Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω το Nexus 4, είμαι χρόνια της Nexus παρέας, αλλά δεν αλλάζω κάθε χρόνο κινητό.

 

Αν μπορούμε να το συνοψίσουμε ποιοί είναι οι κεντρικοί λόγοι για να πάει κανείς από το 4 στο 5;

 

(Κλίνω περισσότερο στο να περιμένω το 6.)

 

Εγώ νομίζω οτι σημαντικότερη διάφορα είναι η μνήμη (32/16) και η υποστήριξη OTG. Ξέρω ότι πιθανότατα αναφέρεσαι στο 16αρι γιαυτό λέω και το ΟΤΓ.

Απο ταχύτητα και εμπειρία χρήσης δεν ξέρω δεν έχω δουλέψει το 4. Απο κάμερα δεν ξέρω πως ηταν το 4 αλλά το 5 είναι άκρως ικανοποιητικό για μένα, το ίδιο κι ο ήχος.

Απο κατασκευή μάλλον θα προτιμούσα το γυαλί του 4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα, σήμερα πήρα κ εγώ Ν5 κ ήθελα να ρωτησω κάτι. Αν στα δίκτυα κινητής επιλέξουμε το 3g , εννοεί οτι θα πιάνει 3g\2g ή μονο 3g?

Και επίσης όταν παταω το 3g δεν πιάνει εύκολα ίντερνετ. Μονο όταν το έχω στο 4g

Link to comment
Share on other sites

 

Το μοναδικο πραγμα που μου εχει λειψει παντως στο καθαρο android ειναι ο συγχρονισμος των επαφων facebook - twitter και το αυτοματο merge ολων αυτων με google contacts. Δυστυχως ειναι ανυπαρκτος... Οι εφαρμογες κανουν τα μισα

 

Βάλε haxsync, είναι εξαιρετικό!!

Επίσης ήθελα να ενημερώσω για να ξέρετε όσοι έχετε πάρει το 32αρι ότι η procordia αρνείται να το επισκευάσει και η Google Επίσης! Οπότε προσέχετε το σαν τα μάτια σας! Εγώ τα κατάφερα μετά από είκοσι mail και τριάντα τηλέφωνα!!

Και μια ερώτηση για να κλείσω, θέλω να το ξανακάνω root, custom recovery κλπ αλλά δε μπορώ με τίποτα να εγκαταστήσω τους οδηγούς του σε Windows 7!! Σκέψου ότι χωρίς τον εντοπισμό σφαλμάτων δεν το αναγνωρίζει καν!!Έχει αντιμετωπίσει κανείς τίποτα παρόμοιο; δοκίμασα καλώδια, θύρα usb, οδηγούς από LG, Google, τα πάντα αλλά φευ...:-(

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πως αρνείται η Google να το επισκευάσει;

 

Μάλλον εννοεί την LG hellas γιατί αν το στείλεις στην χώρα από όπου το αγόρασες μια χαρά στο επισκευαζουν.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και το haxsync δεν παιζει πια

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Βάλε haxsync, είναι εξαιρετικό!!

Επίσης ήθελα να ενημερώσω για να ξέρετε όσοι έχετε πάρει το 32αρι ότι η procordia αρνείται να το επισκευάσει και η Google Επίσης! Οπότε προσέχετε το σαν τα μάτια σας! Εγώ τα κατάφερα μετά από είκοσι mail και τριάντα τηλέφωνα!!

Τι πρόβλημα είχε και το έστειλες για service; Και πώς τα κατάφερες να δεχτεί το 32άρι η Procordia;

 

Όσον αφορά το πρόβλημά σου, δοκίμασες να το φορτίσεις να δεις αν δουλεύει η φόρτιση τουλάχιστον; Μπορεί να μη σου συνέδεσαν σωστά τη θύρα micro-usb.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνετε να φάινετε το ρολόι στην οθόνη αναμονής? Το έχω ρυθμίσει στο daydream να ενεργοποιείται μόνο του όταν είναι συδεδεμένο με το ρεύμα αλλά δεν βλέπω να δουλεύει πάντα εκτός αν κάνω κάτι λάθος
Link to comment
Share on other sites

Εχω το lg x2 . Σκέφτομαι να αγοράσω το nexus 5 . Οι εφαρμογές που έχω αγοράσει θα μεταφερθούν και στο νεο μου κινητο , η θα πρέπει να τις ξαναγοράσω ?

Μπορώ να τις έχω και στα δύο κινητά ?

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

Εχω το lg x2 . Σκέφτομαι να αγοράσω το nexus 5 . Οι εφαρμογές που έχω αγοράσει θα μεταφερθούν και στο νεο μου κινητο , η θα πρέπει να τις ξαναγοράσω ?

Μπορώ να τις έχω και στα δύο κινητά ?

 

Ναι μόλις βάλεις τον λογαριασμό σου θα μπορείς να τις περάσεις κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Εχω το lg x2 . Σκέφτομαι να αγοράσω το nexus 5 . Οι εφαρμογές που έχω αγοράσει θα μεταφερθούν και στο νεο μου κινητο , η θα πρέπει να τις ξαναγοράσω ?

Μπορώ να τις έχω και στα δύο κινητά ?

Καλημερα νομιζω οτι οτι εφαρμογες εχεις μεσα στον λογαριασμο σου στο playstore μπορεις να τις βαλεις κανονικα και sto nexus !

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 4.4.2 stock και σήμερα παρέλαβα μερικά nfc tags. Ενω περίμενα να αλλάζουν αυτοματα οι ρυθμίσεις, κάθε φορά που πλησιάζει στο tag με ρωτά ποια εφαρμογή να ανοίξει, χωρίς να έχει το check box για μονιμη επιλογή. Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Το παράγειλα σήμερα το πρωί . Αν είμαι τυχερός ελπίζω να το έχω αυριο ... Μια ερώτηση ακόμα .. χρειάζεται ροοτ ? και αν ναι πώς ?

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

Το παράγειλα σήμερα το πρωί . Αν είμαι τυχερός ελπίζω να το έχω αυριο ... Μια ερώτηση ακόμα .. χρειάζεται ροοτ ? και αν ναι πώς ?

 

Καλορίζικο .Το αν χρειαζεται root ή όχι αυτο εξαρτάται απο τις δικές σου ανάγκες .

Οδηγιες για root υπάρχουν εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 4.4.2 stock και σήμερα παρέλαβα μερικά nfc tags. Ενω περίμενα να αλλάζουν αυτοματα οι ρυθμίσεις, κάθε φορά που πλησιάζει στο tag με ρωτά ποια εφαρμογή να ανοίξει, χωρίς να έχει το check box για μονιμη επιλογή. Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό;

 

Τα προγραμμάτισες με ένα app όπως αυτό;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jwsoft.nfcactionlauncher

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 4.4.2 stock και σήμερα παρέλαβα μερικά nfc tags. Ενω περίμενα να αλλάζουν αυτοματα οι ρυθμίσεις, κάθε φορά που πλησιάζει στο tag με ρωτά ποια εφαρμογή να ανοίξει, χωρίς να έχει το check box για μονιμη επιλογή. Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό;

 

Διάβασε εδω .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το απέκτησα και εγώ σήμερα.

Μερικές ερωτήσεις...

Η χώρα προέλευσης φαίνεται πάνω στο αυτοκόλλητο του κουτιού; Εκεί που εμένα λέει ROM δηλαδή;

Η ημερομηνία κατασkευής φαίνεται από τους τρείς πρώτους αριθμούς του Serial Number 312... Δεκέμβριος 2013;

Πώς βάζω τον κατάλογο να κάνει ταξινόμηση με βάση το επώνυμο;

Πώς φτιάχνω φακέλους;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία ότι τα κλασικά widgets καιρού (beautiful, hd, ez κλπ) κολλάνε και σταματάνε να κάνουνε update την ώρα. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,

βρισκω σε πολυ καλη τιμη το nexus 5 απο ολλανδια αλλα την εκδοση d820 που τυπικα ειναι για τη βορειο αμερικη και υπαρχει ασυμβατοτητα σε μερικες χωρες με το 4g. Παρολα αυτα διαβασα σε καποια forum οτι το αυτη η εκδοση εχει ασυμβατοτητα μονο σε καποιες ασιατικες χωρες και οχι στην ευρωπη. Γνωριζει κανεις αν θα πρεπει οπωσδηποτε να παρω το d821. Πηρα στη cosmote να ρωτησω για συμβατοτητα και μου ειπαν οτι γενικα το nexus to 5 δεν ειναι συμβατο κατι που πολυ αμφιβαλλω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,

βρισκω σε πολυ καλη τιμη το nexus 5 απο ολλανδια αλλα την εκδοση d820 που τυπικα ειναι για τη βορειο αμερικη και υπαρχει ασυμβατοτητα σε μερικες χωρες με το 4g. Παρολα αυτα διαβασα σε καποια forum οτι το αυτη η εκδοση εχει ασυμβατοτητα μονο σε καποιες ασιατικες χωρες και οχι στην ευρωπη. Γνωριζει κανεις αν θα πρεπει οπωσδηποτε να παρω το d821. Πηρα στη cosmote να ρωτησω για συμβατοτητα και μου ειπαν οτι γενικα το nexus to 5 δεν ειναι συμβατο κατι που πολυ αμφιβαλλω.

 

Μόνο το 4g δεν θα λειτουργεί στην Ελλάδα, κατά τα άλλα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Κλασσικά άσχετοι υπάλληλοι στην cosmote.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μηπως ξερει καποιος που θα βρω μια ηχογραφηση που εκανα απο το κινητο?

Δεν την βρισκω πουθενα,δεν ξερω που αποθηκευεται.....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μηπως ξερει καποιος που θα βρω μια ηχογραφηση που εκανα απο το κινητο?

Δεν την βρισκω πουθενα,δεν ξερω που αποθηκευεται.....

εμενα στην αρχη μολις μπαινω στην καρτα μνημης τη βγαζει Edited by Steve_athens
Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω τι παρτιδα ειναι το κινητο μου?

Και κατι αλλο, πως μπορω να δω αν πιανει σημα 4g? Δεν εχει κανενα διαφορετικο εικονιδιο στο σημα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...