Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την ΟΤΑ την βγάζει, αλλά πριν την εφαρμόσει, ελέγχει για αλλαγές στα αρχεία συστήματος. Το root, εμφανίζεται σαν αλλαγή, και η ενημέρωση τερματίζει με σφάλμα.

Αν η μονή αλλαγή που έκανες ήταν το root, δοκίμασε να το κανείς unroot, μπας και δουλέψει. Έχει αντίστοιχη επιλογή το supersu.

Οποιαδήποτε άλλη αλλαγή σε αρχείο συστήματός, boot ή kernel, το εμποδίζει.

 

Αν και έτσι δεν δουλέψει, πας σε φλασαρισμα από την αρχή. Ίσως να είναι και καλύτερα, γιατί θα ξεκινήσεις από καθαρό state.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα. Όντως δεν καταργεί το Ρουτ και πάμε για φλασαρισμα. Επειδή έχω xperia z ασχολούμαι με φλασαρισμα ρομ αλλα μια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Εργαλείο φλαςτουλ,φτφ κλπ.

Επίσης βλεπω στο xda δυο τρεις εκδόσεις πως ξέρεις ποια να κατεβάσεις?είδα ότι το φλασαρω απο recovery αλλά δεν έχω custom recovery

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα. Όντως δεν καταργεί το Ρουτ και πάμε για φλασαρισμα. Επειδή έχω xperia z ασχολούμαι με φλασαρισμα ρομ αλλα μια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Εργαλείο φλαςτουλ,φτφ κλπ.

Επίσης βλεπω στο xda δυο τρεις εκδόσεις πως ξέρεις ποια να κατεβάσεις?είδα ότι το φλασαρω απο recovery αλλά δεν έχω custom recovery

Οι επίσημες rom βρίσκονται εδώ για όλες τις Nexus συσκευές.

https://developers.google.com/android/nexus/images

Για οδηγίες δεν γνωρίζω, δεν έχω περάσει ποτέ επίσημη rom, αλλά έχω την εντύπωση πως γίνεται με το toolkit.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

και χρόνια πολλά κι από μένα. Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά γιατί υποψιάζομαι άσχημες εξελίξεις. Ξαφνικά στο άσχετο σταμάτησε να μου δουλεύουν wifi kai Bluetooth. Επικοινώνησα με την LG αφού το τηλέφωνο είναι μέσα στην εγγύηση ακόμη. Ήρθαν το παρέλαβαν και τώρα περιμένω νεώτερη επικοινωνία μαζί τους. Από όσο διάβασα σε google forums που το έψαξα λίγο είναι ένα "χούι" που το βγάζουν οπότε θεωρώ ότι δε θα χρεώσουν για πλακέτες κλπ. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από service LG για να ξέρω τι να αναμένω από αυτούς;

 

Eυχαριστώ και πάλι χρόνια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα. Όντως δεν καταργεί το Ρουτ και πάμε για φλασαρισμα. Επειδή έχω xperia z ασχολούμαι με φλασαρισμα ρομ αλλα μια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Εργαλείο φλαςτουλ,φτφ κλπ.

Επίσης βλεπω στο xda δυο τρεις εκδόσεις πως ξέρεις ποια να κατεβάσεις?είδα ότι το φλασαρω απο recovery αλλά δεν έχω custom recovery

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384182

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα. Όντως δεν καταργεί το Ρουτ και πάμε για φλασαρισμα. Επειδή έχω xperia z ασχολούμαι με φλασαρισμα ρομ αλλα μια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Εργαλείο φλαςτουλ,φτφ κλπ.

Επίσης βλεπω στο xda δυο τρεις εκδόσεις πως ξέρεις ποια να κατεβάσεις?είδα ότι το φλασαρω απο recovery αλλά δεν έχω custom recovery

Αυτό που σου λέει ο φίλος από πάνω ή αν είσαι λάτρης του toolkit εδώ. Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

ενα ωραίο ταξίδι 4 χρονων με τα νεξους έφτασε στο τέλος του κυρίως γιατί κουράστηκα με τις προβληματικές αυτές συσκευές ....μετακομιζω μηλαρακι. Θα κρατήσω το νεξους σαν μίνι ταμπλετ..... σίγουρα όμως ποτε ξανά ως τηλέφωνο. είναι ωραία εμπειρία αντροιντ χρήσης όμως όλες οι συσκευές ηταν πολύ κακές χρήσεις ως τηλέφωνο με αποτέλεσμα να κουραστω τοσα χρόνια να με κρεμμανε σε επαγγελματικά ταξίδια με το σήμα, το Bluetooth, gps,cameres ( κατα καιρους) , ξαφνικά κολλήματα restart.. κλπ....αν είσαι νέος και δεν αποτελεί εργαλείο δουλειάς καλό είναι το νεξους ,αν περάσεις τα 40 όπως εγώ νομίζω πως κουράζει σε αρκετές παντα επαγγελματικές ανάγκες. πιστεύω οτι τώρα ίσως το ξεσκισω και στα πειράματα μιας και δεν θα με νοιάζει αν έχω η όχι τηλέφωνο την επόμενη μέρα. καλη συνέχεια σε όλους ,ευχαριστώ πολλούς για τη βοήθεια αρκετές φορές εδώ μέσα.... και που ξέρεις μελλοντικά ίσως τα ξαναπουμε Edited by GreatLorens
Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Το αυγουλάκι το ψήνουμε άνετα. Που να σφίξουν και οι ζεστές.. [ATTACH]59507[/ATTACH]

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μα το nexus το παίρνεις για να το σκαλίζεις όχι για τις επαγγελματικές σου ανάγκες. Γι αυτό και λέγονται τηλέφωνα προγραμματιστων. Anyway καλή συνέχεια.

 

υγ. Μηλαρακι; φτου φτου φτου φύγε κακό από πάνω μου! :o

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Μα το nexus το παίρνεις για να το σκαλίζεις όχι για τις επαγγελματικές σου ανάγκες. Γι αυτό και λέγονται τηλέφωνα προγραμματιστων. Anyway καλή συνέχεια.

 

υγ. Μηλαρακι; φτου φτου φτου φύγε κακό από πάνω μου! :o

 

Παιδια δεν το παίρνουμε όλοι για σκαλισμα...εγω πχ το πήρα για να έχω stock Android χωρίς να περιμένω ποτέ θα περάσει την σωστή έκδοση ο κατασκευαστης και χωρίς να φύγω από το Android και να πάω σε ios, wp.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μιλάς. Όμως για επαγγελματική χρήση δεν κάνει.

 

Εξαρτάται από το τι εννοούμε επαγγελματική χρήση. Σε αυτό που υστερεί έναντι άλλων προτάσεων είναι σε αυτονομία αλλά δεν νομίζω ότι 930 & 5s να είχαν καμία τρομερή αυτονομία...

 

Σε σήμα σε σχέση με αλλα υστερεί αλλά αυτό είναι θέμα LG.

Link to comment
Share on other sites

51 βαθμούς??? :eek: :eek:

Στο αντροιντ ,δεν με καλυπτει τίποτα αλλο εκτος απο τα nexus και αμα δεν με καλύψει το επόμενο nexus , θα την κάνω για windows με τα 10αρια.

Δεν πρόκειται ποτε να πάρω μηλαρακι , μακριά.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

ενα ωραίο ταξίδι 4 χρονων με τα νεξους έφτασε στο τέλος του κυρίως γιατί κουράστηκα με τις προβληματικές αυτές συσκευές ....μετακομιζω μηλαρακι. Θα κρατήσω το νεξους σαν μίνι ταμπλετ..... σίγουρα όμως ποτε ξανά ως τηλέφωνο. είναι ωραία εμπειρία αντροιντ χρήσης όμως όλες οι συσκευές ηταν πολύ κακές χρήσεις ως τηλέφωνο με αποτέλεσμα να κουραστω τοσα χρόνια να με κρεμμανε σε επαγγελματικά ταξίδια με το σήμα, το Bluetooth, gps,cameres ( κατα καιρους) , ξαφνικά κολλήματα restart.. κλπ....αν είσαι νέος και δεν αποτελεί εργαλείο δουλειάς καλό είναι το νεξους ,αν περάσεις τα 40 όπως εγώ νομίζω πως κουράζει σε αρκετές παντα επαγγελματικές ανάγκες. πιστεύω οτι τώρα ίσως το ξεσκισω και στα πειράματα μιας και δεν θα με νοιάζει αν έχω η όχι τηλέφωνο την επόμενη μέρα. καλη συνέχεια σε όλους ,ευχαριστώ πολλούς για τη βοήθεια αρκετές φορές εδώ μέσα.... και που ξέρεις μελλοντικά ίσως τα ξαναπουμε

 

 

Συμφωνώ μαζί σου μόνο στην κάμερα και στο σήμα (οχι και η καλύτερη υλοποίηση + μικρο SAR) Σε όλα τ άλλα διαφωνώ.

Σίγουρα το Ν5 δεν προτείνεται για επαγγελματική χρήση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει σε ικανοποιητικό βαθμό.. Πηγαίνοντας σε μήλο ξεχνάς κάποιες λειτουργίες όπως πχ το OTG, το MHL.. Μήπως να κοίταζες και το Note λίγο? Το s pen είναι πολύ βολικo σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου μόνο στην κάμερα και στο σήμα (οχι και η καλύτερη υλοποίηση + μικρο SAR) Σε όλα τ άλλα διαφωνώ.

Σίγουρα το Ν5 δεν προτείνεται για επαγγελματική χρήση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει σε ικανοποιητικό βαθμό.. Πηγαίνοντας σε μήλο ξεχνάς κάποιες λειτουργίες όπως πχ το OTG, το MHL.. Μήπως να κοίταζες και το Note λίγο? Το s pen είναι πολύ βολικo σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Αν κοιτάει το 6plus τότε το note4 είναι η εναλλακτική του Android. Αν όμως κοιτάς το 6 εναλλακτική αποτελεί το one m8.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ μαζί σου μόνο στην κάμερα και στο σήμα (οχι και η καλύτερη υλοποίηση + μικρο SAR) Σε όλα τ άλλα διαφωνώ.

Σίγουρα το Ν5 δεν προτείνεται για επαγγελματική χρήση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει σε ικανοποιητικό βαθμό.. Πηγαίνοντας σε μήλο ξεχνάς κάποιες λειτουργίες όπως πχ το OTG, το MHL.. Μήπως να κοίταζες και το Note λίγο? Το s pen είναι πολύ βολικo σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Αν κοιτάει το 6plus τότε το note4 είναι η εναλλακτική του Android. Αν όμως κοιτάς το 6 εναλλακτική αποτελεί το one m8& moto x.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρειαστεί να στείλει κανείς το κινητό για σέρβις; Ποια είναι η διαδικασία;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!

Είμαι περίπου 10 μέρες με Android 5.1 (LMY47l) ΟΤΑ χωρίς επαναφορά ρυθμίσεων.

 

Από την αναβάθμιση και μετά παρατήρησα ότι

1. μου χάνει πολλές φορές τη σύνδεση με το wifi (στο ίδιο wifi πριν δεν είχα ποτέ πρόβλημα)

2. συχνά μου ζητάει στα καλά καθούμενα να βάλω PIN (δηλαδή δεν έχω τηλέφωνο αν δεν το πάρω νωρίς χαμπάρι).

 

Σκέφτομαι να κάνω μια επαναφορά ρυθμίσεων και να το στήσω από την αρχή μήπως και στρώσει...

Έχετε κάποια άλλη ιδέα-πρόταση του τι μπορεί να φταίει για να αποφύγω την τόση φασαρία???

 

EDIT:

Τελικά δεν άντεξα και χθες έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έστησα το Nexus μου από το 0 σαν να ήταν καινούριο.

Προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει να συνεχίζεται το πρόβλημα, αλλά μόνο ο καιρός θα δείξει (είναι νωρίς ακόμα).

Αν ξαναπαρουσιάσει τα ίδια συμπτώματα θα ενημερώσω. :)

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει και 'γω αποσυνδεσεις στο wifi οταν ειναι σε αναμονη.. Οταν το ξεκλειδωνω επανερχεται. Χωρις hard reset.

 

Eιναι γνωστο θεματακι απ'οτι βλεπω και απο αλλους.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 7.3.26 στα google services και μονο η εφαρμογή πιάνει 108 mb + 11 τα δεδομένα. Στην κιτ κατ έπεζε στα 70-75 mb . Τι χαλί... Έχουν ξεφύγει εντελώς!
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό με το WiFi που χάνει το σήμα. Αρχικά νόμιζα ότι έφταιγε η custom rom/kernel που χρησιμοποιουσα αλλά βλέπω ότι φταίει μάλλον η 5.1
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό με το WiFi που χάνει το σήμα. Αρχικά νόμιζα ότι έφταιγε η custom rom/kernel που χρησιμοποιουσα αλλά βλέπω ότι φταίει μάλλον η 5.1

 

Και γω στο nexus 6 το έχω. Όχι πάντα αλλά μου το κάνει που και που.

:D
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 7.3.26 στα google services και μονο η εφαρμογή πιάνει 108 mb + 11 τα δεδομένα. Στην κιτ κατ έπεζε στα 70-75 mb . Τι χαλί... Έχουν ξεφύγει εντελώς!

 

Γενικά όλες οι εφαρμογές σε ART καταλαμβάνουν αρκετά περισσότερο χώρο σε σχέση με την Dalvik.:mad:

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλες οι εφαρμογές σε ART καταλαμβάνουν αρκετά περισσότερο χώρο σε σχέση με την Dalvik.:mad:

Βέβαια, για αυτό το λόγο υποτίθεται ότι το ART λειτουργεί πιο γρήγορα από το Dalvik. Επειδή οι εφαρμογές είναι απευθείας από-συμπιεσμένες, κάτι το οποίο πριν γινόταν κάθε φορά που εκτελούνταν η κάθε εφαρμογή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...