Jump to content

Τελετή Λήξης Ολυμπιακών Αγώνων


filippos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Foxnews

Greece — Efharisto!

 

A nervous world learned the Greek word for thank you and repeated it endlessly at an astonishingly successful Athens Olympics that quelled fears, surprised skeptics and greatly honored the birthplace of the games....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (30 Αύγ. 2004 , 14:14)

 

ρε Κώστα ο Πόντος από πότε είναι Ελλάδα;

 

Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει μια αναφορά στην Κύπρο. Θα μπορούσε ο D να τραγουδίσει το χρυσοπράσσινο φύλο, ή η Βίσση να πει ένα παραδοσιακό, ή να παρουσιαστούν Κυπριακοί χωροί.

 

 

Νομίζω ότι το τραγούδι που είπε ο Γιώργος Νταλάρας κι έλεγε "τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα κτλ" είχε σημασία και για την Κύπρο, γιατί το 'χα ακούσει σε συναυλίες συμπαράστασης στον κυπριακό λαό. ;)

 

Όσο για τον Πόντο, εδώ στη βόρεια Ελλάδα τουλάχιστον, το ένα τρίτο περίπου των Ελλήνων είναι πόντιοι άρα η ποντιακή παράδοση είναι μέρος του ελληνισμού.*

 

*δεν είμαι πόντιος :p

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε, ότι συγκρίνεται με την έναρξη ή και ότι έστω η ίδια χώρα έκανε και τις 2 τελετές...

 

το μοιρολόϊ των τραγουδιών του 1ου μέρους, η επιλογή των καλλιτεχνών που άλλες εποχές ήταν ενάντια στους ΟΑ, την ΕΟΚ, το ΝΑΤΟ, τα ξένα συμφέροντα (ίσως χθες έπαιζε δικό τους συμφέρον οπότε οκ), η μη ύπαρξη ΔΙΕΘΝΩΣ αναγνωρισμένων ΕΛΛΗΝΩΝ καλλιτεχνών (και δε μιλάω για τον Σάκις) ήταν κάτι που δεν μου κόλλαγε.... δεν μπορείς τη μία να μού χεις τον Τιέστο και μετά τον Νιόνιο...

 

επίσης, δεν χρησιμοποιήθηκε στα πλάνα (παρά ΠΟΛΥ μετά) το μοναδικό Αυγουστιάτικο φεγγάρι, το οποίο θα μπορούσε να δέσει τέλεια με το όλο σκηνικό. επίσης, για μία ακόμα φορά χάσαμε την ευκαιρία να διαφημίσουμε μέρη και τόπία ελληνικά και σίγουρα αντί για το καρακιτσάτο και ελεεινό datsun, θα μπορούσε να μπεί μιά τράτα με ψαράδες, έστω ένα τρακτέρ αν έπρεπε το σημειολογικό να χει να κάνει με τη γη...

 

ΔΕΝ είδα περιστέρια, ΔΕΝ έγινε ΚΑΜΜΙΑ αναφορά σε θέματα ειρήνης, κάτι που σίγουρα και εσκεμμένα έμμεινε απ έξω, ΚΑΚΩΣ....

 

περίμενα κάτι πολύ καλύτερο, με την προσοχή και την σημειολογία της έναρξης, και όχι αυτό το πανυγήρι και το σκυλάδικο που είδα χθες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (30 Αύγ. 2004 , 14:23)

 

to zhthma re paidia tora einai oi sxeseis kuprou -elladas h h teleth lhkshs?

 

 

προβλεπω οτι θα ανοιξω flame με αυτο το μηνυμα ε?

 

παντως η τελετη ληξης μου αρεσε εκτος απο την ωρα που μπηκε ο ταμτακος με τα καρπουζια και μου αρεσαν πιο πολυ οι κινεζουλα που τραγουδησε στο τελος :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 (30 Αύγ. 2004 , 12:15)

 

...και άλλη μια δημοσκόπηση του CNN

What was the best Olympics of the last 20 years?

 

 

Δημοσκόπηση στην οποία είναι χαλαρά πρώτοι της Ελλάδας και τελευταίοι της Αμερικής! :whistle: :happy: ;) :cool:

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emufear (30 Αύγ. 2004 , 18:09)

 

Δημοσκόπηση στην οποία είναι χαλαρά πρώτοι της Ελλάδας και τελευταίοι της Αμερικής! :whistle: :happy: ;) :cool:

 

 

Αφού ήταν όντως οι χειρότεροι αυτοί της Ατλάντα. Τραγικοί αγώνες. :!:

Για το Λος Άντζελες δεν έχω άποψη, πάντως της Βαρκελώνης αξίζανε σίγουρα παραπάνω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι Κυπριοι θα ήταν Έλληνες αν η Κύπρος λεγόταν Ελλάδα.

Είναι Ελληνόφωνοι, ή μάλλον μια απο τις γλώσσες που μιλάνε είναι και η Ελληνική.

Τι λέει ο συνονόματος; :sad:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emufear (30 Αύγ. 2004 , 18:09)

 

Δημοσκόπηση στην οποία είναι χαλαρά πρώτοι της Ελλάδας και τελευταίοι της Αμερικής! :whistle: :happy: ;) :cool:

 

Kαθόλου περίεργο μιας κι έγιναν 20 χρόνια μετά από αυτούς της Αμερικής!

Εδώ πόσες διαφορές υπήρχαν με το Σίδνευ που ήταν μόλις πριν 4 χρόνια,πόσο μάλλον πριν 20!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόσο αξία θα είχε αν ακούγαμε απο το στόμα του Rog στην λήξη οτι οι Αγώνες στην Αθήνα ήταν οι καλύτεροι μέχρι τώρα;

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (30 Αύγ. 2004 , 21:53)

 

Kαθόλου περίεργο μιας κι έγιναν 20 χρόνια μετά από αυτούς της Αμερικής!

Εδώ πόσες διαφορές υπήρχαν με το Σίδνευ που ήταν μόλις πριν 4 χρόνια,πόσο μάλλον πριν 20!

 

 

Μιλάμε για τους αγώνες στην Ατλάντα που έγιναν το 1996. Μόλις 8 χρόνια πριν. ;)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos (30 Αύγ. 2004 , 22:36)

 

Τελικά πόσο αξία θα είχε αν ακούγαμε απο το στόμα του Rog στην λήξη οτι οι Αγώνες στην Αθήνα ήταν οι καλύτεροι μέχρι τώρα;

 

 

Συμφωνώ με την FREAK. Και για μένα καμία αξία δεν θα χε. Άλλωστε όταν μιλούσε ο κατα τα άλλα αντιπαθέστατος κ. Ρογκ, έκανα ζάπινγκ να δω τι παίζουν τα άλλα κανάλια. :o

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η μεταολυμπιακή μελαγχολία... :whistle: Μου αρέσει πάντως για την τελετή που βγαίνουν οι «κυριλέ» και λένε ότι θύμιζε σκυλάδικο στο τέλος. Ε, ναί, λοιπόν ήταν μια γιορτή για όλους!

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μια απορία: Το datsun πού κόλλαγε; Η Hiunday δεν είναι μέγας χορηγός;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος `trapped (31 Αύγ. 2004 , 01:06)

 

Εγώ ακόμη δεν κατάλαβα τα φουσκωτά που κολούσαν! :blink:

 

 

Προσπαθησε να μην εισαι τοσο εριστικος και ειρωνικος..εντελως φιλικα :) (ακομα..)

Link to comment
Share on other sites

Απο το contra.gr :D :D :p :p

 

 

http://www.contra.gr/images/paparazzi_kostanatassateleti.jpg

"Ωραία περνάμε, αλλά να'χαμε μία φέτα καρπουζάκι..."

 

http://www.contra.gr/images/paparazzi_datsun.jpg

"Καρπούζια με το μαχαίρι!!!"

 

http://www.contra.gr/images/paparazzi_kostasdatsun_1.jpg

"Δεν είναι δυνατόν;;; Καρπούζια!!!!"

 

http://www.contra.gr/images/paparazzi_kostasdatsun_2.jpg

"Πάω να τον προλάβω. Φάνη θες να σου πάρω κι εσένα ένα;"

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με κάλυψε η Τελετή Λήξης.

Είναι γνωστό σε όλους ότι είναι ένα τεραστιο πάρτυ με χορό και τραγούδια σε κάθε Διοργάνωση. Οπότε , ήταν ακριβώς αυτό. Και δε νομίζω ότι πρέπει να τη συγκρίνουμε με τη Τελετή 'Εναρξης που ήταν συμβολική, εντυπωσιακή λιτή και σκοπό είχε να προκαλέσει τα βλέμματα όλων.

 

'Οσον αφορά τα καρπούζια, τα datsun, τις ξανθές χορεύτριες και το δεύτερο λαϊκό πρόγραμμα και όλους όσους είναι πολέμιοι αυτού, γιατί κύριοι ΞΕρόλες? 'Εβλεπα ειδήσεις σήμερα και ειδικά το δελτίο ειδήσεων του Σταρ (αυτό το καταπληκτικά "αμερόληπτο" κανάλι) το οποίο είχε κάνει ένα 10λεπτο ρεπορτάζ, παρουσιάζοντας ξανά και ξανά το ότι η Τελετή Λήξης μας ντρόπιασε και βάζοντας διάφορους πρεσβευτές της "κουλτούρας" και της "αληθινής τέχνης" να κατακρίνουν αυτό που είδαμε.

 

Ε λοιπόν ΟΧΙ!

 

Γιατί να μην είναι λαικό το πρόγραμμα στο δεύτερο μέρος? Φίλοι που ήταν παρόντες με διαβεβαίωσαν ότι όλοι είχαν ξεσαλώσει και οι ξένοι χόρευαν σαν τρελοί. Γιατί λοιπόν που απο τη στιγμή που τα bouzoukia είναι μέρος της κουλτούρας μας και έτσι διασκεδάζουν οι 'Ελληνες να μη το προβάλουμε? Μου θυμίζει την Τελετη 'Εναρξης που πολλοί είπαν "μα καλά , τον Καραγκιόζη γιατί τον έβαλαν? Δε ντράπηκαν? "

 

Οχι. Φυσικά και δε ντράπηκαν και μπράβο τους. Γιατί όταν μια χώρα είναι γνωστή για τη κουλτούρα και το φοκλόρ , δε θα πρέπει να την αποποιείται για να δείξει κάτι άλλο. Αφήστε που στην προκειμένη περίπτωση ο Καραγκιόζης συμβολίζει και τον Ελληνικό λαο και τις κακουχίες του.

 

Για να καταλήξω. 'Ηταν μια ωραία και λαμπρή γιορτή. Τελείωσε όπως ξεκίνησε. Εντυπωσιακά. Μοναδική μου ένσταση που δεν υπήρχαν γνωστοί παγκοσμίως Ελληνες καλλιτέχνες (πχ η Νάνα θα πήγαινε πολύ στο πρώτο μέρος) αλλά και έτσι καλά ηταν.

 

υγ:πόσο υποκριτές ήταν όλοι εκείνοι που κατέκριναν το δευτερο "λαικό" μέρος και είναι αυτοί που τους έχω δει να κάνουν λογαριασμό 1.000.000 δρχ σε λουλούδια όταν πηγαινουν εκεί που τραγουδάει η Βίσση... Ντροπή τους...

 

υγ2:αν απο την αρχή μέχρι το τέλος ήταν μόνο "ποιοτική" μουσική και πάλι δε θα βγαίνανε να πούνε ότι κούρασε τόση πολύ "ποιότητα" και κουλτούρα και ότι έπρεπε να έχει και κάτι πιο mainstream? Πουθενά πια δε μας πιάνουμε....

 

υγ3:Χορευε η Γιάννα και το κάναμε εθνικό ζήτημα. 'Ανθρωπος είναι και αυτή, γιατί να μη χορέψει ? Μετά απο τόση πιεση , ο καθένας δικαιούταν να χαλαρώσει ίγο , πόσο μάλλον η πρόεδρος του Athoc... :cool:

:X
Link to comment
Share on other sites

Βel πραγματικά τέλειο! :lol:

 

Μplip^ θα συμφωνήσω 100% μαζί σου. Το μόνο που έχω να προσθέσω έχει να κάνει με το ΣΤΑΡ, το οποίο αφού 10 λεπτά έλεγε πόσο κακόγουστη, μπανάλ κλπ ήταν η τελετή λήξης λέει "ας δούμε όμως τι γνώμη έχει και ο κόσμος" και όσοι έδειξε είπαν ότι ήταν πολύ καλή και πέρασαν καταπληκτικά! loooooool

Αυτοί είναι στόκοι και το χαίρονται. :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά στο Star κάτι δεν πάει καλά, κάποια βίδα τους έχει λασκάρει... :p Ήταν τόσο κακεντρεχές το ρεπορτάζ τους που δεν άντεξα και άλλαξα κανάλι!

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με την πλευρα μου, αλλωστε καποιοι (το 60% των Ελληνων) νομιζει οτι η Ελλαδα σταματησε 40 χρονια πριν και οτι θα πρεπει να ακουμε μοναχα Χατζηδακη,Θεοδωρακη κτλ.Δειξαμε στην Τ.Ληξης ποιοι πραγματικα ειμαστε,πως διασκεδαζουμε σαν λαος,πως παμε τσουρμο ολοκληρο στην παραλια και πως ζουμε διαφορες στιγμες τις ζωης μας.

Η καθημερινοτητα μας δεν ειναι Ζορμπας,Στασου μυγδαλα και αρχαια μεγαλεια... καποιοι δεν λενε να το καταλαβουν οτι ειμαστε ηδη στο 2004μΧ

Οσο για το Σταρ δεν εχω απολαυσει ποιο αντικειμενικα νεα :D :D

επιεικως αντι-Ελληνες....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το σταρ κυριως κανει αυτα τα ρεπορταζ γιατι η γιαννα δεν τους εδωσε διαπιστευσεις διοτι πριν απο τους ο.α ελεγαν συνεχως μλκιες οχι οτι δεν λενε τωρα... βαζελοκρατομενο καναλι και το αφεντικο καθαρα φιλοαμερικανος
Link to comment
Share on other sites

MA POS perimenete to star na pei kala logia gia tous olumpiakous agones(tis teletes,oxi tous ka8e aytou agones)ota einai to monadiko kanali sto opoio h olumpiakh epitroph den esteile prosklhseis h oti stelnoun telos panton sta kanalia...to kraksimo pou eixe faei h aggelopoulou ekeines ths meres ka8os kai otan ksespase h purkagia logo ton purotexnhmaton pou erixne apo to spiti ths de legete...

alla re paidia star kai antikeimenikh enhmerosh??sa na leme ti xes giannh..ti xa panta

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel (31 Αύγ. 2004 , 01:11)

 

Απο το contra.gr :D :D :p :p

 

 

http://www.contra.gr/images/paparazzi_kostanatassateleti.jpg

"Ωραία περνάμε, αλλά να'χαμε μία φέτα καρπουζάκι..."

 

http://www.contra.gr/images/paparazzi_datsun.jpg

"Καρπούζια με το μαχαίρι!!!"

 

http://www.contra.gr/images/paparazzi_kostasdatsun_1.jpg

"Δεν είναι δυνατόν;;; Καρπούζια!!!!"

 

http://www.contra.gr/images/paparazzi_kostasdatsun_2.jpg

"Πάω να τον προλάβω. Φάνη θες να σου πάρω κι εσένα ένα;"

 

 

στην photo με τα καρπουζια δεν επρεπε να γραφει"αναψε ξανα τη φλογα δωσμου φωτια... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (31 Αύγ. 2004 , 03:58)

[...]

 

Η συγκεκριμένη τελετή δεν έιχε καμμία σχέση με την έναρξη, ούτε καν με την ποιότητα και το επίπεδο της διεξαγωγής των ΟΑ.

Από κάποιον που αμοίφθηκε με 1,5 μύριο € και για μία διοργάνωση που κόστισε 3 τρις, ε το μαμημένο περίμενα πιό ΠΟΛΛΑ από το να βλέπω την παρεούλα του Νιόνιου, τα μιζεροτράγουδα και τα σκυλοτράγουδα...

 

Ήταν προχειρότατη και σίγουρα και η τηλεοπτική κάλυψη και πάλι δεν έδωσε τη σωστή εικόνα... αλλά ποιά εικόνα? του datsun? του γελοίου γαμπρού? των τραπεζιών της νύχτας στα ξενυχτάδικα? (ε ας βάζαν και ρωσσίδες τότε σε κωλόμπαρα μιας και εκεί τη βγάζουν οι περισσότεροι Έλληνες το βράδυ...)

 

οι ξένοι έιχαν την εντύπωση πριν έρθουν ότι βαράμε λέει τις γυναίκες μας, ότι πίνουμε όλη μέρα ούζα και φραπέδες και το ξύνουμε...

 

Αν υπήρχαν εικόνες για να γνωρίσουν την πραγματική Ελλάδα, εικόνες των νησιών, εικόνες των ολυμπιακών πόλεων, εικόνες από ιστορικά-αρχαία μνημεία, τότε ας έβαζε και τη Ρούλα να λέει "καλώς τους" και τη Καλομοίρα νε στέλνει "φιλά κια".

 

Χάθηκε αυτή η μοναδική ευκαιρία (ούτε καν το Αυγουστιάτικο φεγγάρι πάνω από την Ακρόπολη δεν προβλήθηκε) και αντ αυτού είδα ένα πανυγήρι

που συμμετείχαν κάποιοι οι οποίοι ήταν αντίθετοι (μέχρι πρότινος) στους ΟΑ, η επιλογή των τραγουδιών σηκώνει μεγάλη κουβέντα (θυμίσαμε σε όλους ή μάθαμε σε όλους πόσα κοινά έχουμε με τους Τούρκους...), και να χουμε και την Αννούλα να της κάνουμε τη χάρη (σ αυτήν και τη δισκογραφική της) να πεί μόνο αυτή σουξέ της... συμφέροντα παντού...

 

κι εγώ αφού πληρώνω και θα πληρώνω, γιατί να μην έχω δικαίωμα να σχολιάσω, να κρίνω? περίμενα ΠΟΛΛΑ περισσότερα και ωραιότερα.. δεν ψαρώνω πιά με 30 λεπτά πυροτεχνήματα... εκτός κι αν και αυτό κρύβει τη σημειολογία του....

 

Η προβολή των εικόνων της Ελλάδας ήταν για μένα το συμαντικότερο κέρδος που θα μποορύσαμ ενα είχαμε αύριο από τον τουρισμό.. γιατί οι τουρίστες δεν ήρθαν φέτος για τους ΟΑ, φέτος ήρθαν πολύ ΛΙΓΟΙ ώστε να μας διαφημίσουν στους έξω.. μη τρελαίνεστε, δεν είδαμε φέτος πρώτη φορά τουρίστα...η εικόνα "της νέας, της άλλης Ελλάδας" δεν μεταδώθηκε ποτέ στα 4 δις του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wappy (31 Αύγ. 2004 , 11:24)

 

Η προβολή των εικόνων της Ελλάδας ήταν για μένα το συμαντικότερο κέρδος που θα μπορούσαμε να είχαμε αύριο από τον τουρισμό..

 

 

Γιατί θα μπορούσαμε;

Το λες σαν να χάθηκε η ευκαιρία, κάτι το οποίο φυσικά ΔΕΝ ισχύει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...