Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την αρχή της εβδομάδας, το gmail app για το imap, δεν κατέβαζε νέα email. Έκανα κατάργηση του λογαριασμού και δημιουργία ξανά. Δούλεψε μια ώρα, μετά πάλι τα ίδια. Δεν έδωσα σημασία.

Το απόγευμα μου παραπονέθηκε ένα συνάδελφος για ακριβώς το ίδιο θέμα σε ένα G2.

Το έχει και κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα?

Btw, κατέβασα το outlook for android. Μια χαρά είναι.

Το έχω καταργήσει κάνα 20 ημερο τώρα..έρχονται ειδοποιήσεις μόνο του gmail ενώ σε Hotmail ή yahoo που έχει ή γυναίκα μου τίποτα. Πλέον χρησιμοποιω το bluemail..επίσης δεν μπορούσα να στείλω attachments με το gmail

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για μένα το blue mail είναι πιο ολοκληρωμένη εφαρμογή. Ταχύτατη δημιουργία λογαριασμών χωρίς σπαστικά προβλήματα με incoming και outgoing servers κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω πως με είχατε τρομάξει με τα bugs της έκδοσης 6. Αλλά τελικά την εγκατέστησα. Και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου.

1. Περίπου 20% επιπλέον μπαταρία από οτι με την 5.1

2. Το Bluetooth συνδέεται σε δευτερόλεπτα

3. Έχω την εντύπωση πως οι εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα...

 

Υ. Γ. Κάποιος ρωτούσε για το WiFi γιατί συνδέεται όταν ανοίγει την οθόνη και δεν είναι μόνιμα. Εγώ διαπίστωσα πως είναι θέμα ισχύς σήματος. Αν δεν έχει καλο σήμα ξεσυνδεεται για να μην καταναλώνει μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα βασικοτερα bug της εκδοσης αφορουν την καταναλωση μπαταριας (πόσο...αστειο καθε φορα να διαφημιζεται η καλυτερη διαχειριση της και στις δυο τελευταιες εκδοσεις του Android, οι χρηστες να υποφερουν μονο από τετοια bugs...!)

1. το WIfi και το battery drain για το οποιο υπαρχει ανοιχτο thread στο επισημο issue tracker εδω https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=81501&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars

Δωστε ιδιαιτερη προσοχη στο 2ο Post που δειχνει πως ακριβως αναπαραγεται το προβλημα και τον τροπο να το αποφυγουμε (αν και η μπαρα με το ποσοστο στο battery usage θα συνεχισει να αυξανεται πλεον ψευδως ενω στο history details θα εμφανιζεται πλεον σωστα διακεκομμενη τις ωρες του on/off)

 

2. Το..."παλιο καλο" από την lolipop εποχη mobile active radio bug που εχει αναφερθει κι αυτο επίσημα εδώ https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=190396 και επίσης εχει γινει -πάλι...- δεκτο από την Google όπως και επί Lolipop χωρις ομως λύση ακομα και στην 6.0 :mad:

Δειτε χαρακτηριστικα το τελευταιο post του thread για οσους θελουν μια πρωτη γευση του προβληματος....

 

Btw, μια που τα bugs εχουν γινει επισημα assigned στο αντιστοιχο development τμημα, βαλτε ενα αστερακι στην σελιδα πανω αριστερα, ωστε να μεγαλωνει ο αριθμος των users και να ασχοληθουν να το προσφερουν σε επόμενη αναβαθμιση οσο γινεται πιο γρηγορα :worry:

Το μονο καλο ειναι οτι και τα δυο προβληματα αντισταθμιζονται εν μερει απο το Doze feature της 6 και η κατασταση ειναι διαχειρισιμη οσον αφορα την καθημερινη συμβιωση με το κινητο μας, που φυσικα δεν ειναι το μονο μοντελο που επηρεαζεται από αυτα...

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το θεμα με το wifi το προβλημα ειναι μονο οτι φαινεται ανοικτο στα στατιστικα της μπαταριας η εξακολουθςει να λειτουργει κανονικα? Δεν το καταλαβα.

 

Καλα δεν μπορουν να τα λυσουν τοσο καιρο? Μου αρεσει που το priority ειναι small...

Link to comment
Share on other sites

Απο το ψαξιμο που εχω κανει νομιζω συμβαινουν και τα δυο: και ανακριβη υπερβολικα υψηλα ποσοστα στο battery usage και battery drain σε καποιο -αγνωστο- βαθμο. Το θεμα ειναι οτι οφειλει να λυθει και μαλιστα, όπως ολοι επισημαινουν στα thread, να αλλαξουν το defect priority σε medium/high και να ασχοληθουν εντατικοτερα.

Ειδικα το αλλο bug με το Mobile radio εχει καταντησει σηριαλ....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχει σπάσει η οθόνη του Nexus 5 μου, βρίσκω τη γνήσια περίπου στα 130€. Από κίνα ebay κλπ είναι στα 35€.

Υπάρχει κάποιο μέλος που να γνωρίζει αν οι κινέζικες έχουν αξιοπρεπή ποιότητα και κάποιο αξιόπιστο πωλητή?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ένα minor update πριν λίγο , ίσως λύνει τα 2-3 προβληματάκια που είχαμε.

Δεν το έχω λάβει ακόμη αλλά πιστεύω ότι πρόκεται για αυτό: https://groups.google.com/forum/#!topic/android-security-updates/GwZn7sixask

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μετα το update που εκανε πριν απο καμια εβδομαδα εξαφανιστηκε το βελακι που δινει τη δυνατοτητα να αυξομειωνεις ολους τους ηχους με το πατημα του πληκτρου εντασης.Εννοω αυτο που το πατας κατεβαινει το μενου και μπορεις να παιξεις με ενταση συστηματος, ξυπνητηριου και ενταση ηχου κλησης. Τι παιζει; Το εχει κανενας αλλος ή μονο εγω;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μετα το update που εκανε πριν απο καμια εβδομαδα εξαφανιστηκε το βελακι που δινει τη δυνατοτητα να αυξομειωνεις ολους τους ηχους με το πατημα του πληκτρου εντασης.Εννοω αυτο που το πατας κατεβαινει το μενου και μπορεις να παιξεις με ενταση συστηματος, ξυπνητηριου και ενταση ηχου κλησης. Τι παιζει; Το εχει κανενας αλλος ή μονο εγω;

Έκανες κάνα hard reset να δεις;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μετα το update που εκανε πριν απο καμια εβδομαδα εξαφανιστηκε το βελακι που δινει τη δυνατοτητα να αυξομειωνεις ολους τους ηχους με το πατημα του πληκτρου εντασης.Εννοω αυτο που το πατας κατεβαινει το μενου και μπορεις να παιξεις με ενταση συστηματος, ξυπνητηριου και ενταση ηχου κλησης. Τι παιζει; Το εχει κανενας αλλος ή μονο εγω;

 

σε μένα δουλεύει κανονικά είμαι με MRA58N

Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

σε μένα δουλεύει κανονικά είμαι με MRA58N

Επίσης και εδώ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μετα το update που εκανε πριν απο καμια εβδομαδα εξαφανιστηκε το βελακι που δινει τη δυνατοτητα να αυξομειωνεις ολους τους ηχους με το πατημα του πληκτρου εντασης.Εννοω αυτο που το πατας κατεβαινει το μενου και μπορεις να παιξεις με ενταση συστηματος, ξυπνητηριου και ενταση ηχου κλησης. Τι παιζει; Το εχει κανενας αλλος ή μονο εγω;

 

Και σε μένα, mra58n

Link to comment
Share on other sites

Με επανεκκίνηση στρώνει πάντως...

Aκριβως αυτο ηθελα να γραψω. Τελικα το εκανα επανεκκινηση και ολα ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρει, το Ν5 δουλεύει απροβλημάτιστα με το Android Auto σε αυτοκίνητο που το υποστηρίζει. Βέβαια η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη στο ελληνικό play store οπότε πρέπει να την κατεβάσεις και να την εγκαταστήσεις από το apk mirror.

 

Κάτι που είναι αρκετά εκνευριστικό βέβαια είναι το γεγονός ότι σε κάθε αποσύνδεση από το αυτοκίνητο χάνεται η πρόσβαση του Android Auto στις ειδοποιήσεις και πρέπει να την ξαναβάλεις χειροκίνητα. Από ένα ψάξιμο στο ίντερνετ βρήκα κι άλλες περιπτώσεις που εφαρμογές όπως πχ το Android Wear χάνουν την πρόσβαση στις ειδοποιήσεις αλλά χωρίς λύση προς το παρόν. Μερικές περιπτώσεις φαίνονται να σχετίζονται με μια εφαρμογή glance view της samsung την οποία όταν απενεργοποιούν οι χρήστες το πρόβλημα φτιάχνει. Στο Ν5 όμως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

Οποιαδήποτε ιδέα είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

έχει κανείς αυτό το παλαβό πρόβλημα με την ώρα;

https://productforums.google.com/forum/#!topic/nexus/0UZ8JR7bL1U

 

Το εμφάνισε από εχθές το Ν5 της γυναίκας μου και έχω παλαβώσει!

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

έχει κανείς αυτό το παλαβό πρόβλημα με την ώρα;

https://productforums.google.com/forum/#!topic/nexus/0UZ8JR7bL1U

 

Το εμφάνισε από εχθές το Ν5 της γυναίκας μου και έχω παλαβώσει!

Από εδώ τίποτα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα έγινα κάτοχος του Nexus 5, ενημερωμένο στην έκδοση 6 του android. :happy:

 

Δεν έχω βρει κανέναν τρόπο να βλέπω τις επαφές μου ταξινομημένες ανά γκρουπ! Ξέρει κανείς πως γίνεται, ή είναι bug της έκδοσης του android; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε ποτέ τέτοια επιλογή η stock εφαρμογή επαφών του android.

 

Μάλιστα... δεν το ήξερα αυτό... Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα έγινα κάτοχος του Nexus 5, ενημερωμένο στην έκδοση 6 του android. :happy:

 

Δεν έχω βρει κανέναν τρόπο να βλέπω τις επαφές μου ταξινομημένες ανά γκρουπ! Ξέρει κανείς πως γίνεται, ή είναι bug της έκδοσης του android; :rolleyes:

Πας στο gmail app στο PC σου και πατάς contacts, επιλεγεις τις επαφές που θέλεις και αριστερα επιλέγεις το group που θα ανήκει ή δημιουργείς καινούργιο.

Όταν συγχρονιστεί πάς στο contacts app στο κινητο και πατας τις 3 τελειες, επαφές που θέλετε να εμφανίζονται και πατάς παραμετροποίηση. Εκει επιλέγεις να εμφανίζονται όποιες επαφές θέλεις ανα ομάδα ή ανα εφαρμογή ή οτι κάνεις κέφι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Βοήθεια παρακαλώ.με πήρε ο αδερφός μου που έχει το κινητό και εκεί που σερφαρε με μπαταρία γεμάτη κανονικά του έμεινε το κινητό.έσβησε.ανοίγει και έχει το ανθρωπάκι πεσμένο με ένα θαυμαστικό και λέει στα ελληνικά καμία εντολη.δεν έχει ρουτ και customιες.του είπα να κανει hard resetτπ τίποτα.καμία ιδέα;;;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...