βιασμός από τον φόνο ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με τους ΟΠΧ, μηνύματα με θρησκευτικό περιεχόμενο απαγορεύονται στο forum. Αφήστε τη θρησκεία, οποιουδήποτε είδους, έξω από την συζήτηση παρακαλώ.

 

Ευχαριστώ και συνεχίζουμε. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

VeCo, η αναφορά που έκανα στη θρησκεία δεν ήταν όσον αφορά το θρησκευτικό της περιεχόμενο αλλά την επιρροή της στον πολιτισμό, όπως ακριβώς και ο kaluas.

Επίσης, με όλο το σεβασμό, δε νομίζω πως είναι δυνατόν να μην αναφερθεί η θρησκεία σε ένα τέτοιο θέμα που ουσιαστικά η θέση και η άποψη του καθενός εξ ημών ορίζεται κατά 90% από τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, αλλά όπως θέλεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

VeCo, η αναφορά που έκανα στη θρησκεία δεν ήταν όσον αφορά το θρησκευτικό της περιεχόμενο αλλά την επιρροή της στον πολιτισμό, όπως ακριβώς και ο kaluas.

Επίσης, με όλο το σεβασμό, δε νομίζω πως είναι δυνατόν να μην αναφερθεί η θρησκεία σε ένα τέτοιο θέμα που ουσιαστικά η θέση και η άποψη του καθενός εξ ημών ορίζεται κατά 90% από τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, αλλά όπως θέλεις.

 

Δεν διαφωνώ. Αντιλαμβάνομαι ότι σε μία τέτοια συζήτηση η θρησκεία αποτελεί έναν από τους βασικότερους παράγοντες υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης, αλλά μία συζήτηση για αυτήν, ακόμη και υπό το πρίσμα του πως η θρησκεία επηρεάζεις τις πεποιθήσεις ενός ατόμου και εντελώς ανεξάρτητα από το περιεχόμενο της, θα οδηγήσει πέραν πάσης αμφιβολίας σε διενέξεις.

 

Ούτως ή άλλως, σε όλες τις θρησκείες υπάρχει κάποια αναφορά για την θανατική ποινή, είτε για το ένα την επιτρέπει, είτε για το εάν την απαγορεύει, οπότε είναι προφανές ότι ο βαθμός επιρροής ενός ατόμου από την θρησκεία του θα επηρεάσει αντίστοιχα και την άποψη του για την θανατική ποινή.

 

Οπότε ας το αφήσουμε εδώ και ας το εξετάσουμε διαφορετικά. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

@ DesertSMisSRaiN

Συγνώμη φίλε μου, αλλά το να πεις ότι επειδή είμαι χριστιανός/βουδιστής ή ότι άλλο, είμαι κατά της θανατικής ποινής διότι αυτά πρεσβεύει η θρησκεία είναι απολύτως σεβαστό.

Το να πεις όμως : "Σταυροφορίες, ιερά εξέταση, μισαλλοδοξία, φανατισμός, σεξουαλικά σκάνδαλα, παιδεραστία...

Επειδή ο Χριστιανισμός πασάρεται σαν "πολιτισμένη" θρησκεία, δε σημαίνει και πως είναι"., εμπίπτει στους Ο.Π.Χ, θα είχαμε απαντήσεις -και από εμένα- σε ανάλογο ύφος, διότι θίγομαι με τα λεγόμενά σου ως ορθόδοξος χριστιανός και έτσι το thread θα γινότανε μπάχαλο και μάλλον θα είχαμε και προσωπικές επιθέσεις με όλα τα παρελκόμενα.

Συγνώμη για την off topic παρέμβαση και επιθυμώ να σβηστούν και τα δύο μηνύματά μας.;)

 

Edit: ας σβηστεί το δικό μου μήνυμα μόνο.

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα. Κατ' αρχας συγγνωμη αν εκανα "foul" με την αναφορα μου στα ισλαμικα κρατη που φυσικα εχουν και απειρα μειονεκτηματα δεν το συζητω. Απλα διαβαζω και ακουω καθε μερα τοσα, εχω ζησει αρκετες τραγικες καταστασεις, οι οποιες με καναν να εχω την αποψη που εχω. Η οποια δεν γραφω πουθενα οτι ειναι η σωστη, ειναι καθαρα υποκειμενικη, αναλογα με την προσωπικοτητα και τα βιωματα του καθενος.

Επισης προσπαθω να μιλαω με επιχειρηματα. Εχετε γνωρισει ποτε κοπελα που χει βιαστει; Ελαχιστες το ξεπερνανε οριστικα και για παντα χωρις καταλοιπα, αν το επιτυγχανει και καμια. Ποσο μαλλον αν εχετε γνωρισει ανθρωπο που του "πηρε" καποιος τον πατερα/συντροφο/φιλο/αδερφο επειδη ετσι του τη βαρεσε; Εκεινος δικαιωματα δεν ειχε; Οπως τα καταπατησε ο εγκληματιας ετσι με το ιδιο δικαιωμα που μας δινει το κανουμε κι εμεις. Ο οποιος και να παει στη φυλακη απλα θα μαθει και πως να βιαζει, κλεβει κτλ απο αλλα καλα παιδια εκει μεσα (που ολοι εχουμε δει και στην τηλεοραση και φανταζομαστε τι επικρατει σε μια φυλακη) και τον οποιο τον πληρωνουμε απο φορους για να τρωει και να ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΔΕΙΕΣ στις οποιες διαπραττει ενα σωρο αδικηματα παλι.

Συγγνωμη και παλι αν το υφος μου φαινεται αυστηρο κι απολυτο, δε λεω οτι η θανατικη ποινηγ ειναι ο,τι πιο σωστο (υπαρχει παντα και η περιπτωση της δικαστικης πλανης) απλα αν δεν εχεις ζησει στο πετσι σου την αδικια, δεν μπορεις να την καταλαβεις. Δεν ξερω ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη τιμωρια γιατι πραγματικα το ψαχνω πολυ και θα θελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας επι του θεματος. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη τιμωρια γιατι πραγματικα το ψαχνω πολυ και θα θελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας επι του θεματος. Ευχαριστω!

 

Για μένα η καλύτερη τιμωρία, η οποία είναι εκατό φορές καλύτερη από την θανατική ποινή, γιατί προφανώς η θανατική ποινή, δεν έχει να κάνει με αυτόν που την εκτίει αλλά με αυτούς που είναι έξω και την γνωρίζουν, είναι να απογυμνώσεις τον κρατούμενο από την ελπίδα ...

 

Να είναι μέσα αορίστου χρόνου και να μην του ανακοινωθεί ποτέ πόσες μέρες του μένουν, που θα καθορίζεται από άνα δίμηνο ή τρίμηνο με ψυχολογική εξέταση, απομόνωση μονίμως για να βλέπει όσο το δυνατόν λιγότερους ανθρώπους και να μην μπορεί να δέχεται επισκέψεις ...

 

Αυτά για τους χειρότερους, για μένα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Φανατικά ΚΑΤΑ.

κανείς δεν εχει δικαίωμα να το παίζει Θεός αποφασίζοντας ποιός ζει και ποιός πεθαίνει

 

Κάποια άποψη για τα θύματα, των αποδεδειγμένα ενόχων (π.χ. για δολοφονία=παρασταίνω το Θεό και σου αφαιρώ τη ζωή) , έχεις να αντιπαραθέσεις στη απάντηση "Υπέρ" (χωρίς το "φανατικά" μια και ο φανατισμός ποτέ δε βοηθά στο να δούμε ψύχραιμα οτιδήποτε) που πιθανόν να ακουστεί από αυτούς ή από τις οικογένειές τους;

 

...

 

Να είναι μέσα αορίστου χρόνου και να μην του ανακοινωθεί ποτέ πόσες μέρες του μένουν, που θα καθορίζεται από ανά δίμηνο ή τρίμηνο με ψυχολογική εξέταση, απομόνωση μονίμως για να βλέπει όσο το δυνατόν λιγότερους ανθρώπους και να μην μπορεί να δέχεται επισκέψεις ...

 

Αυτά για τους χειρότερους, για μένα ...

 

Ψυχολογικό θάνατο δηλαδή.

Πράγματι, σε ορισμένες περιπτώσεις ίσως είναι χειρότερος από το φυσικό. Αλλά αυτό ισχύει για κανονικούς (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη) ανθρώπους, κι όχι για εγκληματίες επιπέδου, δολοφονίας ή βιασμού.

Αλλά, αν ψαχτούμε λιγάκι, θα δούμε πως βαρυποινίτες που περνούν το μεγαλύτερο μέρος της κράτησής τους σε απομόνωση, μόλις βγαίνουν από αυτή πάλι μετά από πολύ σύντομο χρονικό διάστημα τους επαναφέρουν, διότι όλο και σε κάτι θα εμπλακούν όσο βρίσκονται εκτός αυτής με άλλους συγκρατούμενους τους.

 

 

Υ.Γ. Δεν έχω ψηφίσει στο ερώτημα του θέματος και ούτε πρόκειται διότι είναι πολύ λεπτό και εύθραυστο προς όποια πλευρά θέλει να υποστηρίξει κάποιος.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι για πολλους λογους.

1)Πρεπει να τημωρηθουν

2)Ενας φυλακισμενος σπαταλαει χρηματα του κρατους

3)υπαρχει κινδινος να αποδρασει και να ξανασκοτωσει

Link to comment
Share on other sites

Ναι για πολλους λογους.

1)Πρεπει να τημωρηθουν

2)Ενας φυλακισμενος σπαταλαει χρηματα του κρατους

3)υπαρχει κινδινος να αποδρασει και να ξανασκοτωσει

 

Aπο τις πιο φτωχα διατυπωμένες, τεκμηριωμένες, απολυτες και μην πω τιποτα πιο βαρυ (κρατιεμαι με τα χιλια ζορια) αποψεις που εχω διαβασει στο Myphone.

 

ΕΥΓΕ

 

(* btw, σταματα το flοoding!)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει την ιστορία της δολοφονίας της Junko Furuta, πραγματικά δυσκολεύομαι να πω "όχι" στη θανατική ποινή...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιες περιπτώσεις, που όντως η θανατική ποινη θα πρέπει να επιβάλλεται.

Όπως επίσης είμαι και υπέρ πλέον στο θέμα της ευθανασίας σε περιπτώσεις που ο ασθενής δεν έχει καμία ελπίδα

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...