Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε όσους έχουν θέμα tethering με το 5.1.1, ας δοκιμάσουν τα εξής:

Με ανοικτό το wifi, ενεργοποίηση tethering ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΑ MOBILE DATA κλειστά. Σύνδεση συσκευής στο ΑP του κινητού. Μετά από 10 δευτερόλεπτα ενεργοποίηση των mobile data και όλα δουλεύουν μια χαρά.

Είναι η μόνη σειρά που σε εμένα λειτούργησε το tethering. Έχω Vodafone με συμβόλαιο + data.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν να "χάνονται" οι συντομεύσεις;;;

 

Οταν δεν τις χρησιμοποιεις μετα απο λιγο καιρο "κρυβονται".

Link to comment
Share on other sites

Για όποιο λόγο και να πας στην procordia, σου λένε ότι φταίει η motherboard. Εγώ πήγα με χαλασμένη πλακέτα USB, και μου λενε motherboard, και επειδή είναι εκτός εγγύησης (rooted), 170€.

Τελικά πήρα το πλακετακι με 12€ από eBay, και το έφτιαξα μόνος μου.

 

Ποιό πλακετάκι παράγγειλες;εφόσον το power button ειναι κολλημένο στην μητρική.δεν είναι ξεχωριστό κομμάτι όπως στο nexus 4.Τα έχω κ τα δύο κ τα έχω ανοίξει κ τα δύο.

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιό πλακετάκι παράγγειλες;εφόσον το power button ειναι κολλημένο στην μητρική.δεν είναι ξεχωριστό κομμάτι όπως στο nexus 4.Τα έχω κ τα δύο κ τα έχω ανοίξει κ τα δύο.

Είχα πρόβλημα με το USB, όχι το power button.

 

http://protyposis.net/blog/replacing-the-nexus-5-power-button/

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν να "χάνονται" οι συντομεύσεις;;;

η τοποθεσία και η οθόνη μετάδοσης είναι στάνταρ (και οι 8 που δείχνεις στο 2 screenshot) άλλες συντομεύσεις μπορούν να κρυφτούν

στην οθόνη κλειδώματος δεν εμφανίζεται η τοποθεσία ακόμα και αν είναι ενεργοποιημένη

https://www.youtube.com/watch?v=v7SztugfwwY

Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Nexus 5 vs. Iphone 5 speedtest:κάναμε με ενα φίλο μου spesdtest με την εφαρμογή της ookla.Στο δίκτυο της wind κ οι 2,4G κ οι δυο(H+ εγω,LTE αυτός),διαλέξαμε τον ίδιο σέρβερ και τα αποτελέσματα:15 Mbps εγω,45 αυτός!Τρελάθηκα!Οκ,να υπάρχει διαφορά,αλλά οχι τόσο μεγάλη!Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά,γνωρίζει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Nexus 5 vs. Iphone 5 speedtest:κάναμε με ενα φίλο μου spesdtest με την εφαρμογή της ookla.Στο δίκτυο της wind κ οι 2,4G κ οι δυο(H+ εγω,LTE αυτός),διαλέξαμε τον ίδιο σέρβερ και τα αποτελέσματα:15 Mbps εγω,45 αυτός!Τρελάθηκα!Οκ,να υπάρχει διαφορά,αλλά οχι τόσο μεγάλη!Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά,γνωρίζει κανείς?

 

Αν εσύ είχες Η+ και ο άλλος 4g δεν είναι και κάτι περίεργο...

http://telecomtalk.info/wp-content/uploads/2014/08/difference-between-3G-H.png

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ είχες Η+ και ο άλλος 4g δεν είναι και κάτι περίεργο...

http://telecomtalk.info/wp-content/uploads/2014/08/difference-between-3G-H.png

 

Έτσι εξηγείται...οκ,ευχαριστώ.Βλέποντας τη φωτό,ποιό release του H+ υποστηρίζει το ν5?

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

H+ έως 42,2 download και 5,76 upload

LTE 150/50.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους έχουν θέμα tethering με το 5.1.1, ας δοκιμάσουν τα εξής:

Με ανοικτό το wifi, ενεργοποίηση tethering ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΑ MOBILE DATA κλειστά. Σύνδεση συσκευής στο ΑP του κινητού. Μετά από 10 δευτερόλεπτα ενεργοποίηση των mobile data και όλα δουλεύουν μια χαρά.

Είναι η μόνη σειρά που σε εμένα λειτούργησε το tethering. Έχω Vodafone με συμβόλαιο + data.

 

Δουλεψε και σε 'μενα με vodafone.

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.

Προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση της factory 5.1.1 και κάτι έχει πάει λάθος.

Το κινητό ήταν root με twrp recovery και κλειδωμένο bootloader. Ξεκίνησα να ξεκλειδώσω τον bootloader για να κάνω τη διαδικασία με τη factory, αλλά μόλις τον ξεκλείδωσα έπεσε σε bootloop. Ανοίγει, δείχνει το Google logo μπαίνει στην twrp βγάζει κάτι μηνύματα με κάτι error που δεν προλαβαίνω να τα δω και ξανά reboot.

Προσπάθησα να περάσω την factory αλλά μου βγάζει αυτό στο παράθυρο εντολών.

 

archive does not contain 'boot.sig'

archive does not contain 'recovery.sig'

failed to allocate 1046266608 bytes

error: update package missing system.img

Press any key to exit...

 

 

Καμία βοήθεια??

 

 

EDIT: φλάσαρα ένα ένα τα αρχεία της factory και όλα καλά!

Edited by AlMag1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.

Προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση της factory 5.1.1 και κάτι έχει πάει λάθος.

Το κινητό ήταν root με twrp recovery και κλειδωμένο bootloader. Ξεκίνησα να ξεκλειδώσω τον bootloader για να κάνω τη διαδικασία με τη factory, αλλά μόλις τον ξεκλείδωσα έπεσε σε bootloop. Ανοίγει, δείχνει το Google logo μπαίνει στην twrp βγάζει κάτι μηνύματα με κάτι error που δεν προλαβαίνω να τα δω και ξανά reboot.

Προσπάθησα να περάσω την factory αλλά μου βγάζει αυτό στο παράθυρο εντολών.

 

archive does not contain 'boot.sig'

archive does not contain 'recovery.sig'

failed to allocate 1046266608 bytes

error: update package missing system.img

Press any key to exit...

 

 

Καμία βοήθεια??

 

 

EDIT: φλάσαρα ένα ένα τα αρχεία της factory και όλα καλά!

 

 

Καλησπέρα υπάρχει ένα πρόγραμμα για υπολογιστές μέσα από το οποίο μπορείς να κάνεις στην nexus συσκευή σου ότι θέλεις.Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να στείλω link οπότε θα σου πω πως λέγετε και googlare το. Nexus root toolkit. Με αυτό το πρόγραμμα μπορείς να ρουταρεις(επιλέγεις αν θες να σου κάνει Install και custom recovery) και να ξε-ρουταρεις το κινητό να ξεκλειδώσεις τον bootloader να τον κλειδώσεις,Να πάρεις backup και να κανεις restore.Επίσης υπάρχει μια επιλογή για περίπτωση soft-brick ή bootloop την οποία για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω χρησιμοποιήσει...(και αχρείαστη να΄νε :p ) η οποία πιθανόν να λύσει το πρόβλημα σου.Μόλις φτιαχτεί το κινήτο το ξανά ρουταρεις και οτι άλλο θες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.

 

Έχω το νέξους 5 εδώ και 1μιση χρόνο περίπου. Δεν αντιμετώπισα σχεδόν κανένα πρόβλημα... μέχρι σήμερα.

Όταν το βάζω να φορτίσει μου λέει ότι θέλει 9-10 ώρες για πλήρης φόρτιση. Πιστεύετε ότι φταίει η μπαταρία; Ο φορτιστής; (το έχω δοκιμάσει με 2 καλώδια) Ή είναι κάτι άλλο;

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

 

Οποιαδήποτε εισήγηση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά κάτι να σου χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή, οπότε να έχεις αυξημένη κατανάλωση και αντίστοιχα να φορτίζει η μπαταρία με μικρότερο ρυθμό.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει κάποιο πρόγραμμα/παιχνίδι εγκατάσταση τις τελευταίες μέρες.

Επίσης η μπαταρία διαρκεί κανονικά (1 ημέρα πάνω κάτω ως συνήθως). Το πρόβλημα είναι με την φόρτιση.

 

Αν κάποιο app χρησιμοποιούσε τον επεξεργαστή τότε φαντάζομαι θα αντιμετώπιζα γενικότερο πρόβλημα (όχι μόνο με το φόρτισμα). Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει κάποιο πρόγραμμα/παιχνίδι εγκατάσταση τις τελευταίες μέρες.

Επίσης η μπαταρία διαρκεί κανονικά (1 ημέρα πάνω κάτω ως συνήθως). Το πρόβλημα είναι με την φόρτιση.

 

Αν κάποιο app χρησιμοποιούσε τον επεξεργαστή τότε φαντάζομαι θα αντιμετώπιζα γενικότερο πρόβλημα (όχι μόνο με το φόρτισμα). Σωστά;

Για κάποιο λόγο, ο φορτιστής δίνει λίγα mA, γι' αυτό αργεί. Δοκίμασε κάποιον άλλο φορτιστή και διαφορετική πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.

 

Έχω το νέξους 5 εδώ και 1μιση χρόνο περίπου. Δεν αντιμετώπισα σχεδόν κανένα πρόβλημα... μέχρι σήμερα.

Όταν το βάζω να φορτίσει μου λέει ότι θέλει 9-10 ώρες για πλήρης φόρτιση. Πιστεύετε ότι φταίει η μπαταρία; Ο φορτιστής; (το έχω δοκιμάσει με 2 καλώδια) Ή είναι κάτι άλλο;

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

 

Οποιαδήποτε εισήγηση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Κοίτα και τα καλώδια.

Έχω γύρω στα 10 στο σπίτι, μονό 2 από αυτά φορτίζουν γρήγορα (1.8 Α). Τα υπόλοιπα από 200ma ως 500ma.

Τώρα χρησιμοποιώ ασύρματο φορτιστή στο κομοδίνο, και βρήκα την υγειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χάλασε ο φορτιστής. Σταδιακά έπεσε η απόδοση και μετά μηδέν!

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ truckman και kted.

Ο φορτιστής θα ήτανε το πρόβλημα μάλλον. Δανείστηκα από ένα φίλο και τώρα δουλεύει μια χαρά.

 

Ελπίζω να μην έχω την ίδια τύχη με τον Gialakias :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το έχω το κινητό απο πέρυσι Μάιο, και είχε εμφανίσει πρόβλημα με το power button πριν κανα μήνα. Απλά κολλούσε για λίγο και έκλεινε, αλλά άνοιγε αμέσως.

Σήμερα κόλλησε, το κλασικό, δεν ανοίγει κτλ. Το ξεκόλλησα 2 φορές (κάνει και πόση ώρα να ανοίξει γιατί κάθε φορά κάνει βελτιστοποίηση εφαρμογών) αλλά μετά αμέσως με το πρώτο κλικ ξανακολλάει.

 

Το αγόρασα απο phonegallery, πολωνικό βλέπω οτι είναι.

Παίρνω τηλέφωνο στην LG;

Πρέπει να το κάνω stock και να μηδενίσω flag;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κάνεις stock, σβήνεις το flag και μετά ασχολείσαι με το service.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...