Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ξαναπερασουμε την rom που ήρθε η συσκευή , μας βάζει παλι στην εγγύηση ή όχι ;
Ναι, θα είστε πάλι μέσα στην εγγύηση,απλά κάποιες φορές μπορεί να μην είναι εφικτό το επαναφλασάρισμα και γι αυτό σας εφιστώ την προσοχή (μπορεί να σας προκύψει πχ ενώ λειτουργεί το κινητό να μην ανάβει η οθόνη ή για κάποιο λόγο να μην μπαίνει σε download mode κλπ, έχουν συμβεί αυτά). Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης δεν υπάρχει πλέον η "τρίτη σκάλα" του ήχου στον πίνακα ειδοποιήσεων -> εικονίδια γρήγορης ρύθμισης δηλ. στην KitKat όταν το πατούσες πήγαινε από ήχο σε σίγαση με δόνηση και με το επόμενο πάτημα σε σκέτη σίγαση. Υπάρχει κανείς με λύση;

 

Σελιδα 77 αναφέρω την λυση. Υπαρχει αθόρυβο χωρίς δόνηση απλα το γράφουν αλλιώς.

 

Δεν είναι καθόλου το ίδιο :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 3 περίπου βδομάδες κατοχής του τηλεφώνου μου έχει κάνει μια τυχαία επανεκκίνηση( :) ευτυχώς καλά πάμε) κ χθές διαπίστωσα ,αυτό που διάβασα κ στο forum , θέμα με το bluetooth δεν δεχόταν φωτο από s4 mini ,ο προσαρμογέας bluetooth άνοιγε κ έκλεινε μόνος του ,το πρόβλημα λύθηκε με επανεκκίνηση.Σε αυτές τις 3 βδομάδες δε μου είχε δημιουργηθεί το πρόβλημα, έστελνα κανόνικά από τον Βασιλιά Note 3 που έχω κ συνδεόμουν χωρίς θέμα με ακουστικό bluetooth .Περίμενα με την τελευταία ελληνική 4.4.2 να είχαν διορθώσει αυτά τα θέματα.....ισως θα πρέπει να δοκιμάσω κ άλλων χωρών.

Ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν βάλει την lolipop (βέβαια δεν έχει περάσει πολύς καιρός που βγήκε κ έχει δίφορες εκδόσεις ):

έχετε τυχαίες επανεκκινήσεις κ θέματα με το bluetooth ? συντομεύσεις εφαρμογών μπορώ να έχω στην οθόνη κλειδώματος ? αν τελικά δε μου κάνει η lolipop με ένα wipe data πριν κ μετά το φλασαρισμα μπορώ να πάω σε όποια έκδοση θέλω?διαβάζω πολλά αλλά δεν ξέρω τι να πιστεψώ :lol: Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι! Μολις πριν απο μερικες μερες πηρα στα χερια μου το δικο μου Samsung Galaxy S4 Black Edition i9506 απο Vodafone! Πριν το αποφασισω να το αγορασω διαβασα σχεδον ολο το Thread και τελικα εκρινα οτι ηταν η καταλληλη επιλογη αγορας! Με το που το επιασα στα χερια μου, το κινητο εκανε ο,τι μπορουσε για να με επιβραβευσει για την επιλογη αυτη! Ηρθε με την εκδοση 4.4.2 kitkat και αμεσως εκανα εναν ελεγχο ενημερωσης λογισμικου και πραγματι ειχα την δυνατοτητα να επιλεξω να περασω σε 5.0.1 lollipop. Ωστοσο παρακολουθωντας την συζητηση εδω προβληματιστηκα αρκετα για συγκεκριμενα θεματα. Συγκεκριμενα, αντιλαμβανομαι οτι μεσω odin μπορω να περασω επιλεκτικα οποια επισημη rom της samsung για το μοντελο που εχω στα χερια μου. Ωστοσο καθως δεν εχω αντιστοιχη εμπειρια απο μια αναλογη διαδικασια ειμαι λιγακι διστακτικός σε αυτο και θα προτιμουσα να την περασω ota. Υπαρχει καποιο αλλο μειονεκτημα αυτη τη στιγμη στην εγκατασταση μεσω ota εναντι της διαδικασιας με odin περαν της επιλογης της οποιας εκδοσης?

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να περασω μια επισημη εκδοση λογισμικου στο κινητο και αυτο να μην παρατηρησω τραγικη πτωση στην αποδοση του ή απώλεια εγγυησης, γιατι ειλικρινα αυτη τη στιγμη με 4.4.2 πεταει. Συνολικα μεσω ota το μεγεθος του αρχειου προς ληψη ειναι 901.78 mb, ενω σε καποιους αν θυμαμαι καλα ηταν λιγο πανω απο Gb. Πιθανολογω οτι ειναι διαφορετικη-ενημερωμενη εκδοση... Υπαρχει καποιος που την περασε μεσω ota? Και αν υπαρχει θα ηθελα την αποψη του για την αλλαγη της αποδοσης του κινητου συνολικα καθως και αν υπαρχουν συγκεκριμενα προβληματα που εντοπισε! Καθε γνωμη θα την εκτιμουσα ιδιαιτερως! Ευχαριστω εκ των προτερων! :cool::cool:

Edited by theotsal
Link to comment
Share on other sites

όταν αγόρασα το S4 πήρα τηλέφωνο στο σέρβις τις samsung hellas και ρώτησα αυτό ακριβώς το πράγμα! λέω έχω πάρει από skroutz την συσκευή και η έκδοση που έχει μέσα είναι από άλλη χώρα, εδώ στην Ελλάδα έχω εγγύηση?

μου απάντησαν φυσικά και έχεις.

 

μετά ρώτησα το εξής, λέω η συσκευή έχει περασμένη rom εκείνης τις χώρας αλλά είναι διαφορετικής εταιρίας από αυτήν που χρησιμοποιώ, μπορώ να περάσω μια official rom από download στο site τις samsung χωρίς να έχω θέμα με την εγγύησης εδώ?

μου απάντησε ο τεχνικός φυσικά και μπορείς και μάλιστα μπορείς να επιλέξεις από οποιαδήποτε χωρά που έχει μέσα η samsung χωρίς να υποστηρίζεται από κάποιο παροχο αν δεν θες τις προεγκατεστημενες εφαρμογες παρόχου χωρίς να επηρεάζεται η εγγύηση τις συσκευής στην χωρα μας

 

μετά από 2-3 ημέρες κατέβασα τότε την NEE και πριν την περάσω είχα ήδη κατεβάσει και την rom όπου φορούσε η συσκευή για παν ενδεχόμενο αλλά πριν έβαλα και ένα φιλαράκι να πάρει και να κάνει τις ίδιες ερώτησης και φυσικά πήραμε πάλι τις ίδιες απαντήσεις

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσημο site της Samsung από το οποίο μπορείς να κατεβάζεις Firmware και δεν το γνωρίζω;

Επίσης σου πρότειναν το Odin ως επίσημο εργαλείο εγκατάστασης των Firmware που λες ότι σου είπαν να κατεβάσεις;

Η μόνη επίσημη εφαρμογή της Samsung για τους πελάτες της και για τις συσκευές τους είναι το KIES. Μόνο μέσα από αυτό μπορείς να κάνεις επαναφορά του Firmware της συσκευής σου αν πάθει κάτι και με κανέναν άλλον τρόπο αν θες να έχεις την εγγύησή σου!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

όταν αγόρασα το S4 πήρα τηλέφωνο στο σέρβις τις samsung hellas και ρώτησα αυτό ακριβώς το πράγμα! λέω έχω πάρει από skroutz την συσκευή και η έκδοση που έχει μέσα είναι από άλλη χώρα, εδώ στην Ελλάδα έχω εγγύηση?

μου απάντησαν φυσικά και έχεις.

 

μετά ρώτησα το εξής, λέω η συσκευή έχει περασμένη rom εκείνης τις χώρας αλλά είναι διαφορετικής εταιρίας από αυτήν που χρησιμοποιώ, μπορώ να περάσω μια official rom από download στο site τις samsung χωρίς να έχω θέμα με την εγγύησης εδώ?

μου απάντησε ο τεχνικός φυσικά και μπορείς και μάλιστα μπορείς να επιλέξεις από οποιαδήποτε χωρά που έχει μέσα η samsung χωρίς να υποστηρίζεται από κάποιο παροχο αν δεν θες τις προεγκατεστημενες εφαρμογες παρόχου χωρίς να επηρεάζεται η εγγύηση τις συσκευής στην χωρα μας

 

μετά από 2-3 ημέρες κατέβασα τότε την NEE και πριν την περάσω είχα ήδη κατεβάσει και την rom όπου φορούσε η συσκευή για παν ενδεχόμενο αλλά πριν έβαλα και ένα φιλαράκι να πάρει και να κάνει τις ίδιες ερώτησης και φυσικά πήραμε πάλι τις ίδιες απαντήσεις

 

Για πες και σε μας να μάθουμε ποιο είναι το επίσημο site της Samsung που δίνει τις ρομ για download.

Και επίσης ποιο εργαλείο σου δίνει για να τις περνάς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεφερα πουθενα στο μηνυμα μου οτι μου προτεινε καποιος το odin... Απλα δεν ανεφερα το KIES, το οποιο γνωριζω οτι ειναι το επισημο εργαλειο της Samsung και οντας αρχαριος σε θεματα Firmware στα ματια μου διαδικασια μεσω Odin ή KIES ειναι το ιδιο πραγμα. Δεν ξερω τις διαφορες στην καθε διαδικασια ωστοσο για μενα, για την δουλεια που θελω να κανω μου φανηκαν ιδιες...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσημο site της Samsung από το οποίο μπορείς να κατεβάζεις Firmware και δεν το γνωρίζω;

Επίσης σου πρότειναν το Odin ως επίσημο εργαλείο εγκατάστασης των Firmware που λες ότι σου είπαν να κατεβάσεις;

Η μόνη επίσημη εφαρμογή της Samsung για τους πελάτες της και για τις συσκευές τους είναι το KIES. Μόνο μέσα από αυτό μπορείς να κάνεις επαναφορά του Firmware της συσκευής σου αν πάθει κάτι και με κανέναν άλλον τρόπο αν θες να έχεις την εγγύησή σου!

 

Για πες και σε μας να μάθουμε ποιο είναι το επίσημο site της Samsung που δίνει τις ρομ για download.

Και επίσης ποιο εργαλείο σου δίνει για να τις περνάς;

 

εγώ μόνο ειρωνεία διακρίνω από τα μηνύματα σας .

προφανώς οι μέντορες τις συγκεκριμένης σελίδα είσαστε εσείς οι 2 να φανταστώ έτσι?

 

πάρτε τηλέφωνο αύριο τρίτη να σας το επιβεβαιώσουν!

από την στιγμή που κυκλοφορούν official rom σου λέει πέρνα την και με σφυρί μέσα εσύ, αν διαπιστωθεί παράνομο υλικό τότε δεν περνάει ως εγγυηση.

 

και όσο αφορά για το επίσημο site τις samsung φαντάζομαι ο κάθε τεχνικός δεν θα κάτσει να σχοληθεί με τον κάθε κολλημένο που θέλει να "πειραξει" την συσκευή του οπότε πιθανόν η απάντησης τους να ήταν μα βάση του νόμιμου υλικού που κυκλοφορεί στο internet από τις official rom τις samsung και τις κάθε samsung

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

εγώ μόνο ειρωνεία διακρίνω από τα μηνύματα σας .

προφανώς οι μέντορες τις συγκεκριμένης σελίδα είσαστε εσείς οι 2 να φανταστώ έτσι?

 

πάρτε τηλέφωνο αύριο τρίτη να σας το επιβεβαιώσουν!

από την στιγμή που κυκλοφορούν official rom σου λέει πέρνα την και με σφυρί μέσα εσύ, αν διαπιστωθεί παράνομο υλικό τότε δεν περνάει ως εγγυηση.

 

και όσο αφορά για το επίσημο site τις samsung φαντάζομαι ο κάθε τεχνικός δεν θα κάτσει να σχοληθεί με τον κάθε κολλημένο που θέλει να "πειραξει" την συσκευή του οπότε πιθανόν η απάντησης τους να ήταν μα βάση του νόμιμου υλικού που κυκλοφορεί στο internet από τις official rom τις samsung και τις κάθε samsung

 

Καμία Samsung δεν σε προτρέπει να φλασάρεις τη συσκευή σου.

Απαγορεύεται ρητά από την εγγύηση που οφείλεις να διαβάσεις, εκτός αν είσαι "εξουσιοδοτημένο πρόσωπο", όπως αναφέρεται κατά λέξη στους όρους εγγύησης.

Δεν υπάρχει κανένα επίσημο site της Samsung για να κάνεις download μία rom, ούτε σου παρέχει κάποιο εργαλείο η Samsung για να την περάσεις.

Το να λες ότι δίνουν το ελεύθερο στον οποιονδήποτε αδαή να φλασάρει τη συσκευή (που απαγορεύεται) με λογισμικό που βρίσκει σε μη επίσημα site στο διαδίκτυο που δεν ελέγχονται από την Samsung (που ξέρεις αν μέσα στην "official" που κατεβάζεις δεν υπάρχουν ύποπτα αρχεία), δεν ισχύει και είναι επικίνδυνο, γιατί θα πάρεις κόσμο στο λαιμό σου.

Ανεπίσημα τώρα μπορεί αν το πας με rom άλλης χώρας, να μην ασχοληθούν καν και να το περάσουν στην εγγύηση κανονικά.

Αυτό όμως είναι δικό σου ρίσκο, μιας και σύμφωνα με τους όρους εγγύησης οποιαδήποτε τροποποίηση της συσκευής από μη εξουσιοδοτημένο πρόσωπο ακυρώνει την εγγύηση.

Στείλε mail στην Samsung ρωτώντας αυτά που λες, πάρε επίσημη απάντηση και πόσταρέ την εδώ.

Μέχρι τότε όμως ισχύουν αυτά που λέμε.

Τώρα έχουμε μόνο τα λεγόμενά σου που είναι αντίθετα με αυτά που λέει επισήμως η Samsung, γι αυτό και τα αμφισβητούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μία (ακόμα) ερώτηση κι από μένα, πιθανόν χαζή:

 

Έχω το Black Edition από Vodafone 2 βδομάδες και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πριν 2-3 μέρες παρατήρησα κάτι στον φακό της κάμερας (δεν αποκλείεται να υπήρχε από την αρχή): Αν τον κοιτάξεις στο φως, φαίνεται από μέσα από το γυαλί ένα σημαδάκι, σαν ατέλεια, ή σαν σκουπιδάκι, το οποίο, όμως, δεν είναι σταθερό, αλλά μετακινείται ανάλογα με τη γωνία θέασης. Με λίγα λόγια είναι κάτι σαν αντανάκλαση, που θα μπορούσε να είναι και σπασιματάκι κάποιου γυαλιού, ή κάτι άλλο.

Επίσης, παραττηρώ ότι όταν φωτογραφίζω κάποιο φως απευθείας (ήλιο, λάμπα κ.τ.λ.) εμφανίζονται κάποιες αντανακλάσεις (πρασινωπές συνήθως) στη φωτογραφία (μία ή παραπάνω μικρή τελίτσα). Φυσικά οι αντανακλάσεις δεν είναι per se περίεργες.

Απλώς αναρωτιέμαι αν είναι κάτι φυσιολογικό ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Δεν πολυ-θέλω να μπω στη διαδικασία service (να μείνω χωρίς κινητό τόσες μέρες κ.τ.λ. κ.τλ.), αλλά αναρωτιέμαι αν είναι όντως κάποιο πρόβλημα ή κάτι φυσιολογικό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να έχει μπει κάτι στο φακό ή να υπάρχει κάποια ατέλεια όπως λες.

Σε μερικά εξουσιοδοτημένα service παίρνεις το κινητό σου μέσα σε μία ώρα οπότε δεν θα περιμένεις μέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω το Samsung Galaxy S4 (I9506) και έκανα αναβάθμιση στην έκδοση Lolipop 5.0.1

Υπάρχει τρόπος να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση Android και αν ναι πώς το κάνω ???

(Το κινητό είναι εντός της 2ετούς εγγύησης Samsung και δν θέλω να την χάσω).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω το Samsung Galaxy S4 (I9506) και έκανα αναβάθμιση στην έκδοση Lolipop 5.0.1

Υπάρχει τρόπος να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση Android και αν ναι πώς το κάνω ???

(Το κινητό είναι εντός της 2ετούς εγγύησης Samsung και δν θέλω να την χάσω).

Ευχαριστώ

 

Ψαξε πισω 3,4 σελιδες εγραψα πως γινεται

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε πισω 3,4 σελιδες εγραψα πως γινεται

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά .....

είμαι άσχετος και δεν καταλαβαίνω με τίποτα τί πρέπει να κάνω από αυτά που ανγ΄ραφονται στη σελίδα 77.

Ποιό firmware πρέπει να κατεβάσω, με ποιό τρόπο, πώς θα το εγκαταστησω και αν θα συνεχίσω να έχω την εγγύηση της Samsung.

Συγνώμη

μπορεί να κάνω χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι αρχάριος και δεν έχω ιδέα ποιά είναι τα βήματα για να επιστρέψω στην παλαιότερη έκδοση Android.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να έχει μπει κάτι στο φακό ή να υπάρχει κάποια ατέλεια όπως λες.

Σε μερικά εξουσιοδοτημένα service παίρνεις το κινητό σου μέσα σε μία ώρα οπότε δεν θα περιμένεις μέρες.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα προσπαθήσω να πάω σε κάποιο (δύσκολο λόγω δουλειάς), απλώς πριν το κάνω, έλπιζα κάποιος άλλος χρήστης του ίδιου κινητού να μου πει αν είναι φυσιολογικό ή όχι, ώστε να γλυτώσω το δρόμο (αν είναι, φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά .....

είμαι άσχετος και δεν καταλαβαίνω με τίποτα τί πρέπει να κάνω από αυτά που ανγ΄ραφονται στη σελίδα 77.

Ποιό firmware πρέπει να κατεβάσω, με ποιό τρόπο, πώς θα το εγκαταστησω και αν θα συνεχίσω να έχω την εγγύηση της Samsung.

Συγνώμη

μπορεί να κάνω χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι αρχάριος και δεν έχω ιδέα ποιά είναι τα βήματα για να επιστρέψω στην παλαιότερη έκδοση Android.

 

Εγω τι θα εκανα! Δες βιντεο στο youtube μονο και μονο να καταλαβεις πως γινεται μεσω odin αλλα δεν θα κανεις downgrade απο εκει οτι και να σου δινει λινκ απο youtube μην κατεβασεις απο κει

Link to comment
Share on other sites

Καμία Samsung δεν σε προτρέπει να φλασάρεις τη συσκευή σου.

Απαγορεύεται ρητά από την εγγύηση που οφείλεις να διαβάσεις, εκτός αν είσαι "εξουσιοδοτημένο πρόσωπο", όπως αναφέρεται κατά λέξη στους όρους εγγύησης.

Δεν υπάρχει κανένα επίσημο site της Samsung για να κάνεις download μία rom, ούτε σου παρέχει κάποιο εργαλείο η Samsung για να την περάσεις.

Το να λες ότι δίνουν το ελεύθερο στον οποιονδήποτε αδαή να φλασάρει τη συσκευή (που απαγορεύεται) με λογισμικό που βρίσκει σε μη επίσημα site στο διαδίκτυο που δεν ελέγχονται από την Samsung (που ξέρεις αν μέσα στην "official" που κατεβάζεις δεν υπάρχουν ύποπτα αρχεία), δεν ισχύει και είναι επικίνδυνο, γιατί θα πάρεις κόσμο στο λαιμό σου.

Ανεπίσημα τώρα μπορεί αν το πας με rom άλλης χώρας, να μην ασχοληθούν καν και να το περάσουν στην εγγύηση κανονικά.

Αυτό όμως είναι δικό σου ρίσκο, μιας και σύμφωνα με τους όρους εγγύησης οποιαδήποτε τροποποίηση της συσκευής από μη εξουσιοδοτημένο πρόσωπο ακυρώνει την εγγύηση.

Στείλε mail στην Samsung ρωτώντας αυτά που λες, πάρε επίσημη απάντηση και πόσταρέ την εδώ.

Μέχρι τότε όμως ισχύουν αυτά που λέμε.

Τώρα έχουμε μόνο τα λεγόμενά σου που είναι αντίθετα με αυτά που λέει επισήμως η Samsung, γι αυτό και τα αμφισβητούμε.

 

φίλε μου δεν έχω αντίρρηση στο να με αμφισβητήσει ο οποιοσδήποτε σε αυτό που λέω.

απλά ανέφερα την προσωπική μου εμπειρία από επικοινωνία με το σέρβις τις samsung

δεν πίεσα κανέναν να φλασαρει την συσκευή του ούτε να τρολαρω ήθελα!

εδώ μέσα μπορεί να υπάρχουν 1-2-3 η και 10 περίπτωσις σαν τις δικές μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο κάθε ένας δεν είναι υπεύθυνος στο τι κάνει.

και στα πιο "ασφαλές" φλασαρισματα αναφέρεται αυτό!

λοιπόν για αυτόν τον λόγο πήρα αυτήν την απόφαση να επικοινωνήσω με το σέρβις πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση στην συσκευή μου.

ευχαριστώ! και κάπου εδώ σταματάει αυτό το θέμα γιατί μάλλον καταλήγει off topic

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να κάνει κανείς την αναβάθμιση ή όχι? Το κινητό το έχει αγοράσει φίλος από vodafone. Έχει βάλει μέσα 10 εφαρμογές max και γενικά του κάνει ελαφριά χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά να κάνει κανείς την αναβάθμιση ή όχι? Το κινητό το έχει αγοράσει φίλος από vodafone. Έχει βάλει μέσα 10 εφαρμογές max και γενικά του κάνει ελαφριά χρήση.

 

Γνωμη μου να μην κανει την αναβαθμιση αν δεν εχει προβληματα. Εγω εχω την εντυπωση οτι το κινητο εγινε ενα κλικ λιγοτερο αμεσο. Οχι μεγαλη διαφορα αλλα υπαρχει. Βεβαια αλλοι λενε οτι εγινε καλυτερο απο κιτ κατ. Αλλα εγω μεχρι στιγμης μενω στην Lollipo διοτη παρολη την μικρη μειωση της ανταποκρισης βλεπω καλυτερη μπαταρια κ δεν εχω πλεον προβλημα με αποσυνδεσεις bluetooth κ προβλημα με τις υπερυθρες. (ελπιζω να μην το ματιαξω :D)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση:

 

Το S4 φαίνεται να βγάζει φοβερες φωτογραφίες (π.χ. κάποιες HDR είναι υπέροχες), αλλά νομίζω ότι έχει ένα θέμα με τις πολύ κοντινές (macro) στο focus του.

Ενώ φαίνεται, από hardware πλευρά, να μπορεί να κάνει focus σε πολύ κοντινά, κάτι που κάνει στιγμιαία, αμέσως μετά το focus χαλάει. Έχω δοκιμάσει κάθε τρόπο focus και διάφορα προγράμματα, αλλά δεν βλέπω προκοπή (κάαατι γίνεται με τη χρήση του "προγράμματος ανάγνωσης χαρακτήρων", ή κάπως έτσι, που υποτίθεται ότι είναι για OCR, αλλά κάνει καλύτερη δουλειά στις πολύ κοντινές.

 

Κανείς ξέρει άλλο "κόλπο" ή πρόγραμμα, ή κάτι για καλύτερες macro (χωρίς επιπλέον εξοπλισμό, εννοώ).;

 

(btw, αν έχετε να προτείνετε και κάποιο από τα kits που βλέπω στο e-bay, καλοδεχούμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να κάνει κανείς την αναβάθμιση ή όχι? Το κινητό το έχει αγοράσει φίλος από vodafone. Έχει βάλει μέσα 10 εφαρμογές max και γενικά του κάνει ελαφριά χρήση.

 

Για να μην γράφω τα ίδια και τα ίδια.

Παράθεση από συμφορουμιτη δίπλα στο νήμα του s5 που με καλύπτει απόλυτα.

 

Πολυ καλο link, και ξεκαθαριζει τι συμβαίνει πραγματικα με την lolipop. Καλη η εμπειρία του καθενός, αλλα αυτη βασίζεται στο πως εχει στημενη τη συσκευή του. Στο αν εχει κανει σωστα ή όχι την αναβάθμιση. Αμα τα εχεις κανει σαλάτα (η αλήθεια είναι οτι δεν φταις 100% εσυ γι αυτο. Το update δεν ειναι καθολου απλη διαδικασία, ενω το over to air update που προτεινουν οι εταιρίες ειναι εξ ορισμου λαθος και εκει οφείλεται η κακη εμπειρία σχεδον ολων.. Στην πραγματικότητα το over to air έπρεπε να απαγορεύεται δια ροπαλου. Υπάρχει μονο χαρην ευκολιας, και δεν ξερω, αν σκεφτω πονηρα ιεως για να δουλευουν τα service... ).

Τα επισημα στοιχεια μετρήσεων μιας σωστα στημενης συσκευής λενε οτι το s5 με lolipop κερδίζει:

(Για 1000λιοστη φορα επισημαίνω οτι τα site πριν κανουν τις μετρήσεις σβηνουν τα παντα απο το κινητο, και εγκαταστουν μεσω pc τη ρομ, γιατι απλούστατα γνωριζουν οτι με το over to air δε θα μπει εντελως σωστα με αποτέλεσμα να χανεις απο 1% εως.. 90%. Παιζεις ζαρια πόσο ποιο απλα να το πω?)

-6 ωρες παραπανω talk time

-11!!! ωρες παραπανω διαρκεια μπαταριας του δείκτη endurance (βασικα για οποιον ασχολείται αυτό πρακτικά σημαίνει 11 ωρες μεγαλυτερο standby time, εντελώς συμφωνο με οτι εγραφα και εγω.)

-Ίδιο χρονο σερφαρισματος (3 λεπτα κερδος για την ακρίβεια, δηλ στατιστικα ασημαντο, σε επαναληψη του τεστ μπορει να βγει και αντίστροφα)

-Τα ιδια για βιντεο playback

-Καλύτερο smoothness, ταχύτητα. (αυτο επίσης είναι αποδεδειγμενο, υπάρχει και βίντεο στο utube με 2 s5 ενα εχει κιτκατ, το αλλο λολιποπ και αποδεικνύει περα πασης αμφισβητησης οτι πχ οι εφαρμογές φορτωνουν γρηγοροτερα)

 

Να προσθέσω τα δικα μου συμπεράσματα :

Ακομα και με την ασπριλα των μενου, η αυτονομια αυξανεται. Αν δεν σου αρέσει η ασπριλα (και εγω προτιμούσα τα μαυρα μενου ειναι η αλήθεια), δεν την βαζεις αν αυτο ειναι πολυ σημαντικο για σενα.

Το να γραφονται σελίδες με κλαματα για την ασπριλα της ρομ, και σχόλια που διαβαζω του στιλ "μαύρη η ωρα που την εβαλα, είχα ενα ωραιο κινητο και έγινε πανουκλα" δειχνει ελλειψη σοβαρότητας. Ρομ αλλαζεις τοσο δυσκολο ειναι να ριξεις 5 λεπτα μια ματια στο utube να δεις πως θα γινει το κινητο με λολιποπ και ΝΑ ΜΗ ΤΗ ΒΑΛΕΙΣ αφου αυτο ειναι τόσο σημαντικό για σενα.

Ενα βασικο μειον βρηκα, και αυτο ειναι οταν πατας το κουμπι του multitasking, αργαει πολυ περισσότερο να εμφανισει τις εεφαρμογές.

Ο μεσος χρηστης δεν βαζει σωστα τη ρομ, (σε οποιοδήποτε κινητο οχι ειδικα στα Samsung, τα ιδια ακριβώς διαβαζεις σε ολα τα φόρουμ ολων των κινητών σε καθε σοβαρο uodate) οποτε ολα τα παραπάνω πιθανότατα ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙ, ή για την ακρίβεια παιζει ζαρια αν θα τα δει ή οχι, το πιθανότερο ειναι να δει τα αντιστροφα.. Ολοτε απο αυτη την έννοια να το σκεφτεί πολυ αν θα την βαλει.

Αμα ξερεις να βαζεις σωστα / έχεις καποιον γνωστό που ξερει να βαζει σωστα τη ρομ, σβηνοντας τα παντα, ακομα και αν μολις αγορασες το κινητο και ειναι εντελώς αδειο, κατα προτιμηση με odin, και οχι kies, να μου τρυπησεις τη μυτη αν δε διαπίστωσεις ολα τα παραπάνω..

Αυτα επειδη βαρεθηκα να διαβάζω απογοήτευμενους χρηστες..

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρησιμοποιησα το s5 ενος καλου μου φιλου για 1 ωρα. Λοιπον η lollipop ειναι θεικη για το s5 τρεχει σαν νερακι και σε μας ειναι για τον λουτσο. Αντικειμενικα παιδια σαν νερο την ετρεχε πολυ ελαφρια μου εφυγε το σαγονι και το καταλαβε και το παιδι και γελουσε. Τωρα μαλλον επιβεβαιωνομαι οτι υποβαθμιζουν τα παλια τους κινητα για να μας αναγκαζουν να αναβαθμιζουμε σε νεες συσκευες. Υποθετω πως κατι αναλογο θα παθει και το s5 οταν με το καλο ερθει η δευτερη αναβαθμιση και βγει και το s6 και παει λεγοντας
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω την αναβαθμιση μεσω KIES καλο θα ηταν να κανω factory reset πριν και μετα? Ουσιαστικα ακομα δεν εχω καταλαβει η αναβαθμιση μεσω KIES εχει πλεονεκτηματα σε σχεση με την ota? Απο ο,τι αντιλαμβανομαι ο περισσοτεροι προτιμουν το odin απο το KIES...
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ενα μεγάλο update καλό είναι να κανουμε full wipe ώστε να κάτσει καλύτερα και χωρίς προβλήματα . Δεν υπάρχει διαφορά kies με OTA ,αρκετές φορές με το kies γίνεται ποιο γρήγορα η ενημέρωση από ότι με ota .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...