Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

Κανείς δεν αμφισβητεί τον πόνο της οικογένειας σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αλλά το ερώτημα είναι το εξής:

Είναι η θανατική ποινή εξιλέωση για τις οικογένειες των θυμάτων; Το μόνο που μας νοιάζει δηλαδή είναι η εκδίκηση;:confused: Μήπως με τον τρόπο αυτό η οικογένεια του θύματος και η πολιτεία εξισώνεται με το θύτη;:confused:

 

 

Την συγκεκριμένη στιγμή αυτό που τους νοιάζει καλός ή κακός ναι είναι η εκδίκηση και όποιος πει το αντίθετο πιστεύω πως λέει ψέμματα.

Όσο για την ερώτησή σου και εγώ αυτό σκέφτομαι εν μέρη, γι αυτό ακριβώς είπα πως δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρη.

Είναι μια ερώτηση στην οποία ότι και απ τα δύο κι αν απαντήσεις κατά βάθος μέσα σου θα αναρωτιέσαι αν έδωσες την σωστή απάντηση.

:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

opos stous polemous ton amerikanon akoma kai osoi planithikan arxikos kai itan iper meta allaksan gnomi logo ths anthropinis zois kai to posoi xathikan se autous tous polemous etsi kai o teleuteos katadikos exei dikaioma stin zoi.den einai sosti h logikh bia sthn bia kai sterisi tis zois akoma kai an o katadikos skotose kapoio simpoliti tou.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

opos stous polemous ton amerikanon akoma kai osoi planithikan arxikos kai itan iper meta allaksan gnomi logo ths anthropinis zois kai to posoi xathikan se autous tous polemous etsi kai o teleuteos katadikos exei dikaioma stin zoi.den einai sosti h logikh bia sthn bia kai sterisi tis zois akoma kai an o katadikos skotose kapoio simpoliti tou.

 

 

Στην βία μόνο βία μπορεί το κράτος να αντιτάξει.Και μόνο το κράτος έχει το νομικό δικαίωμα να ασκεί βία(νόμιμη βία).

Αυτή η βία μπορεί να εκφράζεται με πολλούς τρόπους.

Η στέρηση της ελευθερίας για παράδειγμα, προφανώς δεν γίνεται με την θέληση του φυλακισμένου.Γίνεται δια της βίας.

Κακά τα ψέμματα.Οι ποινές(όποιες και αν είναι) δια της βίας επιβάλλονται.

 

Προσοχή!Οι ποινές, όχι οι νόμοι.Οι νόμοι καλό είναι να ανταποκρίνονται σε αυτό που οι περισότεροι θεωρούν δίκαιο, ώστε και να εφαρμόζονται στην πράξη και να μην προκαλούν αντιδράσεις και να τυγχάνουν γενικότερης αποδοχής.(μιλάμε πάντα για ποινικους νόμους)

Αλλά για όσους δεν συμμορφώνονται, οι νόμοι επιφυλάσσουν ποινές.Και αυτές επιβάλλονται με τη βία(πώς αλλιώς?).

 

Μην σας ξενίζει η λέξη.Η βία βρίσκεται παντού μέσα στη ζωή μας και δεν είναι πάντα κακή.

Ούτε να εξετάζετε το ζήτημα από θρησκευτικής πλευράς, τύπου "τη ζωή τη δίνει μόνο ο Θεός και μόνο αυτός μπορεί να την πάρει" γιατί (με την λογική αυτή) και την ελευθερία και όλα τα αγαθά ο Θεός τα δίνει.

Και τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν?Να περιμένουμε να πέσει φωτιά στο κεφάλι του εγκληματία για να τον τιμωρήσει ο Θεός??

 

Το θέμα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι κατά πόσο η θανατική ποινή εξυπηρετεί με την κοινωνική ανάγκη για απονομή δικαιοσύνης κατά πόσο συμβάλλει στα πλαίσια μιας γενικότερης αντεγκληματικής πολιτικής στην μείωση της σοβαρής εγκληματικότητας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

xoris na eimai nomikos exo diabasei oti paliotera pou oi poines htan paradigmatikes auksithikan ta krousmata egklimaton.dikeospini prepei na iparxi alla me sebasmo ston anthropo kai sosti ektimisi tis pinis gia kathe parabath tou nomou.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

xoris na eimai nomikos exo diabasei oti paliotera pou oi poines htan paradigmatikes auksithikan ta krousmata egklimaton.dikeospini prepei na iparxi alla me sebasmo ston anthropo kai sosti ektimisi tis pinis gia kathe parabath tou nomou.

 

Βεβαίως και πρέπει να υπάρχει σεβασμός στον άνθρωπο.

Τόσο στον εγκληματία, όσο και στο θύμα φυσικά.:)

Στην Ελλάδα τουλάχιστον, παλιότερα η εγκλητικότητα ήταν πολύ πολύ μικρότερη, αλλά κάθε εποχή είναι διαφορετική και έτσι δεν μπορεί να γίνονται ασφαλείς συγκρίσεις.

Όσο για την σωστή εκτίμηση της ποινής που λες, αυτό είναι διαφορετικό, ανάλογα με τις αντιλήψεις της κάθε κοινωνίας, την γενικότερη κουλτούρα, αλλά και τις ανάγκες των καιρών.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απλα πρεπει να σταματησουν να δεινουν "αδειες" στους καταδικους και να βγαζουν ταυτοτητες στους "Νονους" ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε όποιους διαπράτουν εγκλήματα όπως διαστροφικές δολοφονίες και στους εμπόρους ναρκωτικών είμαι υπέρ, δεν χρειάζοντε τέτοια έτομα στην κοινωνία και δεν πιστέυω οτι καμία άλλη ποινή θα τους αλλάξει, απλά με την θανατική ποινή απαλαγούμε απο επικίνδυνα σκουπίδια. Το κακό βέβαια με την θανατική ποινή (όπου είναι και ο λόγος που δεν θα ήθελα να εφαρμοστεί) είναι οτι υπάρχει πιθανότητα να να εκτελεστεί άτομο χωρίς να φταίει (πράγμα που δεν διορθώνεται μετά) ή να γενικευτεί η θανατική ποινή για άλλες κατηγορίες και να δημιουργηθεί γενικότερα ένα κλίμα φόβου και τρομοκρατίας.

Οπότε καλύτερα χωρίς θανατική ποινή!

Ίσως μια καλή τιμωρία για τέτοια άτομα είναι να τους αφήσεις σε ενα ξερονήσι χωρίς τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ! Με τον φόβο της Θ.Π. πολλοί θα το ξανασκεφτόταν πριν διαπράξουν κάποιο έγκλημα...
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΡ στις ακολουθες περιπτωσεις:

 

---Εμποριο Ναρκωτικων (οποιος διαφωνει να παει μια τυχαια μερα σε ενα τυχαιο νεκροταφιο και να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων)

 

---Εγκληματα σεξουαλικης φυσης με θυματα ανηλικα παιδια (οποιος διαφωνει να κανει ενα Search me keywords του τυπου unerage sto Kazaa του. Αν δε γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μετα το πρωτο Video...)

 

----Serial Offenders. Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει περιπτωση σωφρονισμου.

 

συμφωνω απολυτα φιλε μου κα θα προσθεσω για τους βιασμους γυναικων οποιασδηποτε ηλικιας που κανεις δεν μπορει να καταλαβει πως ειναι η ζωη μιας γυναικας μετα απο ενα τετοιο γεγονος αρα....:shoot: :kill: :knife:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως εχω πει και παλιοτερα ειμαι κατηγορηματικα κατα της θανατικης ποινης.

αν ερθει τωρα καπιος και σκοτωσει ενα πολυ αγαπημενο σου προσωπο θα εισαι παλι κατα?

Link to comment
Share on other sites

ego paidia eimai kata gt xeiroteri timoria einai na afiseis kapoio se ena keli pou isa isa na xoraei gia olokliri tin zoi tou kai allo na xemperdepsei se 2 lepta xoris na vasanistei kai poli
Link to comment
Share on other sites

αν ερθει τωρα καπιος και σκοτωσει ενα πολυ αγαπημενο σου προσωπο θα εισαι παλι κατα?

Μου την εχουν ξανακανει αυτη την ερωτηση εδω. Ναι παλι κατα θα ειμαι, γιατι δεν θα με κανει να ποναω λιγοτερο ουτε θα φερει πισω το αγαπημενο μου προσωπο ακομα κι αν τον ξεκοιλιασω εγω η ιδια. Μπορει να το θελω αλλα ξερω οτι δεν ειναι σωστο, ουτε θα αλλαξει κατι. Οπως επισης η δικαιοσυνη δεν πρεπει να στηριζεται σε υποκειμενικα και προσωπικα κριτηρια. Αμα ηταν ετσι θα ζουσαμε σε μια κοινωνια αυτοδικιας και δεν θα χρειαζομασταν ουτε νομους ουτε τιποτα.

Επισης ειμαι κατα λογω της (εστω μικρης) πιθανοτητας δικαστικης πλανης και αρα εκτελεσης καποιου αθωου...

Οπως επισης αποδεδειγμενα η εγκληματικοτητα, σε χωρες που εφαρμοζεται η θανατικη ποινη, αντι να μειωθει αυξανεται. Μηπως μας λεει κατι αυτο; Πως περιμενουν να μειωθει η εγκληματικοτητα οταν το ιδιο το κρατος και η δικαιοσυνη προαγουν την βια, την δολοφονια, την εκδικηση; Για μενα το σωφρονιστικο συστημα δεν πρεπει να εχει τετοιο ρολο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου την εχουν ξανακανει αυτη την ερωτηση εδω. Ναι παλι κατα θα ειμαι, γιατι δεν θα με κανει να ποναω λιγοτερο ουτε θα φερει πισω το αγαπημενο μου προσωπο ακομα κι αν τον ξεκοιλιασω εγω η ιδια. Μπορει να το θελω αλλα ξερω οτι δεν ειναι σωστο, ουτε θα αλλαξει κατι. Οπως επισης η δικαιοσυνη δεν πρεπει να στηριζεται σε υποκειμενικα και προσωπικα κριτηρια. Αμα ηταν ετσι θα ζουσαμε σε μια κοινωνια αυτοδικιας και δεν θα χρειαζομασταν ουτε νομους ουτε τιποτα.

Επισης ειμαι κατα λογω της (εστω μικρης) πιθανοτητας δικαστικης πλανης και αρα εκτελεσης καποιου αθωου...

Οπως επισης αποδεδειγμενα η εγκληματικοτητα, σε χωρες που εφαρμοζεται η θανατικη ποινη, αντι να μειωθει αυξανεται. Μηπως μας λεει κατι αυτο; Πως περιμενουν να μειωθει η εγκληματικοτητα οταν το ιδιο το κρατος και η δικαιοσυνη προαγουν την βια, την δολοφονια, την εκδικηση; Για μενα το σωφρονιστικο συστημα δεν πρεπει να εχει τετοιο ρολο.

 

+1 Συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η δικη μου γνωμη ειναι πως ο ανθρωπος ο οποιος κατηγορειται με θανατικη ποινη πρεπει να εχει κανει φοβερα και τρομερα εγκληματα....κατι σαν σιριαλ κιλερ......δηλαλη ΑΡΡΩΣΤΟΣ, ψυχακιας, τρελος κλπ κλπ αλλα ΑΡΡΩΣΤΟΣ. Κατα ποσο ειναι σωστο να σκωτοσουμε ενα αρρωστο ανθρωπο??? Αυτο ειναι χειροτερο εγκλημα!!! Οποτε και εγω ειμαι κατα!!;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

kai egw yper eimai

1) gia ti oso ithikologoi kai na eimaste etsi kai mpoume emeis sti periptwsi tou syggeni thimatos na doume posoi tha eimaste kata.

2)giati poio to nohma na kratiseis enan anthrwpo gia oli tou ti zwi s ena keli?poia akrivos einai i timwria tou?efoson exei diapraksei egglima gia isoveia poio to nohma na ton exeis kratoumeno kai na min ton skotwseis?afou den tha vgei "thewritika" pote apo tin fylaki.ara den tha ton swfronistei pote.

3)giati akoma kai o pio stigeros dolofonos na exei estw kai 1 sto 1000000 na drapevsei apo ekei?pou stin allada einai pio megalo to pososto.

4)eiste sigouroi pws einai pio apanthrwpo na afaireseis me ti mia ti zwi enos anthrwpou apo to na ton anagkaseis na zei s ena klouvi mexri na pethanei?

5)enas anthrwpos pou einai toso epikyndinos den tha einai eksisou epikyndinos gia tous sygkratoumenous tou?pou mporei na exoun diapraksei poly pio elafra "egglimata"

6)akoma kai apo thema psyxrwn mathimatikwn na to paroume,pio to kerdos tou kratous na syntirei kapoious anthrwpous s ena klouvi gia oli tous ti zwi mexri na pethanoun?

7)giati o dolofonos pou exei ntiva dikigoro na vgei se 20 xronakia eksw?

 

oi anthrwpoi pou einai viastes dolofonoi emporoi narkwtikwn paiderastes,prepei na thanatwnontai.otan ena zwo einai epikindyno pros ton anthrwpo to skotwnoun.otan enas anthrwpos skotwnei athwes psyxes i swmata xwris logo,eite gia na vgalei xrimata,eite gia tis arrwstimenes orekseis tou,eite giati oi anthrwpines zwes einai asimantes gi ayton.egw den mporw na ton antikrysw san anthrwpo para san ena epikindyno zwo pou prepei na to koimisoun.

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ, ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΥΠΕΡ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΕΝΑΝ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ:mad: :mad: ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΔΩ. ΓΙΝΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΜΑΡΙΚΑΝΑΚΙΑ...ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΟΙ ΔΗΜΙΟΙ ΚΡΕΜΑΓΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΔΡΑΣΤΙΡΙΟΤΗΤΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΑΓΕ:mad: :mad:

ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ!!!!:mad: ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΙΝΗ? ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ:mad: ΑΝΤΕ ΒΓΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΛΙΓΟ ΑΕΡΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ!! ΕΔΩ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ VIDEO GAME ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΖΩΕΣ:mad:

 

ΕΙΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΙ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΑΦΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ?

 

ΜΙΛΑΤΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ:mad: ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΣΦΑΓΕΙΟ ΖΟΩΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ ΝΑ ΣΦΑΖΕΙ ΑΡΝΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΣΤΗΝ TV

 

AYTA EIXA NA ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΜΑΥΡΙΣΕ Η ΨΗΧΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ 2-3 ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΥΠΕΡ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΤΕ ΛΕΩ ΓΩ

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

dimitris18_ δεν υπαρχει λογος να γραφεις με κεφαλαια, ουτε να θυμωνεις, συζητηση κανουμε.

 

kai egw yper eimai

1) gia ti oso ithikologoi kai na eimaste etsi kai mpoume emeis sti periptwsi tou syggeni thimatos na doume posoi tha eimaste kata.

2)giati poio to nohma na kratiseis enan anthrwpo gia oli tou ti zwi s ena keli?poia akrivos einai i timwria tou?efoson exei diapraksei egglima gia isoveia poio to nohma na ton exeis kratoumeno kai na min ton skotwseis?afou den tha vgei "thewritika" pote apo tin fylaki.ara den tha ton swfronistei pote.

3)giati akoma kai o pio stigeros dolofonos na exei estw kai 1 sto 1000000 na drapevsei apo ekei?pou stin allada einai pio megalo to pososto.

4)eiste sigouroi pws einai pio apanthrwpo na afaireseis me ti mia ti zwi enos anthrwpou apo to na ton anagkaseis na zei s ena klouvi mexri na pethanei?

5)enas anthrwpos pou einai toso epikyndinos den tha einai eksisou epikyndinos gia tous sygkratoumenous tou?pou mporei na exoun diapraksei poly pio elafra "egglimata"

6)akoma kai apo thema psyxrwn mathimatikwn na to paroume,pio to kerdos tou kratous na syntirei kapoious anthrwpous s ena klouvi gia oli tous ti zwi mexri na pethanoun?

7)giati o dolofonos pou exei ntiva dikigoro na vgei se 20 xronakia eksw?

1)Απαντησα παραπανω, η δικαιοσυνη δεν μπορει να στηριζεται σε υποκειμενικα κριτηρια.

2) Εδω εχεις δικιο, λειτουργει μεν λαθος το σωφρονιστικο συστημα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η λυση ειναι να τους σκοτωνουμε αφου δεν κανουνε τιποτα εκει μεσα.:X

3) Επισης δεν εχει λογικη. "Μπορει να δραπετευσει αρα τον σκοτωνουμε".:confused:

4)Αμα ηταν να διαλεξεις θα προτιμουσες να σε κλεισουν φυλακη παρα να σε σκοτωσουν, πιστεψε με!

6)Αμα ειναι να εκτελουμε οσους στοιχιζουν στο κρατος φιλε μου, τοτε ασε ησυχους τους κρατουμενους και πιασε τους πολιτικους!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για την περίπτωση της λανθασμένης καταδίκης, ψηφίζω κατά.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως κανείς από εμάς που βλέπουμε, διαβάζουμε και γράφουμε σε αυτό το forum δεν μπορεί να δώσει την σωστή απάντηση και μια λύση σε αυτό το τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα. Φυσικά οι περισσότερες αν όχι όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Αν υπήρχε άλλωστε μια λύση, τόσοι μεγάλοι και σπουδαίοι ποινικολόγοι πιστεύω πως θα την είχαν βρει. Είτε στην μια πλευρά του Ατλαντικού που είναι υπέρ (μόνο Στις ΗΠΑ και όχι σε όλες τις πολιτείες) και θα είχαν λυθεί όλα τα προβλήματα. Είτε στην άλλη. Δυστυχώς όμως τόσα χρόνια το πρόβλημα παραμένει. Στις ΗΠΑ, δυστυχώς ετεροχρονισμένα, έχει αποδειχτεί πως το 11% των ανθρώπων που πέθαναν ύστερα από καταδικαστική απόφαση ήταν αθώοι.

Από την άλλη στην Ευρώπη άνθρωποι που ομολόγησαν το έγκλημα για το οποίο καταδικάστηκαν σε ισόβια ύστερα από 20 - 25 χρόνια ζουν και πάλι ελεύθεροι. Με ότι συνεπάγεται αυτό.

Τελειώνοντας και συγνώμη αν έγινα κουραστικός έχω να κάνω μια πρόταση που αν θέλετε μπορεί έστω να συζητηθεί μέσα από εδώ.

Λέω μήπως, το τονίζω ΜΗΠΩΣ, είναι καιρός η κοινωνία μας σε συνάρτηση με τους νόμους που επικρατούν να γίνει λίγο πιο ευέλικτη. Και εξηγώ. Για εγκλήματα που υπάρχει και μια περίπτωση στο δισεκατομμύριο να υπάρχει λάθος να συνεχίσουν να ισχύουν οι ίδιοι νόμοι. Όμως σε ορισμένα που δεν υπάρχει περίπτωση λάθους. Βλέπε Αγρίνιο και Θάσο να υπάρξει θανατική ποινή?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οποιος πιστευει στην μετεμψυχωση δεν θα εχει προβλημα να τον αυτοκτονήσουν, διοτι θα ξαναγεννηθει....so δεν παιζει αγχος.........:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κατά!! Μόνο ο Θεός έχει τη δυνατότητα να αφερεί τη ζωή (για όσους πιστεύουν)! Κατά τα άλλα είμαι κατά διότι αν ισχύει η Θ.Π. και καταδικαστεί κάποιος, αν αποδηχτεί αργότερα οτι ήταν αθώος, δεν μπορεί να επιστρέψει στη ζωή!!
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ, ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΥΠΕΡ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΕΝΑΝ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ:mad: :mad: ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΔΩ. ΓΙΝΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΜΑΡΙΚΑΝΑΚΙΑ...ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΟΙ ΔΗΜΙΟΙ ΚΡΕΜΑΓΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΔΡΑΣΤΙΡΙΟΤΗΤΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΑΓΕ:mad: :mad:

ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ!!!!:mad: ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΙΝΗ? ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ:mad: ΑΝΤΕ ΒΓΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΛΙΓΟ ΑΕΡΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ!! ΕΔΩ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ VIDEO GAME ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΖΩΕΣ:mad:

 

ΕΙΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΙ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΑΦΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ?

 

ΜΙΛΑΤΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ:mad: ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΣΦΑΓΕΙΟ ΖΟΩΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ ΝΑ ΣΦΑΖΕΙ ΑΡΝΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΣΤΗΝ TV

 

AYTA EIXA NA ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΜΑΥΡΙΣΕ Η ΨΗΧΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ 2-3 ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΥΠΕΡ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΤΕ ΛΕΩ ΓΩ

 

φιλε μου ημουν κατα της θ.π μεχρι πριν λιγο καιρο αλλα μετα απο ενα γεγονος που συνεβη στην κολλητη μου κ στην μανα τησ μεσα στο σπιτι τους απο 3 βοριουπηρωτες για να μην τους πω διαφορετικα κα φανει ρατσιστικο ειπα μακαρι να να υπηρχε η θ.π κ να ημουν εγω ο διμιος.φαντασου να συνεβενε κατι τετοιο στην μανα μου και την αδερφη μου δεν θα περιμενα καν να γινει η δικη.μακαρι να μην τυχει σε κανεναν κατι παρομιο αλλα μονο αν τυχει πιστευω οτι πολλοι μπορει να αλλαξουν γνωμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ημουν κατα της θ.π μεχρι πριν λιγο καιρο αλλα μετα απο ενα γεγονος που συνεβη στην κολλητη μου κ στην μανα τησ μεσα στο σπιτι τους απο 3 βοριουπηρωτες για να μην τους πω διαφορετικα κα φανει ρατσιστικο ειπα μακαρι να να υπηρχε η θ.π κ να ημουν εγω ο διμιος.φαντασου να συνεβενε κατι τετοιο στην μανα μου και την αδερφη μου δεν θα περιμενα καν να γινει η δικη.μακαρι να μην τυχει σε κανεναν κατι παρομιο αλλα μονο αν τυχει πιστευω οτι πολλοι μπορει να αλλαξουν γνωμη.

 

TO ΕΙΠΕΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΣ! ΟΥΤΕ ΘΕ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΕΙΣΕ Ο ΔΗΜΙΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...