Jump to content

Honor 3C


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@GLUT Το live twrp recovery που αναφέρεις δεν είναι σιγουρο αν θα δουλέψει, δούλευε σε πιο παλιές ρομ. Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, το πολύ πολύ δεν θα μπαίνεις σε twrp recovery. Αν τελικά μπει σε recovery, να φλασαρεις μια παλαιότερη έκδοση του superSU, όπως την 1.9. Επίσης να φλασαρεις πρώτα το αρχείο helproot όπως αναφέρει στις οδηγίες. Απλά ακολουθείς τα βήματα.

Ο σίγουρος τρόπος για ρουτ στην Β268 είναι να φλασαρεις την twrp recovery με το flash tool, έχει οδηγίες στο xda. Δεν είναι δύσκολο, αφού κατεβάσεις τα αρχεία που χρειάζονται στο pc είναι 2 λεπτά δουλειά. Ακολούθησε τα βήματα προσεκτικά.

Δεν χάνεις ΙΜΕΙ, μόνο αν φλασαρεις λάθος ρομ χάνεις ΙΜΕΙ. Γενικά είναι καλό να έχεις πάρει backup, αλλά θα πρέπει να κάνεις μεγάλη χοντραδα με το flash tool για να έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

@odiss δεν έχω καταλάβει, ποια ρομ έχεις τώρα? Την Β149, Β261 ή την 4.10.16?

 

Καταρχήν, με συγχωρείς που τροποποίησα το προηγούμενο μήνυμά μου! Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου η οποία με καλύπτει πλήρως! Έχω την Β268. Θα ακολουθήσω την οδό που αναφέρεις ώστε να κάνω ροοτ. Υπάρχει και τρόπος για επαναφορά stock recovery οπότε ΟΚ! Και πάλι χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Edited by GLUT4
GLUT4 is the insulin-regulated glucose transporter found primarily in adipose tissues and striated muscle (skeletal and cardiac) that is responsible for insulin-regulated glucose transport into the cell.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ. Post #5025 σελ. 335 για όποιον ενδιαφέρεται για την εφαρμογή καιρού.

 

Η αλήθεια είναι πως στην εφαρμογή καιρού οταν το βάζω στο current location δεν έχει και τόσο μεγάλη ακρίβεια. πχ ενώ είμαι καμάρα με βγάζει άγιο παύλο ή συκιες. στο πανόραμα βγάζει πυλαία η θέρμη.

Link to comment
Share on other sites

zananiro τώρα έχω πανό την 261. πως μπορώ να περάσω την 268 και να μην φάει σκάλωμα???????( προσπάθησα να περάσω και την 149 άλλα κόλησε και την 4,10,16 κ πάλι κόλλησε μου βγάζει ¨:main version string h30-u10 v100r001chnc00b629.

dloading module VERLIST....

Main version from property is h30-u10 v100r001chnc00b261

main.version chek the market is same. go to continue

error current version is not in VERLIST unallow to update

update/sdcard/ dload/update.app failed...

αυτά μου βγάζει όπια και αν πάω να βάλω. γνωρίζει κάνεις τίποτα????

Edited by odiss
Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει την sd σε δύο μέρη: ένα FAT32 για αρχεία και ένα ext4 με την προοπτική να γίνει επέκταση της εσωτερικής μνήμης.

Έχω την Β268 official ROM

Προσπαθώ να φλασάρω script τύπου CronMod Int2Ext αλλά υπάρχει πρόβλημα... Εν ολίγοις, καταφέρνω να φλασάρω από TWRP μια τροποποιημένη μορφή του script (η original δεν περνιέται μέσω TWRP για κάποιο λόγο). Ωστόσο δεν φαίνεται να δουλεύει! :(

 

Μήπως κάποιος έχει χρησιμοποιήσει ανάλογο script για επέκταση της εσωτερικής μνήμης στην sd?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ίσως τελικά η kitkat να μην είναι συμβατή με αυτά τα scripts. Μάλλον πρέπει να ψάξω άλλο τρόπο για επέκταση μνήμης στην sd.

GLUT4 is the insulin-regulated glucose transporter found primarily in adipose tissues and striated muscle (skeletal and cardiac) that is responsible for insulin-regulated glucose transport into the cell.
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρόνια σε ολους και χρόνια πολλά! Καμια λύση γνωρίζει κανεις σχετικα με αυτά που γράφω στα πιο πανό μηνύματα???
Link to comment
Share on other sites

@odiss Φαντάζομαι θα έχεις υπόψιν τον οδηγό του xda. Δύο πράγματα θα σκεφτόμουν. 1) Επιβεβαίωσε ότι έχεις το china set και κατεβάζεις τη σωστή ROM 2) Δοκίμασες να ξανακατεβάσεις την B268 μήπως έγινε κάποιο σφάλμα στο κατέβασμα? Από εκεί και πέρα μπορείς να φλασάρεις την ROM κατευθείαν μέσω SPFT ωστόσο το θεωρώ λίγο επίφοβο καθώς μπορεί να εγκαταστήσεις μια ROM που δεν είναι η σωστή. Πάντως ο οδηγός στο xda είναι "χρυσός". Θα άφηνα το φλασάρισμα ως ύστατη λύση και φυσικά πριν το κάνω θα έπαιρνα ένα backup από το SPFT. Πάντως κόιταξε τα 1) και 2)...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο και χρόνο κατέληξα στην εξής λύση: την εφαρμογή Apps2SD, μέσω της οποίας έκανα partition την microSD σε ένα μέρος FAT32 για αρχεία κλπ. και ένα ext4 ως επέκταση στην εσωτερική μνήμη. Η εφαρμογή φαίνεται να δουλεύει καλά στην B268 (kitkat). (Επιτέλους!)

 

Script άκια τύπου cronmod int2ext δεν φαίνεται να δουλέουν σε kitkat. Μακάρι στο μέλλον να τα τροποποιήσει κάποιος και να δουλέψουν.

 

Σας το γράφω επειδή ανάλωσα αρκετό χρόνο, μήπως κάποιος βοηθηθεί. Καλή χρονιά!

GLUT4 is the insulin-regulated glucose transporter found primarily in adipose tissues and striated muscle (skeletal and cardiac) that is responsible for insulin-regulated glucose transport into the cell.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχει η γυναίκα το κινητό λέω να δοκιμάσω την εφαρμογή mtk engineering η κάπως έτσι(η mobile uncle? ).Θέλω να με βοηθήσει κάποιος να της το ρυθμισω σε 3g only!

 

 

τί εννοεί η εφαρμογή; κατέβασα το mtk engineering....

 

 

8f044213ad0781e0d6368c0364f6ddce.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

zananiro τώρα έχω πανό την 261. πως μπορώ να περάσω την 268 και να μην φάει σκάλωμα???????( προσπάθησα να περάσω και την 149 άλλα κόλησε και την 4,10,16 κ πάλι κόλλησε μου βγάζει ¨:main version string h30-u10 v100r001chnc00b629.

dloading module VERLIST....

Main version from property is h30-u10 v100r001chnc00b261

main.version chek the market is same. go to continue

error current version is not in VERLIST unallow to update

update/sdcard/ dload/update.app failed...

αυτά μου βγάζει όπια και αν πάω να βάλω. γνωρίζει κάνεις τίποτα????

 

 

 

[/color]Μετά από αρκετό ψάξιμο και χρόνο κατέληξα στην εξής λύση: την εφαρμογή Apps2SD, μέσω της οποίας έκανα partition την microSD σε ένα μέρος FAT32 για αρχεία κλπ. και ένα ext4 ως επέκταση στην εσωτερική μνήμη. Η εφαρμογή φαίνεται να δουλεύει καλά στην B268 (kitkat). (Επιτέλους!)

 

Script άκια τύπου cronmod int2ext δεν φαίνεται να δουλέουν σε kitkat. Μακάρι στο μέλλον να τα τροποποιήσει κάποιος και να δουλέψουν.

 

Σας το γράφω επειδή ανάλωσα αρκετό χρόνο, μήπως κάποιος βοηθηθεί. Καλή χρονιά!

 

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

 

@odiss να πας σε β149 από β261 δεν γίνεται, χρειάζεται να περάσεις κάποιο script. Το ότι δεν μπορείς πας σε β268 είναι περίεργο. Μήπως έχεις περασμένη twrp recovery? Αν ναι, τότε θα πρέπει να βάλεις stock recovery. Αν έχεις stock recovery, δοκίμασε πρώτα να περάσεις κάποια ρομ προηγούμενη της β268, όπως την β262 ή β267 και μετά πας στην β268. Εδώ έχω ανεβασμένη την β267 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6246788

 

@GLUT η kikat γενικά δεν αναγνωρίζει την την εξωτερική μνήμη, δηλαδή δεν μπορείς να μεταφέρεις apps στην sd card πχ με titanium backup ακόμα και αν είσαι ρουτ, πρέπει να αλλαξεις κάποιες γραμμές σε ένα file για να το διορθωσεις αυτο, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς. Οπότε μάλλον γι αυτό δεν δούλευαν τα scripts που εβαζες. Εφόσον βρήκες λύση μια χαρά! Άλλο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι μέσω του app link2sd, οπου μπορεις να κανεις επεκταση της εσωτερικης μνημης, η οποία μάλλον κάνει την ίδια δουλειά με αυτή που ήδη χρησιμοποίησες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

@zanario Παντως να σημειώσω ότι έκανα και ένα sd card fix πρωτα μέσω της εφαρμογής, χωρίς να ξέρω αν τελικά είναι όντως παραίτητο. Επίσης, η εφαρμογή λέγεται Apps2SD: All in One Tool[ROOT] και φυσικά έχει κάποιες απαιτήσεις όπως root και το busybox. :)
GLUT4 is the insulin-regulated glucose transporter found primarily in adipose tissues and striated muscle (skeletal and cardiac) that is responsible for insulin-regulated glucose transport into the cell.
Link to comment
Share on other sites

Στην Β268 για ελληνικό πληκτρολόγιο χρειάζεται ξεχωριστό app, σωστά?
GLUT4 is the insulin-regulated glucose transporter found primarily in adipose tissues and striated muscle (skeletal and cardiac) that is responsible for insulin-regulated glucose transport into the cell.
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες γλώσσες που εμφανίζονται είναι Αγγλικά και Κινέζικα στο πληκτρολόγιο Huawei IME!. Με παρατεταμένο πάτημα στα Active Input Methods δείχνει πάλι μόνο Αγγλικά και Κινέζικα! Κάπου μπερδεύομαι... Ξέρει κανείς πώς γίνεται να μετατρέψω το πληκτρολόγιο σε ελληνικό χωρίς να χρειάζεται να εγκαταστήσω εφαρμογή?

 

Τελικά κατάφερα να κατεβάσω ελληνικά για το Swipe. Απλώς η αλλαγή γλώσσας γίνεται με παρατεταμένο πάτημα στο space αντί για το "συνηθισμένο" προς αριστερά/δεξιά σύρσιμο...

 

Ψιλολύθηκε και αυτο. Γρηγορότερος τρόπος για αλλαγή γλώσσας είναι με σύρσιμο από το πλήκτρο "swipe" (αυτό που έχει το δείκτη, κάτω αριστερά) προς το πλήκτρο space. Αυτό είναι ταχύτερο.

Edited by GLUT4
GLUT4 is the insulin-regulated glucose transporter found primarily in adipose tissues and striated muscle (skeletal and cardiac) that is responsible for insulin-regulated glucose transport into the cell.
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες γλώσσες που εμφανίζονται είναι Αγγλικά και Κινέζικα στο πληκτρολόγιο Huawei IME!. Με παρατεταμένο πάτημα στα Active Input Methods δείχνει πάλι μόνο Αγγλικά και Κινέζικα! Κάπου μπερδεύομαι... Ξέρει κανείς πώς γίνεται να μετατρέψω το πληκτρολόγιο σε ελληνικό χωρίς να χρειάζεται να εγκαταστήσω εφαρμογή?

 

Τελικά κατάφερα να κατεβάσω ελληνικά για το Swipe. Απλώς η αλλαγή γλώσσας γίνεται με παρατεταμένο πάτημα στο space αντί για το "συνηθισμένο" προς αριστερά/δεξιά σύρσιμο...

Επιλέγεις στο huawei Swype το θαυμαστικό στα δεξιά, εκεί θα σου ανήξει επιλογές με γλώσσες και επιλέγεις Ελληνικά. Υπόψιν ότι δέχεται κανονικά 160 χαρακτήρες.

 

Edit: τώρα είδα ότι το βρήκες

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, όλα καλά με την αναβάθμιση. Εκανα αυτό που μου ειπατε στα μηνύματα

.έβαλα πρωτα την 266 μετα την 267 και τέλος πέρασα και την 268. Στην αρχή μέχρι να ξανά στεισω το κινητό. ανέβασε λίγο θερμοκρασία. Κύριος απο την αριστερή. πλευρά αλλά τώρα είναι οκ. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μέχρι στιγμής. Δεν βλέπω κια τρελή αλλαγή απο την 261

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, όλα καλά με την αναβάθμιση. Εκανα αυτό που μου ειπατε στα μηνύματα

.έβαλα πρωτα την 266 μετα την 267 και τέλος πέρασα και την 268. Στην αρχή μέχρι να ξανά στεισω το κινητό. ανέβασε λίγο θερμοκρασία. Κύριος απο την αριστερή. πλευρά αλλά τώρα είναι οκ. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μέχρι στιγμής. Δεν βλέπω κια τρελή αλλαγή απο την 261

Όλα καλά λοιπόν,μπράβο. Ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία, αλλά θεωρώ ότι το πρόβλημα έχει λυθεί στην β268. Μόνο όταν το φορτιζω και το δουλεύω βλέπω υψηλές θερμοκρασίες, πράγμα που είναι φυσιολογικό. Τρελές διαφορές δεν θα δεις. Μια σημαντική διαφορά είναι ότι τώρα πλέον όλες οι εφαρμογές στο play store είναι συμβατές.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πως μπορω να πάρω πίσω κάποια αρχεία τα οπία τα κανει back up με την εφαρμογή του κινητού πριν την αμαβαθμηση????? Τα ειχα στην μνήμη του κινητόυ συγγεκρημενα στο σημειωματάριο...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχει η γυναίκα το κινητό λέω να δοκιμάσω την εφαρμογή mtk engineering η κάπως έτσι(η mobile uncle? ).Θέλω να με βοηθήσει κάποιος να της το ρυθμισω σε 3g only!

 

 

τί εννοεί η εφαρμογή; κατέβασα το mtk engineering....

 

 

8f044213ad0781e0d6368c0364f6ddce.jpg

για πείτε ρε παιδιά γιατί δεν θυμάμαι.Γιατί δεν δουλεύει η εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΠΑιδια καλησπερα. Εχει κανεις προβλημα με την εφαρμογη της cosmote what's up? Ενα μηνα τωρα δεν πιανει καθολου..
Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδια καλησπερα. Εχει κανεις προβλημα με την εφαρμογη της cosmote what's up? Ενα μηνα τωρα δεν πιανει καθολου..

και εγώ με άλλο κινητό δεν με βλέπει καν ότι είμαι συνδρομητής τους! τι τηλέφωνα τί μηνύματα τι email ένα μήνα τώρα μας έχουν γραμμένους! ! μακράν η χειρότερη εταιρεία σε τέτοια θέματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Τελευταία αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που μου την έχει δώσει στα νεύρα για τα καλά. Έχει εδώ και περίπου 2 βδομάδες που όταν με παίρνουν τηλ ή τους παίρνω δεν ακούω τπτ. Περισσότερο συμβαίνει, από οτι έχω παρατηρήσει, όταν εγώ παίρνω τηλέφωνο. Το θέμα είναι οτι δε συμβαίνει πάντα για να πω οτι κάτι χάλασε. Έχει κανείς καμιά ιδέα για ποιο λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό?

 

Edit: Να σημειώσω οτι και όταν συνδέω το κινητό με το Bluetooth του αυτοκινήτου συνεχίζει να συμβαίνει το ίδιο πράγμα, οπότε υποθέτω οτι δεν έχει να κάνει με το mic του κινητού.

Edited by asourmelis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...