Jump to content

myphone POLL: Ταχύτητες σύνδεσης ADSL για οικιακούς χρήστες στην Ελλάδα


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από την Adsl οικιακή σας σύνδεση  

709 members have voted

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από την Adsl οικιακή σας σύνδεση

    • Ναι, απόλυτα ευχαριστημένος
      88
    • Αρκετά ευχαριστημένος, αν θα μπορούσε και καλύτερα
      311
    • Μάλλον δυσαρεστημένος, περίμενα καλύτερα υπηρεσίες για τα λεφτά που δίνω
      269
    • Απόλυτα δυσαρεστημένος, αντιμετωπίζω συνέχεια προβλήματα
      41


Recommended Posts

Με θεωρητικά 24άρα πιάνω ~7 απο την HOL, επαρχία Ιωάννινα. Εάν θα έπιανα 17 με 20 θα ήμουν ευχαριστημένος αλλά καμία άλλη εταιρεία δεν πιάνει παραπάνω, άρα, υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Forthnet στο Μαρούσι κλειδώνει στα 11. Παλιά η ίδια γραμμή στη HOL κλείδωνε στα 16.

Και τα βράδυα το internet σέρνεται.

Η καλύτερη εταιρεία (κατά τους ίδιους).......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είμαι μόνο εγώ που η γραμμή έγινε χειρότερη αντί καλύτερη

 

Mε οτε ξεκίνησα συγχρονισμένος στα 19890, μια χαρά δηλαδή και τώρα στα 14434, μια χαρά χάλια δηλαδή αλλά ευτυχώς το download speed δεν έχει πέσει..(24αρα γραμμή).

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αυλιδα Ευβοιας με HOL 24 mbps πιανω τα 8.Ειμαι ευχαρεστημενος με την ταχυτητα,το youtube παιζει 1080p χωρις κολληματα.Εχω αρκετουτσικη αποσταση απο το Αστικο κεντρο.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε ενα χωριο ,6 χιλ. έξω απο την Κομοτηνή και πρωτοεβαλα internet το 2006.

Δεν είχαν γραμμές στο χωριό ,έστησαν ενα πράγμα σαν κεραία για να "τσιμπαμε" internet απο ενα κοντινό χωρίο,με ταχύτητες που να αγγίζουν τα 2mbps και άπειρες αποσυνδέσεις.

Έτσι λοιπον απο το 2009 είχαν σκάψει για να βαλουν οπτικές Ινές και τελείωσαν το 2010.

Απο το 2010 μέχρι τα τέλη καλοκαιριού 2013 περιμέναμε έγκριση να ενεργοποιηθούν,αλλά άξιζε.

Το DSLAM είναι ακριβως διπλά στο σπίτι μου και προς το παρόν,εγώ και άλλος ένας το χρησιμοποιούμε,και πιάνω 24575 Download και 1013 upload.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. τρομερο το ιντερνετ στο σπιτι. εχω connx οτε 24αρι και σημερα το πρωι στο κατεβασμα εχω τα εξης στοιχεια snr margin 8,1 line attenuation 63 και download 553 ενω στο ανεβασμα 509. Τρομεροοοοοοοοοοο

 

A και βρισκομαι στον Αλιμο και 4,7χλμ απο το αστικο κεντρο

Link to comment
Share on other sites

14,40 forthnet Ηράκλειο κρήτης.

Πριν κλείδωνα και 16 κάτι αλλά και τώρα είμαι πολύ καλά και πολύ ευχαριστημένος ανεξαρτήτου tests.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παραμυθι με το εως 24 πρεπει καποτε να ληξει..
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Για να πιανεις 28mbps VDSL πρεπει να εισαι κοντα στο καταστημα του ΟΤΕ.Aπο οτι ξερω για Θηβα αν εισαι 600 μετρα μακρια απο τον ΟΤΕ Θηβας δεν πιανει το VDSL.:blink:

 

σε ευθεία γραμμή πρέπει να είμαι χονδρικά και υπολογίζοντας με το μυαλό γύρω στα 500 μέτρα από τον ΟΤΕ.

 

Το πιο τραγικό κατά την άποψη μου είναι αυτό που ανέφερα για το σπίτι, δηλαδή να δεχτώ ότι λόγω απόστασης πιάνω 12 από 24, δεν έχω πρόβλημα και το κατανοώ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω και με τρελαίνει είναι το χάλια έως αδύνατο streaming-browsing τις ώρες που όλοι είναι σπίτια τους. Δηλαδή αν δεν μπορείς να υποστηρίξεις τόσους συνδρομητές μην τους δέχεσαι, δεν το καταλαβαίνω. Και να χω δίπλα τον άλλον με 2αρα του ΟΤΕ και να πάει σφαίρα στο browsing και γω να θέλω 5 λέπτα να ανοίξει η σελίδα και 10 λεπτά να φορτώσει 2λεπτο video στο s youtube λες και έχω dial up. Αυτό το θεωρώ κάκιστη παροχή υπηρεσιών. Ή μπορείς και παρέχεις μια σταθερή ποιότητα στα 5,6,7,12 mbpsή κλείσ'το το μαγαζί.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ευχαριστημένος, αν θα μπορούσε και καλύτερα

 

Όταν πρωτό συνδέθηκα κλείδωνα στα 17-18Mbps.

Πλέον μετά από 5-6 χρόνια η ταχύτητα έχει πέσει στα 12-14Mbps.

 

Σίγουρα θα ήθελα κάτι παραπάνω, να πιάνω την πραγματική ταχύτητα που μπορεί να μου δώσει η γραμμή μου.

Always be your self... :)
Link to comment
Share on other sites

Στην 24αρα απο χθες κλειδωνω 2.4!!!! 1/10 δεν ειναι κ ασχημα :mad::mad::mad:

Ηρακλειο Κρητης κοντα στο 1 χλμ απ τον πΟΤΕ!!!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

11 με το ζόρι στο παλαιό φάληρο σε wind-tellas. Το βράδυ δε, άστα να πάνε.. Δεν έχω torrents, κανένα streaming θέλω να δω καμιά φορά, νορμάλ σερφάρισμα και καμιά δουλειά με remote access, και ψιλομαρτυράω..

 

Και δεν είναι θέμα χρημάτων (με κάποια λογική εννοείται!).

Αν θέλεις καλύτερη ταχύτητα πρέπει να περάσεις μόνος σου οπτική ίνα (αν δεν είσαι πολύ πολύ πολύ τυχερός και περνάει καμία εκεί απέξω).

 

Απλά άθλιες όλες οι εταιρίες σε αυτό το θέμα. Και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει βελτίωση αφού το δίκτυο δεν θα αλλάξει..

Επίσης και οι εταιρίες κινητής που χρησιμοποιούσα κατά καιρούς ως εναλλακτική, το έχουν ξεφτιλίσει πλέον και έχει πέσει κατά πολύ και η δική τους ταχύτητα λόγω του πιταρίσματος των δικτύων με το 4g (αφού το δίνουν αβέρτα κοροϊδεύοντας τους χρήστες χωρίς να ανεβάζουν το bandwidth του κορμού ).

η voda που έχω, κλάφτα..

 

Σκέφτομαι να βάλω ote-tv μπας και φιλοτιμηθούν και ασχοληθούν (τουλάχιστον αυτοί που διαχειρίζονται το χαλκό και το last mile),

το κακό είναι ότι με 8-9 down αυτοί στριμάρουν μια χαρά,

οπότε πάλι τζίφος..

 

Θα μας αναγκάσουν να παίρνουμε 2 και 3 γραμμές και να κάνουμε join (νομίζω έχουν αρχίσει και παίζουν ρουτεράκια αρκετά καλά με αυτό το κόλπο) μπας και δούμε ταχύτητες τις προκοπής. Αλλά ούτε spare χαλκοί της προκοπής δεν υπάρχουν πλέον σε πολλές περιοχές , άσε που θέλει εγκατάσταση για να τραβήξεις έξτρα γραμμές στον κατανεμητή και στο σπίτι..

Link to comment
Share on other sites

vdsl hol 50, πιάνω γύρω στα 45 για κατέβασμα, πολύ σταθερό. Βέβαια είμαι αρκετά κοντά στο κέντρο της περιοχής (~1.3 Km) οπότε έχω λίγες απώλειες
Link to comment
Share on other sites

700 μέτρα από τον ΟΤΕ ποτέ δεν έχω πιάσει πάνω από 12Mbps σε καμία από τις: forthnet, wind, hol.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτό συνδέθηκα κλείδωνα στα 17-18Mbps.

Πλέον μετά από 5-6 χρόνια η ταχύτητα έχει πέσει στα 12-14Mbps.

 

Σίγουρα θα ήθελα κάτι παραπάνω, να πιάνω την πραγματική ταχύτητα που μπορεί να μου δώσει η γραμμή μου.

Έτσι ακριβώς,

το 2006 που πρωτο-έβαλα OTE (24) και HOL (DoublePlay) κλείδωνα 19.2 ~ 22.2 και κατέβαζα με 2+ΜΒ/s

πλέον μετά το συνωστισμό και την ασφυκτική συμφόρηση κλειδώνω ονομαστικά άλλοτε 8 άλλοτε 11~12 με πραγματική όμως κοντά στα 5.8~7.5 έως 10 (αλλά πολύ πολύ σπάνια 10)

Οι μετρήσεις μου γίνονται τουλάχιστον μια φορά το μήνα τόσο στο speedtest όσο και στον Υπερίωνα.

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα ειναι 24mbps και πιάνω κάπου στα 5mbps ισως και λιγο παραπάνω στην καλύτερη των περιπτώσεων.
Not a fanboy. Just a minimal fan.
Link to comment
Share on other sites

Λόγω απόστασης από το αστικό κέντρο Νίκαιας η γραμμή μου πιάνει μέγιστα 8,2mbps οπότε επειδή δεν θέλω να με πιάνουν κορόϊδο και να πληρώνω στις άλλες εώς 24mbps, έχω CYTA 8άρα και κλειδώνω στα 8mbps.Aν και μου είπαν οι τεχνικοί της εταιρίας οτι επειδή η γραμμή λειτουργεί στα όρια της ίσως έχω αποσυνδέσεις και χρειαστεί να με κλειδώσουν λίγο χαμηλότερα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και καμία αποσύνδεση!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ακόμα πολύ πίσω και έχουμε δρόμο να διανύσουμε...
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΕ 24αρι και κλειδωνω στα 12.Πολύ σπάνια αποσυνδέσεις.είχα πριν wind κ κλείδωνα στο 1.5!φταίει το σπίτι μου ,ειμαι μακρυα ελεγαν!είναι απλα τραγικοί!_πήγα ΟΤΕ κ βρήκα την υγεια μου.διπλά λεφτά αλλά δεν με νοιαζει μιας κ έχω γρήγορο ίντερνετ!Μένω Ρίο Πάτρα
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΧΩ 24 WIND ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΙΑΝΩ 9 ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΟΝΑΤΙΖΕΙ .ΜΕΝΩ ΚΟΡΙΝΘΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εχω Hol και εχει κλειδωση στα 16mbps,κατεβαζω με 1.6/s και οταν εχω το hol tv ανοιχτο πεφτει στα 1.2/s

Μενω βολο,περιπου στα 4-5χλμ απο κεντρο.Σε γενικες γραμμες ειμαι μια χαρα και δεν εχω αποσυνδεσεις.

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με HOL Θεσσαλονικη περιοχή Χαριλάου ειμαι μια χαρά. Κλειδώνει στα 17Mbps. Αρκετά καλές ταχύτητες όλες τις ημέρες και ώρες. Και πριν που είχα Tellas ήταν μια χαρά διότι μένω και πολύ κοντά σε εγκαταστάσεις του ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Γραμμή 24 Mbps CYTA.

Κλειδώνει στα 16+ και καταβάζει με 13-14 Μbps. Είμαι περίπου 1 km από το κέντρο.

Θα μπορούσε και λιγάκι καλύτερα, αλλά είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...