Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα elementalx, και διαβασα καπου στις οδηγιες του developer πως το busybox ισως να ειναι απαραιτητο. Χρειαζεται γενικα σε μια rooted stock rom απλα να ειναι εγκατεστημενο κι αν καποια εφαρμογη/διεργασια το χρειαζεται το χρησιμοποιει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάλε Nova και χωράει 7 ( 3/1/3 ) όπως θες. Για τη status bar, χρειάζεσαι μεγαλύτερη? Δοκίμασε και με άλλα DPI

να δεις που σε βολεύει ( 420,439,440 πχ ).

Master of Android , lol, δεν είμαι σίγουρα, αλλά σε deodexed rom νομίζω deodex θα παραμείνει μια εφαρμογή μετά από την εγκατάστασή της.

 

Πιο πολύ θέμα συνήθειας είναι. Μετά από πέντε φορές την συνήθισα.:lol:

Απορώ γιατί τόσο καιρό το είχα στο 480. Σε όλες τις εφαρμογές με λίστες π.χ. Gravity Box ήταν πολύ ενοχλητικό.

Τώρα είναι τέλειο όπως φαίνεται και το 7αρι μου.:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εβαλα elementalx, και διαβασα καπου στις οδηγιες του developer πως το busybox ισως να ειναι απαραιτητο. Χρειαζεται γενικα σε μια rooted stock rom απλα να ειναι εγκατεστημενο κι αν καποια εφαρμογη/διεργασια το χρειαζεται το χρησιμοποιει;

 

Το busybox είναι γενικώς πολύ χρήσιμο σε rooted συσκευές καθώς πολλά root apps το χρειάζονται, όπως το Titanium Backup.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω το recovery μου απο CMW σε TWRP recovery χωρίς να έχω απώλεια δεδομένων??

Edit: Το rootαρισμα και το cmw εγιναν μέσα απο το nexus root toolkit.

Edited by Goonex
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Flashify απο το G Play. Έχει μέσα επιλογή για φλασάρισμα TWRP

Αλλά ουτως η άλλως δεν θα εχεις απώλεια δεδομενων. Κάτι τέτοιο γίνεται μονο όταν ξεκλειδώσεις τον Bootloader. Πράγμα το οποίο δεν θα χρειαστεί να ξανά κανείς δεύτερη φορά

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Flashify απο το G Play. Έχει μέσα επιλογή για φλασάρισμα TWRP

Αλλά ουτως η άλλως δεν θα εχεις απώλεια δεδομενων. Κάτι τέτοιο γίνεται μονο όταν ξεκλειδώσεις τον Bootloader. Πράγμα το οποίο δεν θα χρειαστεί να ξανά κανείς δεύτερη φορά

Θα το δοκιμασω. Επείσης για ένα περίεργο λόγο όταν πατάΩ απο την εφαρμογη nexus root toolkit να με βάλειi sto recovery με βαζει στο TWRP ενω όταν μπαίνω απο bootloader με βάζει στο CMW.

Edit: τελικά τα κατάφερα με το nexus root toolkit ειχε επιλογη advanced utilities και flash permanent recovery. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα πετύχαινε.

Edited by Goonex
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω. Επείσης για ένα περίεργο λόγο όταν πατάΩ απο την εφαρμογη nexus root toolkit να με βάλειi sto recovery με βαζει στο TWRP ενω όταν μπαίνω απο bootloader με βάζει στο CMW.

Edit: τελικά τα κατάφερα με το nexus root toolkit ειχε επιλογη advanced utilities και flash permanent recovery. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα πετύχαινε.

 

Το μεσημέρι το έκανα και εγώ ακριβώς το ίδιο αλλά με το recovery tools από το play store. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Κατοχος κ εγω Ν5 εδω κ καμια βδομαδα!! μερικες αποριες:

 

1) Με το OTG τι παιζει? κατεβασα τον ES file manager αλλα δεν βλεπει οτι φλασακι κ να βαλω.. Μονο με ρουτ τελικα τα βλεπει??

 

2)Το Ν5 δεν εχει καποια εφαρμογη αναπαραγωγης mp3?? Ποια προτεινετε απο play? (kατα προτιμηση free) Επισης με τα mp3 τι παιζει? Φτιαχνουμε φακελο με ονομα mp3 κ τα πεταμε μεσα??

 

3) Για το λεδ ειδοποιησης ποια εφαρμογη προτεινετε?? Τωρα αναβει μονο στα μηνυματα κ με χρωμα μπλε..

 

4) Ειδα τον οδηγο με ρουτ, ξεκλειδωμα Bootloader κλπ και μου φανηκε λιγο δυσκολο.. :O Πρωτη φορα κατοχος Nexus.. Να υποθεσω πως ειναι πιο ευκολο απ οτι φαινεται..?? Δεν εχω γνωσεις σε θεμα ρουτ, φλασαρισματος κλπ αλλα που θα παει θα μαθω!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω. Επείσης για ένα περίεργο λόγο όταν πατάΩ απο την εφαρμογη nexus root toolkit να με βάλειi sto recovery με βαζει στο TWRP ενω όταν μπαίνω απο bootloader με βάζει στο CMW.

Edit: τελικά τα κατάφερα με το nexus root toolkit ειχε επιλογη advanced utilities και flash permanent recovery. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα πετύχαινε.

 

Για αυτό είναι προτιμότερο να μην χρησιμοποιούμε toolkits. Για να καταλαβαίνουμε και να μαθαινουμε καλυτερα τι γίνεται.

"Save a kitten".:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Κατοχος κ εγω Ν5 εδω κ καμια βδομαδα!! μερικες αποριες:

 

1) Με το OTG τι παιζει? κατεβασα τον ES file manager αλλα δεν βλεπει οτι φλασακι κ να βαλω.. Μονο με ρουτ τελικα τα βλεπει??

 

2)Το Ν5 δεν εχει καποια εφαρμογη αναπαραγωγης mp3?? Ποια προτεινετε απο play? (kατα προτιμηση free) Επισης με τα mp3 τι παιζει? Φτιαχνουμε φακελο με ονομα mp3 κ τα πεταμε μεσα??

 

3) Για το λεδ ειδοποιησης ποια εφαρμογη προτεινετε?? Τωρα αναβει μονο στα μηνυματα κ με χρωμα μπλε..

 

4) Ειδα τον οδηγο με ρουτ, ξεκλειδωμα Bootloader κλπ και μου φανηκε λιγο δυσκολο.. :O Πρωτη φορα κατοχος Nexus.. Να υποθεσω πως ειναι πιο ευκολο απ οτι φαινεται..?? Δεν εχω γνωσεις σε θεμα ρουτ, φλασαρισματος κλπ αλλα που θα παει θα μαθω!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!! :)

 

1 Κατέβασε το stickmount από το Playstore.

2 Κατέβασε το N7player.

3 Light flow lite

4 Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί στο YouTube που σε πάνε βήμα βήμα. Προτίμησε το Root toolkit.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: απο stock rom με custom kernel, πρεπει να φλασαρω πρωτα τον stock kernel και μετα clean install την custom rom, σωστα;

Με τρωει να δοκιμασω μια custom rom, λεω να δω Purity με Purified kernel που φοριεται αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: απο stock rom με custom kernel, πρεπει να φλασαρω πρωτα τον stock kernel και μετα clean install την custom rom, σωστα;

Με τρωει να δοκιμασω μια custom rom, λεω να δω Purity με Purified kernel που φοριεται αρκετα.

 

Αφού θα αλλάξεις και θα φλασάρεις τελείως διαφορετική rom ( δεν έχεις και άλλο τρόπο από clean install )

για ποιο λόγο να φλασάρεις πρώτα τον stock kernel...???!!! :blink:

Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι είναι το clean install ?

Μη με παρεξηγήσεις, δεν το λέω ειρωνικά, προς θεού,

απλά μου φαίνεται ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά στην όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: απο stock rom με custom kernel, πρεπει να φλασαρω πρωτα τον stock kernel και μετα clean install την custom rom, σωστα;

Με τρωει να δοκιμασω μια custom rom, λεω να δω Purity με Purified kernel που φοριεται αρκετα.

 

Όπως είσαι θα περάσεις στην sd card την rom, τον kernel και τα pa gapps.

Θα μπεις recovery και θα κανεις wipe cache, dalvik, data, system ->install rom ->install gapps -> reboot system ->reboot recovery -> install purified -> reboot system.

Μπες και εδώ για purity.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις recovery και θα κανεις wipe cache, dalvik, data, system ->install rom ->install gapps -> reboot system ->reboot recovery -> install purified -> reboot system.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος για reboot και μετά να φλασάρει kernel?

Εγώ θα έλεγα μετά τα wipes ---> flash rom/kernel/gapps, reboot, τέλος.

 

( Εκτός αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το πόσο σταθερή είναι η rom ή ο kernel και θέλει να τα δει ξεχωριστά, οκ )

 

Και μόλις φλάσαρα το σημερινό update της Purity, τώρα βγήκε και νέος Purified... :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε! Εκεί ήταν ευχαριστώ! Περίεργο πάντως.

 

Όσον αφορά το TWRP, κάπου είχα διαβάσει πως χάνεις τα OTA updates. Ισχύει; Γιατί ψήνομαι να το βάλω αλλά δεν ξέρω..

 

Δεν χάνεις τις ΟΤΑ με twrp. Απλά μετά πρέπει να την ξαναφλασαρεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος για reboot και μετά να φλασάρει kernel?

Εγώ θα έλεγα μετά τα wipes ---> flash rom/kernel/gapps, reboot, τέλος.

 

( Εκτός αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το πόσο σταθερή είναι η rom ή ο kernel και θέλει να τα δει ξεχωριστά, οκ )

 

Και μόλις φλάσαρα το σημερινό update της Purity, τώρα βγήκε και νέος Purified... :p

 

Καθαρά ψυχολογικός.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα αλλάξεις και θα φλασάρεις τελείως διαφορετική rom ( δεν έχεις και άλλο τρόπο από clean install )

για ποιο λόγο να φλασάρεις πρώτα τον stock kernel...???!!! :blink:

Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι είναι το clean install ?

Μη με παρεξηγήσεις, δεν το λέω ειρωνικά, προς θεού,

απλά μου φαίνεται ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά στην όλη διαδικασία.

Ναι αλλα στο ερωτημα μου, μου εχεις κανει 2 ερωτησεις αντι να μου δωσεις την απαντηση/λυση. Κι εγω δεν το λεω ειρωνικα, απλα μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως πανω σε custom kernel δε φλασαρεις αλλον custom kernel, αλλα πρωτα τον στοκ. Αν η Purity εχει στοκ kernel τοτε ουτως η αλλως ειναι οκ σαν διαδικασια. ;)

Όπως είσαι θα περάσεις στην sd card την rom, τον kernel και τα pa gapps.

Θα μπεις recovery και θα κανεις wipe cache, dalvik, data, system ->install rom ->install gapps -> reboot system ->reboot recovery -> install purified -> reboot system.

Μπες και εδώ για purity.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος για reboot και μετά να φλασάρει kernel?

Εγώ θα έλεγα μετά τα wipes ---> flash rom/kernel/gapps, reboot, τέλος.

 

( Εκτός αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το πόσο σταθερή είναι η rom ή ο kernel και θέλει να τα δει ξεχωριστά, οκ )

 

Και μόλις φλάσαρα το σημερινό update της Purity, τώρα βγήκε και νέος Purified... :p

 

Οκ. Τωρα μαλιστα.

Γενικα ενας καλος συνδυασμος custom rom/kernel, αξιζει; Θα δω διαφορα στη συσκευη οντως περαν των παραμετροποιησεων σε αποδοση/μπαταρια;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Φίλε spdrosin δεν έχει νόημα να περάσεις τον stock kernel γιατί θα διαγράψεις το system για να περάσεις νέα rom.

Και πιο πολύ ο Captain πιστεύω πως ήθελε να σου επισημάνει πως πρέπει να έχεις κατανοήσει πλήρως πως "δουλεύει" το σύστημα πριν ξεκινήσεις τα φλασαρίσματα.

Γενικώς χρειάζονται κάποιες βασικές γνώσεις για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις αλλά και τι έχεις να αντιμετωπίσεις.

 

Διαφορά θα δεις και ανάλογα το τι επιθυμείς και τι θα επιλέξεις θα προσδιορίσει την επιτυχία της επιλογής σου.

Η purity πάντως είναι εξαιρετική και σταθερή. Αν την θες πιο γρήγορη και με ελάχιστα καλύτερη μπαταρία βάλε elementalx, αν την θες ελάχιστα πιο γρήγορη και με καλύτερη μπαταρία βάλε purified.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Φίλε spdrosin δεν έχει νόημα να περάσεις τον stock kernel γιατί θα διαγράψεις το system για να περάσεις νέα rom.

Και πιο πολύ ο Captain πιστεύω πως ήθελε να σου επισημάνει πως πρέπει να έχεις κατανοήσει πλήρως πως "δουλεύει" το σύστημα πριν ξεκινήσεις τα φλασαρίσματα.

Γενικώς χρειάζονται κάποιες βασικές γνώσεις για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις αλλά και τι έχεις να αντιμετωπίσεις.

 

Διαφορά θα δεις και ανάλογα το τι επιθυμείς και τι θα επιλέξεις θα προσδιορίσει την επιτυχία της επιλογής σου.

Η purity πάντως είναι εξαιρετική και σταθερή. Αν την θες πιο γρήγορη και με ελάχιστα καλύτερη μπαταρία βάλε elementalx, αν την θες ελάχιστα πιο γρήγορη και με καλύτερη μπαταρία βάλε purified.

Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αρχικα. Ψηθηκα και θα το κανω.

Γενικα ασχολουμαι αρκετα χρονια με τη φαση, αλλα ειχα παντα HTC, γι αυτο εχω κενα, αλλα τα καλυπτω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. θελω να αγαρασω το N5 αλλα με απασχολει το γεγονος ελλειψης external microsd. ειμαι σε Galaxy S4 τωρα και το φλασαρισμα μιας νεας rom και full restore ειναι υποθεση μερικων λεπτων. Εχω photos, documents, titanium backup, nandroid backups κλπ κλπ στην external sd και μετα απο full wipe δεν χρειαζεται να γινει restore σχεδον τιποτα. Ειναι πολυ ευκολο ετσι. Με το N5 ομως τι παιζει?? Eαν κανουμε wipe απο Recovery (data, cache & dalvik) τι γινεται με τα backups του Titanium? σβηνονται? τι γινεται με το Nandroid backup? σβηνονται? photos & documents και αυτα σβηνονται? Επισης συνηθως εχω στο download folder και μια ρομ (συνηθως cm) ετοιμη για φλασαρισμα σε περιπτωση που με προδωσει το Nandroid restore. Με αυτο τι γινεται? σβηνεται και αυτο?? Ας μου απαντησει καποιος που τα βλεπει στο Ν5 αυτα συχνα να μου πει παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν σβήνονται. Εκτός αν επιλέξεις να σβήσεις το internal storage. Τότε σβήνονται!

 

δηλαδη εννοεις οτι το Titanium backup σβηνεται σαν εφαρμογη αλλα τα backups Που περιεχονται στον φακελο δεν σβηνονται?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εννοεις οτι το Titanium backup σβηνεται σαν εφαρμογη αλλα τα backups Που περιεχονται στον φακελο δεν σβηνονται?

 

Ακριβώς έτσι γίνεται. Μετά κάνεις install το Titanium και restore.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι γίνεται. Μετά κάνεις install το Titanium και restore.

 

μαλιστα. Το ιδιο ισχυει φανταζομαι και για τα nandroid backups και φωτο ετσι? δεν σβηνονται

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...