Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του LG G2


daospi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι! Χρείαζομαι τη πολύτιμη συμβουλή σας. Εδώ και καιρό σκέφτομαι την αντικατάσταση του κινητού μου (Motorola defy - περίπου 4 χρόνια χρήσης). Επειδή σκέφτομαι να το κρατήσω για άλλη μία 3ετία - 4ετία, αποφάσισα να επιλέξω ανάμεσα σε 2 high end συσκευές, μετά από έρευνα και σύγκριση ποιότητας - τιμής. Η μία είναι το Sony Xperia Z1 και η άλλη, όπως καταλαβαίνετε, το LG G2.

 

Θα επέλεγα το Ζ1 για: α. την κάμερα του (21mp) β. την αδιαβροχοποίηση γ. κάρτα μνήμης

ενώ το G2 για: α. τα ανύπαρκτα bezels β. μεγαλύτερη οθόνη σε μικρότερο μέγεθος γ. μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας

 

Διαβάζοντας εδώ για το G2 με προβλημάτισαν κάποια πραγματάκια. Το πρώτο είναι κάποια κατασκευαστικά σφάλματα που εντοπίστηκαν σε κάποιες σειρές παραγωγής και το δεύτερο η ασυμβατότητα με προγράμματα VoIP, κυρίως skype και viber.

Ακόμη, σε κάποια βίντεο στο youtube, φαίνεται ότι το Ζ1 είναι ελάχιστα πιο γρήγορο σε σχέση με το G2, ίσως η stock rom του εν λόγω κινητού είναι πιο "βαριά".

Ποιά είναι η γνώμη σας, έχοντας και την εμπειρία από την χρήση του G2; Αξίζει να το προτιμήσω; Αν γυρίζατε τον χρόνο πίσω θα κάνατε πάλι την ίδια επιλογή;

 

ΥΓ: Αυτή τη στιγμή που γράφω, οι τιμές είναι στα 16 € ακριβότερο το Z1.

 

Μονο κ μονο λογω brand θα πηγαινα στο G2... Υστερα απο προβληματικα κινητα επι 10-12 συσκευων ανα ετος που ειχα στην κατοχη μου (προ εποχης android), απορηπτω τη sony... Δεχομαι οτι ειμαι προκατειλειμενος... Αλλα ακομη κ σημερα ακουω παιδικες ασθενειες κ τραγικες μπαταριες απο πολα xperia... Ασε που ολα εχουν σχημα σα πλακακι...Πανε σε ενα καταστημα κ πιασε κ τα 2 , το G2 "κουμποσε" στα δικα μου χερια παντως...

Edited by Tragos13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πάντως και το eshop έχει το 32 σε πολύ καλή τιμή αλλά δε γνωρίζουν, παρτίδα και αν είναι branded .

 

Υ.Γ. Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με το doa και δε το γνωρίζω? Σε όσα επώνυμα καταστήματα έχω απευθυνθεί όλοι μου είπαν ότι και μιας ημέρας τηλ να είναι θα το δει τεχνικός και θα αποφασίσει αν γίνει αντικατάσταση ή επισκευή. Πριν 2 χρόνια πάντως γινόταν άμεση αντικατάσταση αν η συσκευή παρουσίαζε πρόβλημα μέσα σε 7 ημέρες

 

Σε κανα πλεσιο που έχει τμήμα σερβις μπορεί να στο ελέγχουν οι ίδιοι και να εγκρίνουν αν ειναο ελαττωματικό. Δεν το γνωρίζω βέβαια, το κατάστημα ειναι αρμόδιο να ρωτήσεις.

Το σύνηθες είναι σου το στέλνει το μαγαζι στο επίσημο σερβις και παίρνει έγκριση αντικατάστασης αν διαπιστωθεί ελάττωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι! Χρείαζομαι τη πολύτιμη συμβουλή σας. Εδώ και καιρό σκέφτομαι την αντικατάσταση του κινητού μου (Motorola defy - περίπου 4 χρόνια χρήσης). Επειδή σκέφτομαι να το κρατήσω για άλλη μία 3ετία - 4ετία, αποφάσισα να επιλέξω ανάμεσα σε 2 high end συσκευές, μετά από έρευνα και σύγκριση ποιότητας - τιμής. Η μία είναι το Sony Xperia Z1 και η άλλη, όπως καταλαβαίνετε, το LG G2.

 

Θα επέλεγα το Ζ1 για: α. την κάμερα του (21mp) β. την αδιαβροχοποίηση γ. κάρτα μνήμης

ενώ το G2 για: α. τα ανύπαρκτα bezels β. μεγαλύτερη οθόνη σε μικρότερο μέγεθος γ. μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας

 

Διαβάζοντας εδώ για το G2 με προβλημάτισαν κάποια πραγματάκια. Το πρώτο είναι κάποια κατασκευαστικά σφάλματα που εντοπίστηκαν σε κάποιες σειρές παραγωγής και το δεύτερο η ασυμβατότητα με προγράμματα VoIP, κυρίως skype και viber.

Ακόμη, σε κάποια βίντεο στο youtube, φαίνεται ότι το Ζ1 είναι ελάχιστα πιο γρήγορο σε σχέση με το G2, ίσως η stock rom του εν λόγω κινητού είναι πιο "βαριά".

Ποιά είναι η γνώμη σας, έχοντας και την εμπειρία από την χρήση του G2; Αξίζει να το προτιμήσω; Αν γυρίζατε τον χρόνο πίσω θα κάνατε πάλι την ίδια επιλογή;

 

ΥΓ: Αυτή τη στιγμή που γράφω, οι τιμές είναι στα 16 € ακριβότερο το Z1.

Τα κριτήρια σου είναι πολύ απλωμένα και οι συσκευές πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.

Προσωπικά θεωρώ το G2 το πιο ισορροπημένο android αυτή τη στιγμή. Τα προβλήματα που έχει με VoIP εμφανίστηκαν μόνο στην 20d και απ ότι φαίνεται λύνονται στην τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι! Χρείαζομαι τη πολύτιμη συμβουλή σας. Εδώ και καιρό σκέφτομαι την αντικατάσταση του κινητού μου (Motorola defy - περίπου 4 χρόνια χρήσης). Επειδή σκέφτομαι να το κρατήσω για άλλη μία 3ετία - 4ετία, αποφάσισα να επιλέξω ανάμεσα σε 2 high end συσκευές, μετά από έρευνα και σύγκριση ποιότητας - τιμής. Η μία είναι το Sony Xperia Z1 και η άλλη, όπως καταλαβαίνετε, το LG G2.

 

Θα επέλεγα το Ζ1 για: α. την κάμερα του (21mp) β. την αδιαβροχοποίηση γ. κάρτα μνήμης

ενώ το G2 για: α. τα ανύπαρκτα bezels β. μεγαλύτερη οθόνη σε μικρότερο μέγεθος γ. μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας

 

Διαβάζοντας εδώ για το G2 με προβλημάτισαν κάποια πραγματάκια. Το πρώτο είναι κάποια κατασκευαστικά σφάλματα που εντοπίστηκαν σε κάποιες σειρές παραγωγής και το δεύτερο η ασυμβατότητα με προγράμματα VoIP, κυρίως skype και viber.

Ακόμη, σε κάποια βίντεο στο youtube, φαίνεται ότι το Ζ1 είναι ελάχιστα πιο γρήγορο σε σχέση με το G2, ίσως η stock rom του εν λόγω κινητού είναι πιο "βαριά".

Ποιά είναι η γνώμη σας, έχοντας και την εμπειρία από την χρήση του G2; Αξίζει να το προτιμήσω; Αν γυρίζατε τον χρόνο πίσω θα κάνατε πάλι την ίδια επιλογή;

 

ΥΓ: Αυτή τη στιγμή που γράφω, οι τιμές είναι στα 16 € ακριβότερο το Z1.

Μάλλον είμαι ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσει, γιατί ήμουν στην ίδια ακριβώς θέση με σένα πριν από 5 μήνες, ως κάτοχος του Defy 3+ χρόνια κι όπως βλέπεις κατέληξα στο G2, καθαρά και μόνο για αισθητικούς λόγους + μπαταρία....

Καταρχήν ότι κινητό και να διαλέξεις, δε θα έχει καμία σχέση με το παλιό, με ότι καλό και κακό αυτό σημαίνει!!! Δηλαδή, απ' τη μία, ξέχνα τη φορητότητα και τον " die hard" χαρακτήρα του Defy, θα προσέχεις που τ' ακουμπάς, θα γλιστράει, θα φοβάσαι μη σου πέσει, θα ψάχνεις για θήκες-ζελατίνες-tempered glass κλπ., απ' την άλλη όμως .... ε τα καλά τα φαντάζεσαι μη τα γράφω...!!! Όσον αφορά στο G2, μη φοβάσαι τίποτα, τις όποιες "αδυναμίες του", τις αντιμετώπισα με θήκη, tempered glass και 32gb usb stick 2 σε 1 (usb-micro usb) στα κλειδιά μου και σκέφτομαι να το κρατήσω όσο πιο πολύ πάει (τουλάχιστον 3-4 χρόνια)!!! Και φυσικά στο ερώτημά σου, αν γύριζα τον χρόνο πίσω, φυσικά θα έκανα πάλι την ίδια επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως και το eshop έχει το 32 σε πολύ καλή τιμή αλλά δε γνωρίζουν, παρτίδα και αν είναι branded .

 

Έχει πάρει τελικά κανείς από το e-shop το 32άρι? Ξέρουμε κάτι για παρτίδα ή χώρα προέλευσης?

Link to comment
Share on other sites

Μουσικη πιο πολυ και φωτογραφιες και εχει παρα πολυ χωρο ακομα,νομιζω οτι και το 16 θα σε καλυψει!να εχεις και την εγγυηση σου,και αν σου κατσει μια στραβη οπως gps τριξιματα τι θα κανεις μετα.....
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μουσικη πιο πολυ και φωτογραφιες και εχει παρα πολυ χωρο ακομα,νομιζω οτι και το 16 θα σε καλυψει!να εχεις και την εγγυηση σου,και αν σου κατσει μια στραβη οπως gps τριξιματα τι θα κανεις μετα.....

 

Μεγάλα καταστήματα αναλαμβάνουν αυτοί την επισκευή μέσω εγγύησης. Μάλλον τα στέλνουν στη χώρα προέλευσής τους(αυτό έχω καταλάβει).

Είναι υποκειμενικό το τι φτάνει τον καθένα. Είχα htc one s 16gb και σε καμία περίπτωση δε μπορώ να πω ότι μου έφταναν.

Edited by kohatzim
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν βρήκα αυτό εδώ από scroutzομαγαζο ...

 

Made in: Korea

 

Made for: Germany

 

Date of manufacture: 02/12/2014

 

Age: 5 months

 

Serial Number: 402*********

 

Να προχωρήσω σε αγορά? Είχε κάποιο θέμα η σειρά? Δε βρήκα προς το παρόν κάτι..

Link to comment
Share on other sites

αν γραφει πανω στο κουτι 6D2 θα σου ελεγα να μην το παρεις γιατι ειναι της βονταφον(Γερμανιας) !

 

αν ειναι απλα γερμανικο , οκ ! αλλα στην αγορα απ'πτι λενε τα παιδια υπαρχουν και παρτιδες 406 ,

ακομα και 407 και μαλιστα unbranded ! και οι διαφορες στις τιμες δεν ειναι τοσο μεγαλες ...

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

αν γραφει πανω στο κουτι 6D2 θα σου ελεγα να μην το παρεις γιατι ειναι της βονταφον(Γερμανιας) !

 

αν ειναι απλα γερμανικο , οκ ! αλλα στην αγορα απ'πτι λενε τα παιδια υπαρχουν και παρτιδες 406 ,

ακομα και 407 και μαλιστα unbranded ! και οι διαφορες στις τιμες δεν ειναι τοσο μεγαλες ...

 

όχι είναι unbranded το τσέκαρα. Τώρα δε βρίσκω το λόγο να λέμε ότι έχουμε την πιο πρόσφατη παρτίδα εκτός βέβαια και αν βγήκε προβληματική η 402 και γι αυτό ρώτησα.Είναι μη σου κάτσει ελαττωματικό γενικά

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι unbranded το τσέκαρα. Τώρα δε βρίσκω το λόγο να λέμε ότι έχουμε την πιο πρόσφατη παρτίδα εκτός βέβαια και αν βγήκε προβληματική η 402 και γι αυτό ρώτησα.Είναι μη σου κάτσει ελαττωματικό γενικά

 

απλα να μην ειναι 6D2 που ειναι βονταφον ... εγω πηρα ενα τετοιο στον αδερφο

μου, κανενα προβλημα , ουτε με gps , ουτε με τριξιματα , ουτε με κλησεις !

 

πῶς ειπες ειναι να μην σου τυχει αλλα γενικα κι εγω δεν εχω ακουσει κατι για 402 ..

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να συναντησεις προβλημα φιλε μου!!και 402 ειναι καλη σειρα,εμενα ειναι 403 6gr
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου ένα Galaxy S από το 2011 περίπου που φοράει Gorilla Glass. Σπάνια το έχω σε θήκες γιατί προτιμώ τη συσκευή όπως είναι.

 

Διαβάζοντας το thread, έψαξα το τηλέφωνο μου για τυχόν γρατσουνιές. Δεν έχει ούτε μια (μικρή ή μεγάλη) κάτω από φως και με σβηστή την οθόνη. Μου φαίνεται αρκετά παράξενο λοιπόν πως ένα τηλέφωνο με Gorilla Glass που το έχω 3 χρόνια δεν έχει την παραμικρή γρατσουνιά και διαβάζω για γρατσουνιές σε G2/S4 και τα λοιπά.

 

Αν δεν το βάζετε μαζί με αιχμηρά αντικείμενα, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με τις Gorilla Glass που φοράνε. Εδώ βλέπουμε βίντεο που προσπαθούν να τα χαρακώσουν και δεν μπορούν!

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου ένα Galaxy S από το 2011 περίπου που φοράει Gorilla Glass. Σπάνια το έχω σε θήκες γιατί προτιμώ τη συσκευή όπως είναι.

 

Διαβάζοντας το thread, έψαξα το τηλέφωνο μου για τυχόν γρατσουνιές. Δεν έχει ούτε μια (μικρή ή μεγάλη) κάτω από φως και με σβηστή την οθόνη. Μου φαίνεται αρκετά παράξενο λοιπόν πως ένα τηλέφωνο με Gorilla Glass που το έχω 3 χρόνια δεν έχει την παραμικρή γρατσουνιά και διαβάζω για γρατσουνιές σε G2/S4 και τα λοιπά.

 

Αν δεν το βάζετε μαζί με αιχμηρά αντικείμενα, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με τις Gorilla Glass που φοράνε. Εδώ βλέπουμε βίντεο που προσπαθούν να τα χαρακώσουν και δεν μπορούν!

Εμένα στο galaxy s είχε χαραχθεί η οθόνη....

Στο galaxy nexus το ίδιο

Στο g2 αναγκαστικά έβαλα screen protector.

Είναι να μην σου τύχει....

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

στο expansys μονο για λιγες ωρες 348 ευρω το 32αρι ....

 

http://www.expansys.com.gr/deal-of-the-day/

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν έχει γράψει κάτι για τα 32άρια που έχουν προσφέρει και το expansys και το e-shop. Είναι ευρωπαϊκά - δεν είναι? Και η LG που επικοινώνισα και εγώ είπε μακρυά από τα 32άρια. Δεν τα υποστηρίζουν - ούτε καν τα αναλαμβάνουν για σέρβις - επισκευή επί πληρωμή!! Και δεν βρίσκω θεσσαλονίκη κανένα ιντερνετικό μαγαζί που να δίνει έστω το 16άρι στα 300€...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρέλαβα πριν από λίγες μέρες το g2 32 gb από e-shop.

Eίναι ευρωπαϊκό, unbranded και για την ακρίβεια είναι γερμανικό.

Πάνω στο κουτί γράφει "DEU" και "Made In Korea".

Επίσης είναι παρτίδα 401 και φοράει την έκδοση 4.2.2

Μέχρι στιγμής όλα καλά.Δεν παρατηρώ κάτι το ανησυχητικό.

Ήταν σφραγισμένο κανονικότατα και όταν το άνοιξα είχε 90% μπαταρία.

Αυτά για τους φίλους που ρωτούν.Ελπίζω να σας κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ τι έγινε ξαφνικά; Ένα λευκό G2 έψαχνα και μέσα σε 1-2 μέρες όλα τα σκρουτζομάγαζα ξεπούλησαν τα λευκά μοντέλα. Έχουν μείνει παντού τα μαύρα. :p
Όχι.
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ τι έγινε ξαφνικά; Ένα λευκό G2 έψαχνα και μέσα σε 1-2 μέρες όλα τα σκρουτζομάγαζα ξεπούλησαν τα λευκά μοντέλα. Έχουν μείνει παντού τα μαύρα. :p

 

Ισα ισα το αντιθετο θα ελεγα... δες εδω

http://www.skroutz.gr/s/3971819/LG-G2-32GB.html

 

Μαυρο δε βρισκεις

Link to comment
Share on other sites

Για 16άρι έλεγα, εκεί είναι η κίνηση. Aυτά είναι 32άρια οπότε είναι εκτός budget όπως και να έχει :p Edited by ASDF
Όχι.
Link to comment
Share on other sites

Για 16άρι έλεγα, εκεί είναι η κίνηση. Aυτά είναι 32άρια οπότε είναι εκτός budget όπως και να έχει :p

 

sorry δε το πρόσεξα

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ τι έγινε ξαφνικά; Ένα λευκό G2 έψαχνα και μέσα σε 1-2 μέρες όλα τα σκρουτζομάγαζα ξεπούλησαν τα λευκά μοντέλα. Έχουν μείνει παντού τα μαύρα. :p

Εγώ το μαύρο ήθελα και την πάτησα, είχε ξεπουλήσει το Πάσχα λαι πήρα άσπρο.:O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, πριν μια βδομάδα, προμηθεύτηκα από γνωστό eshop στο κέντρο του Πειραιά, το λευκό LG G2 16gb EU και πάνω στο κουτί του γράφει 6DE ?? τι σημαίνει???

Μέχρι τώρα όλα κομπλέ με το τηλέφωνο... ελπίζω να συνεχίσει έτσι..!!

Aek for ever!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...