Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω μολις το πηρα μεταχειρισμενο. καλα ακομα και τωρα τα σπαει!!απιστευτα smooth! παιδια εγω βλεπω οτι και full stock χωρις ροοτ πεταει! εχει διαφορα με custom rom?

Γενικότερα η διαφορά είναι μικρή. Εξαρτάται τι θα σε βολέψει. Και η στοκ είναι σε καλά επίπεδα. Επειδή το πείραγμα είναι πανεύκολο, μπορείς να δοκιμάσεις αν θες πραγματάκια.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα σέβη μου στον κύριο chainfire. Πριν λίγο έκανα το update του Φεβρουαρίου και κράτησα root και recovery!

To flashfire δούλεψε μια χαρά.

Δηλαδή ανεξάρτητα αν έχεις πειράξει αρχεία συστήματος, γίνεται ota?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις μιας και ειπα να το κρατησω......

Προς το παρον δεν με ενδιαφερει custom-rom,διοτι απλα το τηλεφονο ειναι τουρμπο και δουλευει ρουκετα.:lol:

Το ξεκλειδωσα,το ρουταρα.το μπρικαρα και το επανεφερα.....λαθος ρομ την πρωτη φορα,μετα την σωστη.(6.0.1.):lol:

Θελω να επικεντρωθω στην οικονομια μπαταριας και την σταθερα ψηλη ram.

ερωτηση 1)αυτο το google now εκτος απο τα απασχολει 300mb ram,ειναι απαραιτητο?

το αφαιρω χωρις επιπτωσεις?

Υπαρχει λιστα με το τι μπορω να αφαιρεσω μεσω tritanium με ασφαλεια?

Και πως κανω την μπαταρια να κραταει το δυνατον περισσοτερο>?:(

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς είτε να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή είτε να την απενεργοποιήσεις. Νομίζω ότι ελάχιστα πράγματα πλέον δεν απενεργοποιούνται μέσα από τις ρυθμίσεις εφαρμογών. Θεωρώ φυσιολογικό να έχεις περίπου 800-1000 ΜΒ ελεύθερα στη ram. Με τόσα ελεύθερα θα είσαι κομπλέ και δεν πρόκειται να συναντήσεις κάποιο πρόβλημα. Γενικά απενεργοποίησε ότι δεν χρειάζεσαι από τις ρυθμίσεις εφαρμογών.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς είτε να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή είτε να την απενεργοποιήσεις. Νομίζω ότι ελάχιστα πράγματα πλέον δεν απενεργοποιούνται μέσα από τις ρυθμίσεις εφαρμογών. Θεωρώ φυσιολογικό να έχεις περίπου 800-1000 ΜΒ ελεύθερα στη ram. Με τόσα ελεύθερα θα είσαι κομπλέ και δεν πρόκειται να συναντήσεις κάποιο πρόβλημα. Γενικά απενεργοποίησε ότι δεν χρειάζεσαι από τις ρυθμίσεις εφαρμογών.

 

Mε ενδιαφερει ποιες μπορω να απεγκαταστησω πληρως με ασφαλεια.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Mε ενδιαφερει ποιες μπορω να απεγκαταστησω πληρως με ασφαλεια.

 

Δεν κανει να βγαλεις το Google TTS, που ειναι αχρηστο (νομιζω) και το εβγαζα παντα, αλλα πλεον, αν το πειραξεις εχουν θεμα οι βιβλιοθηκες.

Τωρα για τα υπολοιπα, σορρυ κιολας, αλλα οπως ρωτας τι απαντηση περιμενεις ακριβως;

Στην τελικη, βρες ποιες δε θελεις, κατσε εσυ γραψτες μας, να σου πουμε εμεις, αν ξερουμε, ποιες απο αυτες που αναφερεις, δε δημιουργουν προβλημα. ;)

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχοντας δει και αποδεί με την Chroma να μου κάνει επαναλαμβανόμενα ενα συγκεκριμένο bug (παρά τα clean install) για το οποιο ποτε δεν πηρα απαντηση (κολλάει σε Do not Disturb mode και δεν ξαναβγαινει παρα μονο με νεο φλασαρισμα) ειμαι σε αναζητηση νεας rom.

 

Εκτός και έχει καποιος καποια λυση για το παραπανω, οι πιο δημοφιλεις εναλλακτικες ειναι PureNexus και Krexus?? Δεν πρόκεται για δική μου συσκευη οποτε δεν εχω παρακολουθήσει το θέμα ενδελεχώς.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχοντας δει και αποδεί με την Chroma να μου κάνει επαναλαμβανόμενα ενα συγκεκριμένο bug (παρά τα clean install) για το οποιο ποτε δεν πηρα απαντηση (κολλάει σε Do not Disturb mode και δεν ξαναβγαινει παρα μονο με νεο φλασαρισμα) ειμαι σε αναζητηση νεας rom.

 

Εκτός και έχει καποιος καποια λυση για το παραπανω, οι πιο δημοφιλεις εναλλακτικες ειναι PureNexus και Krexus?? Δεν πρόκεται για δική μου συσκευη οποτε δεν εχω παρακολουθήσει το θέμα ενδελεχώς.

 

PureNexus φαίνεται δημοφιλής και είμαι ικανοποιημένος. Είναι γρήγορη αλλά έχουν και τα animations "χαμηλωμένα" και παραπλανεί. Όλες καλές είναι. :rolleyes:

Πάντως έχει υποστήριξη πολύ καλή. ;)

Link to comment
Share on other sites

PureNexus φαίνεται δημοφιλής και είμαι ικανοποιημένος. Είναι γρήγορη αλλά έχουν και τα animations "χαμηλωμένα" και παραπλανεί. Όλες καλές είναι. :rolleyes:

Πάντως έχει υποστήριξη πολύ καλή. ;)

 

Ok, σημαντικό αυτό. Πάντως ενω εχω την chroma στο δικο μου το 6άρι, στο (συγκεκριμένο) 5άρι κάνει αυτό το κουλό και κανείς δεν έχει απάντηση οπότε πρέπει να φύγει. PureNexus λοιπόν...

 

ΥΓ. Υπαρχει περιπτωση να εχει μπει "στραβά" η 6.0.1; Αν θυμαμαι ετρεχε 5.1.1 κ περασε rom 6.0.1 χωρις να μπει πρωτα το factory image της 6.0.1 απότι μου είπε ο ιδιοκτήτης του. Βέβαια θα περιμενα σε αυτη την περιπτωση να του ειχε βγαλει σφάλμα προ πολλού κ να μην ολοκληρωνόταν καν η εγκατασταση, οχι να δουλεύει κανονικα το τηλ. με εξαίρεση το bug του do not disturb. Μπορει να μπηκε η 6.0.1 μονο μεσω της rom??

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπήκε, αλλά δεν θα μπήκε σίγουρα το radio της 6.0.1. Αν θες και δεν βαριέσαι πέρνα πρώτα το image της 6.0.1 και μετά την επόμενη rom.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα όλα ενα-ενα απο το image τελικα για να ναι καθαρό.

 

Μια ερώτηση μονο. Στον οδηγο για το how to ελεγε να περασεις πρωτα το factory recovery και μετα να κανεις boot μεσω εντολης στο TWRP και απο εκει να το κανεις install. Σε αλλες συσκευες εκανα κατευθειαν εγκατασταση του TWRP μεσω εντολης fastboot flash recovery c:\twrp.img Μηπως δεν επρεπε να το περασω ετσι κ επρεπε να μεινω στο boot+install; Εχει κανενα 10λεπτο που ειναι κολλημενο στους κυκλους της Google στο 1ο boot...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα όλα ενα-ενα απο το image τελικα για να ναι καθαρό.

 

Μια ερώτηση μονο. Στον οδηγο για το how to ελεγε να περασεις πρωτα το factory recovery και μετα να κανεις boot μεσω εντολης στο TWRP και απο εκει να το κανεις install. Σε αλλες συσκευες εκανα κατευθειαν εγκατασταση του TWRP μεσω εντολης fastboot flash recovery c:\twrp.img Μηπως δεν επρεπε να το περασω ετσι κ επρεπε να μεινω στο boot+install; Εχει κανενα 10λεπτο που ειναι κολλημενο στους κυκλους της Google στο 1ο boot...

 

Εγώ από το toolkit περνάω τα factory images, που κάνει τη διαδικασία αυτόματα. Περνάει το image, μετά TWRP και root.

 

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/toolkit-wugs-nexus-root-toolkit-v1-8-3-t2517778

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει να βγαλεις το Google TTS, που ειναι αχρηστο (νομιζω) και το εβγαζα παντα, αλλα πλεον, αν το πειραξεις εχουν θεμα οι βιβλιοθηκες.

Τωρα για τα υπολοιπα, σορρυ κιολας, αλλα οπως ρωτας τι απαντηση περιμενεις ακριβως;

Στην τελικη, βρες ποιες δε θελεις, κατσε εσυ γραψτες μας, να σου πουμε εμεις, αν ξερουμε, ποιες απο αυτες που αναφερεις, δε δημιουργουν προβλημα. ;)

 

Μετα απο 2 χρονια+ που ειναι στην αγορα λογικα καπου θα υπαρχει μια συγκεντρωτικη ολων των εφγαρμογων που αφαιρεθικαν και δεν υπηρχε προβλημα.Το ειχα δει σε αλλες συσκευες.

Να ρωτησω.Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.αλλα δεν βλεπω πχ το hangout......

Eιναι φυσιολογικο?Επισης οταν παω "βελτιστοποιηση μπαταριας" και επιλεγω ολες τις εφαρμογες βγαζει μηνυμα

"η βελτιστοποιηση μπαταριας δεν ειναι διαθεσιμη" ???????:(

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασμα του factory image βήμα βήμα από εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/tutorial-how-to-flash-factory-image-t2513701

 

Κ έχει κολλήσει στο boot πανω απο 20 λεπτα, λογικα δεν προκειται να αλλαξει κατι να υποθέσω;

 

Τα εχω κανει ολα σωστα, τσεκαρισμενο, τι αλλο μπορω να κανω σε αυτη τη φαση για να ξεκολλήσει;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Πέρασμα του factory image βήμα βήμα από εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/tutorial-how-to-flash-factory-image-t2513701

 

Κ έχει κολλήσει στο boot πανω απο 20 λεπτα, λογικα δεν προκειται να αλλαξει κατι να υποθέσω;

 

Τα εχω κανει ολα σωστα, τσεκαρισμενο, τι αλλο μπορω να κανω σε αυτη τη φαση για να ξεκολλήσει;

Αποσυμπίεσε τη factory image ΟΛΗ. Βγες στον bootloader και κάνε fastboot flash cache cache.img και μετά reboot.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με τις ROM απ τη στιγμή που σταμάτησε η cata; Έχουμε κάνα τοπ 3;

 

Αν τσεκάρεις τις αμέσως προηγούμενες σελίδες θα βρεις εύκολα ένα "top 3". ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια μπορεί κάποιος απο 4.4.4 να φλασαρει κατευθειαν 6.0.1 ή χρειαζεται κατι αλλο πρώτα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορεί κάποιος απο 4.4.4 να φλασαρει κατευθειαν 6.0.1 ή χρειαζεται κατι αλλο πρώτα?

Αν κάνεις εγκατάσταση της factory image δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τί έγινε με τον atlantis στο xda; είχα καιρό να μπω και βλέπω ότι δεν ενημερώνει.

Αμφισβήτησαν ότι η rom του είναι original και ότι αντιγράφει από αλλού κώδικα και τη μετέφεραν σε άλλο section του xda, με αποτέλεσμα να θιχτεί ο Atlantis που δεν πιστεύουν ότι είναι δικός του ο κώδικας μετά από τόσα χρόνια και έφυγε.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

περασα την pure nexus σαν πρωτη custom rom.

Mια χαρα.

Εχω την εντυπωση οτι η μπαταρια εχει αντοχη,ετσι καταλαβα την πρωτη μερα οπου επεσε και σκαλισμα αρκετο.

Ενοχλητικο το οτι στην κληση ειναι μαυρη η οθονη και αν θες πχ να ανοιξεις πληκτρολογιο μονο με τυχη θα γινει.

Παμε παρακατω.

Για οσους θελουν να αυξησουν την ενταση στο ακουστικο οταν μιλαμε αλλαζουμε το 84 σε 93-5

Με εναν root file explorer στο etc-mixer:

<path name="voice-handset">

<path name="handset" />

<ctl name="RX1 Digital Volume" value="84" />

</path>

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...