Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να προβάλλω φωτογραφίες που έχω τραβήξει στην LG smart tv που έχω αλλά ούτε από τις Φωτογραφίες ούτε από τη Συλλογή μου βγάζει επιλογή για προβολή στην τηλεόραση. Χρειάζομαι ειδική εφαρμογή για να το κάνω;

 

Ρωτάω γιατί με το xperia που είχα υπήρχε by default αυτή η επιλογή στο Άλμπουμ. Εννοείται πως κινητό και τηλεόραση είναι συνδεδεμένα στο ίδιο wifi. Μάλιστα στο youtube βλέπει κανονικά την τηλεόραση και μπορώ να στείλω βίντεο σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον χρειάζεται μια εφαρμογή σαν το all cast ή νομίζω με την τελευταία αναβάθμιση του chromecast, γίνεται και από εκεί. Αυτό περιμένω και κλείνω από αγορές.
Link to comment
Share on other sites

Το allcast δεν δουλεύει με cromecast και μάλλον δεν θα δουλέψει ποτε ,η γοογλε το εχει μπλοκάρει . Βέβαια για απλή μετάδοση φώτο νομιζω και με dlna είσαι καλυμμένος .
Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο το πρόβλημα με το radio και είναι άκρως ενοχλητικό για μια τοπ συσκευή σαν το Ν5. Για να μην μιλήσω για το ασθενές wifi που έχει... Τελοσπαντων δεν θέλω να γίνω άλλο κακός τέτοιες μέρες :) Μακάρι να διορθωθούν σύντομα για να το ευχαριστηθούμε στο έπακρο το κινητό μας.
Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο το πρόβλημα με το radio και είναι άκρως ενοχλητικό για μια τοπ συσκευή σαν το Ν5. Για να μην μιλήσω για το ασθενές wifi που έχει... Τελοσπαντων δεν θέλω να γίνω άλλο κακός τέτοιες μέρες :) Μακάρι να διορθωθούν σύντομα για να το ευχαριστηθούμε στο έπακρο το κινητό μας.

 

Για το wifi να πω οτι το θεμα ειναι κυριως στην απεικονιση. Συγκρινοντας με το HTC One X που εχει καλο wifi, με τα κινητα διπλα σε καποιο σημειο, το ΗoX δειχνει να εχει 2 μπαρες και το Ν5 καμια. Τρεχοντας καποια εφαρμογη οπως το Wifi Analyzer στη συνεχεια, η ισχυς του wifi ειναι περιπου η ιδια σε dBm, παρολο που οι συσκευες το μεταφραζουν σε διαφορετικο πληθος μπαρων.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχοντας από τη δεύτερη φουρνιά που έφυγαν από Αγγλία έχω άριστο wifi και άριστο σήμα.. Μάλιστα είμαι με Vodafone και έχω παντού πολύ καλύτερο και κυρίως σταθερό σήμα από το galaxy s3 που είχα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όση ώρα είμαι έξω στο κέντρο της πόλης έχω πάντα full σήμα χωρίς το παραμικρό ίχνος πτώσης ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Το θέμα είναι στο σπίτι μου στο δωμάτιό μου που έχω πολύ συχνές πτώσεις από 4 μπάρες σε 0-1, τα οποία σκαμπανεβάσματα σκοτώνουν κυριολεκτικά την μπαταρία. Πάντως, με full σήμα μου λεν όλοι ότι ακούγομαι τέλεια κι εγώ τους ακούω καμπάνα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

κάπως έτσι είναι για πολλούς, έξω καμπάνα μέσα που@#&!χχχ.. για αυτό και διαβάζουμε και διάφορες στη διάρκεια της μπαταρίας. έχει δοκιμάσει κανείς να ξαναπέρασει καθαρή εγκατάσταση τo Google image 4.4.2 αν στρώνει το ράδιο η όλοι είμαστε με την αναβάθμιση? εγώ το μόνο που δοκίμασα είναι factory reset (γιατί τότε δεν είχε βγει ακόμα)
Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

κάπως έτσι είναι για πολλούς, έξω καμπάνα μέσα που@#&!χχχ.. για αυτό και διαβάζουμε και διάφορες στη διάρκεια της μπαταρίας. έχει δοκιμάσει κανείς να ξαναπέρασει καθαρή εγκατάσταση τo Google image 4.4.2 αν στρώνει το ράδιο η όλοι είμαστε με την αναβάθμιση? εγώ το μόνο που δοκίμασα είναι factory reset (γιατί τότε δεν είχε βγει ακόμα)

Μπα, δε νομίζω να κάνει ένα clean install τη διαφορά μιας και είναι θέμα radio (software) ή και πομποδέκτη (hardware). Τι να πω... Δε θα βγουν κι άλλα radio; Θυμάμαι όταν είχα το Galaxy Nexus, είχε βγάλει ένα σωρό radio. Τώρα η LG δεν ξέρω τι κάνει ούτε τι έκανε με το Nexus 4.

 

Καινούρια nexus συσκευή + καινούρια έκδοση Android = είμαστε beta testers a.k.a. πειραματόζωα της Google για κάμποσους μήνες ακόμα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πρόβλημα με το να αντιγράφει ταινίες???Aσχετα με το radio βέβαια αλλά προσπαθώ τόση ώρα να αντιγράψω μια και εχει κολλήσει....με nexus 4 έκανε αντιγραφή κανονικά σε win 8.1

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πρόβλημα με το να αντιγράφει ταινίες???Aσχετα με το radio βέβαια αλλά προσπαθώ τόση ώρα να αντιγράψω μια και εχει κολλήσει....με nexus 4 έκανε αντιγραφή κανονικά σε win 8.1

Δεν έχω πρόβλημα εγώ. Αντιγράφω και σβήνω όλη μέρα ταινίες και σειρές μια χαρά και πάρα πολύ γρήγορα. Οι περισσότερες 1080p. Αλλά έχω Windows 7 Ultimate και όχι 8.1. By the way, με MX παίζω 720p 10bit κατά 95% τέλεια.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα εγώ. Αντιγράφω και σβήνω όλη μέρα ταινίες και σειρές μια χαρά και πάρα πολύ γρήγορα. Οι περισσότερες 1080p. Αλλά έχω Windows 7 Ultimate και όχι 8.1. By the way, με MX παίζω 720p 10bit κατά 95% τέλεια.

ίσως ειναι προβλημα ακομα τα win 8.1 τι να πω......αναγκαζομαι κ την ανεβάζω στο drive...

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τα win 8.1 και εγώ έφαγα κολλήματα (αλλά όχι παντα), μάλιστα στο Razr που είχα πριν μια φορά που λαγκαρε έχασα ΟΛΑ τα δεδομένα. Πλέον με ενα στικακι usb και καθάρισα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου πει καποιος αν η θηκη μου (google bumper case) ειναι φυσιολογικο να εχει τετοιο κενο στην θυρα micro usb... και στο 3.5mm βυσμα ακουστικων;[ATTACH]38968[/ATTACH]

 

[ATTACH]38969[/ATTACH]

 

[ATTACH]38970[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομαδα πλεον κατοχος της συσκευης μπορω να παραθεσω και εγω 2 λογια εχοντας και ως μετρο συγκρισης το προηγουμενο s3 μου ροοταρισμενο και κλοκαρισμενο.

Πρωτο και πιο εντυπωσιακο ειναι η ταχυτητα του..Ειναι και ο κυριος λογος που το επελεξα και με εχει αφησει αφωνο. Ειναι εκπληκτικη η ταχυτητα με την οποια εναλλασεσαι - ανοιγεις εφαρμογες κτλ.

Δευτερο η διαχειριση μνημης του...φαινεται οτι δεν κολλαει πουθενα οτι και να του κανεις οτι και αν ανοιξεις.

Το βγαζω 100% κατα τις 7 το πρωι και το βαζω παλι το βραδυ για φορτιση κατα τις 11 και μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου αρκετα heavy user ομως δεν ακουω μουσικη και δεν παιζω παιχνιδια. κατι που σιγουρα βοηθαει πολυ και κατι που ακριβως το ιδιο εκανα και με το s3 μου. Συνεπως καλυπτει πληρως τις ημερισιες αναγκες μου.

Οθονη εκπληκτικη...ναι οντως χανει στο μαυρο οπως επισης δεν ειναι τοσο saturaded με τις amoled κατι που ομως το νοιωθεις μονο αν εχεις μια τετοια οθονη διπλα σου. Επισης εχει τρομερη ευκρινεια σε κειμενα κτλ.

Η καμερα του για χρηση κινητου ειναι πολυ ικανοποιητικη με εκπληκτικο βιντεο. Μου το χαλασε ομως σε μια βραδινη παιδικη παρασταση που φαινεται να αντανακλουσε πολυ το φως του θεατρου που ομως εκει αλλα κινητα πηγαιναν πολυ καλυτερα. Ομως δεν ειναι κατι που με ανησυχει μιας και χρησιμοποιω dslr οταν θελω καλο αποτελεσμα.

Ο ηχος του ισως και λογω αναβαθμισης σε 4,2,2 με το που το ανοιξα για τα δεδομενα μου αρκετα δυνατος αλλα οχι τοσο ποιοτικος. ομως ανετα ειδα την ταινια μου η τα διαφορα βιντεο μου και πολλες φορες το χαμηλωνα γιατι το ενοιωθα αρκετα δυνατο.

Καποια στιγμη περασε απο το μυαλλο μου να ξεκινησω και με αυτο τα ρουταρισματα, ρομ, κερνελ κτλ. συνηθισμενος απο το s3 μου που προσπαθουσα να το κανω να λειτουργει σωστα.(τα καταφερα εκει μονο οταν εβγαλα ολο το αχρηστο bloatware που φοραει η samsung).

Αυτος ειναι και ο δευτερος λογος που το επελεξα ειδικα μιας και περναγε απο το μυαλλο μου και το g2. Θελω σε καθε συσκευη μου να βαζω εγω οτι θελω και οχι η καθε εταιρεια.

Ομως περνωντας τον holo hd launcher το εφερα ακριβως οπως ηθελα στα μετρα μου με μικροτερα εικονειδια και διαφορα γρηγορα gestures που βοηθανε την καθημερινοτητα μου. Πανω σε αυτο να πω οτι ο holo hd εχει ακριβως τα ιδια εικονιδι α που χρησιμοποιει και η κιτ κατ. Ετσι και προσωρινα δεν βρισκω καποιο λογο τη δεδομενη στιγμη να προχωρησω σε custom rom κτλ. Σιγουρα θα συμβει στο μελλον αλλα το αφηνω για τοτε.

Και το τελευταιο, μου αρεσει τρομερα η υφη του γομωδες πλαστικου που χρησιμοποιει η lg, η αισθηση στο χερι και το βαρος του. Ενας απο τους λογους που με χαλαγε το g2 και που ειχα και στο s3 ειναι αυτο το ψευτοπλαστικο που χρησιμοποιουν που ομως ευτυχως στο s3 με ενα αλλο back cover εχεις τη δυνατοτητα να το αλλαξεις.

Συνοψιζοντας και πληρωνοντας ακριβως 360 ευρω για να το αποκτησω...(350 αξια + 10 μεταφορικα παραδοση αγγλια) θεωρω οτι ειναι μακραν η καλυτερη συσκευη που κυκλοφορει.

Το μονο κινητο που με δελεαζε κυριως για την οθονη του και τα χαρακτηριστικα του ηταν το note 3 που ομως τοσα λεφτα δεν τα διαθετω για κανενα κινητο πλεον.

Προσωπικα το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οποιονδηποτε ψαχνει να αναβαθμισει το παλιο smartphone του μη χαλωντας μια ολοκληρη περιουσια σε εισαγωγικα.

 

Υ.Γ να πω οτι 2 μερες ειχα παρατηρησει εντονη φθορα της μπαταριας απο το google services. Αυτο που εκανα και εφυγε τελειως να μπω στα google settings-location-google location reporting και εβαλα off to location reporting kai off to location history.

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα ροοτ κακό δεν κάνει :Ρ, εφόσον επαναφέρεται εύκολα σε εργοστασιακή κατάσταση εγώ απο την 3 μέρα (αν θυμάμαι καλά) έκανα ροοτ. Ρομ δεν άλλαξα και ουτε πρόκειται. Απλά δοκιμάζω κάνα κέρνελ μπας και δω διάφορα στην αυτονομία. Αν και δοκίμασα μια δεύτερη ρομ (με multiboot) δεν θέλω να μπλέξω με bugs kai betas οπότε μακριά μέχρι τουλάχιστον να βγει κάποια οφφισιαλ σταθερή .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερασε ολους και χρονια πολλα, διαβασα καποιες σελιδες της ενοτητας αλλα για να ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα εχω καποιο προβλημα ανοιγω νεο θεμα. θελω να αγορασω το nexus5 μεσο ενος φιλου μου που ζει στο amsterdam απο το Google store. οι απωρειες που εχω ειναι αν γνωριζει καποιος ειναι ποσο περιπου θα στοιχησουν τα μεταφορικα για να το σταλθει ελλαδα, αν ισχυει το οτι εφοσον θα το στειλει ως δωρο δεν θα πληρωσω τελωνειο και τελος αν θα εχω καποιο προβλημα με το θεμα της εγγυησης. ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερασε ολους και χρονια πολλα, διαβασα καποιες σελιδες της ενοτητας αλλα για να ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα εχω καποιο προβλημα ανοιγω νεο θεμα. θελω να αγορασω το nexus5 μεσο ενος φιλου μου που ζει στο amsterdam απο το Google store. οι απωρειες που εχω ειναι αν γνωριζει καποιος ειναι ποσο περιπου θα στοιχησουν τα μεταφορικα για να το σταλθει ελλαδα, αν ισχυει το οτι εφοσον θα το στειλει ως δωρο δεν θα πληρωσω τελωνειο και τελος αν θα εχω καποιο προβλημα με το θεμα της εγγυησης. ευχαριστω πολυ.

 

Τελωνειο δεν εχεις γιατι εισαι Ευρωπη εγγυηση εχεις,πες τον φιλο σου να κανει μια ερωτηση εκει ποσο κοστιζει να στο στειλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερασε ολους και χρονια πολλα, διαβασα καποιες σελιδες της ενοτητας αλλα για να ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα εχω καποιο προβλημα ανοιγω νεο θεμα. θελω να αγορασω το nexus5 μεσο ενος φιλου μου που ζει στο amsterdam απο το Google store. οι απωρειες που εχω ειναι αν γνωριζει καποιος ειναι ποσο περιπου θα στοιχησουν τα μεταφορικα για να το σταλθει ελλαδα, αν ισχυει το οτι εφοσον θα το στειλει ως δωρο δεν θα πληρωσω τελωνειο και τελος αν θα εχω καποιο προβλημα με το θεμα της εγγυησης. ευχαριστω πολυ.

1)Οποιαδήποτε αγορά εντός Ευρώπης,ΔΕΝ περνά τελωνείο.Άρα δεν χρειάζεται να το δηλώσει ως δώρο.

2)Μόλις η συσκευή έρθει και επίσημα στην Ελλάδα θα καλύπτεσαι κανονικά από την εγγύηση.

κ

3)Τα μεταφορικά υπολόγιζε,με courier,περίπου μέχρι τα 20 ευρώ.Από Γερμανία,συνηθως πληρώνω 17 ευρώ με DHL.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Για την καμερα να πω οτι με το Razr i που ειχα τις προηγουμενες μερες (8αρα και εκει) μου φαινοταν καλυτερες και οι φωτος και τα βιντεο. Αλλα παλι ειμαι ικανοποιημενος στο επακρο με το νεξους. Για την αυτονομια δεν ξερω τι κανω λαθος αλλα με μπολικο gaming τωρα μεσα στις γιορτες βγαζω ουτε 4 ωρες συνολικα ανοιχτης οθονης,ενω άλλοι μιλάνε για 5 μέχρι και 7 {με καστομ κέρνελ).

Πάντως αξίζει το κινητό για όσους ακόμα το σκέφτονται

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το ARt αλλά μου έτρωγε κάποια κολλήματα (lag, den αντιδρούσε σε εντολές) και το ξαναγύρισα στο αρχικό. Έχει συναντήσει κανείς τίποτα αντίστοιχο?
Link to comment
Share on other sites

Για την καμερα να πω οτι με το Razr i που ειχα τις προηγουμενες μερες (8αρα και εκει) μου φαινοταν καλυτερες και οι φωτος και τα βιντεο. Αλλα παλι ειμαι ικανοποιημενος στο επακρο με το νεξους. Για την αυτονομια δεν ξερω τι κανω λαθος αλλα με μπολικο gaming τωρα μεσα στις γιορτες βγαζω ουτε 4 ωρες συνολικα ανοιχτης οθονης,ενω άλλοι μιλάνε για 5 μέχρι και 7 {με καστομ κέρνελ).

Πάντως αξίζει το κινητό για όσους ακόμα το σκέφτονται

 

4ώρες οθόνη με Gaming νομίζω είναι καλά.

5-7 ώρες οθόνη με Gaming... photos or it didn't happen που λένε και στα ξένα :lol:

Μόνο αν κάποιος έχει κάνει γενναίο underclocking...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Με φωτεινότητά στην μέση.δεν είναι κι άσχημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...