Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίος! ;)

 

Μπήκε (φυσικά) στο πρώτο post.

 

 

 

Εννοείς ότι σου έχει δουλέψει μόνο σε αυτά τα λειτουργικά και όχι σε windows;

 

Ναι αυτό ακριβώς. Βέβαια όλα τα windows είναι vmware στο MAC που έχω δοκιμάσει, αλλά θα έπρεπε να παίζει αφου επανέφερα το κινητό με windows virtual.

 

Γενικά πάντως οι συσκευές αυτές με android αποκρίνονται καλύτερα σε τύπου unix/linux συστήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ' ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράψεις τον οδηγό!

Ήρθε σήμερα στα χέρια μου το κινητό και αφού έβαλες τον οδηγό μπορώ να ξεκινήσω το πείραγμα της συσκευής :)

 

Καλημέρα ωραίο είναι να το πειράζει και εμένα μου αρέσει, αλλά το θέμα είναι να μην φτάσεις στο σημείο να χρειαστείς τον οδηγό.

Φροντίστε να περνατέ δοκιμασμένες και με ολοκληρωμένες οδηγίες, για εγκατασταση ΡΟΜ.

Βέβαια και εγώ την πάτησα αφού ακολούθησα κατά γράμμα οδηγίες, αλλά τελικά δεν ήταν δοκιμασμένη αρκετά και την πάτησα.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ωραίο είναι να το πειράζει και εμένα μου αρέσει, αλλά το θέμα είναι να μην φτάσεις στο σημείο να χρειαστείς τον οδηγό.

Φροντίστε να περνατέ δοκιμασμένες και με ολοκληρωμένες οδηγίες, για εγκατασταση ΡΟΜ.

Βέβαια και εγώ την πάτησα αφού ακολούθησα κατά γράμμα οδηγίες, αλλά τελικά δεν ήταν δοκιμασμένη αρκετά και την πάτησα.

 

Τελικά έβαλα official 1423 stable με root & gapps.

Να αναφέρω ότι είχα και εγώ πρόβλημα με το sideload. Συγκεκριμένα με το που το επέλεγα από το recovery, χανόταν το κινητό από τον device manager (σε win 8.1 pro 64) οπότε το adb έβγαζε "device not found".

 

Σε αυτό το σημείο, χωρίς να κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, έβαλα στο netbook που έχει win xp home το minimal fastboot & adb και τους drivers που δίνει στο needrom ο baralajbi και δούλεψε κανονικά το sideload! :)

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω εάν είναι σκόπιμο να κάνω την διαδικασία Update rom σε 4.4.2 μέσα απο περιβάλλον vmware WinXp pro spack3 με Host λειτουργικό Win 8.1 64bit. Απλά δεν έχω σπίτι μου άλλο pc με win xp , και αν στραβώσει κάτι θα πρέπει πριν κάνει reboot το τηλέφωνο να πάω στο γραφείο όπου υπάρχει ένας ξεχασμένος δεινόσαυρος..:cry:
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

ROOT K910 (Vibe Z) σε Android 4.4.2 & locked bootloader

 

Λοιπόν, η λύση για root στην 4.4.2 υπήρχε τόσο καιρό μπροστά μας και είναι πιο απλή από οτιδήποτε άλλο. Και φυσικά δουλεύει σε locked bootloader.

 

Κάνετε εγκατάσταση του ROOT Genius, το τρέχετε, πατάτα το πράσινο πλήκτρο ROOT και όλα τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους. Εγκαθιστά την εφαρμογή Kinguser για root rights και δουλεύει άψογα.

 

ΥΓ. Το δοκίμασα τυχαία και απλά έτρεξε, δεν υπάρχει αναφορά πουθενά στο internet για τη συγκεκριμένη λύση.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ με τη σειρά μου. Μου δώσανε ένα tablet bitmore 1060 χωρίς Google store . Χρειάστηκαν 10 λεπτά και 3 αρχεία για να γίνει root το tablet και να φορτωθεί το store. Root Genius.apk, Google play store 4.5.apk, SystemAppMover.apk. Τώρα βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού μας υπάρχουν οι γνωστές σκοτεινές σκέψεις..RootGenius, 360 root και όλα τα αντίστοιχα τι στην πραγματικότητα κάνουν εκτός του root ???
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Με το messaging app και τα sms τι γίνεται? όταν μου έρχονται μηνύματα έχουν μπροστά το +30 και δεν φαίνεται το όνομα της επαφής παρά μόνο το νούμερο. Υπάρχει κάποια λύση εκτός από το να βάλω σε όλες τις επαφές 2 φορές το νούμερο με +30 και χωρίς?

 

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξω messaging app? Γιατί είδα ότι παγώνοντας το contacts app δε λειτουργούν πολλά πράγματα μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ούτως ή άλλως με την stock εφαρμογή για μηνύματα δεν έχεις 160 ελληνικούς χαρακτήρες / SMS, παρά μόνο 70. Αυτό από μόνο του αποτελεί έναν καλό λόγο για να πας στο GO SMS PRO.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το Go sms pro. Έχει το ίδιο πρόβλημα με το stock και δεν εμφανίζει τα ονόματα επειδή οι αριθμοί έρχονται με το +30. Επίσης εμφανίζονται διπλά τα sms και συνεχίζουν να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις και από το stock πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τα ίδια προβλήματα, νομίζω οτι η μοναδική λύση σε αυτή τη rom είναι να βάλεις διπλούς αριθμούς με & χωρίς +30 σε κάθε επαφή.

Επίσης ξέρει κάποιος αν έχουν αυτό το πρόβλημα και οι άλλες ROM ;;;

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

Στο To2c το k910 στα 293$:

http://www.to2c.com/lenovo-k910-snapdragon-800-quad-core-android-4-2-5-5-1920x1080-pixels-2gb-16gb-5-0-13-0mp-dual-camera-dual-sim-wifi-gsm-wcdma.html

 

Άκρως ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με το mi3...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το Go sms pro. Έχει το ίδιο πρόβλημα με το stock και δεν εμφανίζει τα ονόματα επειδή οι αριθμοί έρχονται με το +30. Επίσης εμφανίζονται διπλά τα sms και συνεχίζουν να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις και από το stock πρόγραμμα.

Παράθεση από trazor >

Έχω και εγώ τα ίδια προβλήματα, νομίζω οτι η μοναδική λύση σε αυτή τη rom είναι να βάλεις διπλούς αριθμούς με & χωρίς +30 σε κάθε επαφή.

Επίσης ξέρει κάποιος αν έχουν αυτό το πρόβλημα και οι άλλες ROM ;;;

δοκιμάστε αυτό έμενα μου ελυσε τα χεριά σε χρόνο 0. https://play.google.com/st...ps.numberfixer

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από trazor >

Έχω και εγώ τα ίδια προβλήματα, νομίζω οτι η μοναδική λύση σε αυτή τη rom είναι να βάλεις διπλούς αριθμούς με & χωρίς +30 σε κάθε επαφή.

Επίσης ξέρει κάποιος αν έχουν αυτό το πρόβλημα και οι άλλες ROM ;;;

δοκιμάστε αυτό έμενα μου ελυσε τα χεριά σε χρόνο 0. https://play.google.com/st...ps.numberfixer

 

Με αυτό όμως χαλάνε όλα τα παλαιότερα μηνύματα.

Οπότε ο μόνος τρόπος είναι να μπούν διπλά τα τηλέφωνα των επαφών, με +30 και χωρίς (ελπίζω να υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος-το ψάχνω ακόμα) ή αυτό που λες + να αλλάξουν οι αριθμοί των αποστολέων στα παλαιά μηνύματα (και εδώ δεν έχω βρει κάποιον τρόπο)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό όμως χαλάνε όλα τα παλαιότερα μηνύματα.

Οπότε ο μόνος τρόπος είναι να μπούν διπλά τα τηλέφωνα των επαφών, με +30 και χωρίς (ελπίζω να υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος-το ψάχνω ακόμα) ή αυτό που λες + να αλλάξουν οι αριθμοί των αποστολέων στα παλαιά μηνύματα (και εδώ δεν έχω βρει κάποιον τρόπο)

 

εγώ αυτό που έκανα ήτανε να του βάλω να ψάξει πρώτα όλες τις επαφές που είχανε 10 ψηφία και μετά να προσθέσει το 0030 σε αυτές .και τώρα αναγνωρίζει κανονικά τα ονόματα των επαφών και στον dialer και στα μηνύματα και στο notification bar.

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που έκανα ήτανε να του βάλω να ψάξει πρώτα όλες τις επαφές που είχανε 10 ψηφία και μετά να προσθέσει το 0030 σε αυτές .και τώρα αναγνωρίζει κανονικά τα ονόματα των επαφών και στον dialer και στα μηνύματα και στο notification bar.

Στην δική μου περίπτωση δεν ισχύει αυτό, γιατί ο ένας πάροχος μου εμφανίζει τις εισερχόμενες κλήσεις με +30 και ο άλλος χωρίς.

Έχετε κάποια άλλη ιδέα ???

Επιμένω με τις άλλες ROM σε αυτό το θέμα τι γίνεται ???

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε ίδια τιμή με το mi3.... κάτι μου λέει ότι θα έχουμε τιμολογιακές κόντρες...

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε βάλει 4.4.2 αντιμετωπίσατε πρόβλημα με την λειτουργία Hotspot ?
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε βάλει 4.4.2 αντιμετωπίσατε πρόβλημα με την λειτουργία Hotspot ?
και αν έχετε θέμα με την εμφάνιση επαφών στις εισερχόμενες κλήσεις ???
Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και αν έχετε θέμα με την εμφάνιση επαφών στις εισερχόμενες κλήσεις ???

 

Αν έχεις vodafone ή/και wind, μπορείς να βάλεις το number fixer για να περάσεις σε όλες τις επαφές το +30 μπροστά και θα τις βλέπεις κανονικά.

 

Αν έχεις Cosmote, το βγάζεις. Το πρόβλημα είναι αν έχεις cosmote μαζί με vodafone ή wind.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και το dw contacts.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις vodafone ή/και wind, μπορείς να βάλεις το number fixer για να περάσεις σε όλες τις επαφές το +30 μπροστά και θα τις βλέπεις κανονικά.

 

Αν έχεις Cosmote, το βγάζεις. Το πρόβλημα είναι αν έχεις cosmote μαζί με vodafone ή wind.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και το dw contacts.

 

Εγώ έχω cosmote & wind και έχω το πρόβλημα.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ έχω cosmote & wind και έχω το πρόβλημα.

 

Ε ναι, στην ουσία επιβεβαιώνεις αυτό που λέω ακριβώς από πάνω...

Το πρόβλημα είναι αν έχεις cosmote μαζί με vodafone ή wind.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, στην ουσία επιβεβαιώνεις αυτό που λέω ακριβώς από πάνω...

 

το DWcontacts κάνει κάτι με αυτό;

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις, σε μια δοκιμή που του έκανα πριν βάλω το Number fixer, ενώ ο stock dialer δεν αναγνώριζε τις επαφές μου, ο dw contacts τις έβλεπε κανονικά. Δεν έχω όμως cosmote για να δω τι γίνεται με αυτό τον συνδυασμό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

i am on vibe 1.5 1421 dev flashed like i said earlyer in addition i have flashrec ( from earlyer posts) meaning permanent recovery(twrp)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2597590&page=91

post 904

Σύμφωνα με αυτόν με τη χρήση του flashrec έχουμε μόνιμο TWRP Recovery.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...