Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ. Εγώ έχω ποσοστά περιπου 1-2%

Όντως ισχύει αυτο που λες ειναι πολυ,σημερα ειμαι στο 65% μπαταρία και το google services ειναι στο 7% καταναλωση τις μπαταριας.Τι μπορει να φταίει και τρώει τόση μπαταρία;:(

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Google now, location history, location reporting είναι απενεργοποιημενα; Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Google now, location history, location reporting είναι απενεργοποιημενα;

Όχι δεν τα έχω απενεργοποιημένα,να τα απενεργοποίησω;

Edited by souliar

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Χτες αρχισε να μου κανει κατι περιεργα με την μπαταρια. Ειχε μεγαλο drain χωρις λογο και το κινητο εκαιγε. Κοιταξα στα battery stats και ειδα ενα process του συστηματος με ονομα mm-qcamera-daemon που ετρωγε το 35%.

 

Παρ'ολο που το προβλημα ειναι πολυ κοινο -απ'οτι ειδα στο internet- δεν εχει δωθει fix. Oποτε εψαξα να βρω μια λυση αλλα αυτες που εδιναν (κλεισιμο-ανοιγμα και να βρεις ποια εφαρμογη φταιει, αν φταιει) δεν απεδωσαν. Οποτε το hard reset ηταν μονοδρομος οπως εγραφαν πολλοι. Και δεν ειμαι και root για σωστο backup. Πικρα.

 

Yπαρχει τροπος να μην σβηνει και τον εσωτερικο χωρο μαζι με αυτον του συστηματος? Γιατι την πατησα σαν πρωταρης συνηθισμενος απο τα HTC...

 

ΥΓ. Το backup του android τελικα δεν βελτιωθηκε. Αυτα που εκανε, κανει.

Έχω πάθει το ίδιο 2 φορές την τελευταία βδομάδα.Το κινητό ήταν ζεστή η πλάτη του και στην οθόνη το μήνυμα για να συνδέσω τον φορτιστή.Το κινητό το έχω εντελώς stock,μα εντελώς...και με ελάχιστα προγράμματα.

Αυτό που υποπτεύομαι είναι ότι πριν το κάνει για πρώτη φορά,είχα χρησιμοποιήσει την κάμερα,σε HDR λειτουργία και το άφησα σ'αυτήν.

Τώρα απενεργοποίησα το HDR (όλα τα υπόλοιπα τα αφήνω ως έχουν) και θα δω αν θα το ξανακάνει.

Δυστυχώς,με μια απλή αναζήτηση είναι φανερό ότι έχει εμφανιστεί εδώ και καιρό το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με υψηλά ποσοστά του mm-qcamera-daemon μήπως έχετε περασμένο το gravity box;
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει το ίδιο 2 φορές την τελευταία βδομάδα.Το κινητό ήταν ζεστή η πλάτη του και στην οθόνη το μήνυμα για να συνδέσω τον φορτιστή.Το κινητό το έχω εντελώς stock,μα εντελώς...και με ελάχιστα προγράμματα.

Αυτό που υποπτεύομαι είναι ότι πριν το κάνει για πρώτη φορά,είχα χρησιμοποιήσει την κάμερα,σε HDR λειτουργία και το άφησα σ'αυτήν.

Τώρα απενεργοποίησα το HDR (όλα τα υπόλοιπα τα αφήνω ως έχουν) και θα δω αν θα το ξανακάνει.

Δυστυχώς,με μια απλή αναζήτηση είναι φανερό ότι έχει εμφανιστεί εδώ και καιρό το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Και 'γω ειχα ενεργο το HDR αλλα δεν μου πηγε το μυαλο.

 

Όσοι έχετε πρόβλημα με υψηλά ποσοστά του mm-qcamera-daemon μήπως έχετε περασμένο το gravity box;

 

Ειχα το gravity, το απεγκατεστησα αλλα το προβλημα δεν ειχε λυθει.

 

Γενικα μπορει να γλυτωσεις το reset, μπορει και οχι. Παντως ειναι γενικευμενο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και εμένα πρώτη φορά εχτές. Μετά από επανεκκίνηση σταμάτησε. Το πρωί εχτές είχα τραβήξει πολλές φώτο και βίντεο τα παιδιά. Τώρα τι έφταιγε δεν έχω ιδέα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και εμένα πρώτη φορά εχτές. Μετά από επανεκκίνηση σταμάτησε. Το πρωί εχτές είχα τραβήξει πολλές φώτο και βίντεο τα παιδιά. Τώρα τι έφταιγε δεν έχω ιδέα.

Όταν το κάνει,αν προσπαθήσεις να ανοίξεις την κάμερα δεν ανοίγει,παρά μόνο μετά από reboot.

Θυμάσαι μήπως είχες χρησιμοποιήσει την κάμερα σε λειτουργία HDR?Όταν έκλεισες την κάμερα το άφησες στο HDR?

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το είχα πάθει. Με ένα reboot δεν μου το ξανάκανε

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εδώ και καιρό παρατηρώ μεγάλη πτώση της μπαταρίας ενώ το έχω σε idle για αρκετή ώρα.Έβαλα το betterbatterystats εχθές το βράδυ.Όταν ξύπνησα,το κινητό πήγε από 85 σε 75%.Στις διεργασίες ήταν πρώτο το Google Play Services.Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

http://i.imgur.com/EZxqbPB.png

Keep it real, keep it true, keep it #Code_Blue

 

https://linktr.ee/frapesstoypogeio

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνει,αν προσπαθήσεις να ανοίξεις την κάμερα δεν ανοίγει,παρά μόνο μετά από reboot.

Θυμάσαι μήπως είχες χρησιμοποιήσει την κάμερα σε λειτουργία HDR?Όταν έκλεισες την κάμερα το άφησες στο HDR?

 

Δεν χρησιμοποιώ καθόλου το hdr.. Όμως έχεις δίκιο κάποια στιγμή πρέπει να έφαγε μια φλασια η κάμερα..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εδώ και καιρό παρατηρώ μεγάλη πτώση της μπαταρίας ενώ το έχω σε idle για αρκετή ώρα.Έβαλα το betterbatterystats εχθές το βράδυ.Όταν ξύπνησα,το κινητό πήγε από 85 σε 75%.Στις διεργασίες ήταν πρώτο το Google Play Services.Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

http://i.imgur.com/EZxqbPB.png

 

Μερικά post ποιο πάνω αναφέρει ο Νίκος (@nikoskat) τι να απενεργοποίησης ώστε να μειωθεί το google services .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5226190#post5226190

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μερικά post ποιο πάνω αναφέρει ο Νίκος (@nikoskat) τι να απενεργοποίησης ώστε να μειωθεί το google services .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5226190#post5226190

 

Τα έχω όλα απενεργοποιημένα. Έκανα restart πριν μία ώρα,και από τότε έκανε 25 wakeups :confused:

Keep it real, keep it true, keep it #Code_Blue

 

https://linktr.ee/frapesstoypogeio

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι φορτισμένο ,τώρα το μεσημέρι έφτασε στο 15%., Τι είναι αυτό το camera deamon που μου έφαγε την μπαταρια; Να προσθέσω οτι μετα που το παρατήρησα πήγα να ανοιξω την φωτογραφική και δεν άνοιγε , παρά μονο με επανεκκίνηση [ATTACH]41699[/ATTACH][ATTACH]41700[/ATTACH][ATTACH]41700[/ATTACH]
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι φορτισμένο ,τώρα το μεσημέρι έφτασε στο 15%., Τι είναι αυτό το camera deamon που μου έφαγε την μπαταρια; Να προσθέσω οτι μετα που το παρατήρησα πήγα να ανοιξω την φωτογραφική και δεν άνοιγε , παρά μονο με επανεκκίνηση [ATTACH]41699[/ATTACH][ATTACH]41700[/ATTACH][ATTACH]41700[/ATTACH]

 

δες στο mm-qcamera-daemon destroying battery life/

εμένα μου έκανε την ζημία ένα από τα παρακάτω (μάλλον? δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα)

- OneDrive

- DropBox

- Ubuntu One

τα έχω κάνει uninstall!!!

 

Και το PicArt δείχνει υπόπτω (δεν το έχω χρησιμοποιήσει στο nexus ακόμα)!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 15 μερες σχεδον οπου εχω την συσκευει,μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος

[ATTACH]41704[/ATTACH] [ATTACH]41705[/ATTACH] [ATTACH]41706[/ATTACH]

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

δες στο mm-qcamera-daemon destroying battery life/

εμένα μου έκανε την ζημία ένα από τα παρακάτω (μάλλον? δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα)

- OneDrive

- DropBox

- Ubuntu One

τα έχω κάνει uninstall!!!

 

Και το PicArt δείχνει υπόπτω (δεν το έχω χρησιμοποιήσει στο nexus ακόμα)!

 

Ενα πρόγραμμα πέρασα χθες, το voice caller id ( με χρηση svox engine) . Να κανει τέτοια ζημιά

.? Η κάμερα που δεν άνοιγε τι είναι αυτό

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 15 μερες σχεδον οπου εχω την συσκευει,μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος

[ATTACH]41704[/ATTACH] [ATTACH]41705[/ATTACH] [ATTACH]41706[/ATTACH]

 

Βάλε το hd widgets να κάνει ανανέωση σε πιο αραιά διαστήματα..

Link to comment
Share on other sites

Ενα πρόγραμμα πέρασα χθες, το voice caller id ( με χρηση svox engine) . Να κανει τέτοια ζημιά

.? Η κάμερα που δεν άνοιγε τι είναι αυτό

 

Αυτή η εφαρμογή είναι ότι χειρότερο, κολλάει η συσκευή για πλάκα.

Πέταξε την να ησυχασεις και θα σου έλεγα να κανεις και μια επανεκκίνηση για καλύτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41964[/ATTACH] [ATTACH]41965[/ATTACH] [ATTACH]41966[/ATTACH]

 

Οσο παει γινεται και καλητερη η μπαταρια!!!:D

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δηλώνω ικανοποιημένος με την μπαταρία.

 

Τρέχω stock 4.4.2 , TWRP , Franco Kernel R34 με λίγο undervolting και gravity box.

 

Η παραπάνω χρήση ειναι αρκετά ήπια (καθόλου gaming) με τις βασικές λειτουργίες που κάνω (fb, chat, tapatalk, email, surf)

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Undervolting με ποιο πρόγραμμα κάνουμε?

Ασφαλείς τιμες ποιες είναι?

δυστυχως δεν υπαρχουν στανταρ τιμες..το καθε κινητο αντιδραει διαφορετικα, πρεπει να το δοκιμασεις...ΠΡΟΣΕΧΕ ομως, μη βαλεις ποτε να bootαρει με αυτες τις τιμες γιατι αν κολλησει μπορει να μην ξανα ανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...