Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαχαχαχα! Όχι, αλήθεια!

Είναι στο Πήλιο, στον Μυλοπόταμο.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, πολύ καλό κινητό αλλά από χθες που το πήρα από minideal δεν πρόλαβα να το χαρώ!

Κατέβασα το Link2sd με Barahir Supersu klp για να απεγκαταστήσω τις κινέζικες εφαρμογές σβήνοντας όμως παράλληλα κάποια βασική εφαρμογή (δεν θυμάμαι ποια), με αποτέλεσμα να πάθει κάποια εμπλοκή και με το reboot να εμφανίζεται μόνο το λογότυπο JIAYU.

Δοκίμασα να κάνω ότι λέει εδώ αλλά δεν μπορούσε να φλασάρει μέσω υπολογιστή (flash tool) και να αναγνωρίσει μέσω usb τα αρχεία που έβαλα σε sd κάρτα.

 

Το κινητό είχε μέσα τη Rom G2FW-20140606-W-R-CN-V0.8.5

 

Μπαίνοντας στο Bios του κινητού (μπλε οθόνη) έχει τις εξής επιλογές, στα κινέζικα βέβαια.

-Factory model

-Full test/dianostic

-Single-item test

-Test report/testing result

-Clear/reset e mmc

-Version information

-Restart phone

return(?)

 

Ψόφησε το κινητό ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Edited by jeronimo13
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι κουλό μου κάνει εμένα τώρα τελευταία; Πάω στη λίστα επαφών, πατάω "Επαφές για εμφάνιση", διαλέγω "Τηλέφωνο" και όλα ΟΚ. Μόλις όμως βγω από τη λίστα και ξαναμπώ η ρύθμιση έχει χαθεί κα μου εμφανίζει πάλι ΟΛΕΣ τις επαφές (google, viber, skype, SIM). Καμιά ιδέα (πριν το πετάξω σε κάναν τοίχο:mad:);
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πολύ καλό κινητό αλλά από χθες που το πήρα από minideal δεν πρόλαβα να το χαρώ!

Κατέβασα το Link2sd με Barahir Supersu klp για να απεγκαταστήσω τις κινέζικες εφαρμογές σβήνοντας όμως παράλληλα κάποια βασική εφαρμογή (δεν θυμάμαι ποια), με αποτέλεσμα να πάθει κάποια εμπλοκή και με το reboot να εμφανίζεται μόνο το λογότυπο JIAYU.

Δοκίμασα να κάνω ότι λέει εδώ αλλά δεν μπορούσε να φλασάρει μέσω υπολογιστή (flash tool) και να αναγνωρίσει μέσω usb τα αρχεία που έβαλα σε sd κάρτα.

 

Το κινητό είχε μέσα τη Rom G2FW-20140606-W-R-CN-V0.8.5

 

Μπαίνοντας στο Bios του κινητού (μπλε οθόνη) έχει τις εξής επιλογές, στα κινέζικα βέβαια.

-Factory model

-Full test/dianostic

-Single-item test

-Test report/testing result

-Clear/reset e mmc

-Version information

-Restart phone

return(?)

 

Ψόφησε το κινητό ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

 

Δες στο πρώτο post τις οδηγίες για εγκατάσταση Rom, εσύ απλά θα μπεις στο recovery του κινητού( power και το Volume +(το πάνω κουμπί)) αυτό που έχει από την μάνα του και εκεί δοκίμασε factory reset klp

Edited by panosvo
Link to comment
Share on other sites

Το recovery αρχείο δεν το βλέπει και το αρχείο zip της rom μόλις το εγκαθιστώ βγάζει "installation aborted". Τι συμβαίνετε εδώ γιατρέ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !Επειδή ενδιαφέρομαι να το πάρω για ένα φίλο!Έχει πάρει κανείς το μάτι του αν η συσκευή έχει wifi direct σε εξωτερική οθόνη???
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δε μπορεί να μου απαντήσει??μπορεί κάποιος να πάει στο wifi αλλες ρυθμίσεις κάπου εκεί δε ξέρω να δει αν το υποστηριζει?θα ήμουν ευγνώμων
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δε μπορεί να μου απαντήσει??μπορεί κάποιος να πάει στο wifi αλλες ρυθμίσεις κάπου εκεί δε ξέρω να δει αν το υποστηριζει?θα ήμουν ευγνώμων

 

Υποστηρίζει widi, δοκιμασμένο με Netgear PTV3000.

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει widi, δοκιμασμένο με Netgear PTV3000.

 

Ευχαριστώ φίλε! να είσαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες στο πρώτο post τις οδηγίες για εγκατάσταση Rom, εσύ απλά θα μπεις στο recovery του κινητού( power και το Volume +(το πάνω κουμπί)) αυτό που έχει από την μάνα του και εκεί δοκίμασε factory reset klp

 

Το recovery αρχείο δεν το βλέπει και το αρχείο zip της rom μόλις το εγκαθιστώ βγάζει "installation aborted". Τι συμβαίνετε εδώ γιατρέ?

 

Τους έστειλα mail αλλά δεν μου πρότειναν κάποια άλλη λύση (και εκείνοι είπαν για factory reset), αλλά αφού δεν αναγνωρίζει τα recovery και τη rom (εβαλα στην sdcard όλα τα σχετικά αρχεία από needrom), ούτε και βλέπει το flash tool απ' το pc τη συσκευή, να δοκιμάσω αυτό με τα κατσαβίδια και το βραχυκύλκωμα που διάβασα κάπου ή να το στείλω πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα mail αλλά δεν μου πρότειναν κάποια άλλη λύση (και εκείνοι είπαν για factory reset), αλλά αφού δεν αναγνωρίζει τα recovery και τη rom (εβαλα στην sdcard όλα τα σχετικά αρχεία από needrom), ούτε και βλέπει το flash tool απ' το pc τη συσκευή, να δοκιμάσω αυτό με τα κατσαβίδια και το βραχυκύλκωμα που διάβασα κάπου ή να το στείλω πίσω?

 

Διάβασε στο φορουμ και δοκίμασε το flashtool

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Μόλις μου ήρθε το κινητό. έχω μερικά προβλήματα. Δε ξέρω αν έχουν απαντηθεί απλά δεν έχω κοιτάξει όλες τις προηγούμενες σελίδες ακόμα.

 

1) ενώ σε wifi συνδέεται κανονικά, δεν μπορώ να μπω σε 2G ή 3G.

2) Όταν πάω να βγάλω φωτογραφία μου λέει ότι πρέπει να συνδέσω SD κάρτα. Όταν πάω να μεταφέρω αρχεία από τον υπολογιστή μου βγάζει μήνυμα στον υπολογιστή ότι δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του τάδε αρχείου.

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

1) ενώ σε wifi συνδέεται κανονικά, δεν μπορώ να μπω σε 2G ή 3G.

2) Όταν πάω να βγάλω φωτογραφία μου λέει ότι πρέπει να συνδέσω SD κάρτα. Όταν πάω να μεταφέρω αρχεία από τον υπολογιστή μου βγάζει μήνυμα στον υπολογιστή ότι δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του τάδε αρχείου.

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

1. Tι Data συνδεση έχεις? Στην Q πχ θέλει χειροκινητο πέρασμα ΑΡΝ

2. Θέλει SD υποχρεωτικά για φωτό - τα αρχεια από τον ΗΥ, που θέλεις να τα μεταφέρεις, αφού δεν βλέπει άλλο διαθέσιμο χώρο...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

1) είναι dual. wind και cosmote.

2) δηλαδή τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης δε θα τον δει ποτέ; Πρέπει αναγκαστικά να πάρω SD κάρτα;

 

// ως προς το 1, το DNS στις επιλογές APN ποιο πεδίο είναι ; (το έχω στα αγγλικά και μου έχει : proxy, server)

Edited by kerkezos
Link to comment
Share on other sites

Settings (more) > Mobile Networks > APN > New, ...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

το έκανα και δυστυχώς δε με συνδέει.:(

Κατι κάνεις λάθος, εχω πάρει ΠΕΝΤΕ G2F και όλα δουλευουν στο 3G χωρίς πρόβλημα...

Το DNS που ανέφερες, που κολλάει?

Δεν κάνεις ένα Factory Reset και να ξανα-δοκιμάσεις?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Κατι κάνεις λάθος, εχω πάρει ΠΕΝΤΕ G2F και όλα δουλευουν στο 3G χωρίς πρόβλημα...

Το DNS που ανέφερες, που κολλάει?

Δεν κάνεις ένα Factory Reset και να ξανα-δοκιμάσεις?

έκανα factory reset. έφτιαξα ενα νεό APN (για τη WIND) με τα εξής :

Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείου πρόσβασης

->Νέο APN:

Όνομα: WIND Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: default

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

πατάω σύνδεση δεδομένων στη WIND και ενώ δείχνει ότι έχει συνδεθεί δεν εμφανίζεται το 3G σήμα.

Τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

έκανα factory reset. έφτιαξα ενα νεό APN (για τη WIND) με τα εξής :πατάω σύνδεση δεδομένων στη WIND και ενώ δείχνει ότι έχει συνδεθεί δεν εμφανίζεται το 3G σημα. Τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;

Δεν κοιτάς στο νήμα της Wind? δεν ξέρω τι ρυθμίσεις θέλει... πάντως, δεν νομίζω να φταιει το G2F...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι εχω δυο ιδια ΙΜΕΙ στο κινητο. Κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι διαφορετικα; Εχω πανω δυο καρτες και δουλευουν κανονικα αλλα πως ειναι δυνατον με δυο ιδια ΙΜΕΙ να γινεται αυτο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι εχω δυο ιδια ΙΜΕΙ στο κινητο. Κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι διαφορετικα; Εχω πανω δυο καρτες και δουλευουν κανονικα αλλα πως ειναι δυνατον με δυο ιδια ΙΜΕΙ να γινεται αυτο;;;;

To IMEI είναι ο αριθμός που χαρακτηρίζει μοναδικά τη συσκευή!!! Επομένως δεν έχει σημασία πόσες κάρτες sim υποστηρίζει το κινητό (μία ή δύο) ο αριθμός είναι ένας και μοναδικός για κάθε συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Δύο είναι, ένας για κάθε SIM. Και τους γράφει στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία. Αν ήταν ίδιος , δεν θα μπορούσες να βάλεις δύο κάρτες ίδιας εταιρίας, θα πέταγε συνέχεια την μία σύνδεση εκτός δικτύου...
Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα το κιν...

 

Αρκετα εμφανισιμο.. ηρθε με δευτερο καπακι, silicon case, flip cover και την sd.. οπως ηθελα..

αν και τυχαια ζητησα την sd παλι καλα διοτι φανταζομαι γνωριζεται οτι χωρις αυτη δεν...

 

εχω ενα θαματακι με το wifi... δεν μπαινει σε youtube και ειναι αρκετα αργο..

τα θεματακια που εχω λοιπον ειναι

1) πρεπει να διαγραψω τις κινεζιες? "οχι οτι με πολυνοιαζουν μιας και το κινητο προοριζεται για εφηβη

2) πηγα να κανω το εξης

Settings (more) > Mobile Networks > APN > New, ...

αλλα η επιλογη mobile net δεν ειναι επιλεξιμη καμμια ιδεα?

πως μπορω να δω αν πιανω 3g?

3) επισης θα ηθελα μερικα προγραμματα για διευκολυνση

1) Καλυτερο browser

2) Για να γραφει μεγαλυτερα μηνυματα! "καπου διαβασα κατι αλλα μαλλον ειναι αρτικολεξο γιατι ακομα και στο google δεν το βρισκει"

Link to comment
Share on other sites

3) επισης θα ηθελα μερικα προγραμματα για διευκολυνση

1) Καλυτερο browser

2) Για να γραφει μεγαλυτερα μηνυματα! "καπου διαβασα κατι αλλα μαλλον ειναι αρτικολεξο γιατι ακομα και στο google δεν το βρισκει"

 

1) Chrome

2) Handcent sms

Αυτά χρησιμοποιώ & είμαι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...