Jump to content

Honor 3C


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι Κινέζοι δοκιμάζουν Android 4.4 (Kitkat) @ 3C / 3X

http://cn.club.vmall.com/thread-760704-1-1.html

 

Δοκιμάζω rom Developers B608 - εχει επιλογή by default για διαφορετικό ήχο κλήσης αναλόγως SIM...

 

Γράφτηκα μιας και είχα Weibo αλλά δνε πιστεύω να με διαλέξουν :P

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Asot ή όποιος άλλος είναι root και έχει otg καλωδιο διαθέσιμο...

 

Δυστυχώς, είμαι (μεταβατικά) με Β608 (developers), την οποία το KingoRoot απέτυχε να ρουτάρει... μόλις βγει η επόμενη official και μπορέσω να αναβαθμιστώ (+ root), θα δοκιμάσω (πάντως, έχω καλώδιο OTG διαθέσιμο)

 

Ερωτηση............. οι επαφες που θα μεταφερω και ειναι στα Ελληνικα λογικα δεν θα τα αναγνωριζει, οποτε θα πρεπει να τις κανω ολες με greeklish μιας και ειναι μαμα το τηλ, σωστα?

 

Τι εννοεις επαφες στην google??

 

Αν είναι η πρώτη σου επαφή με Android & Google account, θα χρειαστείς λίγο διάβασμα...

Εναλλακτικά, το HiSuite λογισμικό της Huawei εχει ειδικες λειτουργίες για εισαγωγή επαφών από Nokia / Apple τηλέφωνα (ίσως και άλλα)

 

Το App Center, μην το αφαιρέσεις... αν πάλι σου είναι τόσο σημαντικό, Root your phone, εγκατέστησε Root Uninstaller και αφαίρεσέ το...

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, είμαι (μεταβατικά) με Β608 (developers), την οποία το KingoRoot απέτυχε να ρουτάρει... μόλις βγει η επόμενη official και μπορέσω να αναβαθμιστώ (+ root), θα δοκιμάσω (πάντως, έχω καλώδιο OTG διαθέσιμο)

 

Με vroot γίνεται κανονικά root και γω 608 έχω

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τα ακόλουθα - ΔΕΝ ΕΧΩ λειτουργικό OTG, μετά... (κουμπώνοντας stickακι, με File Manager)

 

To 3C πρεπει να είναι Root

Από το Play Store:

Εγκαταστήστε BusyBox

Εγκαταστήστε Terminal emulator

Εγκαταστήστε Root Browser

 

Εκτελέστε Terminal emulator

Πληκτρολογήστε su [enter]

Πληκτρολογήστε mount -o rw,remount /system [enter]

Πληκτρολογήστε cd system [enter]

Πληκτρολογήστε lsattr [enter]

Πληκτρολογήστε chattr -R -i * [enter]

Πληκτρολογήστε rm –f /system/set_immutable.list [enter]

Πληκτρολογήστε lsattr [enter]

 

Με Root Browser, μεταβαίνετε στο φάκελο /system/etc/permissions, βρείτε το αρχείο handheld_core_hardware.xml, κάνουμε EDIT και στο permission section, προσθέστε το < feature name="android.hardware.usb.host" />

Κάνουμε επανεκκίνηση

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τα ακόλουθα - ΔΕΝ ΕΧΩ λειτουργικό OTG, μετά... (κουμπώνοντας stickακι, με File Manager)

 

To 3C πρεπει να είναι Root

Από το Play Store:

Εγκαταστήστε BusyBox

Εγκαταστήστε Terminal emulator

Εγκαταστήστε Root Browser

 

Εκτελέστε Terminal emulator

Πληκτρολογήστε su [enter]

Πληκτρολογήστε mount -o rw,remount /system [enter]

Πληκτρολογήστε cd system [enter]

Πληκτρολογήστε lsattr [enter]

Πληκτρολογήστε chattr -R -i * [enter]

Πληκτρολογήστε rm –f /system/set_immutable.list [enter]

Πληκτρολογήστε lsattr [enter]

 

Με Root Browser, μεταβαίνετε στο φάκελο /system/etc/permissions, βρείτε το αρχείο handheld_core_hardware.xml, κάνουμε EDIT και στο permission section, προσθέστε το < feature name="android.hardware.usb.host" />

Κάνουμε επανεκκίνηση

 

:/ Damn, κρίμα....

Εν το μεταξύ, libraries έχει, drivers δεν πρέπει να έχει :/

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το vRoot δεν μπορει να κανει root το τηλεφωνο. Τι να συμβαινει αραγε?

 

Σε B123 και 608 έκανε κανονικά root

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το vRoot δεν μπορει να κανει root το τηλεφωνο. Τι να συμβαινει αραγε?

Στο μενού > ρυθμίσεις > ασφάλεια > "τικαρε" τις άγνωστες πηγές.

Επίσης στο μενού > ρυθμίσεις > επιλογές για προγραμματιστές "τικαρε" το εντοπισμός σφαλματων. Αν δεν βλέπεις το <επιλογές για προγραμματιστές> πας στο μενού > ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > και εκεί πού γράφει "αριθμός έκδοσης" κάνε 7-10 "ταπ" και μετά θα δεις το επιλογές για προγραμματιστές.

Πριν πας να "τρέξεις" το vroot στο pc σου απενεργοποίησε τα anti-virus

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα, εφαγα μια φρικη με τα κινεζικα μεχρι να βρω την αγγλικη.

 

Ερωτηση............. οι επαφες που θα μεταφερω και ειναι στα Ελληνικα λογικα δεν θα τα αναγνωριζει, οποτε θα πρεπει να τις κανω ολες με greeklish μιας και ειναι μαμα το τηλ, σωστα?

 

Ε. οχι βεβαια. Οι επαφες, τα μηνυματα και ολες οι εφαρμογες που καταχωρεις στοιχεια, δεχονται Ελληνικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να προσέξεις τα εξής:

 

1) Θα επιλέξεις ως mode την επιλογή universal

2) Θα προσθέσεις την εφαρμογή (dualsim ringtone) στις protected apps (έτσι ώστε να μην κλείνει όταν σβήνει η οθόνη)

3) Θα προσθέσεις την εφαρμογή στον startup manager, έτσι ώστε να ενεργοποιείται αυτόματα η εφαρμογή κάθε φορά που bootάρε το κινητό.

 

Σε εμένα ο παραπάνω συνδυασμός ρυθμίσεων λειτουργεί άψογα.

και σε μενα λειτουργησε τωρα που τον εκανα πληρως.

Μεχρι τωρα εκανα μονο το 1

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα παμε καλα με το τηλεφωνο. Εχω μια ερωτηση ακομη. Θελω να εγκαταστησω το Sygic. απο το θειο βεβαια. Θα χρειαστει να γινει root ή το παιρνει και ετσι μανισιο?? Edited by tasulis
""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα παμε καλα με το τηλεφωνο. Εχω μια ερωτηση ακομη. Θελω να εγκαταστησω το Sygic. απο τον θειο βεβαια. Θα χρειαστει να γινει root ή το παιρνει και ετσι μανισιο??

Να κανεις τροποποιηση το δικο σου ποστ και να γραψεις <<απο τον θειο>>, απαγορευεται να γραφουμε για μη νομιμους τροπους :)

Η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι οτι μπορεις να το εγκαταστησεις χωρις να κανεις root.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις τροποποιηση το δικο σου ποστ και να γραψεις <<απο τον θειο>>, απαγορευεται να γραφουμε για μη νομιμους τροπους :)

Η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι οτι μπορεις να το εγκαταστησεις χωρις να κανεις root.

 

Σε ευχαριστω πολυ, εκανα ηδη την αλλαγη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλη μια ερωτηση(ελπιζω να μη σας κουρασα). Μιας και εχω το αγγλικο μενου αναρωτιεμαι που ειναι η επιλογη να αλλαξω το PIN απο τις νεες καρτες που εβαλα.

 

Μολις το βρηκααααααααααααααααααα

Edited by tasulis
""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα β123 και β608??

 

Η B123 είναι η έκδοση για χρήστες και η B608 για developers. Συνήθως η δεύτερη έχει κάποια μικρά εξτραδάκια. Δεν γνωρίζω αν μπορείς μέσω OTA να πας από την developers στην user έκδοση και το ανάποδα, πιστεύω πως όχι. Κατά τα άλλα δεν πρέπει να έχουν τρελές διαφορές.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η B123 είναι η έκδοση για χρήστες και η B608 για developers. Συνήθως η δεύτερη έχει κάποια μικρά εξτραδάκια. Δεν γνωρίζω αν μπορείς μέσω OTA να πας από την developers στην user έκδοση και το ανάποδα, πιστεύω πως όχι. Κατά τα άλλα δεν πρέπει να έχουν τρελές διαφορές.

 

υπαρχει η developers rom καπου να την κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο πρόχειρο λινκ είχε αναφερθεί πιο πίσω άμα δεν κάνω λάθος

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχει Bugs?

 

(Εκτιμω οτι) το 99% των χρηστών δεν θα εντοπίσει bugs - ειναι "ώριμες" rom...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

εχει Bugs?

 

δεν φαινεται να εχει κατι

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

(Εκτιμω οτι) το 99% των χρηστών δεν θα εντοπίσει bugs - ειναι "ώριμες" rom...

 

Τί διαφορετικό έχει από την Β123?...Έχει βελτιώσεις? Αν μπορεί κάποιος που τη φοράει να μας πει..

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

Τί διαφορετικό έχει από την Β123?...Έχει βελτιώσεις? Αν μπορεί κάποιος που τη φοράει να μας πει..

 

Νομίζω οτι τζάμπα κάνουμε κουβέντα... μιλάμε για μια developer version, οχι official, οπότε οποιος αναρωτιέται τι έχει, πάει στο link που την παρεχει, βάζει και ένα translator και βλέπει τι έχει/δεν έχει σε σχέση με τις προηγούμενες/άλλες εκδόσεις...

Για την πλειοψηφία ημών/υμών (και να μην παρεξηγηθώ), οι official rom είναι ο ασφαλέστερος δρόμος.-

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι τζάμπα κάνουμε κουβέντα... μιλάμε για μια developer version, οχι official, οπότε οποιος αναρωτιέται τι έχει, πάει στο link που την παρεχει, βάζει και ένα translator και βλέπει τι έχει/δεν έχει σε σχέση με τις προηγούμενες/άλλες εκδόσεις...

Για την πλειοψηφία ημών/υμών (και να μην παρεξηγηθώ), οι official rom είναι ο ασφαλέστερος δρόμος.-

 

Μα νομίζω ότι τα φόρουμ είναι γιαυτό ακριβώς το λόγο...Για να κάνουμε κουβέντα. (χωρίς παρεξήγηση ε?).Σωστά λες υπάρχει τρόπος να διαβάσει κανείς κάποια χαρακτηριστικά, αλλά αλλιώς τα ακούς από κάποιον που την έχει στα χέρια του και την χρησιμοποιεί. Τώρα τι ειναι Official και τι beta, νομίζω όλοι ξέρουμε.

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...