Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

ΥΠΕΡ στις ακολουθες περιπτωσεις:

 

---Εμποριο Ναρκωτικων (οποιος διαφωνει να παει μια τυχαια μερα σε ενα τυχαιο νεκροταφιο και να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων)

 

---Εγκληματα σεξουαλικης φυσης με θυματα ανηλικα παιδια (οποιος διαφωνει να κανει ενα Search me keywords του τυπου unerage sto Kazaa του. Αν δε γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μετα το πρωτο Video...)

 

----Serial Offenders. Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει περιπτωση σωφρονισμου.

 

 

 

Πιστεύω ότι μια καταδίκη έπ’ άπειρον, στην χειρότερη φυλακή, είναι ότι χειρότερο για αυτούς. Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι την άποψή σου, πολλές φορές έτσι το βλέπω και εγώ. Όμως θα ήθελα αυτοί οι άνθρωποι να "χάσουν" την ζωή τους με τον τρόπο που είπα πιο πάνω. Για εμένα στο κάτω κάτω, ίσως είναι και η καλύτερη λύση για αυτούς η θανατική καταδίκη.

 

Συνήθως τέτοια άτομα (βιαστές ανηλίκων κ.λ.π.) δεν τα "δέχονται" και με χαμόγελα στην φυλακή οι συγκρατούμενοι τους.

Θα ήθελα οι νόμοι να είναι πολλοί αυστηροί και να μην δίνονται οι ευκαιρίες για αποφυλάκιση σε τέτοιους ανθρώπους.

Η καλύτερη τιμωρία είναι αυτή κατά την γνώμη μου.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ohm nama shivaya...

 

Χμ... Το θέμα σηκώνει συζήτηση... Από την μία, αυτά που λέει ο KostasV με βρίσκουν 100% σύμφωνο, ΑΛΛΑ...

 

1ον. Είναι ψιλοάθλιο να γνωρίζεις με ακρίβεια την ημερομηνία θανάτου σου

2ον. Καμία φορά γίνονται και λάθη... Τότε, τι κάνουμε??

3ον. Δεν είναι και πολύ ηθικό η πολιτεία να σκοτώνει τους πολίτες της... ακόμα και τους πλέον ανήθικους, διότι τότε πέφτει στο επίπεδό τους...

4ον. Σε ορισμένα καθεστώτα χρησιμοποιείται για εξόντωση αντιφρονούντων/πολιτικών αντιπάλων

5ον. Ακόμα και στα δημοκρατικά κράτη, αυτοί που συνήθως εκτελούνται είναι μέλη μειονοτήτων/οικονομικά ασθενέστερων ομάδων, που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να βρούν έναν καλό δικηγόρο ή να κάνου έφεση...

 

Για όλα αυτά, πιστεύω στην εφαρμογή της αλλά σε ένα αδιάβλητο δικαστικά σύστημα και για πολύ σοβαρές/αποδεδειγμένες καταστάσεις...

 

(Αν και συνήθως αυτοί που έχουν κάνει πολύ μεγάλα εγκλήματα, περνάνε τόσο καλά από τους συγκρατούμενούς τους στη φυλακή, που πραγματικά εύχονται να πεθάνουν μια ώρα αρχύτερα)

Brave new worlds...
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κατα της θανατικης ποινης αλλα ......Φυλακιση εφ ορου ζωης και οχι για 20 χρονια που γινοντε 10-12 αλλα με προσφορα στο συνολο που αναλογο της ποινης.

 

Ειδικα σε ποινικα αδικηματα και οχι σε φυλακισεις για μικροχρεη , για κοινοφελεις σκοπους και σε περιπτωση αρνησης στερηση τροφης και αλλα ηπια μεν αλλα αποτελεσματικα μετρα.

Οχι μαμ κακα και νανι και να τους πληρωνουμε κι ολας...Νυσαφι!!!!! :confused: :confused: :confused:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ego proteino gia ta apovrasmata an oxi thanatiki poini:

 

1) na tous gargalane ta podia 4 ores tin imera.

2) na tous vazoune sto krevati tou prokrousti kai na tous fernoun olous sta idia metra oste na eksikonomoume xrimata apo rouxismo.

3) na koimountai sto patoma kai xoris skepasmata.

4) 2 fetes psomi tin imera sketes. 1lt nero gia na min exoume syxnoouries.

5) kommenes oi adeies

6) to afto gia ta episkeptiria

7) na katharizoun kai na apolymainoun ennoeitai ta panta

8) mia stis 15 anapodo kremasma gia 1-2 oritses na staniaroun

9) gia tous viastes evnouxismos

 

(popo ti paketo metron itan afto.) :p

 

gia na min po kanonika eprepe na tous denoun metaksy tous kai na tous vgazoun sta katerga gia douleia. ante pou tous exoume na kathontai oli mera.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

ΥΠΕΡ στις ακολουθες περιπτωσεις:

 

---Εμποριο Ναρκωτικων (οποιος διαφωνει να παει μια τυχαια μερα σε ενα τυχαιο νεκροταφιο και να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων)

 

---Εγκληματα σεξουαλικης φυσης με θυματα ανηλικα παιδια (οποιος διαφωνει να κανει ενα Search me keywords του τυπου unerage sto Kazaa του. Αν δε γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μετα το πρωτο Video...)

 

----Serial Offenders. Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει περιπτωση σωφρονισμου.

 

 

Προσυπογραφω!

100% σύμφωνος!

Επιπλέον και σε περιπτώσεις εθνικού συμφέροντος εν καιρώ πολέμου (όπως το ορίζει το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΑΣ) :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

ΥΠΕΡ στις ακολουθες περιπτωσεις:

 

---Εμποριο Ναρκωτικων (οποιος διαφωνει να παει μια τυχαια μερα σε ενα τυχαιο νεκροταφιο και να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων)

 

---Εγκληματα σεξουαλικης φυσης με θυματα ανηλικα παιδια (οποιος διαφωνει να κανει ενα Search me keywords του τυπου unerage sto Kazaa του. Αν δε γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μετα το πρωτο Video...)

 

----Serial Offenders. Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει περιπτωση σωφρονισμου.

 

 

Κώστα καταλαβαίνω και τις τρεις περιπτώσεις που αναφέρεις παραπάνω αλλα επειδή έκανα πρακτική 4 μηνες (ψυχολόγος ειμαι) μέσα σε φυλακή (και σε μια από τις καλύτερες της Ελλάδας :rolleyes: ) εχω να σου πω το εξής....

 

 

---Πολύ σπάνια στις περιπτώσεις ναρκωτικών φυλακίζετε ο "αρμόδιος" (και φυσικά μην ξεχνάς οτι ακόμα και στην Αμερική που η θανατική ποινή υπάρχει στο 87% των πολιτειών το εμπόριο ναρκωτικών ΔΕΝ έχει πάψει να υπάρχει, ούτε καν έχει μειωθεί)

 

---Στα εγκλήματα σεξουαλικής φύσης σε ολες τις περιπτώσεις ο θύτης έχει ψυχοπαθολογικό οδηγό που τον κατευθείνει. ΔΕΝ είναι σε θέση να σκεφτεί τις συνέπειες. Είτε θάνατος είτε ΙΣΟΒΙΑ είναι το ίδιο πράγμα. ΔΕΝ μπορεί να καταλάβει οτι θα τον πιάσουν. Μάλλον, δεν τον ενδιαφέρει γιατι το κίνητρο του να κάνει το σεξουαλικό έγκλημα είναι ισχυρότερο από το negative reinforcement της περίπτωσης να τον πιάσουν

 

---Οι serial Offenders είναι κι αυτοί άνθρωποι που τις περισσότερες φορές πάσχουν από bipolar personality disorders (διπολικές διαταραχές προσωπικότητας) και όταν κάνουν τα εγκλήματά τους δεν πιστεύουν οτι είναι αυτοί που δικάζοντε μετά :wacko: Βέβαια υπάρχει και η xtreme περίπτωση serial offender που μετά απο φυλάκιση και ψυχολογική υποστίριξη αυτή τη στιγμή είναι ιδιωκτήτης ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ και μάλιστα ενός από τους καλύτερους στην Ισπανία που έχει βραβευτεί!!!! :lol: (βέβαια πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να υποτροπιάσει)

 

 

 

Γενικώς, η θανατική ποινή ποτέ δεν θα είναι λύση, ούτε μέτρο για εκφοβισμό......

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

"Όλοι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρουμε" λένε στο χωριό μου.

Όσοι είπατε ότι είστε κατά, σκεφτείτε ένα απερίγραπτο έγκλημα να συμβεί σε κάποιον άνθρωπο που αγαπάτε πολύ και μετά απαντήστε μου αν συμφωνείτε στην θανάτωση εκείνου που το διέπραξε(φυσικά στην περίπτωση που έχει αποδειχτεί 100%).Μάλιστα οι περισσότεροι από εμάς θα τον σκοτώναμε με τα ίδια μας τα χέρια χωρίς να σκεφτούμε τυχόν επιπτώσεις η να μετανιώσουμε αργότερα.Όμως, το να καταδικάζεις σε θάνατο κάποιον μετά από δίκη,δηλαδή μετά από μία "ήρεμη" και καθόλα τυπική διαδικασία είναι αν μη τι άλλο, μία τεράστια υποκρισία για την κοινωνία μας και τον πολιτισμό μας.

Από την άλλη, εγώ προτείνω μία καταδίκη ακόμη πιο δίκαιη.Να δωθεί το δικαίωμα στους συγγενείς του θύματος να κάνουν ότι αυτοί κρίνουν σωστό στον ένοχο.Μπορεί η σωφρονιστική αξία αυτής της ποινής να είναι επίσης ανύπαρκτη αλλά θα είναι πιο δίκαιη, τουλάχιστον για το θύμα...

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπουμε μόνο σαν μέτρο σωφρονισμού η εκφοβισμού!

Ειδικά στις περιπτώσεις που ανέφερε ο Kostas εγώ τον βλέπω σαν μια δικαίωση του παθόντα!

Link to comment
Share on other sites

SpecFor21, Bayern7:

 

Με το να θανατωθεί ένας άνθρωπος ως δικαίωση για τον παθόντα είναι μια ουτοπική και ανούσια πράξη αφού με αυτόν τον τρόπο δεν καταφέρνουμε τίποτα! Μήπως σκοτώνοντάς τον/την θα ζωντανέψει το θύμα του με αυτόν τον τρόπο, η μήπως το παιδάκι που βιάστικε θα ξεχασει, ή μήπως οι χρήστες ναρκωτικών θα δικαιοθούν?

 

Όσο για αυτό που αναφέρεις SpecFor21 καταλαβαίνω από πια οπτική γωνία το λες αλλά προσεξε κατι.... Αν γινόταν αυτο τότε θα μπορούσαν και οι συγγενείς του "εγκληματία" να θέλουν να σκοτώσουν τους συγγενείς του "Θύματος" επείδη "χασαν" τον δικό τους άνθρωπο...

 

Γενικώς με τέτοια θέματα δεν παίζουμε. Υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία που αναλύουν τέτοιου είδους θέματα και περιέχουν πολλά επιχειρήματα και για το "ΥΠΕΡ" και για το "ΚΑΤΑ" και το ωραίο είναι οτι και τα μεν και τα δε ισχύουν και είναι έγκυρα επιχειρήματα... Σημασία όμως έχει η ηθική και οι προσεγγήσεις της, και ο τρόπος που ο άνθρωπος κρίνει, τιμωρεί, και δικαιώνει...

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DrMaslow

 

 

[χρτσ]....[/χρατσ]

 

 

Πολυ ενδιαφεροντα τα σημεια που θηγεις ( το σκωτωσα?)...Ομως αν καταλαβα καλα τουλαχιστον στη 2ρη και 3η περιπτωση οι τυποι ειναι lost case, αφου δε μπορουν να σωφρονηστουν και να θελανε, αρα τους απαλασουμε απο το μαρτυριο...

 

Οσο για τη πρωτη περιπτωση, αν το βαπορακι που δεχτηκε να κανει 3 χρονια φυλακη για το "μεγαλο" ηξερε οτι θα πεθανει, τοτε, ή δε θα εκανε το βαπορακι, ή θα καρφωνε το "μεγαλο"...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DrMaslow

 

SpecFor21, Bayern7:

 

Με το να θανατωθεί ένας άνθρωπος ως δικαίωση για τον παθόντα είναι μια ουτοπική και ανούσια πράξη αφού με αυτόν τον τρόπο δεν καταφέρνουμε τίποτα...

 

Όσο για αυτό που αναφέρεις SpecFor21 καταλαβαίνω από πια οπτική γωνία το λες αλλά προσεξε κατι.... Αν γινόταν αυτο τότε θα μπορούσαν και οι συγγενείς του "εγκληματία" να θέλουν να σκοτώσουν τους συγγενείς του "Θύματος" επείδη "χασαν" τον δικό τους άνθρωπο...

ΔρMaslow,αφού είναι μία ανούσια και ουτοπική πράξη τότε απλά ας του κάνουμε μία παρατήρηση και ας τον αφήσουμε στην ησυχία του...(δεν προσπαθώ να σε ειρωνευτώ, απλά νομίζω ότι θα υπάρξει δικαίωση έστω και ελάχιστη για τους συγγενείς του θύματος).Εξάλλου αν το καλοσκεφτείς το όλο σύστημα του σωφρονισμού είναι καθαρά ουτοπικό.Δεν μιλάω για το πως έπρεπε να ήταν αλλά πως είναι σήμερα.

 

Για το 2ο σκέλος της απάντησής σου, νομίζω ότι είναι σε επίπεδο απλουστευμένου παραδείγματος έτσι,γιατί δεν νομίζω ότι οι συγγενείς/φίλοι ενός τέτοιου ζώου (γιατί δεν πρόκειται για άνθρωπο) μετά από αποτρόπαιες πράξεις να του συμπαρασταθούν σε αυτό τον βαθμό που να θέλουν να εκδικηθούν τον θάνατό του που είναι αποτέλεσμα καθαρά δικών του πράξεων.

 

 

 

Ίσως οι ιδέες μου ακούγονται αρκετά βάρβαρες αλλά η οπτική μου γωνία είναι η πλευρά των δευτερευόντων θυμάτων (σύζυγοι,γονείς,παιδιά),για΄τι δεν είναι μόνο ένα το θύμα σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Φιλικά ;)

SpecFor21

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Κατά, όσο και αν οργίζομαι από ορισμένα εγκλήματα...

Κανείς δεν έχει ούτε το δικαίωμα, ούτε το αλάθητο να επιβάλει τέτοιες ποινές...

Κατά, αλλά να εκτελούνται οι ποινές... Όχι τα ισόβια να γίνονται 20 χρόνια, με αγροτικές 10, λόγω καλής διαγωγής 7 και αυτά με άδειες(!) και τηλεόραση στο κελλί! Αν είναι δυνατόν... Σε μια τρύπα για όλη του τη ζωή, να έχει το χρόνο (ή μάλλον τα χρόνια) να σκεφτεί αυτό που έκανε... Και να μην το ξανακάνει...

KostasV, καμμιά μάνα που κλαίει πάνω από έναν τάφο δεν παρηγοριέται αν δει μια άλλη να κλαίει για το δικό της παιδί που έχασε, ό,τι και να έχει κάνει...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Avior

Ohm nama shivaya...

 

Χμ... Το θέμα σηκώνει συζήτηση... Από την μία, αυτά που λέει ο KostasV με βρίσκουν 100% σύμφωνο, ΑΛΛΑ...

 

1ον. Είναι ψιλοάθλιο να γνωρίζεις με ακρίβεια την ημερομηνία θανάτου σου

2ον. Καμία φορά γίνονται και λάθη... Τότε, τι κάνουμε??

3ον. Δεν είναι και πολύ ηθικό η πολιτεία να σκοτώνει τους πολίτες της... ακόμα και τους πλέον ανήθικους, διότι τότε πέφτει στο επίπεδό τους...

4ον. Σε ορισμένα καθεστώτα χρησιμοποιείται για εξόντωση αντιφρονούντων/πολιτικών αντιπάλων

5ον. Ακόμα και στα δημοκρατικά κράτη, αυτοί που συνήθως εκτελούνται είναι μέλη μειονοτήτων/οικονομικά ασθενέστερων ομάδων, που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να βρούν έναν καλό δικηγόρο ή να κάνου έφεση...

 

Για όλα αυτά, πιστεύω στην εφαρμογή της αλλά σε ένα αδιάβλητο δικαστικά σύστημα και για πολύ σοβαρές/αποδεδειγμένες καταστάσεις...

 

(Αν και συνήθως αυτοί που έχουν κάνει πολύ μεγάλα εγκλήματα, περνάνε τόσο καλά από τους συγκρατούμενούς τους στη φυλακή, που πραγματικά εύχονται να πεθάνουν μια ώρα αρχύτερα)

 

O Avior έδωσε ρέστα...

 

Και γι αυτούς που υποστηρίζουν τη θανατική ποινή ως μέσο εκδίκησης... ΔΕΝ μπορεί μια κοινωνία να βασίζεται σε αντίποινα, αν αποδεχτούμε το οφθαλμός αντί οφθαλμού τότε χαθήκαμε...

Ναι, αν σου συμβεί να σου βιάσουν το παιδί, να σου σκοτώσουν τον πατέρα κλπ είναι λογικό να θέλεις να εκδικηθείς... Όμως προς Θεού αν με ψύχραιμο κεφάλι μιλάμε για εκδίκηση...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

SpecFor21:

 

ΔΕΝ τα έχω μαζί σου ουτε λεω οτι οι ιδέες σου είναι απόλυτα λάθος!!!Εγώ απλά σου περιγράφω τι αναφέρει η οφελιμιστική θεωρεία της ηθικής...

 

Σκέψου ομως παλι αυτο που λες:"...γιατί δεν νομίζω ότι οι συγγενείς/φίλοι ενός τέτοιου ζώου (γιατί δεν πρόκειται για άνθρωπο) μετά από αποτρόπαιες πράξεις να του συμπαρασταθούν..."

 

"Εμεις" δεν θα είμαστε ζώα αν σκωτόσουμε για εκδίκηση;;;;;;; Τι μας κάνει "λιγοτερο" ζώα;;; Το οτι κάνουμε φόνο για εκδίκηση; Αυτό είναι χειρότερο!!!!!!!!!

 

unforgiven: έχεις δίκιο γι'αυτο που λες για τις μειώσεις ποινών.... Αλλά το κράτος δεν έχει λεφτά να τους συντηρεί :lol: :lol: :lol: ΟΛΟ το σύστημα είναι ένας οχετός!!!!!!! όπου και να το πιάσεις λερώνεσε!!!!!!!!! Γιατι νομίζετε οτι υπάρχει σοφρονισμός στο Ελληνικό Σύστημα??????

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον valerio

Ναι, αν σου συμβεί να σου βιάσουν το παιδί, να σου σκοτώσουν τον πατέρα κλπ είναι λογικό να θέλεις να εκδικηθείς... Όμως προς Θεού αν με ψύχραιμο κεφάλι μιλάμε για εκδίκηση...

Κι αν σου βιάσουν βάναυσα το παιδί η σκοτώσουν τη γυναίκα, θα δικαιωθείς με το να τον σκοτώσει το σύστημα? Εγώ θα ένιωθα "δικαιωμένος" μόνο αν τον βασάνιζα/σκότωνα ο ίδιος, αλλιώς να τον σκότωνε μια ένεση σ'ενα θάλαμο δε θα με φτιαχνε και πολύ... Χίλιες φορές να σαπίσει σ'ενα 2x2 κελί για το υπόλοιπο της ζωής του το κατακάθι.

 

Θυμηθείτε λίγο και την τελευταία σκηνή στο Σέβεν με Πιτ & Σπέισι...

 

(στους ΥΠΕΡ απευθύνομαι κι όχι στο Βαλέριο, απλά πήρα το μπαλάκι απ'αυτά που'γραψε)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αρχίσουμε τις βεντέτες ζήτω που καήκαμε. Παιδιά να ξέρετε ότι όλα εδώ πληρώνονται. Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να κρίνουμε αν ο άλλος θα ζήσει ή θα πεθάνει. Μόνο ο Θεός το έχει. Και πιστέψτε με θα πληρώσει αυτός που έκανε το έγκλημα αργά η γρήγοα! Παρεπιπτόντως έχετε δει το πράσινο μίλι; Νομίζω ότι τα λέει όλα. Φυσικά είμαι κατά της θανατικής ποινής! Όσοι είστε υπέρ θα θέλατε να είστε εκείνος που θα φυτέψει μια σφαίρα στο θύμα ή θα ανεβάσει το διακόπτη για την ηλεκτρική καρέκλα; Σκεφτείτε το! Καμμία δικαιοσύνη, καμμία κοινωνία, καμμία κυβέρνηση, κανένας άνθρωπος δεν έχει το δικαίωμα να διατάξει έναν άλλον να σκοτώσει έναν συνάνθρωπο του. Ακόμα και αν έχει κάνει ο εγκληματίας το χειρότερο έγκλημα πάντα υπάρχει χρόνος και χώρος για να διορθωθεί. Να το θυμάστε πάντα αυτό : το να συγχωράς είναι η μεγαλύτερη αρετή!

 

Αυτά τα όλιγα :cool:

Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής

Web hosting - VPS hosting - Dedicated servers - Domain Names

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Κι αν σου βιάσουν βάναυσα το παιδί η σκοτώσουν τη γυναίκα, θα δικαιωθείς με το να τον σκοτώσει το σύστημα? Εγώ θα ένιωθα "δικαιωμένος" μόνο αν τον βασάνιζα/σκότωνα ο ίδιος, αλλιώς να τον σκότωνε μια ένεση σ'ενα θάλαμο δε θα με φτιαχνε και πολύ... Χίλιες φορές να σαπίσει σ'ενα 2x2 κελί για το υπόλοιπο της ζωής του το κατακάθι.

 

Θυμηθείτε λίγο και την τελευταία σκηνή στο Σέβεν με Πιτ & Σπέισι...

 

(στους ΥΠΕΡ απευθύνομαι κι όχι στο Βαλέριο, απλά πήρα το μπαλάκι απ'αυτά που'γραψε)

 

Συμφωνώ απόλυτα. Οκ αυτός θα αφήσει το μάταιο τούτο κόσμο, θα ηρεμήσει (μάλλον) και εσύ θα μείνεις να βασανίζεσαι μια ζωή. Αυτή ειναι η δικαίωση σου; Προτιμοτερο είναι να τον βλέπεις κάθε μέρα για χρόνια να βασανίζεται για όσα έκανε και να δεις αν θα το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον priestjim

 

Παρεπιπτόντως έχετε δει το πράσινο μίλι; Νομίζω ότι τα λέει όλα.

 

 

Ti akριβως λεει δηλαδη εκτος απο ενα αστειο παραμυθι?

 

Επισης ας μη μπερδευουμε την εφαρμογη της Θ.Π. με τη μεθοδο των ΗΠΑ που καθαριζουν κοσμο αβερτα...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Ti akριβως λεει δηλαδη εκτος απο ενα αστειο παραμυθι?

 

Το Πράσινο Μίλι λέει πολλά, αρκεί να μπορέσεις να τα δεις και να τα καταλάβεις...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DrMaslow

"Εμεις" δεν θα είμαστε ζώα αν σκωτόσουμε για εκδίκηση;;;;;;; Τι μας κάνει "λιγοτερο" ζώα;;; Το οτι κάνουμε φόνο για εκδίκηση; Αυτό είναι χειρότερο!!!!!!!!!

 

Γιατι νομίζετε οτι υπάρχει σοφρονισμός στο Ελληνικό Σύστημα??????

 

Έχει γίνει μία παρεξήγηση στα λεγομενά μου και όχι μόνο απο εσένα δόκτορα :p

Εγώ καταρχάς είμαι κατά της θανατικής ποινής με την μορφή που ισχύει σήμερα στις ΗΠΑ αλλά και σε κάθε άλλο υποανάπτυκτο κράτος ( :σπόντα: )

Αν προσέξετε το πρώτο μου ποστ λέω ότι είναι δίκαιο να αφεθεί το είδος & ο τρόπος της τιμωρίας στους συγγενείς.Τώρα αν αυτοί αποφασίσουν ισόβια κάθειρξη,θανατική ποινή ή οτιδήποτε άλλο, οι υπόλοιποι δεν έχουμε λόγο.

Φυσικά δεν έχεις άδικο να λες ότι αν σκοτώσουμε για εκδίκηση γινόμαστε ζώα,αλλά η διαφορά είναι ότι εμείς έχουμε κάθε "λόγο" για αυτό μετά απο κάποια τραγωδία τέτοιου είδους.

Βέβαια, το σημαντικό σημείο το οποίο επίσης αναφέρω στο πρώτο ποστ και πολύ εύστοχα έθιξε ο valerio ειναι το "ψύχραιμο κεφάλι".Το να σκοτώσεις κάποιον εν βρασμώ ψυχής είναι πολύ πιο "κατανοητό" από το να τον σκοτώσεις μετά από δικαστική διαδικασία.Φυσικά και τα δύο είναι κατακριτέα.

 

 

@KostasV To πράσινο μίλι είναι απλά... μια υπέροχη ταινία :)

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

kata kata kai pali kata...

to dikaiwma zwhs einai mesa sta anthrwpina dikaiwmata...

an kai polles fores den mas aksizei ayto poy apokaleitai zwh pairnontas tis zwes allwn omws me to na pareis akoma mia den kerdizeis tpt enw me to na thn symorfwseis...kerdizeis!

deite kai thn ypografh moy...(kai sorry se osoys h prohgoymenh moy dhmioyrgoyse problhmata sto fortwma ths selidas :o )

kai oso gia to prasino mili...apla mia yperoxh tainia!to prwto moy dvd kai to pio agaphmeno moy!

Link to comment
Share on other sites

eimai kata kai go alla otan akouo kapia frikta eglimata opos biasmoi paidion ktl ginomai uper.meta pitevo oti uparxoun tropoi gia na perioristei h eglimatikotita den skotonoume anthropous gia na apalagoume apo thn eglimatikothta mporoume na to apotrepsoume na gia deste to paradeigma pou dino. paei enas kai klebei etsi?h enas allos kanei ena mikro paraptoma me sunepeia na filakisti ligo kairo h na exagorasei ti poinh tou se xrhmata. Omos autoi pou kanoun megala eglhmata....tha erxoyn arxisei th kakh synithia apo prin kanontas mikrotera.. etsi ginete sunithos.Kai auto einai anamenomeno afoy den exoyn timorithei opos prepei.Ta prisotera eglimata pistevo ine se prospathia listeias ara prepei na antimetopisoume to kako sth riza toy.
It Feel So Good
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

ΥΠΕΡ στις ακολουθες περιπτωσεις:

 

---Εμποριο Ναρκωτικων (οποιος διαφωνει να παει μια τυχαια μερα σε ενα τυχαιο νεκροταφιο και να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων)

 

---Εγκληματα σεξουαλικης φυσης με θυματα ανηλικα παιδια (οποιος διαφωνει να κανει ενα Search me keywords του τυπου unerage sto Kazaa του. Αν δε γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μετα το πρωτο Video...)

 

----Serial Offenders . Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει περιπτωση σωφρονισμου.

 

 

Ας πάρουμε τις εξής περιπτώσεις.

 

1) Προχωράω αμέριμνος στο δρόμο με μια τσάντα (αντρική ε? :p ) στο χέρι. Εκεί που προχωράω, στα καλά καθούμενα έρχεται ένας να μου αρπάξει την τσάντα και έπειδή δεν την αφήνω μου ρίχνει μία με το όπλο και με αφήνει στον τόπο. Ληστεία μετά φόνου, όχι ασυνήθιστο πράγμα δηλαδή.

 

2) Είμαι πρεζόνι για τον xy λόγο. Πάω στον έμπορα και με τη θέλησή μου ζητάω τη δόση μου, η οποία όμως είναι καθαρή και έτσι με βρίσκουν την άλλη μέρα στα θυμαράκια.

 

Εσύ λοιπόν υποστηρίζεις ότι ο υπαίτιος στην περίπτωση 1 δεν πρέπει να πάει για θανατική ποινή, κι ας με σκότωσε στα καλά καθούμενα, ενώ ο υπαίτιος της 2ης που εν γνώση μου πήγα και του ζήτησα ηρωίνη και με έστειλε πρέπει να πληρώσει με τη ζωή του.

 

[Καψής] Δεν καταλαβαίνω [/Καψής]

 

Στην 2η περίπτωση πήγαινα γυρεύοντας, one way or another. Γιατί είναι πιο σημαντικό το έγκλημα?

 

να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων

Να τη ρωτήσει πρώτα από όλα αν πήγε κάποιος και τρύπησε το παιδί της με το ζόρι για να γίνει πρεζόνι. Συγνώμη αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SpecFor21

 

Αν προσέξετε το πρώτο μου ποστ λέω ότι είναι δίκαιο να αφεθεί το είδος & ο τρόπος της τιμωρίας στους συγγενείς.Τώρα αν αυτοί αποφασίσουν ισόβια κάθειρξη,θανατική ποινή ή οτιδήποτε άλλο, οι υπόλοιποι δεν έχουμε λόγο.

 

 

Δεν πιστεύω ότι οι συγγενείς ενός θύματος θα μπορέσουν σε οποιαδήποτε περίπτωση, ιδιαίτερα κάτω από το βάρος της συναισθηματικής φόρτισης και της οδύνης τους, να αποδώσουν δικαιοσύνη. Αυτή η ρημάδα είναι -ή πρέπει να είναι- πάντα τυφλή. Αν υιοθετήσουμε μια τέτοια άποψη θα φθάσουμε να νομιμοποιήσουμε και τη βεντέτα και αυτό είναι ευνόητο ότι εμπεριέχει πολλούς κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...