Jump to content

tha bazate ston ypologisti sas to sp2 ton xp?


redalert19882000
 Κοινοποίηση

tha bazate ston ypologisti sas to sp2 ton xp  

54 members have voted

  1. 1. tha bazate ston ypologisti sas to sp2 ton xp

    • ΝΑΙ
      41
    • ΟΧΙ
      13


Recommended Posts

Δε νομίζω ότι έχει νόημα η δημοσκόπηση. Τα service packs υπάρχουν γιατί διορθώνουν πολλά προβλήματα και κυρίως μας γλυτώνουν από τα άπειρα patches που πρέπει να βάζουμε για να μην έχει το λειτουργικό σοβαρά κενά ασφαλείας. Ο μόνος λόγος για να μην βάλει κανείς ένα service pack είναι κάποια ασυμβατότητα. Πολύ σπάνια υπάρχει κάποια όμως που θα παραμείνει. Κάποια δηλαδή για την οποία δεν θα βγει διορθωτικό patch/έκδοση από τον κατασκευαστή του προγράμματος/driver που εμφανίζει το πρόβλημα. Οπότε είναι από δύσκολο ως απίθανο να έχει κανείς σοβαρούς λόγους για να μην βάλει ένα service pack.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Μάλιστα θα φτιάξω το install cd μου να το έχει ενσωματομένο γιατί δεν υπάρχει λόγος να τρέχω Windows χωρίς αυτό!

 

:happy:

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν το έχω βάλει ακόμα... περίμενω την adsl να το κατεβάσω γιατί με pstn καλά χριστούγεννα.
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ! Δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απο αυτά που λύνει.

Δεν είναι τυχαίο οτι μεγάλες εταιρίες απαγόρευσαν στους διαχειριστές τους να βάλουν το SP2...

Link to comment
Share on other sites

Ρε seeker...έλεος...δεν απαγόρευσαν να το βάλουν...οι εταιρίες δεν είναι ιδιώτες να βάζουν απερίσκεπτα ότι κυκλοφορεί. Πρώτα το ελέγχουν διεξοδικά και μετά το εγκαθιστούν. Το ίδιο κάνουν για οποιοδήποτε κομμάτι software και όχι μόνο με το SP2...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τόσο τραγικά προβλήματα ώστε να τρέχω να το κατεβάζω και να το εγκαταστήσω με το που βγαίνει. Προτιμώ να περιμένω λίγο και να αγοράσω ένα δισκάκι με τα ΧΡ με το SP2 ενσωματωμένο. Αμέσως μετά ένα συγύρισμα (φορμάτ) και πέρασμα όλων των προγραμμμάτων (δεν έχω και πολλά) από την αρχή και όλα ωραία και καλά. Άλλωστε έχω αν κάνω φορμάτ πάνω από χρόνο :p

 

Με λίγα λόγια φυσικά και δεν τίθεται ζήτημα αν θα έβαζα ή όχι το SP2, απλά δεν κόβω και φλέβες κι όλας. :)

Link to comment
Share on other sites

Exactly.Και γώ δε νομίζω να είναι τόσο απαραίτητο να το βάλω.Εξάλλου έχω ακούσει πολλές και διάφορες δυσλειτουργίες που προκαλούν τα service packs!

Why men wear clothes:

http://img78.photobucket.com/albums/v296/_osse_/16a.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακούσει διάφορες φήμες για προβλήματα που δημιουργεί το SP2. Μόνο φήμες όμως. Πάντως, όταν διαβάσω κάτι αξιόπιστο πάνω στο θέμα και δω ότι όντως είναι πρέπον να το εγκαταστήσω, θα το κάνω.

Σίγουρα τα SPs δεν βγαίνουν για πλάκα.

Φυσικά, δεν βιάζομαι. Σε 1 με δυο μήνες σίγουρα θα το έχω εγκαταστήσει. Μετά από ένα καλό format φυσικά... :p

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (26 Αύγ. 2004 , 12:07)

 

ΠΟΤΕ! Δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απο αυτά που λύνει.

Δεν είναι τυχαίο οτι μεγάλες εταιρίες απαγόρευσαν στους διαχειριστές τους να βάλουν το SP2...

 

Εντάξει είπαμε ότι μπορεί να εμφανιστούν κάποια προβλήματα, αλλά όχι κι έτσι. Όσο για τις μεγάλες εταιρίες, είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση. Οι λόγοι για τους οποίους δεν βάζουν το SP2 δεν αφορούν τον μέσο χρήστη.
Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό βγει η ελληνική έκδοση και την προσφέρουν σε cd τα περιοδικά του χώρου, βεβαίως. Αλλά να το κατεβάσω με την 56αρα μου ούτε λόγος....

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω κατεβασει αλλα δεν το εβαλα.Το εψαξα πολυ το ζητημα και πολλα προβληματα εχουν παρουσιαστει.Εφοσον εχω κανει ολα τα updates δεν χρειαζεται να το βαλω ακομα.Θα περιμενω κανα 2 μηνες να βγαλει τα αναμενομενα patches η microsoft.Τελικα αυτη η εταιρεια γουσταρει να βγαζει patches δεν εξηγειται αλλιως :p .Σοβαρα τωρα με αυτα που ακουω για το sp2 αρχιζω να πιστευω οτι βιαστηκαν να το βγαλουν απλα και μονο για να βγαλουν κατι εφοσον το ειχαν ηδη καθυστερησει πολυ.

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ

http://us.f2.yahoofs.com/bc/4075d3b4_c4a2/bc/pics/nnsoul.gif?bfiToLBBKsr7ReJc

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα, το έβαλα και έφτιαξα και το installation CD μου με αυτό. Μέτα από τις «εμπειρίες» με ιούς στην εταιρεία, δεν έχω καμία διάθεση να παίξω... Τώρα αν κάνει τη δουλειά του, ο καιρός θα δείξει, είναι νωρίς να κρίνουμε ακόμα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Egw to ebala kai to ksanaebgala sto laptop mou trexw sto startup to messenger, zonelarm pro tin ekdosi 5.11, norton antivirus 2004 kai tis d link gia to asurmato diktio mou kai me to sp1 exw resources meta to stratup 130mb enw me to sp2 pigaine sta 180 kai etrwge kai parapanw ram kai itna kai pio argo stin ekkinisi sto desktop mou pou to ebala einai kalitera abisos i kardia tis microsoft
Microsoft..SIT WELL!!!! xixix:p
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη περίπτωση πάντα για να εγκατασταθεί ένα service pack, είναι μετά από clean install του λειτουργικού. Με τόσα patches, αναβαθμίσεις drivers και τόσες αλλαγές από το SP1 και μετά είναι λογικό να έχει γίνει ένας χαμός και να είναι αυξημένες οι πιθανότητες εμφάνισης προβλημάτων. Ειδικά σε μηχανήματα με πολλά προγράμματα, που έχουν γίνει πολλά install/uninstall και πάει λέγοντας.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το εχω βαλει. Το κατεβασα μαλιστα την πρωτη πρωτη μερα που ειχε βγει (την ειχα στημενη).

Οσο για τα προβληματα που λενε καποιο οτι εχουν εμφανιστει, αν κατσουν 5 λεπτα να διαβασουν τι νεο προσφερουν θα καταλαβουν οτι εχουν λαθος.

Στην συγχρονη εποχη δεν κυκλοφορεις χωρις antivirus. Ειναι ΚΑΚΟ να σε ειδοποιει το ιδιο το λειτουργικο για την κατασταση του antivirus; οχι φυσικα.

Το ιδιο ισχυει πλεον για το firewall οπως και τα automatic updates. To firewall ειδικα σε προφυλαζει απο τις μαλ..κιες της ιδιας της microsoft που ανακαλυπτονται αργοτερα. Αναρωτηθειτε ποσα PC που ειχαν καποιο firewall ουτε που ασχοληθηκαν με τον blaster.

Η ολη κουβεντα ειναι για το DEP το οποιο προστατευει απο τα overflow που προκαλουν ιοι τυπου blaster ή Sasser. Αυτο ειναι που καμια φορα δεν δουλευει καλα με τα κανονικα προγραμματα. Αλλα και παλι μπορεις να το κλεισεις για οποια προγραμμα μπλοκαρονται απο αυτο.

 

Αυτα γιατι εχω ψιλοσυγχιστει με αυτα που διαβαζω

Host

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το βαλω πιο μετα μαλλον. Η M$ θα μου το στειλει με cd (τα αγγλικα XP εχω) Παντως υπαρχουν αρκετες ασυμβατοτητες με πολλα προγραμματα.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει... Εκνευριστικό βέβαιο το security centre icon στη μπάρα αλλά όλα έχουν τρόπο τους... Μπορεί να εξαφανιστεί.

Επίσης, δοκίμασα λίγο το firewall και ξαναγύρισα τρέχοντας στο zonealarm.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

¨οσοι απο εσας εγκατέστησαν το SP2 μια ερώτηση να κάνω?

Μέχρι τώρα δεν είχατε κάποιο antivirus?

Δεν είχατε κάποιο firewall?

Δεν είχατε ένα antispyware?

Ειμαι βέβαιος ότι είχατε και ο λογος ήτανε οτι δεν εμπιστευόσασταν το λειτουργικό της Microsoft . Γιατί τώρα να το εμπιστευτείτε την στιγμή που η ίδια έχει κατάλογο προγραμμάτων τα οποία έχουν προβλήματα λειτουργίας όταν είναι εγκατεστημένο το SP2.....

Εγώ προσωπικά έχω XP pro English SP1 και απο την στιγμή που δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα (γιατί δεν αντιμετωπίζω) δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να εμπιστευτώ την Microsoft η οποία το μόνο που ΄θέλει είναι να μας ελέγχει όλους μέσω του νέου SP. (βλ. δηλώσεις του τύπου θα επιτρέψουμε την εγκατάσταση του Sp και σε μη γνήσια αντίτυπα των XP)

Λέω "ΟΧΙ" στα greeklish !!!!
Link to comment
Share on other sites

Mα πως σε ελέγχει η MS; Αφού απ'ότι ξέρω το SP2 δεν τσεκάρει για το αν έχεις κόπιες Windows ή όχι... (αν και προσωπικά πολύ θα ήθελα να το έκανε...).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antdouk (30 Αύγ. 2004 , 13:11)

 

Μέχρι τώρα δεν είχατε κάποιο antivirus?

Δεν είχατε κάποιο firewall?

Δεν είχατε ένα antispyware?

 

 

Δεν είναι μόνο αυτές οι προσθήκες του SP2...

 

Μην ξεχνάς...

 

Ενσωματωμένη υποστήριξη Bluetooth.

Enhanced Networking Support (είναι η πρώτη φορά που τα Windows μου λένε τι κάνουν όταν ζητάω IP από DHCP).

Πολλά hotfixes είναι ήδη εδώ γλιτώνοντάς με από τον κόπο του updating μετά από ένα clean install.

και πολλά άλλα...

 

να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι με το SP2 πάνω σε client installed XP σύστημα είναι πολύ πιο σταθερό από πριν. Μένει βέβαια να δώ πόσο θα "αντέξει" :happy:

 

ps: Το SP2 δεν προσθέτει Anti-virus. Άπλα ελένχει αν έχεις. Ούτε ειναι το firewall του τίποτα το εξαιρετικό. Είναι όμως πλέον αρκετά καλό για τους χιλιάδες χρήστες εκεί έξω που δεν πρόκειται ποτέ να εγκαταστήσουν κάποιο άλλο firewall.

 

Πρόσφατα διάβασα σε ένα άρθρο στο ΝΕΤ για ένα νέο worm, το οποίο, ενώ έσκισε τα WinXP-sp1 μηχανήματα [που δεν είχαν 3rd party firewall φυσικά], WindowsXP με SP2 δεν κατάλαβαν τίποτα...

 

Είναι και αυτή μια πρόοδος δεν νομίζεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...