Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

Πότε; Δεν τον είδα να σου πω την αλήθεια, σπίτια τους κάθονταν. Ούτε "ηρωικά αντιστέκονταν" όπως ονειρεύονταν οι εν Ελλάδι αντιαμερικάνοι, ούτε έραιναν τους πεζοναύτες με τριανταφυλλα όπως φανταζόταν ο Τσέινι. Καταραμένη απάθεια...

Αν εσύ έχεις στοιχεία ότι αντιστάθηκαν μαζικά, δείξ' τα. Αλλά επιχειρήματα του στυλ "ο λαμπρός επιστήμων Πλεύρης είπε ότι αντιστάθηκαν" δεν τα θεωρώ ικανοποιητικά. :)

 

 

Τι σε χαλάει ο Πλεύρης?

Ομοιδεάτης σου δεν είναι??

Τις ίδιες φασιστικές απόψεις εκφράζετε.

Το τι κάναν οι Ιρακινοί το ξέρω από πρώτο χέρι.(από τους ίδιους δηλαδή)

Εσύ κάτσε να πιστεύεις τα πλάνα του cnn.

 

 

 

Μετά από δύο πολέμους, τη γνωστή σε όλους πλην εσού επίθεση με χημικά στους Κούρδους το 1988 και το εμπάργκο η παραμονή του στην εξουσία ήταν αδύνατη. Οπότε ναι, κάτι έπρεπε να γίνει είτε με το καλό είτε με το κακό.

 

Ο Μπούς όμως με τόσους πολέμους μπορεί να παραμένει στην εξουσία ε?

Εκπλήσσομαι που η απόπειρα των Αμερικάνων για μια παγκόσμια δικτατορία βρίσκει τόσο θερμούς υποστηρικτές.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο Μπούς όμως με τόσους πολέμους μπορεί να παραμένει στην εξουσία ε?

Εκπλήσσομαι που η απόπειρα των Αμερικάνων για μια παγκόσμια δικτατορία βρίσκει τόσο θερμούς υποστηρικτές.

 

Έχεις φτάσει στο σημείο να συγκρίνεις έναν δις εκλεγμένο πρόεδρο των Η.Π.Α με έναν στρατιωτικό,ισόβιο δικτάτορα του Ιράκ;

 

Έναν πόλεμο έχει κάνει ο Μπους από όσο θυμάμαι...

 

Καλύτερα να μην απαντήσω στις γραφικότητες πέρι παγκόσμιας δικτατορίας.

Τέλος πάντων.Νομίζω πως έχουμε εντρυφήσει στο θέμα του Χουσείν.Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.Εξέφρασα τις απόψεις μου,επιχειρηματολογώντας αναλόγως. Γίνομαι,γινόμαστε κουραστικοί σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Τι σε χαλάει ο Πλεύρης?

Ομοιδεάτης σου δεν είναι??

Τις ίδιες φασιστικές απόψεις εκφράζετε.

 

Πότε εκφρασαμε τις ίδιες ιδέες εγώ και ο Πλεύρης; Όταν αντιστέκονταν ηρωικά οι Ιρακινοί; :lol:

Σοβαρά τώρα, όπως θα ξέρεις ο αντιαμερικανισμός είναι must για κάθε υπερπατριώτη Έλληνα τύπου Πλεύρη οπότε δεν...

 

Το τι κάναν οι Ιρακινοί το ξέρω από πρώτο χέρι.(από τους ίδιους δηλαδή)

Εσύ κάτσε να πιστεύεις τα πλάνα του cnn.

 

Ωραίο επιχείρημα. Και αυτό με το CNN έχει παλιώσει λίγο, δεν βρίσκεις; Από το Al-Jazeera μέχρι τα χιλιάδες blogs και όλες τις πηγές που βρίσκονται στο internet, αν ο ιρακινός λαός είχε συσπειρωθεί γύρω από το Σαντάμ θα το ήξερα. Αν εσύ έχεις άλλα στοιχεία, η πρότασή μου να τα πεις ισχύει πάντα.

 

Ο Μπούς όμως με τόσους πολέμους μπορεί να παραμένει στην εξουσία ε?

 

Αν σκόπευε να μείνει στην εξουσία μέχρι το θάνατό του και μετά να τη κληρονομήσει στους γιούς του θα ήταν ένα θέμα, συμφωνώ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φτάσει στο σημείο να συγκρίνεις έναν δις εκλεγμένο πρόεδρο των Η.Π.Α με έναν στρατιωτικό,ισόβιο δικτάτορα του Ιράκ;

 

Έναν πόλεμο έχει κάνει ο Μπους από όσο θυμάμαι...

.

 

Bingo.

 

Δε σκέφτεστε λίγο πριν γράψετε? Ωραίος ο αντιμερικανισμός, το μποικοτάζ στην κοκα κόλα και τις αμερικανικες ταινίες, πλάκα έχει και είναι και της μόδας στο Ελλάντα από το 80 -κι ας μην ξέρουμε για ποιο λόγο ακριβώς- αλλά ας μη φτάνουμε και σε τέτοια σημεία.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Εκπλήσσομαι που η απόπειρα των Αμερικάνων για μια παγκόσμια δικτατορία βρίσκει τόσο θερμούς υποστηρικτές.

 

:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πότε εκφρασαμε τις ίδιες ιδέες εγώ και ο Πλεύρης; Όταν αντιστέκονταν ηρωικά οι Ιρακινοί; :lol:

Σοβαρά τώρα, όπως θα ξέρεις ο αντιαμερικανισμός είναι must για κάθε υπερπατριώτη Έλληνα τύπου Πλεύρη οπότε δεν...

 

Καλά με δουλεύεις??

Δηλαδή οι αριστεροί είναι φιλοαμερικάνοι??

Τις πορείες στην πρεσβεία ποιος τις κάνει?

Η χρυσή αυγή?

Το "φονιάδες των λαών αμερικάνοι ποιός το ανακάλυψε?

Ο Καρατζαφέρης??

Μην τρελαθούμε κιόλας!!!

 

Όλοι οι Έλληνες στην μεγάλη τους πλειοψηφία, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων είναι αντιαμερικάνοι γιατί δεν γουστάρουν την κοροιδία και δεν τρώνε τα παραμύθια τους.

 

 

 

Ωραίο επιχείρημα. Και αυτό με το CNN έχει παλιώσει λίγο, δεν βρίσκεις; Από το Al-Jazeera μέχρι τα χιλιάδες blogs και όλες τις πηγές που βρίσκονται στο internet, αν ο ιρακινός λαός είχε συσπειρωθεί γύρω από το Σαντάμ θα το ήξερα. Αν εσύ έχεις άλλα στοιχεία, η πρότασή μου να τα πεις ισχύει πάντα.

 

Ο ιρακινός λαός δεν είχε συσπειρωθεί γύρω από τον Σαντάμ.

Δεν τον γούσταρε λόγω της κατάστασης των τελευταίων ετών.(συμβαίνει με όλους τους ηγέτες)

Πολέμησαν όμως τους αμερικάνους ,όσο μπορούσαν, λόγω και την διαφοράς δυναμικότητας για χάρη της πατρίδας τους.

Μίλησε με μερικούς και θα δείς τι έχουν να σου πούν.

Και στην τελική δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί που ο Σαντάμ και ο κάθε Σαντάμ ήταν δικτάτορας??

Αυτό είναι εσωτερικό ζήτημα του κάθε κράτους και κανείς δεν έχει δικαίωμα να επεμβαίνει στα εσωτερικά άλλου κράτους.

 

 

 

DENIOR :

Ένα πόλεμο έχει κάνει ο Μπούς???

Το Αφγανιστάν δεν το μετράμε??

Για την εισβολή του Ισραήλ στο Λίβανο το καλοκαίρι δεν φέρει καμία ευθύνη??

Και εν πάση περιπτώσει, πόσους πολέμους πρέπει να κάνει για να κακοχαρακτηριστεί??

 

Οι απειλές κατά του Ιραν και την Β.Κορέας??

(αν έχει άντερα ας κάνει ντού εκεί)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:confused: :confused:

 

Γιατί εκπλήσσεσαι??

(βασικά, έχω βαρεθεί αυτή τη διαμάχη και νομίζω ότι έγιναν χωρίς λόγω μεταξύ μας παρεξηγήσεις....:()

 

Τελειώνω εδώ το θέμα.Δεν έχει νόημα καμία επιπλέον συζήτηση.Όσα είχα να πώ, τα έχω πει.

 

Δεν είχα πρόθεση να προσβάλλω κανέναν, και σόρρυ αν το έκανα.

Απλά η συζήτηση άναψε τα αίματα(σε όλες τις πλευρές πιστεύω).:D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η συζήτηση δεν πρέπει να συνεχιστεί τουλάχιστον σε αυτό το.ύφος, απλώς μια διευκρίνιση

Όσο "must" θεωρείται για έναν 'αριστερό" να είναι αντιαμερικάνος, άλλο τόσο είναι και τους ακροδεξιούς. Μου φαίνεται περίεργο που σου κάνει τόση εντυπωση.

 

Καλά με δουλεύεις??

Δηλαδή οι αριστεροί είναι φιλοαμερικάνοι??

Τις πορείες στην πρεσβεία ποιος τις κάνει?

Η χρυσή αυγή?

Το "φονιάδες των λαών αμερικάνοι ποιός το ανακάλυψε?

Ο Καρατζαφέρης??

Μην τρελαθούμε κιόλας!!!

 

Όλοι οι Έλληνες στην μεγάλη τους πλειοψηφία, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων είναι αντιαμερικάνοι γιατί δεν γουστάρουν την κοροιδία και δεν τρώνε τα παραμύθια τους

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pisteuo oti kathenas ipeuthinos anthropos h politikos logo ton ethikon simferonton ths elladas ofili na mhn einai antiamerikanos para tis gkafes ton amerikanon opos sto thema tou irak.h akroaristera opos kai h akrodeksia polles fores tautizontai alla einai miopsifia kai an ta dio megala komata kanan sosta thn douleia tous tha eixan siriknothei ta en logo sximata.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά της θανατικής ποινής για πολλούς λόγους αλλά ο κύριος είναι το ότι η θανατική ποινή αναπαράγει την πράξη την οποία κυρίως καταδικάζει.Εξάλλου για τον θανατοποινήτη μπορεί η θαν. ποινή να είναι καλύτερη από τα πολλά χρόνια φυλάκιση.Υποτίθεται ότι οι φυλακές είναι για σωφρονισμό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Oraio thema gia debate......

To eixa perisi... :)

K kerdisame :p

 

egw pantws eimai kata giati k ta statistika deixnun pws opu efarmozete dn yparxei toso diafora stn egglimatikotita...

kai sto katw katw dn yparxei kaneis anoteros pu na diataxi na me skotwsun...

Link to comment
Share on other sites

"δεν μπορεις να σκοτωνεις καποιον για να του δειξεις οτι ειναι κακο να σκοτωνει"...:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην ισόβια - αλλά πραγματικά ισόβια - κάθειρξη, ναι στα προγράμματα σωφρονισμού, όχι στην θανατική ποινή αλλά και στις περίεργες άδειες που πολλοί εκμεταλεύονται.
Link to comment
Share on other sites

Ναι στην ισόβια - αλλά πραγματικά ισόβια

Τελικά είσαι υπερ του σωφρονισμού ή της τιμωρίας??:confused:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είσαι υπερ του σωφρονισμού ή της τιμωρίας??:confused:

 

Συνδιασμός τιμωρίας και σωφρονισμού αναλόγως και του εγκλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Συνδιασμός τιμωρίας και σωφρονισμού αναλόγως και του εγκλήματος.

Με τα ισόβια όμως δεν υπάρχει νόημα σωφρονισμού, ειδικά αν μιλάμε για εντελώς ισόβια

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστεύω ότι υπάρχουν περιπτώσεις (πιστευω να καταλαβαίνεις τι εννοώ) που πρέπει να τιμωρούνται σκληρά και για παραδειγματισμό. Είναι περιπτώσεις που σε άλλες χώρες τιμωρούνται με την θανατική ποινή. Βέβαια είναι δύσκολος ο διαχωρισμός αυτών των περιπτώσεων αλλά εννοώ αυτές που είναι ιδιαίτερα σκληρές και απεχθης. Σε αυτές η μεταμέλεια και ο σωφρονισμός είναι πράξεις που δεν με καλύπτουν και με αφήνουν αδιάφορο.
Link to comment
Share on other sites

Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέγονται.

 

Για μένα είναι μία ερώτηση στην οποία δεν μπορώ να απαντήσω.

Εάν δεν σου έχει τύχει κάτι τέτοιο στο συγγενικό σου περιβάλλον δεν ξέρεις και δεν μπορείς να απαντήσεις αν είσαι υπέρ ή κατά.

Σίγουρα είναι κάτι σκληρό και απάνθρωπο αλλά να σκεφτούμε και τις οικογένειες οι οποίες θρηνούν και ξενυχτάνε για τα δικά τους άτομα στα οποία κάποιος έτσι χωρίς λόγο τους αφαίρεσε την ζωή.

Ας πάρουμε για παράδειγμα τον μικρό Άλεξ ή την Κική Κούσογλου.

Ο φονιάς της ο κάποια στιγμή θα βγει από την φυλακή,θα συνεχίσει την ζωή του. Η μητέρα του αλλά και οι υπόλοιποι συγγενείς του θα τον δουν να κάνει την ζωή του, να παντρεύεται και να κάνει την οικογένειά του, ενώ η μητέρα της Κικής ? Τι θα κάνει αυτή άμοιρη μάνα που έχασε την κόρη της για πάντα? Που δεν θα μπορεί να την βλέπει και να καμαρώνει για το κάθε βήμα της ζωής της?

Δεν είναι εύκολο να βλέπεις τον φονιά του παιδιού σου να κάνει την ζωή του σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα. Ούτε μπορείς να ανταλλάξεις 10 χρόνια φυλακής με μία ανθρώπινη ζωή.

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ πιστεύω πως αν μου τύχαινε κάτι τέτοιο νομίζω πως θα ήμουν υπέρ αλλά και πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γι αυτό 100%.

:D
Link to comment
Share on other sites

Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέγονται.

 

Για μένα είναι μία ερώτηση στην οποία δεν μπορώ να απαντήσω.

Εάν δεν σου έχει τύχει κάτι τέτοιο στο συγγενικό σου περιβάλλον δεν ξέρεις και δεν μπορείς να απαντήσεις αν είσαι υπέρ ή κατά.

Σίγουρα είναι κάτι σκληρό και απάνθρωπο αλλά να σκεφτούμε και τις οικογένειες οι οποίες θρηνούν και ξενυχτάνε για τα δικά τους άτομα στα οποία κάποιος έτσι χωρίς λόγο τους αφαίρεσε την ζωή.

Ας πάρουμε για παράδειγμα τον μικρό Άλεξ ή την Κική Κούσογλου.

Ο φονιάς της ο κάποια στιγμή θα βγει από την φυλακή,θα συνεχίσει την ζωή του. Η μητέρα του αλλά και οι υπόλοιποι συγγενείς του θα τον δουν να κάνει την ζωή του, να παντρεύεται και να κάνει την οικογένειά του, ενώ η μητέρα της Κικής ? Τι θα κάνει αυτή άμοιρη μάνα που έχασε την κόρη της για πάντα? Που δεν θα μπορεί να την βλέπει και να καμαρώνει για το κάθε βήμα της ζωής της?

Δεν είναι εύκολο να βλέπεις τον φονιά του παιδιού σου να κάνει την ζωή του σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα. Ούτε μπορείς να ανταλλάξεις 10 χρόνια φυλακής με μία ανθρώπινη ζωή.

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ πιστεύω πως αν μου τύχαινε κάτι τέτοιο νομίζω πως θα ήμουν υπέρ αλλά και πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γι αυτό 100%.

 

Κανείς δεν αμφισβητεί τον πόνο της οικογένειας σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αλλά το ερώτημα είναι το εξής:

Είναι η θανατική ποινή εξιλέωση για τις οικογένειες των θυμάτων; Το μόνο που μας νοιάζει δηλαδή είναι η εκδίκηση;:confused: Μήπως με τον τρόπο αυτό η οικογένεια του θύματος και η πολιτεία εξισώνεται με το θύτη;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει οταν τυχει στην οικογενεια σου να εισαι υπερ δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος εκεινη την στιγμη που θα ειναι κατα αλλα τι γινετε αν καταδικαστη λαθος ανθρωπος?τοτε πρεπει να εκτελεστουν και οι αστυνομικοι και οι δικαστες που τον καταδικασαν?
Link to comment
Share on other sites

Μπορει οταν τυχει στην οικογενεια σου να εισαι υπερ δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος εκεινη την στιγμη που θα ειναι κατα αλλα τι γινετε αν καταδικαστη λαθος ανθρωπος?τοτε πρεπει να εκτελεστουν και οι αστυνομικοι και οι δικαστες που τον καταδικασαν?

 

Όλα μέσα στη ζωή είναι:lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

υπερ γιατι καποιοι ανθρωποι το αξιζουν και ειναι επικινδυνοι για ολους τους υπολοιπους.ξερουμε ολοι οτι κανεις απο αυτους δεν συμμορφωνεται και ειδικα απο φυλακη αλλα βγαινει χειροτερος.why not?
Link to comment
Share on other sites

Όλα μέσα στη ζωή είναι:lol::lol:

 

Αν γινει ετσι δεν θα μεινει και κανενας για να υπαρχει ζωη θα τους φαμε ολους:p

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην ειστε απολυτοι, επειδη εχω κανει φυλακη δυστηχως αλλα ευτυχως μονο για 1 χρονο στα 19 μου σας λεω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν βγαινεις καλυτερος ανθρωπος, ουτε φυσικα ειναι λυση ο θανατος..

αλλα ειναι αυτα που σε καλυτερευουν σαν χαρακτηρα........

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...