Jump to content

Honor 3C


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Φορτίζω μπαταρία και το προχωράω.

 

Και κάτι εντελώς αντίστροφο. Αν θέλω να το "φρεσκάρω" το κινητό, τι κάνω; BackUp των προσωπικών στοιχείων και στη συνέχεια factory reset και ξαναπέρασμα της ROM;

Edited by karatzes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει δοκιμασει να φλασαρει κανεις το TWRP recovery του codelover απο xda με το SP flash tool? Αν ναι, δοκιμασε να επαναφερει στη συνεχεια το stock recovery? Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει την Β261, εκτος απο τις εφαρμογες που εχουν αναφερθει, μπορει να αναφερει αν δουλευουν tapatalk, viber, facebook, skype, Moovit? Γιατι ειμαι στο τσακ να την περασω. Επισης οι αναβαθμισεις που ερχονται γινονται με ΟΤΑ ή θα πρεπει συνεχως να φλασαρουμε οταν βγαινει update? Ευχαριστω. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει να φλασαρει κανεις το TWRP recovery του codelover απο xda με το SP flash tool? Αν ναι, δοκιμασε να επαναφερει στη συνεχεια το stock recovery?

Ναι & ναι και ξαναπερασα το TWRP, κανενα προβλημα, το μονο που δεν μπορεσα ειναι ενω εχω το TWRP να βαλω την CWM του Dalett (γι'αυτο εβαλα ξανα την στοκ recovery), αλλα ουτε απο στοκ εμπαινε, αρα δεν εφταιγε η TWRP αλλα κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι & ναι και ξαναπερασα το TWRP, κανενα προβλημα, το μονο που δεν μπορεσα ειναι ενω εχω το TWRP να βαλω την CWM του Dalett (γι'αυτο εβαλα ξανα την στοκ recovery), αλλα ουτε απο στοκ εμπαινε, αρα δεν εφταιγε η TWRP αλλα κατι αλλο....

Και εγω φλασαρα και ρουταρισα μεσω TWRP την Β149, αλλα ενω ειναι rooted δεν μπορω ουτε buildprop να αλλαξω (εχει επιλογη για 3g και στις 2 sim), ουτε busybox να περασω properly, ενω ουτε tweaks δουλευουν. Μαλλον ειναι θεμα kernel και rom, δεν αφηνει τιποτα να πειραξεις η huawei. Οποτε λεω να περασω stock recovery για να βαλω kitkat. Εκει μαλλον τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα απο οτι βλεπω, οποτε με ρουτ καποια λυση θα βρουμε για τις εφαρμογες που δεν δουλευουν.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

όποιος βρει τρόπο(με ρουτ κλπ ) να ενεργοποιήσει στην 261 το 3g στην 2η σιμ και να δουλεύουν όλες οι εφαρμογές Εγώ προσωπικά τον πληρώνω κιόλας!
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει την Β261, εκτος απο τις εφαρμογες που εχουν αναφερθει, μπορει να αναφερει αν δουλευουν tapatalk, viber, facebook, skype, Moovit? Γιατι ειμαι στο τσακ να την περασω. Επισης οι αναβαθμισεις που ερχονται γινονται με ΟΤΑ ή θα πρεπει συνεχως να φλασαρουμε οταν βγαινει update? Ευχαριστω.

 

Tapatalk,viber και facebook παιζουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την 261 όταν είστε στην κεντρική σελίδα του play store , πατήσετε αναζήτηση και βγει το προεπιλεγμένο πληκτρολόγιο .Εάν κατεβάσετε την μπάρα ειδοποιήσεων σας βγάζει την επιλογή να αλλάξετε πληκτρολόγιο; εμένα όχι.Μόνο εκεί δεν έχει την γνωστή επιλογή εναλλαγής πληκτρολογίου!
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα το led ειδοποίησης να αλλάζει χρώμα ανάλογα με τη περίπτωση? βρήκα μια εφαρμογή αλλά πάλι μόνο κόκκινο και πράσινο βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το led ειδοποίησης δεν είναι rgb, και δεν έχει όλα τα χρώματα. Ή πράσινο θα είναι, ή κόκκινο ή πορτοκαλί (συνδυασμός και των δύο).
Link to comment
Share on other sites

Αυτην την AOSP την εχει δοκιμασει κανενας?

http://www.needrom.com/download/4-4-2-aosp-custom-rom-for-huawei-honor-3c/

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

κάποιος που να χρησιμοποιεί το go sms μπορεί να μου πει τη θέλει για να υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κάποιος που να χρησιμοποιεί το go sms μπορεί να μου πει τη θέλει για να υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες?

 

Δεν αφορά το παρόν θέμα. Έχουμε ξεχωριστό θέμα για τέτοιες συζητήσεις... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333930

 

(Δες και εδώ).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την AOSP την εχει δοκιμασει κανενας?

http://www.needrom.com/download/4-4-2-aosp-custom-rom-for-huawei-honor-3c/

απο οτι ειδα ειναι για International και οχι για Chinese συσκευες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, έχω αρκετά σοβαρό πρόβλημα:

 

Ίσως κάποιοι να θυμούνται την περίπτωση, είμαι αυτός που πριν λίγες σελίδες είχε πρόβλημα με τα ΙΜΕΙ του Honor 3C, καθώς το είχα παραγγείλει από το Pandawill, μου ήρθε με την ευρωπαϊκή ROM Β109, και όταν του έβαλα την κινέζικη 149, μου έβγαλε πρόβλημα ασυμβατότητας (δεν ήξερα ότι υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις - καλό θα είναι παιδιά να ενημερώσετε τους οδηγούς, για να τσεκάρει ο καθένας με ποια έκδοση της ROM του έρχεται το κινητό, ώστε να μην την ξαναπατήσει κανένας)

 

Μπόρεσα με πολύ κόπο να βγάλω μια άκρη στο xda forum, και έχω καταφέρει να έχω τώρα στο κινητό μου την (ευρωπαϊκή) ROM Β111, πλήρως ρουταρισμένη, με ξεκλείδωτο bootloader και με το twrp εγκατεστημένο.

 

Παρότι όμως είμαι root, τα ΙΜΕΙ δεν έχω καταφέρει να τα επαναφέρω. Για να το κάνω αυτό, μου είπαν στο xda ότι χρειάζομαι ένα backup αρχείο είτε της αρχικής Β109 έκδοσης, είτε της Β111, αλλά με τα ΙΜΕΙ να λειτουργούν. Αυτό το αρχείο δεν είναι δύσκολο να το πάρεις, μόνο που εγώ δεν το έχω (γιατί τα ΙΜΕΙ μου είναι χαμένα). Σκέφτηκα λοιπόν να ζητήσω τη βοήθεια κάποιου που έχει την ευρωπαική έκδοση (είτε Β109 είτε Β111).

 

Αν κάποιος έχει στο κινητό του μία από αυτές τις ευρωπαϊκές ROM, μπορώ να στείλω αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορεί να πάρει ένα backup (δεν είναι δύσκολο) και να μου το στείλει. Θα του ήμουν αιώνια ευγνώμων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, έχω αρκετά σοβαρό πρόβλημα:

 

Ίσως κάποιοι να θυμούνται την περίπτωση, είμαι αυτός που πριν λίγες σελίδες είχε πρόβλημα με τα ΙΜΕΙ του Honor 3C, καθώς το είχα παραγγείλει από το Pandawill, μου ήρθε με την ευρωπαϊκή ROM Β109, και όταν του έβαλα την κινέζικη 149, μου έβγαλε πρόβλημα ασυμβατότητας (δεν ήξερα ότι υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις - καλό θα είναι παιδιά να ενημερώσετε τους οδηγούς, για να τσεκάρει ο καθένας με ποια έκδοση της ROM του έρχεται το κινητό, ώστε να μην την ξαναπατήσει κανένας)

 

Μπόρεσα με πολύ κόπο να βγάλω μια άκρη στο xda forum, και έχω καταφέρει να έχω τώρα στο κινητό μου την (ευρωπαϊκή) ROM Β111, πλήρως ρουταρισμένη, με ξεκλείδωτο bootloader και με το twrp εγκατεστημένο.

 

Παρότι όμως είμαι root, τα ΙΜΕΙ δεν έχω καταφέρει να τα επαναφέρω. Για να το κάνω αυτό, μου είπαν στο xda ότι χρειάζομαι ένα backup αρχείο είτε της αρχικής Β109 έκδοσης, είτε της Β111, αλλά με τα ΙΜΕΙ να λειτουργούν. Αυτό το αρχείο δεν είναι δύσκολο να το πάρεις, μόνο που εγώ δεν το έχω (γιατί τα ΙΜΕΙ μου είναι χαμένα). Σκέφτηκα λοιπόν να ζητήσω τη βοήθεια κάποιου που έχει την ευρωπαική έκδοση (είτε Β109 είτε Β111).

 

Αν κάποιος έχει στο κινητό του μία από αυτές τις ευρωπαϊκές ROM, μπορώ να στείλω αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορεί να πάρει ένα backup (δεν είναι δύσκολο) και να μου το στείλει. Θα του ήμουν αιώνια ευγνώμων

Αν περάσεις back up από άλλο κινητό, δεν θα σου περάσει και τα imei του άλλου κινητού; Εκτός και αν κάτι δεν κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιό αρχείο είναι αυτό? Λογικά θα μπορείς να το κάνεις extract από stable rom και το αρχείο update
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι ένα full rom backup, από ένα κινητό με Β109 ή Β111, με τα ΙΜΕΙ του να λειτουργούν. Η μέθοδος που θα πρέπει να ακολουθηθεί περιγράφεται στον πρώτο οδηγό εδώ για να πάρουμε το backup. (θα δώσω και εγώ αναλυτικές οδηγίες για το πως εγκαθιστάς το συγκεκριμένο πρόγραμμα που παίρνει το backup, κτλ, δεν είναι δύσκολο, αρκεί να έχεις τις κατάλληλες οδηγίες)

 

Στη συνέχεια, δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο. Θα κάνω process αυτό το backup αρχείο που θα λάβω (είναι ο δεύτερος οδηγός στο λινκ που έδωσα παραπάνω), και μετά θα ακολουθήσω έναν οδηγό που λέγεται "Restoring Single Partition using SPFT (NVRAM, PRO_INFO, ETC) (Restore IMEIs)" (μπορείτε να τον βρείτε εδώ)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.παρεγγηλα το τηλεφωνακι χθες απο το pandawill στα 148 δολαρια.κατ αραχας επιβεβεωστε οτι ειναι αστερακι το honor:p.το περιμενω να ειναι ειδικα μετα το core duos που εχω το οποιο με εχει ψιλοαπογοητευσει.και κατα δευτερον θα εχω θεμα με την rom που θα εχει;γιατι παρατηρησα οτι ολοι κατι αλλαζουν στις rom.να σημηωθει οτι δεν καιγομαι για rootaρισματα και αλλα τετοια κολπα.ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.παρεγγηλα το τηλεφωνακι χθες απο το pandawill στα 148 δολαρια.κατ αραχας επιβεβεωστε οτι ειναι αστερακι το honor:p.το περιμενω να ειναι ειδικα μετα το core duos που εχω το οποιο με εχει ψιλοαπογοητευσει.και κατα δευτερον θα εχω θεμα με την rom που θα εχει;γιατι παρατηρησα οτι ολοι κατι αλλαζουν στις rom.να σημηωθει οτι δεν καιγομαι για rootaρισματα και αλλα τετοια κολπα.ευχαριστω!

 

Από φίλο που το έχει εγώ επιβεβαιώνω οτι το τηλ τα σπάει.Για εμένα είναι πάρα πολύ καλό.Θέμα δεν έχεις πιστεύω με την ROM.Στείλε τους ένα μύνημα αν θέλεις κ ρώτα τους με ποια ROM έρχεται το κινητό.Αν θα έρθει με κινέζικη βάζεις κατευθείαν την τελευταία κ είσαι κομπλέ για εμένα.Ή κρατάς αυτή που θα έχει πάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.παρεγγηλα το τηλεφωνακι χθες απο το pandawill στα 148 δολαρια.κατ αραχας επιβεβεωστε οτι ειναι αστερακι το honor:p.το περιμενω να ειναι ειδικα μετα το core duos που εχω το οποιο με εχει ψιλοαπογοητευσει.και κατα δευτερον θα εχω θεμα με την rom που θα εχει;γιατι παρατηρησα οτι ολοι κατι αλλαζουν στις rom.να σημηωθει οτι δεν καιγομαι για rootaρισματα και αλλα τετοια κολπα.ευχαριστω!

Φίλε μου, πριν κάνεις οτιδήποτε, να ελέγξεις αν έχει κινέζικη ή ευρωπαική RΟΜ. Εμένα, που επίσης το πήρα από pandawill, μου ήρθε με ευρωπαική, και όταν του έβαλα την κινέζικη (γιατί δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις), μου χάθηκαν τα ΙΜΕΙ, και τώρα ψάχνω να βρω κάποιον να πάρει ένα Backup τη rom του, και να την χρησιμοποιήσω για να κάνω restore το partition με τα ΙΜΕΙ.

 

Για να ελέγξεις τι έκδοση έχει το κινητό, θα ψάξεις τον κωδικό της στις πληροφορίες του κινητού, και θα τον συγκρίνεις με τους εξής:

 

  • International set: Comes with LOCKED bootloader. (Ref. Build number: H30-U10 V100R001C900B1XX)
  • China set: Comes with UNLOCKED bootloader. (Ref. Build number: H30-U10 V100R001CHNC00B1XX)
  • Europe set: Comes with LOCKED bootloader. (Ref. Build number: H30-U10 V100R001C432B1XX)

 

Επίσης, αν και δε γνωριζόμαστε, και ξέρω ότι ζητάω πολλά, αν δε σου κάνει πολύ κόπο, θα ήθελα όταν με το καλό σου έρθει, να αφιερώσεις λίγα λεπτά για να πάρεις ένα backup από τη rom σου (ΑΝ είναι η ευρωπαική H30-U10 V100R001C432B109 που είχε και το δικό μου), και να μου την στείλεις, μπας και καταφέρω να σώσω και το δικό μου. Μπορώ να σου δώσω αναλυτικές οδηγίες για το τι να κάνεις, δεν είναι και τόσο δύσκολο. Αν δε θέλεις να ασχοληθείς βέβαια, δεν τρέχει τίποτα, ελπίζω ότι κάποιον θα βρω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πριν κάνεις οτιδήποτε, να ελέγξεις αν έχει κινέζικη ή ευρωπαική RΟΜ. Εμένα, που επίσης το πήρα από pandawill, μου ήρθε με ευρωπαική, και όταν του έβαλα την κινέζικη (γιατί δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις), μου χάθηκαν τα ΙΜΕΙ, και τώρα ψάχνω να βρω κάποιον να πάρει ένα Backup τη rom του, και να την χρησιμοποιήσω για να κάνω restore το partition με τα ΙΜΕΙ.

 

Για να ελέγξεις τι έκδοση έχει το κινητό, θα ψάξεις τον κωδικό της στις πληροφορίες του κινητού, και θα τον συγκρίνεις με τους εξής:

 

  • International set: Comes with LOCKED bootloader. (Ref. Build number: H30-U10 V100R001C900B1XX)
  • China set: Comes with UNLOCKED bootloader. (Ref. Build number: H30-U10 V100R001CHNC00B1XX)
  • Europe set: Comes with LOCKED bootloader. (Ref. Build number: H30-U10 V100R001C432B1XX)

 

Επίσης, αν και δε γνωριζόμαστε, και ξέρω ότι ζητάω πολλά, αν δε σου κάνει πολύ κόπο, θα ήθελα όταν με το καλό σου έρθει, να αφιερώσεις λίγα λεπτά για να πάρεις ένα backup από τη rom σου (ΑΝ είναι η ευρωπαική H30-U10 V100R001C432B109 που είχε και το δικό μου), και να μου την στείλεις, μπας και καταφέρω να σώσω και το δικό μου. Μπορώ να σου δώσω αναλυτικές οδηγίες για το τι να κάνεις, δεν είναι και τόσο δύσκολο. Αν δε θέλεις να ασχοληθείς βέβαια, δεν τρέχει τίποτα, ελπίζω ότι κάποιον θα βρω

 

και που το γραφει αυτο;την εκδοση;στο κουτι;αν μου πεις ποως το κανω δεν εχω προβλημα..χαχα..ποσο κα;ιρο εκανε να ερθει απο το pandawill;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...