Jump to content

XBMC: Open Source Home Theatre Software. All platforms


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το helinik toons θα γινει ποτε τιποτα? Θελουμε να βαλουμε τιποτα στη μικρη να δει και δεν παιζει τιποτα κανενα

Το hellenic toons έχει μεταφερθεί (δουλεύει μια χαρά ).. υπάρχει κάτω από το hellenic tv ( έχουν ενωθεί ) ... cartoon !!! κάνε update στο addon hellenic tv η στο repo του lamda

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανακάλυψα τυχαία ότι στο xbmc υπάρχει και addon για το pushbullet! Με ένα κλικ από το κινητό ή το pc στέλνεις ό,τι θες για προβολή στο xbmc!
Link to comment
Share on other sites

Α πολύ καλό νέο αυτό θα το ψάξω αμέσως

 

Edit: όλα εντάξει, το βρήκα το έστησα και το πρόσθεσα στις υπόλοιπες συσκευές μου. Δοκίμασα να στέλνω και μια φωτογραφία, όλα καλά, παρόλο που μου έβγαλε μήνυμα πως δεν μπορεί να στείλει το push. Ταινία όμως, πως στέλνουμε;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Α πολύ καλό νέο αυτό θα το ψάξω αμέσως

 

Edit: όλα εντάξει, το βρήκα το έστησα και το πρόσθεσα στις υπόλοιπες συσκευές μου. Δοκίμασα να στέλνω και μια φωτογραφία, όλα καλά, παρόλο που μου έβγαλε μήνυμα πως δεν μπορεί να στείλει το push. Ταινία όμως, πως στέλνουμε;

Μην ψάχνεσαι! βάλε yatse +addons και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεσαι! βάλε yatse +addons και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο

Είχα το yatse και το χρησιμοποιούσα μόνο για τον χειρισμό του xbmc, play, pause search κλπ, δεν ασχολήθηκα παραπάνω και το έβγαλα όταν βγήκε σε προσφορά πριν δύο μέρες το unified remote που κάνει ακόμη περισσότερα και έχεις πλήρη έλεγχο του pc. Θα το κοιτάξω πιο αναλυτικά

Edit: τώρα που το σκέφτομαι, έχει ένα "κακό" το pushbullet. Λείπω από το σπίτι και εμφανίζονται όλα τα μηνύματα που μου έρχονται στο τηλέφωνο στο xbmc στο σπίτι.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Α πολύ καλό νέο αυτό θα το ψάξω αμέσως

 

Edit: όλα εντάξει, το βρήκα το έστησα και το πρόσθεσα στις υπόλοιπες συσκευές μου. Δοκίμασα να στέλνω και μια φωτογραφία, όλα καλά, παρόλο που μου έβγαλε μήνυμα πως δεν μπορεί να στείλει το push. Ταινία όμως, πως στέλνουμε;

Στέλνεις το λινκ και σου την προβάλλει. Όπως θα έστελνες και ένα βίντεο από youtube. Από πισί θα χρειαστείς το addon του pb για τον browser σου ενώ από συσκευή android (εφόσον έχεις εγκαταστήσει την εφαρμογή) σε όποιον browser κι αν είσαι πατάς share και επιλέγεις pushbullet.

 

Edit: τώρα που το σκέφτομαι, έχει ένα "κακό" το pushbullet. Λείπω από το σπίτι και εμφανίζονται όλα τα μηνύματα που μου έρχονται στο τηλέφωνο στο xbmc στο σπίτι.
Έχει κάνει update όπου στα settings έχει επιλογή να γίνεται συγχρονισμός των pushes μεταξύ των συσκευών για να μην έρχονται τα μηνύματα σε όλες τις συσκευές αν τα έχεις ήδη διαβάσει στη μία.
Link to comment
Share on other sites

Είχα το yatse και το χρησιμοποιούσα μόνο για τον χειρισμό του xbmc, play, pause search κλπ, δεν ασχολήθηκα παραπάνω και το έβγαλα όταν βγήκε σε προσφορά πριν δύο μέρες το unified remote που κάνει ακόμη περισσότερα και έχεις πλήρη έλεγχο του pc. Θα το κοιτάξω πιο αναλυτικά

Edit: τώρα που το σκέφτομαι, έχει ένα "κακό" το pushbullet. Λείπω από το σπίτι και εμφανίζονται όλα τα μηνύματα που μου έρχονται στο τηλέφωνο στο xbmc στο σπίτι.

Με yatse εκτός από το τηλεκοντρόλ... μπορείς να στείλεις αρχεία (media,μουσική,video,φωτο) στο xbmc .. (με DLNA ) στην τηλεόραση ,όλα σου τα media (αυτά που έχεις στο pc ) τα "βλέπει " το yatse που έχεις στο κινητό,ταβλετ (με εξώφυλλα, περίληψη ,κλπ ) έτσι με ένα κλικ τα κανεις streaming (τα παίζεις) στην συσκευή σου....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες sorry λίγο για την τελείως άκυρη ερώτηση αλλά διαβάζοντας τα τελευταία που λέτε μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Δεν έχω TV box αλλά έχω το xbmc ρυθμισμένο κανονικά και σε pc και σε κινητό tablet.Η TV μου είναι Samsung και είναι smart με miracast κλπ κλπ.Μπορω με τα Yatse και το pushbullet όπως λέτε να στείλω την εικόνα του xbmc στην τηλεόραση κανονικά όπως με το YouTube? Νταξει το κάνω ήδη με το κινητό αφού συνδέεται ασύρματα με την TV αλλά θα με ενδιέφερε να γίνει και από το pc. Μπορεί να παίζει και αν είναι κάνεις minimise ας πούμε το xbmc για να κάνεις και άλλες δουλειές στο pc? Sorry για τον όγκο των ερωτήσεων παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι στέλνεις από youtube στην τηλεόραση εννοείς ότι το παίζεις στο κινητό και το στρημάρεις στην τιβί ή ότι στέλνεις από το κιν το λινκ στην τιβί και αυτή το παίζει μέσω της εφαρμογής του youtube που έχει εγκατεστημένη η ίδια η τηλεόραση? Τo pushbullet κάνει το δεύτερο οπότε για να στείλεις κάτι και να το παίξει η τιβί μέσω xbmc πρέπει να εγκαταστήσεις το xbmc στην τηλεόραση, κάτι που απ' όσο ξέρω δεν γίνεται (εκτός αν γίνει διαθέσιμη η εφαρμογή στα samsung apps!). Δεν γνωρίζω αν υπάρχει περίπτωση να γίνει εγκατάσταση του αρχείου μέσω usb αλλά πιστεύω ότι αν γινόταν θα το ξέραμε ήδη.
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο εννοώ. Ανοίγεις youtube στο κινητό πατάς το κουμπί που το στέλνει στην TV και ανοιγει στην εφαρμογή της τηλεόρασης. Άρα προφανώς δεν γίνεται αυτό που λέω θέλει TV box η συνδεδεμένη συσκευή με xbmc.
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο εννοώ. Ανοίγεις youtube στο κινητό πατάς το κουμπί που το στέλνει στην TV και ανοιγει στην εφαρμογή της τηλεόρασης. Άρα προφανώς δεν γίνεται αυτό που λέω θέλει TV box η συνδεδεμένη συσκευή με xbmc.

 

Μια ή δύο σελίδες πίσω έχω πει πως στέλνεις την εικόνα του τηλεφώνου στην τηλεόραση μέσω του chromecast.Υπάρχουν εφαρμογές που το κάνουν, μερικές από αυτές είναι και δωρεάν στο play.Ίσως με τον ίδιο τρόπο να γίνεται και με smart tv, που όμως δεν έχω για να δοκιμάσω.

Για τον φίλο που λέει πως οι ειδοποιήσεις από το pushbullet έρχονται και στο pc μόνο αν έχω αφήσει το τηλέφωνο σπίτι, δεν είναι έτσι γιατί συγκεκριμένα χθες την νύχτα το είχα μαζί μου και όταν γύρισα ξημερώματα, μου είπε η γυναίκα πως όλο το βράδυ σου ερχόταν μηνύματα. Θα δω αυτό που λέει ο άλλος φίλος για τις ρυθμίσεις του pushbullet για να το απενεργοποιήσω.

Όταν λέμε στέλνεις το link στο pushbullet, από πού όμως; Από imdb ας πούμε ή από πού αλλού;

Link to comment
Share on other sites

cb600f για τις ειδοποιήσεις στο pushbullet δες εδώ:

http://lifehacker.com/pushbullet-now-syncs-all-your-notifications-across-any-1580214771

Θέλει λέει android 4.3 και πάνω και είναι σε beta ακόμα. Εγώ είμαι με ICS στο κινητό μου αλλά το έχω δει να δουλεύει σε άλλο κινητό.

 

Link στο pb εγώ έστειλα ένα τυχαίο από youtube έτσι για δοκιμή και επιτόπου ξεκίνησε να παίζει το αντίστοιχο βίντεο στο xbmc. Μπορείς να στείλεις και μια φωτό και να σου την προβάλει. Σχεδόν σε όλες τις android εφαρμογές υπάρχει μενού "share" και εκεί μέσα είναι η επιλογή pushbullet. Μπορείς να στείλεις από τον browser, από τον file explorer κλπ.

Δες αυτό:

http://www.cordcutterguides.com/use-pushbullet-to-receive-push-notifications-on-kodi-xbmc/

 

από kodi.wiki:

Add-on:Pushbullet

A Pushbullet client that receives/sends pushes and/or mirrors other devices.

Send videos, images, notes, lists and addresses from your phone and PC to Kodi/XBMC. Currently allows viewing of videos, images, audio, notes, addresses

(with map) and lists (checkable).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Android 5.0 έχω και δοκίμασα με το YouTube και φωτογραφίες και παίζει μια χαρά. Ενα μικρό πρόβλημα που βρήκα είναι στην αποστολή κειμένου/σημείωσης με ελληνικούς χαρακτήρες που δεν εμφανίζεται το μήνυμα, αλλά μικρό το κακό. Τα υπόλοιπα θα τα δω αύριο μετά την δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγκατέστησα τον kodi 14 (και τον xbmc 13) σε ένα laptop με windows 8.1.

Όταν λοιπόν πάω να τρέξω ένα add-on μου βγάζει "script error". Το κάνει σχεδόν σε όλα. Το μόνο add-on που έχω καταφέρει να τρέξω χωρίς πρόβλημα είναι το genesis. Δοκίμασα επανεγκτατάσταση αλλά και πάλι τίποτα.

Στο debug log μου βγάζει το εξής:

π.χ. όταν πάω να ανοίξω το grooveshark :

23:29:31 T:4184   ERROR: EXCEPTION Thrown (PythonToCppException) : -->Python callback/script returned the following error<--
                                            - NOTE: IGNORING THIS CAN LEAD TO MEMORY LEAKS!
                                           Error Type: <type 'exceptions.ImportError'>
                                           Error Contents: No module named GroovesharkAPI
                                           Traceback (most recent call last):
                                             File "C:\Users\�������\AppData\Roaming\Kodi\addons\plugin.audio.groove\default.py", line 94, in <module>
                                               from GroovesharkAPI import GrooveAPI
                                           ImportError: No module named GroovesharkAPI
                                           -->End of Python script error report<--

Ξέρεις κανείς τι μπορεί να φταίει?

Edited by Greek13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγκατέστησα τον kodi 14 (και τον xbmc 13) σε ένα laptop με windows 8.1.

Όταν λοιπόν πάω να τρέξω ένα add-on μου βγάζει "script error". Το κάνει σχεδόν σε όλα. Το μόνο add-on που έχω καταφέρει να τρέξω χωρίς πρόβλημα είναι το genesis. Δοκίμασα επανεγκτατάσταση αλλά και πάλι τίποτα.

Στο debug log μου βγάζει το εξής:

π.χ. όταν πάω να ανοίξω το grooveshark :

23:29:31 T:4184   ERROR: EXCEPTION Thrown (PythonToCppException) : -->Python callback/script returned the following error<--
                                            - NOTE: IGNORING THIS CAN LEAD TO MEMORY LEAKS!
                                           Error Type: <type 'exceptions.ImportError'>
                                           Error Contents: No module named GroovesharkAPI
                                           Traceback (most recent call last):
                                             File "C:\Users\�������\AppData\Roaming\Kodi\addons\plugin.audio.groove\default.py", line 94, in <module>
                                               from GroovesharkAPI import GrooveAPI
                                           ImportError: No module named GroovesharkAPI
                                           -->End of Python script error report<--

Ξέρεις κανείς τι μπορεί να φταίει?

Έχω laptop με 8.1 και τρέχω το 13.1 χώρος κανένα πρόβλημα ποτέ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ένα rename και όλα κομπλε! :)

Το username μου στα windows ήταν με ελληνικούς χαρακτήρες (και το path).

Για αυτό μου έβγαζε αυτά τα περίεργα σύμβολά "���" στο log file.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο addon για ελληνικές σειρές?

Αν και δεν έχει σχέση με xbmc-kodi (ψάξε στο hellenic tv ) δοκίμασε και αυτό https://mega.co.nz/#!zxZGxDpY!hcf9QONyUztA0JiqKy7lhtfl9HHoVV61AE1XQ0MDc8U

Link to comment
Share on other sites

Στον linux δεκτη που εχω τα Ελληνικα καναλια απο το Hellinic tv δεν παιζουν ολα ενω στο android box που εχω παιζουν κανονικα. Υπαρχει καποια καινουργια εκδοση και addons καινουργιο για δεκτη Linux? και αν ναι που θα την βρω, ευχαριστω.
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Στο Ηellenic TV μου βγάζει μόνο τα κανάλια. Τις ελληνικές σειρές που θα τις βρώ?
Πάτα στο Hellenic TV και μετά επίλεξε Networks για να βρεις τις σειρές ανά κανάλι ή TV Shows για να βρεις τις σειρές αλφαβητικά.
Link to comment
Share on other sites

Στο Hellenic TV εκτός από τα κανάλια δεν έχει τίποτα άλλο. Ούτε networks ούτε tv shows. Μήπως χρειάζομαι το Hellenic player?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ok ήθελε το Hellenic Player τελικά. Δεν αρκεί μόνο του το Hellenic TV

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...