Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

εχω ενα προβλημα με το s650 οταν ο βαζω σε τσεπη κ οταν το βαζω ορθιο κλεινει το κινητο το εχω καμια 20 αρια μερες η χρηση ειναι κυριος skype k to εχω κ σαν hot spot δεν μου εχει πεσει κατω καμια φορα ........ καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ???

 

ευχαριστω

Edited by sakissmp
.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@sakissmp να κλείνει ανάλογα με τη θέση του δεν το έχω ξανα-ακούσει και φαίνεται πολύ περίεργο. Κάποια επαφή δεν γίνεται καλά; Φταίει κάποιος σένσορας θέσης; Θα έλεγα να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να το δουλέψεις ένα διάστημα χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτε. Αν το πρόβλημα επαναλαμβάνεται μίλα με το μαγαζί απ' όπου το πήρες (μη σου πω να το κάνεις από τώρα μήπως έχουν και αυτοί να σου προτείνουν κάποια λύση να δοκιμάσεις)...
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

εχω ενα προβλημα με το s650 οταν ο βαζω σε τσεπη κ οταν το βαζω ορθιο κλεινει το κινητο το εχω καμια 20 αρια μερες η χρηση ειναι κυριος skype k to εχω κ σαν hot spot δεν μου εχει πεσει κατω καμια φορα ........ καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ???

 

ευχαριστω

 

φιλε μου κοιτα λιγο την καρτα σιμ αν πατα καλα στην υποδοχη της γιατι αυτο ειχα παθει κ εγω και μολις πατησα λιγο την υποδοχη δεν το ξαναεκανε

Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει μυνημα στο μαγαζι αλλα ακομα περιμενω απαντηση ευχαριστω....

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε μου κοιτα λιγο την καρτα σιμ αν πατα καλα στην υποδοχη της γιατι αυτο ειχα παθει κ εγω και μολις πατησα λιγο την υποδοχη δεν το ξαναεκανε

θα το δοκιμασω φιλε μου ευχαριστω θα ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

[...]

 

Σε αλλες vibe έχετε πρόβλημα με την Ελληνική γραμματοσειρά;

Οχι στο μενού αλλα στις ειδοποιήσεις.

ναι ειναι σ ολες ετσι

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι σ ολες ετσι

 

Εγώ που θέλω να το έχω το κινητό στα Αγγλικά, θα έχει κάποιο πρόβλημα με τα ελληνικά σε sites ή emails?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θέλω να το έχω το κινητό στα Αγγλικά, θα έχει κάποιο πρόβλημα με τα ελληνικά σε sites ή emails?

 

Όχι....

 

10 χαρακτήρες.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θέλω να το έχω το κινητό στα Αγγλικά, θα έχει κάποιο πρόβλημα με τα ελληνικά σε sites ή emails?
*

 

Μονο στην γραμμή ειδοποίησης το κάνει και σε μερικά γράμματα οπως βλέπεις στο screenshot.

Πουθενά αλλου ούτε και στο μενού.

Έβαλα μερικές γραμματοσειρές (οχι ολες) που είναι μέσα στα θέματα αλλα έγινε χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την εφαρμογή applock και μέσα

έχω βάλει τα mail , οπότε οταν πας να ανοίξεις π.χ

το gmail σου ζητά κωδικο για να τα δεις .

Όταν κάνω σκούπα στο τηλέφωνο και

μετα πάω να δω τα mail , σταματα

να σου ζητά τον κωδικό για να μπεις !

Προσπάθησα να βρω κάποια ρύθμιση

στο applock αλλά δεν τα κατάφερα .

Υπάρχει τρόπος για να μην το κάνει αυτό ;

Το τηλέφωνο είναι root .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κανένα pdf με service manual ή κάποιο video με οδηγίες για αλλαγή οθόνης; Υπήρξε πτώση και αναμένω ανταλλακτικό.

 

Για δες αυτό αν έχει κάτι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια προσπάθεια να φτιάξουμε έναν οδηγώ Root με το Vroot για το τηλέφωνό μας.

 

1. Από ΕΔΩ κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στο PC μας, το πρόγραμμα Vroot.

2. Αφού εγκατασταθεί στο PC, το τρέχουμε και μας εμφανίζει (εικόνα 1).

3. Συνδέουμε το τηλέφωνο με το PC και προσέχουμε να είναι τσεκαρισμένα ( ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ) σύνδεση υπολογιστή με USB : α) Χώρος αποθήκευσης USB και β) Εντοπισμός σφαλμάτων USB.

4. Το πρόγραμμα Vroot. εντοπίζει το τηλέφωνο (εικόνα 2)

5. Πατάμε Root και μετά από λίγο (εικόνα 3)

6. Tο τηλέφωνο κάνει Reboot.

Το τηλέφωνο είναι Root και το βλέπουμε αφού κατεβάσουμε και εγκαταστήσουμε από το Play Store, το root checker, πατάμε Verrify Root και εμφανίζει (εικόνα 4) Όμως Δεν έχει την ρίζα του Surer SU.

 

Όλα όσα περιγράφονται εδώ εκτελέστηκαν βήμα βήμα στο δικό μου τηλέφωνο (S119_131014) το οποίο είναι πλέον Root και με την ρίζα του Surer SU.

Πριν ξεκινήσετε την διαδικασία να είστε σίγουροι ότι την έχετε κατανοήσει και κρατάμε και ένα backup .

 

Η παρακάτω διαδικασία αφορά τα τηλέφωνα που είναι Root με την προαναφερθείσα Rom αλλά δεν έχουν την ρίζα του Surer SU

 

Τα παρακάτω είναι συρραφή προηγούμενων μηνυμάτων των συναδέλφων jimakos19 και DrNick

Τα αρχεία που περνάμε στο τηλέφωνο:

7. Κατεβάζουμε από ΕΔΩ το UPDATE-SuperSU-v1.94.zip και βάζουμε όπως είναι Zip στην external storage\download.

8. Κατέβασε από ΕΔΩ το TWRP_v2.6.3.0_S650_CN.7z

9. Άνοιξέ το και βρες το recovery.img (με την τελευταία έκδοση του winrar ή η εφαρμογή 7zip.)

10. Βάλε το recovery.img στη SD χύμα

11. Βάλε στο κιν το Mobileuncle tools (play store)

12. Τρέξτο και διάλεξε recovery update

13. Διάλεξε το αρχείο recovery.img και επιβεβαίωσε να κάνει reboot σε recovery

14. Ανοίγει το Team win recovery project v2.6.3.0 και πατάμε install.

15. Επιλέγουμε από την external storage\download το UPDATE-SuperSU-v1.94.zip το εγκαθιστούμε και τέλος._

 

Καλή επιτυχία σε όσους το χρειάζονται και το τολμήσουν.

 

Υ.Σ. Θα ήταν παράλειψη μου να μην ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν και ιδιαίτερα τους:

DrNick, Toumpanovlaxos, Billerr, Ergaleios, jimakos19

 

Μαγκες κατεβασα το προγραμμα εκανα την εγκατασταση και πηγα να κανω root το τηλεφωνο.. Ενω ξεκιναει η διαδικασια στο τελος μου λεει failed στα κινεζικα και retry boot ή boot again.. Καποιος να μου πει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Εχει να προτεινει κανεις bluetooth hands free για το 650?

 

Μολις παρηγγειλα τα xiaomi pistons. Ανταγωνιστική αλλά λενε οτι αξιζουν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και παλι.. Μετα απο ενα update στο λογισμικο του κινητου εχασα τα παντα απο το ροοταρισμα που ειχα απο την εταιρια που το πηρα.. Δοκιμασα να κανω τα βηματα εδω αλλα δεν ειχα αποτελεσμα..

Παρολα αυτα και μετα απο ψαξιμο στους φακελους του κινητου, βρηκα το vroot. Μου βγαζει να κανω root αλλα δεν το εχω κανει ακομα.. Γνωριζει κανεις αμα το κανω μεσα απο το κινητο αν θα εχω το αποτελεσμα που θελω.?

 

Καθε απαντηση ευπροδεκτη..:)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τη συσκευή δεν μπορείς να κάνεις κάτι με το vroot. Απαιτείται υπολογιστής.

 

καταλαβα.. προς στιγμην χαρηκα οτι μπορει να γινει δουλεια.. πφφφ απ'την αρχη παλι..

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρηγγειλα τα xiaomi pistons. Ανταγωνιστική αλλά λενε οτι αξιζουν πολύ!

 

για bluetooth με ενδιαφερει πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον. Πολλές φορές μου βγάζει ειδοποίηση ότι ο φάκελο sms της σιμ1 είναι γεμάτος. Σβήνω τα μηνυματα αλλά εξακολουθεί να το βγάζει. Επίσης όταν τυχαίνει να μην έχει σήμα η 2η sim (vodafone) μου βγάζει ειδοποίηση καλωσήρθατε στην vodafone (αυτό που βγάζει όταν ανοίγει το κινητό) ενώ πολλές φορές χάνει το σήμα και η 2η ταυτόχρονα (ενώ άλλα κινητά ίδιου πάροχου -wind έχουν σήμα)

 

viberom_v1.0_2407_2_ST_s650

Edited by tnnik
Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σε όλους. Σήμερα παρατήρησα στο κινητό μου να εμφανίζει την ένδειξη "Anti_tapping" στο πάνω δεξιό μέρος της οθόνης όταν καλώ κάποιον ή όταν με καλεί κάποιος. Γνωριζει κανείς τι είναι αυτό;

 

Επίσης, άρχισε χθες να κατεβάζει ένα αρχείο 600 ΜΒ περίπου για αναβάθμιση, όταν κόντευε να φθάσει στα 500 ΜΒ μου έδειχνε ότι το αρχείο ήταν 1085 ΜΒ, μόλις έφθασε (σήμερα το πρωί) να έχει κατεβάσει 1200 ΜΒ μου έδειχνε 1200 / 1634 ΜΒ. Μετά από το γεγονός της εμφάνισης του Anti_tapping σταμάτησα το κατέβασμα του αρχείου. Το αρχείο ήταν το "S650_S914_VIBEUI_V1.5_1423_7_ST" την έκδοση που έχει το κινητό μου είναι η "S650-S119-131014".

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σε όλους. Σήμερα παρατήρησα στο κινητό μου να εμφανίζει την ένδειξη "Anti_tapping" στο πάνω δεξιό μέρος της οθόνης όταν καλώ κάποιον ή όταν με καλεί κάποιος. Γνωριζει κανείς τι είναι αυτό;

Εαν δε κάνω λάθος το anti-tapping είναι προστασία κατά της υποκλοπής. Προφανώς κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες έχει τέτοια λειτουργία και σου το εμφανίζει κατά τη διάρκεια της κλήσης. Η επίσημη VIBE ROM της LENOVO έχει την εφαρμογή SECUREit που έχει λειτουργία anti-tapping και επίσης το εμφανίζει στις κλήσεις...

 

Επίσης, άρχισε χθες να κατεβάζει ένα αρχείο 600 ΜΒ περίπου για αναβάθμιση, όταν κόντευε να φθάσει στα 500 ΜΒ μου έδειχνε ότι το αρχείο ήταν 1085 ΜΒ, μόλις έφθασε (σήμερα το πρωί) να έχει κατεβάσει 1200 ΜΒ μου έδειχνε 1200 / 1634 ΜΒ. Μετά από το γεγονός της εμφάνισης του Anti_tapping σταμάτησα το κατέβασμα του αρχείου. Το αρχείο ήταν το "S650_S914_VIBEUI_V1.5_1423_7_ST" την έκδοση που έχει το κινητό μου είναι η "S650-S119-131014".

Είναι η τελευταία official VIBE ROM της Lenovo που ανέφερα παραπάνω, εάν την εγκαταστήσεις θα χάσεις κατ' αρχάς τα ελληνικά στο μενού του κινητού σου, το root και το google play (το root μπορείς να το ξανακάνεις βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Εαν δε κάνω λάθος το anti-tapping είναι προστασία κατά της υποκλοπής. Προφανώς κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες έχει τέτοια λειτουργία και σου το εμφανίζει κατά τη διάρκεια της κλήσης. Η επίσημη VIBE ROM της LENOVO έχει την εφαρμογή SECUREit που έχει λειτουργία anti-tapping και επίσης το εμφανίζει στις κλήσεις...

 

 

Είναι η τελευταία official VIBE ROM της Lenovo που ανέφερα παραπάνω, εάν την εγκαταστήσεις θα χάσεις κατ' αρχάς τα ελληνικά στο μενού του κινητού σου, το root και το google play (το root μπορείς να το ξανακάνεις βέβαια).

 

Ξέρεις μήπως φίλε πως γίνεται να μπλοκάρουμε την αναβάθμιση?? Γιατί και μένα μου το βγάζει συνέχεια και φοβάμαι μη γίνει καμιά βλακεία..Υπάρχει τιποτα σε προγραμματάκι που να το μπλοκάρει?

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα αυτο το Anti_tapping μου το βγαζει απο τοτε που το πηρα και δεν εχω περασει κατι αναλογο ,ουτε το secure it...

πως γινεται αυτο????

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το Antitapping ειναι αυτό που αποτρέπει να πατηθεί η οθόνη κατά τη κλήση, απ το αυτό, κάτι που χουν όλα τα κινητά απλά η Lenovo το γράφει έτσι στη κλήση
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το έχουν όλα τα κινητά με οθόνη αφής και επιτυγχάνεται με έναν αισθητήρα που έχουν συνήθως δίπλα στο ακουστικό έτσι ώστε όταν το κινητό έρθει κοντά στο αυτί να σβήνει την οθόνη. Δε νομίζω το anti tapping να έχει να κάνει με αυτό. Εξάλλου, η ένδειξη anti tapping στη VIBE κατά την κλήση έχει δίπλα το σήμα του SECUREit, πράγμα που σημαίνει ότι έχει να κάνει με την εφαρμογή ασφαλείας του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...