Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε δεν είναι ανάγκη βρε να κάνεις update κάθε μέρα σε όλα τα nightlies !

Μπορείς να παρακολουθείς απλά το changelog και να βάζεις μόνο ότι συγκεντρώνει αρκετές αλλαγές. Ίσως μια φορά τη βδομάδα και αν.

 

Στη Liquid δεν θα τα έλεγα bugs, απλά επειδή πολλά πράγματα γίνονται port δεν είναι πάντα τόσο σταθερά.

Μια παρακολούθηση θέλει στις τελευταίες σελίδες του thread στο xda.

Σίγουρα τα build στις 6/4 και 22+23/4 είναι σταθερά.

Αλλά μπορείς να πας και στο goo του CI3Kener που είναι και ο developer του ενσωματωμένου kernel. Ανεβάζει δικά του builds της Liquid και γενικά είναι πιο σταθερά. Θα δεις ότι έχουν και 100δες downloads. ( Απλά τα ονομάζει blood γιατί έχουν ένα κόκκινο theme )

 

Τη Mahdi τη δοκίμασα με Purified μόνο, o stock ( όχι experimental ) δικός της μου φάνηκες λίγο αργός. Μπορεί ιδέα μου.

 

Από πλευράς ταχύτητας ( με τους ενσωματωμένους kernel ) 1 ) Liquid 2 ) Carbon 3 ) Mahdi.

 

 

Επίσης ενημερωτικά στη τελευταία έκδοση του Purified έχει αλλάξει το default χρωματικό προφιλ σε Piereligio_TrueRGBv7,

αλλά οκ μπορεί κάποιος να το αλλάξει με το nexus display control του franco.

Εδώ όλα τα χρωματικά προφίλ για όποιον θέλει να τα κατεβάσει.

 

Captain είμαι "update freak" και δεν μπορώ να συγκρατηθώ με τα updates.:lol:

Σήμερα που είχα λίγο χρόνο και να'ναι καλά το nandroid backup δοκίμασα purity και mahdi. Έτσι πιο πολύ για τα features μιας και ασφαλή συμπεράσματα δεν γίνεται να βγάλει κάποιος σε μία μέρα.

Αύριο θα δω την liquidsmooth. O dev του kernel πάντως πρέπει να είναι καλός από διάφορα σχόλια που έχω δει για τους UBER.:)

 

Πάντως Captain μιας και έχεις multirom δοκίμασε και την psx που ανέφερα πιο πριν. Θα την βρεις εδώ γιατί το team έχει φύγει από το xda.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έκανα wipe cache και είδα ότι αργούσα έκλεισα το κινητό το οποίο το μετάνιωσα εκείνη την στιγμή αλλα ήταν αργά. Τα κινητό ανοίγει δεν έχει σήμα ούτε βλέπει την sdcard. Από την recovery δεν γίνεται mount η cache αλλα τα αρχεία της /sdcard/ τα βλέπω.

 

Ξέρεται πως μπορώ να σώσω τα αρχεία (αν γίνεται ) και το κινητό? Αν και νομίζω με ένα flash της stock θα φτιάξουν όλα.

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έκανα wipe cache και είδα ότι αργούσα έκλεισα το κινητό το οποίο το μετάνιωσα εκείνη την στιγμή αλλα ήταν αργά. Τα κινητό ανοίγει δεν έχει σήμα ούτε βλέπει την sdcard. Από την recovery δεν γίνεται mount η cache αλλα τα αρχεία της /sdcard/ τα βλέπω.

 

Ξέρεται πως μπορώ να σώσω τα αρχεία (αν γίνεται ) και το κινητό? Αν και νομίζω με ένα flash της stock θα φτιάξουν όλα.

 

Ακριβώς. Αφού μπαίνεις Recovery μη φοβάσαι τίποτα. Δύο επιλογές: α) Restore (αν έχεις πάρει back up) β) Φλασάρεις ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αφού μπαίνεις Recovery μη φοβάσαι τίποτα. Δύο επιλογές: α) Restore (αν έχεις πάρει back up) β) Φλασάρεις ρομ.

 

Έχω backup πριν από την στραβή. Οπότε αυτό θα σώσει την μέρα?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα σημερα στο nexus 5 ενος ξαδερφου μου την τελευταια nightly τις carbon και μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα.....την ειχα στο δικο γυρω στους 2μηνες αλλα μετα γυρισα σε stock rom με xposed,εχουν κανει τρομερη δουλεια οσο αφορα την ταχυτητα,ειναι σφαιρα παιδια!!!:shoot:Και απο οτι διαβαζω στα forums πλεον ειναι πολυ σταθερη,αν και οταν την ειχα εγω δεν ειχα δει καποιο προβλημα ολα δουλευαν αψογα,την προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει κατι γρηγορο και με πολλες παραμετροποιησεις!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

ειδα στο xda ένας τύπος εχει βαλει κατι καινούργιους drivers για τον επεξεργαστή, υπαρχει περίπτωση να δουμε διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα fastboot flash την cache.img από την stock. Όλα καλά πάλι!

 

Το back up; Ή ήθελες επιστροφή σε stock κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Το back up; Ή ήθελες επιστροφή σε stock κατάσταση;

 

Το μόνο που έκανα πήρα από το zip της stock το cache.img και το φλασαρα στο κινητό

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω captain:D Η carbon rom ειναι cm based η aosp?

 

Aosp είναι έχω την εντύπωση γιατί την πέρασα για κάνα δυο μέρες

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Captain μιας και έχεις multirom δοκίμασε και την psx που ανέφερα πιο πριν. Θα την βρεις εδώ γιατί το team έχει φύγει από το xda.

 

Για λέγε για την PSX, είναι καλή ? είχα ακούσει για αυτή αλλά επειδή δεν την είδα στο ΧΔΑ νόμιζα οτι σεν βγαίνει για Ν5. Είναι επιλεκτικοί οι τύποι εκεί ή είναι λίγο απ όλα?

Και κάτι ακόμα, έχει Dual Tiles στα quick settings? (Αυτά της PA δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με elixir 1.1 προς το παρόν και είναι πάρα πολύ γρήγορη! Από μπαταρία ακόμα δεν ξέρω πως πάει
Link to comment
Share on other sites

....O dev του kernel πάντως πρέπει να είναι καλός από διάφορα σχόλια που έχω δει για τους UBER.:)

 

Το ότι ο Cl3Kener είναι ένας developer που έχει πάρει στο xda, 4340 thanks έχοντας κάνει 20 post ( λολ ) κάτι λέει... :blink:

 

...δοκίμασε και την psx....

 

και πάνω που έλεγα τόσο καιρό τι ξεχνάω....:lol:

νασαι καλά που μου τη θύμησες.

Αν και θα κάνω μια τιτανοτεράστια προσπάθεια για 2-3 μέρες να μη φλασάρω τίποτα για να δω τη μπαταρία της carbon

με τον kernel που φοράει. :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μπορείς να πας και στο goo του CI3Kener που είναι και ο developer του ενσωματωμένου kernel. Ανεβάζει δικά του builds της Liquid και γενικά είναι πιο σταθερά. Θα δεις ότι έχουν και 100δες downloads. ( Απλά τα ονομάζει blood γιατί έχουν ένα κόκκινο theme )

 

Λογικά αυτά τα build θα έχουν ενσωματωμένο τον uber;

Alex
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο Cl3Kener είναι ένας developer που έχει πάρει στο xda, 4340 thanks έχοντας κάνει 20 post ( λολ ) κάτι λέει... :blink:
:lol:

 

και πάνω που έλεγα τόσο καιρό τι ξεχνάω....:lol:

νασαι καλά που μου τη θύμησες.

Αν και θα κάνω μια τιτανοτεράστια προσπάθεια για 2-3 μέρες να μη φλασάρω τίποτα για να δω τη μπαταρία της carbon

με τον kernel που φοράει. :p

 

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?:p

 

Λοιπόν την psx δυστυχώς δεν κατάφερα να την περάσω. Μάλλον ήταν προβληματικό το αρχείο. Ξεκινούσε το install και μετά έβγαζε fail.

Δοκίμασα από εχθες σε ταχυτητα τις LiquidSmooth, Mahdi (exp kernel), Purity (elementalx + stock kernel), Carbon, και η σειρά που τις αναφέρω είναι και η σειρά ταχύτητας.

Η LiquidSmooth είναι μακράν η πιο γρήγορη και μάλλον οφείλεται και στο γεγονός ότι ο kernel παίζει πολύ την cpu στις μεσαίες συχνότητες και λιγότερο στις χαμηλές σε σχέση με τις υπόλοιπες. Είναι δηλαδή σχεδόν πάντα στις μεσαίες και μόλις κάνεις κάτι πάει full και πέφτει σπάνια στις κατώτατες τιμές. Αυτό ίσως να έχει και κόστος στην μπαταρία. Επίσης πολύ ασταθής ήταν η έκδοση που έβαλα, μέχρι και ότι πρέπει να κάνω ΟΤΑ update στην προηγούμενη version μου έλεγε.:lol:

Η Mahdi εξαιρετική με πολυ customization και αυτή και λίγο πιο αργή από την LS.

Η Carbon μου έσπασε τα νευρα. Ξενερωνω όταν βλέπω κενά μενού. ΟΚ ρε παιδιά την βγάζετε για άπειρες συσκευές αλλά εμένα τι με νοιάζει??? Χώρια που τις ανοιγμένες εφαρμογές τις άνοιγε πιο αργά από ότι η LS και η Mahdi τις κλειστές.:wacko:

Καλά η purity τα σπάει σε σταθερότητα (έχει και λίγα πράγματα βέβαια) και με τον elementalX είχε απίστευτα μικρό χρόνο εκκινησης της συσκευής.

 

Πάντως αν κάποιος θέλει πιο καλή ταχύτητα από την stock όπως την έχω εγώ νομίζω μόνο σε LS και Mahdi πρέπει να κοιτάξει.

Καλά η Carbon μου ήταν χάλια και επειδή μου φαίνεται παράλογο δεν ξέρω μήπως είχα κάνει καμία πατάτα.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω πιο καμένο από εμένα :)

 

Μπορείς να προτείνεις ένα setup σε kernel-rom και ταχύτητα κοντά σε στοκ και καλή μπαταρία;

 

Ευχαριστώ

 

:lol:

 

 

 

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?:p

 

Λοιπόν την psx δυστυχώς δεν κατάφερα να την περάσω. Μάλλον ήταν προβληματικό το αρχείο. Ξεκινούσε το install και μετά έβγαζε fail.

Δοκίμασα από εχθες σε ταχυτητα τις LiquidSmooth, Mahdi (exp kernel), Purity (elementalx + stock kernel), Carbon, και η σειρά που τις αναφέρω είναι και η σειρά ταχύτητας.

Η LiquidSmooth είναι μακράν η πιο γρήγορη και μάλλον οφείλεται και στο γεγονός ότι ο kernel παίζει πολύ την cpu στις μεσαίες συχνότητες και λιγότερο στις χαμηλές σε σχέση με τις υπόλοιπες. Είναι δηλαδή σχεδόν πάντα στις μεσαίες και μόλις κάνεις κάτι πάει full και πέφτει σπάνια στις κατώτατες τιμές. Αυτό ίσως να έχει και κόστος στην μπαταρία. Επίσης πολύ ασταθής ήταν η έκδοση που έβαλα, μέχρι και ότι πρέπει να κάνω ΟΤΑ update στην προηγούμενη version μου έλεγε.:lol:

Η Mahdi εξαιρετική με πολυ customization και αυτή και λίγο πιο αργή από την LS.

Η Carbon μου έσπασε τα νευρα. Ξενερωνω όταν βλέπω κενά μενού. ΟΚ ρε παιδιά την βγάζετε για άπειρες συσκευές αλλά εμένα τι με νοιάζει??? Χώρια που τις ανοιγμένες εφαρμογές τις άνοιγε πιο αργά από ότι η LS και η Mahdi τις κλειστές.:wacko:

Καλά η purity τα σπάει σε σταθερότητα (έχει και λίγα πράγματα βέβαια) και με τον elementalX είχε απίστευτα μικρό χρόνο εκκινησης της συσκευής.

 

Πάντως αν κάποιος θέλει πιο καλή ταχύτητα από την stock όπως την έχω εγώ νομίζω μόνο σε LS και Mahdi πρέπει να κοιτάξει.

Καλά η Carbon μου ήταν χάλια και επειδή μου φαίνεται παράλογο δεν ξέρω μήπως είχα κάνει καμία πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω πιο καμένο από εμένα :)

 

Μπορείς να προτείνεις ένα setup σε kernel-rom και ταχύτητα κοντά σε στοκ και καλή μπαταρία;

 

Ευχαριστώ

 

Καλή μπαταρία δεν ξέρω. Καμία δεν την κράτησα πάνω από μερικές ώρες.

Αρκετό stock feeling πάντως έδινε η Mahdi με άπειρα customizations. Δοκίμασε την με τον experimental kernel, έχει και επιλογές για oc αν είσαι πιο καμμένος από ότι εγώ.:lol:

 

Πρέπει πάντως να τα σπάει η psx στο δικό μας. Αφού πέταγε σε N4 που την είδα. Όποιος την τεστάρει να μας πει.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή μπαταρία δεν ξέρω. Καμία δεν την κράτησα πάνω από μερικές ώρες.

Αρκετό stock feeling πάντως έδινε η Mahdi με άπειρα customizations. Δοκίμασε την με τον experimental kernel, έχει και επιλογές για oc αν είσαι πιο καμμένος από ότι εγώ.:lol:

 

Πρέπει πάντως να τα σπάει η psx στο δικό μας. Αφού πέταγε σε N4 που την είδα. Όποιος την τεστάρει να μας πει.:)

 

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Άρα λοιπόν για ταχυτητα και σταθερότητα προτείνεις Mahdi με experimental kernel?

Πάω να το δοκιμάσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Άρα λοιπόν για ταχυτητα και σταθερότητα προτείνεις Mahdi με experimental kernel?

Πάω να το δοκιμάσω ;)

 

Καλά, σταθερότητα στα βασικά, δεν το δούλεψα και 3-4 μέρες για να σου πω σίγουρα. Πάντως όσο την επεξεργαζόμουν δεν έκανε ούτε ένα fc ούτε κόλλησε σε καμία εκκίνηση ούτε τίποτα. Η LS έκανε τα παραπάνω από μία φορά τουλάχιστον.

Κράτα πάντως ένα nandroid backup έτσι ώστε αν δεν σου αρέσει να κάνεις ένα restore να επανέλθεις σε χρόνο dt.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σταθερότητα στα βασικά, δεν το δούλεψα και 3-4 μέρες για να σου πω σίγουρα. Πάντως όσο την επεξεργαζόμουν δεν έκανε ούτε ένα fc ούτε κόλλησε σε καμία εκκίνηση ούτε τίποτα. Η LS έκανε τα παραπάνω από μία φορά τουλάχιστον.

Κράτα πάντως ένα nandroid backup έτσι ώστε αν δεν σου αρέσει να κάνεις ένα restore να επανέλθεις σε χρόνο dt.

 

Επειδή προς το παρον είμαι locked, αν κάνω unlock θα σβηστούν όλα. Ποιός είναι ο καλλύτερος τρόπος σε stock/locked κινητό να πάρω backup τις εφαρμογές μου;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο μόνος που λέει αυτό για την carbon....στο θέμα ταχύτητας ειναι λίγο ποιο αργή απο την LS,όσο αφορα τα κενά menu δεν είναι κενα ,έναι κενο, τουλαχιστον σε σχέση με την LS είναι ποιο σταθερή και ποιο customize σίγουρα! Edited by souliar

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?:p

...

Η LiquidSmooth είναι μακράν η πιο γρήγορη και μάλλον οφείλεται και στο γεγονός ότι ο kernel παίζει πολύ την cpu στις μεσαίες συχνότητες και λιγότερο στις χαμηλές σε σχέση με τις υπόλοιπες. .... Αυτό ίσως να έχει και κόστος στην μπαταρία. Επίσης πολύ ασταθής ήταν η έκδοση που έβαλα, μέχρι και ότι πρέπει να κάνω ΟΤΑ update στην προηγούμενη version μου έλεγε.:lol:

.....Η Carbon μου έσπασε τα νευρα. .... Χώρια που τις ανοιγμένες εφαρμογές τις άνοιγε πιο αργά από ότι η LS και η Mahdi τις κλειστές.:wacko:

 

Καλά η Carbon μου ήταν χάλια και επειδή μου φαίνεται παράλογο δεν ξέρω μήπως είχα κάνει καμία πατάτα.

 

Πίστεψέ με δεν έχει επίπτωση στη μπαταρία, ίσα ίσα που βγάζει από τους καλύτερους χρόνους χωρίς καν να πειράξεις τίποτα :)

Αυτό που σου έλεγε για update στη προηγόύμενη έκδοση είναι ψιλοbug, κάθε φορά το ίδιο κάνει σχεδόν :p

 

Κάτι δεν σου έκατσε καλά σίγουρα στη Carbon, από τις πιο γρήγορες και smooth είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετό stock feeling πάντως έδινε η Mahdi με άπειρα customizations.

 

Πρέπει πάντως να τα σπάει η psx στο δικό μας. Αφού πέταγε σε N4 που την είδα. Όποιος την τεστάρει να μας πει.:)

 

Ρε σεις τι stock feeling λέτε χωρίς PA ? :p

 

Έβαλα Multiboot γιατί έβλεπα αρκετά θετικά σχόλια για PSX και για να δοκιμάζω την καινούργια PA με το Hover (αντικαταστάτη του Halo).

Καλή η PSX αν και δεν την άφησα πολύ μονάχα λιγες ώρες πείραγμα αλλά αυτό χωρίς υπόνοιες για κολλήματα. Το θετικό για μένα είναι τα DualTiles στα quick settings. Αλλά αυτό που έχουν οι ρομ απο δυο τρια μενού για ρυθμίσεις με σκοτώνει οποτε έφυγα πίσω σε AOSPAL.

Δοκίμασε κανεις σας Aospal? Επειδή βλέπω συζητήσεις περί ταχύτητας νομιζω οτι έχει πολύ ανώτερο κέρνελ στο ζήτημα αυτό (βέβαια δεν έβαλα ποτε μου LS, μέχρι Mahdi)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...