Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκυρο... Ας διαγραφεί παρακαλώ. Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φοράω 0.2.5 όπως μου ήρθε από to2c.Έκανα root,xposed και gravity box,όλα κομπλέ.Ευχαριστούμε τα παιδιά πολύ για τις οδηγίες στο root,με framaroot ούτε 5' να έκανα :).Μοναδικό θέμα του κινητού,τουλάχιστον στην έκδοση μου,τα σποραδικά κρασαρίσματα που εν τέλει λύνονται με βγάλσιμο μπαταρίας.Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ περαιτέρω με custom roms,το κινητάκι εξάλλου προορίζεται για εφεδρικό(πφφφ μας πέθαναν οι κινέζοι με τις επιδόσεις και τις χαμηλές τιμές :X ),με πιθανότερο διάδοχο coolpad f1..:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε το δικό μου για τη νύφη μου. Φοράει G2F-20141024-W-R-CN-V0.2.6. Είναι καθαρή από κινεζιές. Υπάρχει πιο καινούρια ή κρατάω αυτή?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε το δικό μου για τη νύφη μου. Φοράει G2F-20141024-W-R-CN-V0.2.6. Είναι καθαρή από κινεζιές. Υπάρχει πιο καινούρια ή κρατάω αυτή?

 

Υπάρχει η G2FW-20141027-W-R-V0.3.6.

Την ψάχνουμε αλλά δεν την βρίσκουμε.

Link to comment
Share on other sites

TziMmys79, καλορίζικο! Εύχομαι να το κατευχαριστηθείς!

0.2.6 και 0.3.6 είναι ίδιες ουσιαστικά. Η 1η είναι η έκδοσή της για την Κίνα και η άλλη για τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Μπορείς να μας κάνεις ένα αντίγραφο για να το περάσουμε με SPFlashTool;

Έχει αρκετούς οδηγούς στο net, όπως αυτός που ανέφερα εδώ.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια, μια ερώτηση μόνο. Επειδή ήδη έβαλα λογαριασμούς για google και κάποιες εφαρμογές, τι ακριβώς τραβάω backup? Τα πάντα ή το λειτουργικό μόνο?

 

Edit, βρήκα και την G2FW-20141027-W-V0.3.6 CWM. Να δώσω link? Όπως και για site που έχει τα πάντα για το G2F....

 

Τα πάντα για το G2F.

Προς τα κάτω θα βρείτε το 0.3.6 και link για κατέβασμα. Αλλά απαντήστε και στην ερώτησή μου για να σας ανεβάσω και αυτή που φοράει το δικό μου.

Edited by TziMmys79
Link to comment
Share on other sites

TziMmys79, καλορίζικο! Εύχομαι να το κατευχαριστηθείς!

0.2.6 και 0.3.6 είναι ίδιες ουσιαστικά. Η 1η είναι η έκδοσή της για την Κίνα και η άλλη για τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Μπορείς να μας κάνεις ένα αντίγραφο για να το περάσουμε με SPFlashTool;

Έχει αρκετούς οδηγούς στο net, όπως αυτός και αυτός που ανέφερα εδώ.

 

Την 0.2.6 την έχει το needrom http://www.needrom.com/download/g2fw-24-10-2014-v0-2-6-for-flashtools/

Την έχω κατεβάσει αλλά όταν προσπαθώ να την εγκαταστήσω μου βγάζει σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια, μια ερώτηση μόνο. Επειδή ήδη έβαλα λογαριασμούς για google και κάποιες εφαρμογές, τι ακριβώς τραβάω backup? Τα πάντα ή το λειτουργικό μόνο?

Αυτές οι μέθοδοι αντιγράφουν ολόκληρη την rom, δεν μπορείς να εξαιρέσεις κάτι.

Κατανοητό αν δεν θέλεις να ξαναπεράσεις εφαρμογές κτλ. για να μας διαθέσεις αντίγραφο της νέας rom.

Αν θέλεις και με εμπιστεύεσαι, αν μου στείλεις αντίγραφο μπορώ να το περάσω και να το κάνω hard reset στο κινητό μου ώστε να καθαρίσει και μετά να την ανεβάσω για όλους καθαρή. Φυσικά είμαστε άγνωστοι και καταλαβαίνω απολύτως αν αρνηθείς.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Talos, επειδή είσαι βοηθητικός τόσο σε εμένα, όσο και σε πολλούς, ήδη έχω ξεκινήσει να το κάνω εγώ.

Σας ενημερώνω για την πορεία.

 

Έβαλα drivers, το τηλέφωνο το έχω σε debugging mode, αλλά όταν τρέχω το android tools, αντί για μπλε εικονίδιο κάτω αριστερά, μου έχει κίτρινο με αποτέλεσμα να μη μου αφήνει να πάρω backup. Κατα τα άλλα, τη βλέπει κανονικά τη συσκευή.

 

Ξανα edit, τα κατάφερα. Το αρχείο είναι τεράστιο, είναι 1.8 GB αποσυμπιεσμένο, ευτυχώς, 660mb συμπιεσμένο. Το ανεβάζω αυτή τη στιγμή.

Edited by TziMmys79
Link to comment
Share on other sites

TziMmys79 με κολακεύεις :happy:

Προσπαθώ όσο μπορώ να βοηθήσω, άλλωστε γι'αυτό είναι τα φόρουμ.

 

Αν παραγγείλει το κινητό κάποιος από το GeekBuying, ας ζητήσει να ζητήσουν την 0.3.6 από την Jiayu. Είχα κάνει το ίδιο για το F1 και την πήρανε κι έτσι την αποκτήσαμε και στο myPhone.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τώρα πρόσεξα ότι δε δουλεύουν τα key lights. Δοκίμασα και από το gravity box να το ενεργοποιήσω, αλλά πάλι τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τώρα πρόσεξα ότι δε δουλεύουν τα key lights. Δοκίμασα και από το gravity box να το ενεργοποιήσω, αλλά πάλι τίποτα.

 

Τα key lights δεν δουλευουν και εμενα.Φοραει την 0.2.6.

Εχθες το πηρα, προσπαθησα να βαλω και αλλες ROM απο needrom, αλλα τελικα ξαναεβαλα την 0.2.6

 

Το GPS δεν μου πολυπαιζει σωστα, και η μπαταρια στην 1η φορτιση εξαντληθηκε πολυ γρηγορα στο 1%.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Μα, έχει το G2F φωτιζόμενα πλήκτρα;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει δίκιο ο talos. Δεν έχει φωτειζόμενα πλήκτρα.

 

Λοιπόν μετά από 3 ημέρες, και αφού του έχω περάσει root, δοκίμασα μερικές ROM, και κατέληξα στην G2FW-20141024-W-R-CN-V0.2.6 έχω να πω τα εξής:

 


  • Από needrom η G2FW-20141111-W-R-RU-V0.7.1.1 improved που προσπάθησα, δεν λειτούργησε σωστά. Τα κάτω πλήκτρα δεν λειτουργούν καθόλου, και το touchscreen δεν είναι calibrated σωστά με αποτέλεσμα αλλού να πατάς και αλλού να ... βρίσκεσαι.


  • Από needrom η G2FW-20141024-W-R-CN-V0.2.6 που τρέχω τώρα είναι καθαρή από Chinese apps.


  • Η μπαταρία την 1η φορά που το χρησιμοποίησα μου έδεινε λάθος ενδείξεις. Έκανα μια πλήρη φόρτιση και battery calibration (χρειάζεται root), και τώρα δίχνει να εμφανίζει σωστά την μπαταρία. Βέβαια όσο είναι στην αρχή του βγάζω το λάδι (καλά όχι πολύ, δουλεύω και στο tablet) οπότε η μπαταρία έχει αντέξει ήδη μιάμιση ημέρα.


  • XPosed, Nova Launcher και Tesla Notifier δουλεύουν ΟΚ. Άλλες εφαρμογές που έβαλα όπως chrome, viber, hangout, sygic, μερικά games, είναι OK. Google Maps έβαλα την έκδοση google maps 8.0.0 apk και έκλεισα την αυτόματη ενημέρωση προς το παρών στο google maps.


  • Η camera δίχνει μια χαρά, στις βραδινές/σκοτεινές φωτό θα ήθελε όμως φωτεινότερο flash


  • Το GPS θέλει fix για να δουλέψει. Δεν έχω καταφέρει ακόμα με Sygic να κάνω μια διαδρομή, αλλά τουλάχιστον έχω "βρει" δορυφόρους με το GPS Test.


  • Έχω cosmote, το σήμα είναι καμπάνα και όσο μίλησα είναι ΟΚ.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Μα, έχει το G2F φωτιζόμενα πλήκτρα;

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν κινητά χωρίς φωτιζόμενα πλήκτρα! Σε ευχαριστώ talos :)

 

Μάλλον έχει δίκιο ο talos. Δεν έχει φωτειζόμενα πλήκτρα.

 

Λοιπόν μετά από 3 ημέρες, και αφού του έχω περάσει root, δοκίμασα μερικές ROM, και κατέληξα στην G2FW-20141024-W-R-CN-V0.2.6 έχω να πω τα εξής:

 


  • Από needrom η G2FW-20141111-W-R-RU-V0.7.1.1 improved που προσπάθησα, δεν λειτούργησε σωστά. Τα κάτω πλήκτρα δεν λειτουργούν καθόλου, και το touchscreen δεν είναι calibrated σωστά με αποτέλεσμα αλλού να πατάς και αλλού να ... βρίσκεσαι.


  • Από needrom η G2FW-20141024-W-R-CN-V0.2.6 που τρέχω τώρα είναι καθαρή από Chinese apps.


  • Η μπαταρία την 1η φορά που το χρησιμοποίησα μου έδεινε λάθος ενδείξεις. Έκανα μια πλήρη φόρτιση και battery calibration (χρειάζεται root), και τώρα δίχνει να εμφανίζει σωστά την μπαταρία. Βέβαια όσο είναι στην αρχή του βγάζω το λάδι (καλά όχι πολύ, δουλεύω και στο tablet) οπότε η μπαταρία έχει αντέξει ήδη μιάμιση ημέρα.


  • XPosed, Nova Launcher και Tesla Notifier δουλεύουν ΟΚ. Άλλες εφαρμογές που έβαλα όπως chrome, viber, hangout, sygic, μερικά games, είναι OK. Google Maps έβαλα την έκδοση google maps 8.0.0 apk και έκλεισα την αυτόματη ενημέρωση προς το παρών στο google maps.


  • Η camera δίχνει μια χαρά, στις βραδινές/σκοτεινές φωτό θα ήθελε όμως φωτεινότερο flash


  • Το GPS θέλει fix για να δουλέψει. Δεν έχω καταφέρει ακόμα με Sygic να κάνω μια διαδρομή, αλλά τουλάχιστον έχω "βρει" δορυφόρους με το GPS Test.


  • Έχω cosmote, το σήμα είναι καμπάνα και όσο μίλησα είναι ΟΚ.

 

Όλα χρήσιμα φίλε. Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει δίκιο ο talos. Δεν έχει φωτειζόμενα πλήκτρα.

 

Λοιπόν μετά από 3 ημέρες, και αφού του έχω περάσει root, δοκίμασα μερικές ROM, και κατέληξα στην G2FW-20141024-W-R-CN-V0.2.6 έχω να πω τα εξής:

 


  • Από needrom η G2FW-20141111-W-R-RU-V0.7.1.1 improved που προσπάθησα, δεν λειτούργησε σωστά. Τα κάτω πλήκτρα δεν λειτουργούν καθόλου, και το touchscreen δεν είναι calibrated σωστά με αποτέλεσμα αλλού να πατάς και αλλού να ... βρίσκεσαι.


  • Από needrom η G2FW-20141024-W-R-CN-V0.2.6 που τρέχω τώρα είναι καθαρή από Chinese apps.


  • Η μπαταρία την 1η φορά που το χρησιμοποίησα μου έδεινε λάθος ενδείξεις. Έκανα μια πλήρη φόρτιση και battery calibration (χρειάζεται root), και τώρα δίχνει να εμφανίζει σωστά την μπαταρία. Βέβαια όσο είναι στην αρχή του βγάζω το λάδι (καλά όχι πολύ, δουλεύω και στο tablet) οπότε η μπαταρία έχει αντέξει ήδη μιάμιση ημέρα.


  • XPosed, Nova Launcher και Tesla Notifier δουλεύουν ΟΚ. Άλλες εφαρμογές που έβαλα όπως chrome, viber, hangout, sygic, μερικά games, είναι OK. Google Maps έβαλα την έκδοση google maps 8.0.0 apk και έκλεισα την αυτόματη ενημέρωση προς το παρών στο google maps.


  • Η camera δίχνει μια χαρά, στις βραδινές/σκοτεινές φωτό θα ήθελε όμως φωτεινότερο flash


  • Το GPS θέλει fix για να δουλέψει. Δεν έχω καταφέρει ακόμα με Sygic να κάνω μια διαδρομή, αλλά τουλάχιστον έχω "βρει" δορυφόρους με το GPS Test.


  • Έχω cosmote, το σήμα είναι καμπάνα και όσο μίλησα είναι ΟΚ.

 

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ φιλε γιατι και εγω ειμαι με την 0.2.5 και μονο μου προβλημα ειναι τα κρασαρισματα που παθαινει καπου καπου.Λεω να τη βαλω.Αν βρεις bug παντως να μας το πεις :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή που έχω περάσει εγώ είναι η SM219_W_FWVGA_JY_CN_REDUCE_V0.2.6_S1024.rar Υποθέτω το reduce σημαίνει χωρίς Chinese Apps. Όταν το πήρα είχε την 0.2.6 επίσης καθαρό.

 

Στο needrom http://www.needrom.com/download/g2fw-24-10-2014-v0-2-6-for-flashtools/ έχει αρχείο G2FW-141024-W-R-CN-V0.2.61.zip που έχει κάποιες διαφορές, πιθανώς να έχει και chinese apps.

 

Πάντως όσο το βλέπω και deep sleep μπαίνει, έχω βάλει Better Battery Stats για να δω τι κάνει με την μπαταρία, δεν μου έχει κολλήσει / crash καθολου, Internet επίσης δουλεύει κανονικά.

 

Αν βρω τίποτα καινούργιο θα ενημερώσω.

 

Υ.Γ. την φωτεινότητα της οθόνης χαμήλωσα, ήταν στο max και νομίζω ότι από εκεί έτρωγε πολύ μπαταρία.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν ClockWorkMod recovery, να δώσω ένα σύνδεσμο προς μια ρουταρισμένη 0.3.6.

Αναρωτιέμαι τι πειράζουν και λένε «cleaned». Δεν έχω δει G2F για WCDMA δίκτυα με κινέζικες εφαρμογές.

 

Από needrom η G2FW-20141024-W-R-CN-V0.2.6 που τρέχω τώρα είναι καθαρή από Chinese apps.

Σε αυτήν αναφέρεσαι;

Δεν σου έβγαλε μήνυμα λάθους; Νομίζω δείχνει να έχει πρόβλημα με το uboot. Μπήκε κανονικά;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν ClockWorkMod recovery, να δώσω ένα σύνδεσμο προς μια ρουταρισμένη 0.3.6.

Αναρωτιέμαι τι πειράζουν και λένε «cleaned». Δεν έχω δει G2F για WCDMA δίκτυα με κινέζικες εφαρμογές.

 

 

Σε αυτήν αναφέρεσαι;

Δεν σου έβγαλε μήνυμα λάθους; Νομίζω δείχνει να έχει πρόβλημα με το uboot. Μπήκε κανονικά;

 

Αν η ρουταρισμένη 0.3.6 είναι από το logout.hu, έχω δοκιμάσει να την περάσω αλλά βγάζει installation aborted.

Για αυτήν από το needrom όντως βγάζει μήνυμα λάθους.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν ClockWorkMod recovery, να δώσω ένα σύνδεσμο προς μια ρουταρισμένη 0.3.6.

Αναρωτιέμαι τι πειράζουν και λένε «cleaned». Δεν έχω δει G2F για WCDMA δίκτυα με κινέζικες εφαρμογές.

 

 

Σε αυτήν αναφέρεσαι;

Δεν σου έβγαλε μήνυμα λάθους; Νομίζω δείχνει να έχει πρόβλημα με το uboot. Μπήκε κανονικά;

 

Όχι talos, αυτή http://www.needrom.com/download/g2fw-24-10-2014-v0-2-6-for-flashtools/ δεν την έχω δοκιμάσει ούτε εγώ. Αυτή που ξαναφόρτωσα μετά από τις δοκιμές μου είναι αυτή http://pan.baidu.com/wap/link?uk=1680007479&shareid=2937193590&third=0

 

Που την βρήκα όμως?? Είχα κατεβάσει δυο τρεις ROM όσο περίμενα να έρθει το κινητό, και είχα κατεβάσει και αυτή.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Αν η ρουταρισμένη 0.3.6 είναι από το logout.hu, έχω δοκιμάσει να την περάσω αλλά βγάζει installation aborted.

Για αυτήν από το needrom όντως βγάζει μήνυμα λάθους.

Νομίζω ότι η 0.3.6 από το logout.hu περνιέται από CWM (αφού κάνεις τα απαραίτητα wipe) μετά την εγκαθιστάς μέσω Backup/Restore.Έτσι βλέπω ότι γράφει στις οδηγίες.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η 0.3.6 από το logout.hu περνιέται από CWM (αφού κάνεις τα απαραίτητα wipe) μετά την εγκαθιστάς μέσω Backup/Restore.Έτσι βλέπω ότι γράφει στις οδηγίες.

 

Τα έχω κάνει, τίποτα δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ρουταρισμένη 0.3.6 είναι από το logout.hu, έχω δοκιμάσει να την περάσω αλλά βγάζει installation aborted.

Για αυτήν από το needrom όντως βγάζει μήνυμα λάθους.

Όχι, δεν είναι από το ουγγρικό φόρουμ αυτή για την οποία έδωσα σύνδεσμο.

 

 

Αυτή που ξαναφόρτωσα μετά από τις δοκιμές μου είναι αυτή http://pan.baidu.com/wap/link?uk=1680007479&shareid=2937193590&third=0

 

Που την βρήκα όμως?? Είχα κατεβάσει δυο τρεις ROM όσο περίμενα να έρθει το κινητό, και είχα κατεβάσει και αυτή.

Ο τύπος έχει ανεβάσει αρκετό πράμα, άλλα τρέχα γύρευε για ποιά κινητά. Και μάλλον αυτή η ρομ είναι απείραχτη, όπως δίνεται από την Jiayu.

 

 

Πάρτε και την 0.3.6 για αναβάθμιση μέσω του SP Flash Tool :)

https://drive.google.com/file/d/0Bz6yCuB9NX1NaHF3b3lpaElrcEU/view

 

Βρήκα άλλο ένα link για την 0.3.6, ροοταρισμένη για αναβάθμιση μέσω του SP Flash Tool

https://cloud.mail.ru/public/7a58359ec4a6/g2f_036.zip

Edited by talos_2002
Προσθήκη συνδέσμου

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος έχει ανεβάσει αρκετό πράμα, άλλα τρέχα γύρευε για ποιά κινητά. Και μάλλον αυτή η ρομ είναι απείραχτη, όπως δίνεται από την Jiayu.

 

Το 0.3.4 πάντως το είχα κατεβάσει από http://www.ejiayu.com/en/News2-92-186.html

 

Αποκλείεται να κατέβασα την 0.2.6 τυχαία, γιατί ακόμα δεν είχα το κινητό (το περίμενα) και δεν ήξερα τι έπρεπε να ψάξω. Οπότε σε κάποιο site την βρήκα.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή που έχω περάσει εγώ είναι η SM219_W_FWVGA_JY_CN_REDUCE_V0.2.6_S1024.rar Υποθέτω το reduce σημαίνει χωρίς Chinese Apps. Όταν το πήρα είχε την 0.2.6 επίσης καθαρό.

 

Στο needrom http://www.needrom.com/download/g2fw-24-10-2014-v0-2-6-for-flashtools/ έχει αρχείο G2FW-141024-W-R-CN-V0.2.61.zip που έχει κάποιες διαφορές, πιθανώς να έχει και chinese apps.

 

Πάντως όσο το βλέπω και deep sleep μπαίνει, έχω βάλει Better Battery Stats για να δω τι κάνει με την μπαταρία, δεν μου έχει κολλήσει / crash καθολου, Internet επίσης δουλεύει κανονικά.

 

Αν βρω τίποτα καινούργιο θα ενημερώσω.

 

Υ.Γ. την φωτεινότητα της οθόνης χαμήλωσα, ήταν στο max και νομίζω ότι από εκεί έτρωγε πολύ μπαταρία.

 

Μια μικρη παραθεση,εισαι root,ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...