Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το θέμα του πληκτρολογίου υπάρχει η εύκολη λύση και η δύσκολη. Προσωπικά εγώ θέλω απλά τα μηνύματα που στέλνω να δέχονται 160 χαρακτήρες, δε με νοιάζει να έχει πρόβλεψη ούτε Τ9 ούτε έχει σημασία εάν το μνμ θα πάει μικρά ή με κεφαλαία. Ένα απλό sms είναι, όχι έκθεση ιδεών ούτε πανελλήνιες εξετάσεις. Για τη δουλειά αυτή το greek keyboard των ελάχιστων kb κάνει τη δουλειά για την οποία φτάχτηκε και λειτουργεί μια χαρά με τη στοκ εφαρμογή. Από εκεί και πέρα εάν για κάποιον όλα τα παραπανω είναι σημαντικά, τότε μπαίνει στη διαδικασία αναζήτησης άλλων λύσεων με άλλες εφαρμογές διαχ/σης sms, άλλα πληκτρολόγια, gravity box και τα σχετικά. Περί ορέξεως δηλαδή...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ή έλλειψη πρόβλεψης στο Greek keyboard το καθιστά άχρηστο για εμένα... Για αυτό το έβγαλα αμέσως. Το Google keyboard ήταν το default της ρομ που χρησιμοποιώ. Το περίεργο είναι ότι το Google play δεν το βρίσκει όταν μπαίνω από το κινητό, αλλά όταν μπαίνω από το PC το βρίσκει εγκατεστημενο στις συσκευές μου και εμφανίζει και κριτικές Ελλήνων...

 

Αν ειναι οντως ετσι και για μενα ειναι αχρηστο.

Ειχα το swype σπασμενο στο προηγουμενο κινητο αλλά σε αυτο επειδη ειναι πιο καινουργιο δε δουλευει.

Με βλέπω τελικά να αγοράζω το swype.:happy:

 

Για το θέμα του πληκτρολογίου υπάρχει η εύκολη λύση και η δύσκολη. Προσωπικά εγώ θέλω απλά τα μηνύματα που στέλνω να δέχονται 160 χαρακτήρες, δε με νοιάζει να έχει πρόβλεψη ούτε Τ9 ούτε έχει σημασία εάν το μνμ θα πάει μικρά ή με κεφαλαία. Ένα απλό sms είναι, όχι έκθεση ιδεών ούτε πανελλήνιες εξετάσεις. Για τη δουλειά αυτή το greek keyboard των ελάχιστων kb κάνει τη δουλειά για την οποία φτάχτηκε και λειτουργεί μια χαρά με τη στοκ εφαρμογή. Από εκεί και πέρα εάν για κάποιον όλα τα παραπανω είναι σημαντικά, τότε μπαίνει στη διαδικασία αναζήτησης άλλων λύσεων με άλλες εφαρμογές διαχ/σης sms, άλλα πληκτρολόγια, gravity box και τα σχετικά. Περί ορέξεως δηλαδή...

Για τα sms προσωπικά χ$στ*κα. Ζητημα να στελνω 5 το μηνα. Το ελληνικο πληκτρολογιο δε το χρησιμευει μονο για τα μνμ αλλά για τα μνμ μεσω του whatsapp και για να απαντησω σε φορουμ που κει οσο να ναι μετραει ο τροπος γραφης.

Link to comment
Share on other sites

Το Greek keyboard δε λειτουργεί σε μένα

Εχω την αρχικη εφαρμογη οπως ηρθε το κινητο και Αγγλικα σαν γλωσσα αλλα παλι παιρνει λιγους χαρακτηρες το sms

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Το Greek keyboard δε λειτουργεί σε μένα

Εχω την αρχικη εφαρμογη οπως ηρθε το κινητο και Αγγλικα σαν γλωσσα αλλα παλι παιρνει λιγους χαρακτηρες το sms

Πριν ξεκινήσεις να γράφεις το μνμ πρέπει να πατήσεις το πλήκτρο SMS δίπλα στο space.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβες γιατι ρωτησα ?????? :cool:

:O Sorry, δεν ήθελα να σε θίξω, απλά έγραψα πιο παραστατικά τι θα έκανα εγώ, αν δε δούλευε και η άλλη λύση που πρότεινα 2 μηνύματα πιο πάνω (να μπεις στο google play από το pc σου, να βρεις από εκεί το πρόγραμμα και να κάνεις εγκατάσταση).

 

Εναλλακτικός τρόπος είναι ψάξιμο στο διαδίκτυο για κάποιο .apk, αλλά επειδή τα αδέσποτα .apk τα φοβάμαι λιγάκι, καλύτερα να προτιμήσετε τον προηγούμενο τρόπο και μόνο αν δεν σας πετύχει να καταφύγετε σε χύμα .apk...

Κι εγώ φοβάμαι γενικά αλλά το έχει και το xda - είναι λίγο πιο ασφαλές.

 

Από εκεί και πέρα εάν για κάποιον όλα τα παραπανω είναι σημαντικά, τότε μπαίνει στη διαδικασία αναζήτησης άλλων λύσεων με άλλες εφαρμογές διαχ/σης sms, άλλα πληκτρολόγια, gravity box και τα σχετικά. Περί ορέξεως δηλαδή...

Το gravity box όπως και η αλλαγή κατευθείαν της στοκ εφαρμογής sms (mms.apk) δουλεύουν μόνο σε στοκ android (AOSP) και όχι στο δικό μας που είναι μια έκδοση της Lenovo.

Δυστυχώς οι λύσεις είναι το γρήγορο και ελαφρύ αλλά χωρίς "Τ9" Greek keyboard, ή άλλη εφαρμογή μηνυμάτων (που τις περισσότερες φορές οι ειδοποιησεις δε δουλεύουν όπως θες) ή τα greeklish...

 

Με βλέπω τελικά να αγοράζω το swype.:happy:

Το πληκτρολόγιο της google έχει και λειτουργία swype. Δεν μπορώ όμως να σου πω αν δουλεύει το ίδιο καλά με την επίσημη εφαρμογή γιατί δεν έχω δοκιμάσει την τελευταία.

 

Το Greek keyboard δε λειτουργεί σε μένα

Εχω την αρχικη εφαρμογη οπως ηρθε το κινητο και Αγγλικα σαν γλωσσα αλλα παλι παιρνει λιγους χαρακτηρες το sms

Άλλο το greek keyboard που όντως είναι μικρό και ελαφρύ και έχει "ειδική" γλώσσα "SMS" μόνο για να στέλνει μηνύματα 160 ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ χαρακτήρων με οποιαδήποτε εφαρμογή SMS (και που κατά 99,99% δε βρισκόταν στο κινητό όπως το πήρες) και άλλο το stock Keyboard (Google? keyboard). Σε αυτό μπορείς να του κατεβάσεις και τα Ελληνικά (χαρακτήρες και αυτόματη διόρθωση) που όμως στη στοκ εφαρμογή μηνυμάτων δίνει πάλι 70 μόνο χαρ/ρες (ακόμα και αν γράφουμε μόνο κεφαλαία - είναι πρόβλημα encoding το unicode δίνει 70, το GSM 03.38 160)

 

Τέλος, όποια λύση και αν χρησιμοποιηθεί, ο παραλήπτης για να πάρει μήνυμα >70 χαρακτήρων θα το βλέπει μόνο κεφαλαία. Ακόμα και αν η εφαρμογή που χρησιμοποιούμε τα δείχνει πεζά όταν γράφουμε, μόλις πατήσουμε το send θα τα μετατρέψει σε κεφαλαία.

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Για τα sms προσωπικά χ$στ*κα. Ζητημα να στελνω 5 το μηνα. Το ελληνικο πληκτρολογιο δε το χρησιμευει μονο για τα μνμ αλλά για τα μνμ μεσω του whatsapp και για να απαντησω σε φορουμ που κει οσο να ναι μετραει ο τροπος γραφης.

Έχεις κ τα 2 πληκτρολογια κι οποτε γραφεις sms επιλεγεις το greek keyboard απ τη μπάρα ειδοποιήσεων. εγω αυτο κανω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Κάτοχος του s650 εδω και 7 μερες και αρκετά ικανοποιημένος. Πολύ γρήγορο και χωρίς κολλήματα. Φοβερή η οθόνη. Ερώτηση: σας κανει τριξιματακια το πίσω καπάκι? Και η μπαταρια κουνιεται ανεπαίσθητα;
Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις αυτο

http://www.ebay.com/itm/161229079502?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

και ησυχαζεις με το πισω καπακι

Με τη θηκη αυτη γινεται απειρως πιο ομορφο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις αυτο

http://www.ebay.com/itm/161229079502?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

και ησυχαζεις με το πισω καπακι

Με τη θηκη αυτη γινεται απειρως πιο ομορφο το κινητο

 

Έχω 4 θήκες Nilkin, Nexus 4, ZTE V975, Lenovo A820 και Huawei Honor 3c, Πολύ καλή ποιότητα :O

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις αυτο

http://www.ebay.com/itm/161229079502?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

και ησυχαζεις με το πισω καπακι

Με τη θηκη αυτη γινεται απειρως πιο ομορφο το κινητο

 

αν ειναι για ομορφια, παιρνεις αυτην

 

http://www.ebay.com/itm/261358039697?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

δεν ειναι τοσο στιβαρη οσο ο η nillkin, αλλα ειναι πολυ εμφανισιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

την εχω παρει κι αυτη :)

αλλα δε μ αρεσει γιατι φαινεται οτι ειναι θηκη

Η αλλη ειναι σαν να ειναι το κανονικο πισω καπακι του κινητου

Link to comment
Share on other sites

thanks :)

 

(το τραβάς προς τα επάνω και κλείνει.

 

Ποια ρομ φοράς και έχεις 400MB ελεύθερα;)

 

 

4.2.2

viderom_v1.0_2407_2_st_s650

 

γιατι μου εχει μοτο τοσο μνημη ram διαθεσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι πολύ μου φάνηκε γιατί εγω έχω 200 μετά απο σκούπα.

Αλλα με ξύπνησες να δω τι τρέχει απο πίσω που δεν φαίνεται στη σκούπα.

Πάω να βάλω greenify γιατί έχω φορτώσει πολύ σαβούρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πέτυχα !!!

 

Καλοτάξιδο ….….!!!!

παταω το home για να κλεισω τις εφαρμογες και μου τις εμφανιζει κλειδωμενες

http://s11.postimg.org/gq4qeezy7/2014513095222.jpg

 

Αν τραβήξεις λίγο προς τα κάτω ξεκλειδώνουν, μετά η σκούπα τα καθαρίζει….

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω κάνει root το κινητό με το vroot. Όλα καλά, έβαλα το titanium backup και απενεργοποίησα το system update για να μην μου πετάει την ειδοποίηση, αλλά έχω 2 προβλήματα μέχρι στιγμής.

1. Το Shake Lock δεν λειτουργεί πια, ενώ πριν το root λειτουργούσε. Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?

2. Μου πετάνε ειδοποιήσεις 2 κινέζικες εφαρμογές και δεν μπορώ να βρω πως να απενεργοποιήσω αυτές τις ειδοποιήσεις γιατί όλο το μενού τους είναι στα κινέζικα.

Οι εφαρμογές είναι αυτές που φαίνονται πάνω πάνω στο screenshot που έχω παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίγα κινέζικα που ξέρω 授权管理 (η 2η εφαρμογή) είναι ο κινέζος root manager που εγκατέστησες με το vroot. Μπορείς να τον αφαιρέσεις ΑΦΟΥ πρώτα περάσεις τον αγγλόφωνο SuperSU. Δες τις οδηγίες στην 1η σελίδα του thread.
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

2. Μου πετάνε ειδοποιήσεις 2 κινέζικες εφαρμογές και δεν μπορώ να βρω πως να απενεργοποιήσω αυτές τις ειδοποιήσεις γιατί όλο το μενού τους είναι στα κινέζικα.

Οι εφαρμογές είναι αυτές που φαίνονται πάνω πάνω στο screenshot που έχω παρακάτω.

 

Και η άλλη νομιζω είναι ενα κινέζικο μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίγα κινέζικα που ξέρω 授权管理 (η 2η εφαρμογή) είναι ο κινέζος root manager που εγκατέστησες με το vroot. Μπορείς να τον αφαιρέσεις ΑΦΟΥ πρώτα περάσεις τον αγγλόφωνο SuperSU. Δες τις οδηγίες στην 1η σελίδα του thread.

 

Προς το παρόν πήγα στις εφαρμογές και απενεργοποίησα τις ειδοποιήσεις σε αυτές τις 2 (δεν το σκέφτηκα νωρίτερα). Αν μου ξαναεμφανιστούν ειδοποιήσεις από τις συγκεκριμένες εφαρμογές θα κάνω αυτό που λες.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω κάνει root το κινητό με το vroot. Όλα καλά, έβαλα το titanium backup και απενεργοποίησα το system update για να μην μου πετάει την ειδοποίηση, αλλά έχω 2 προβλήματα μέχρι στιγμής.

1. Το Shake Lock δεν λειτουργεί πια, ενώ πριν το root λειτουργούσε. Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?

2. Μου πετάνε ειδοποιήσεις 2 κινέζικες εφαρμογές και δεν μπορώ να βρω πως να απενεργοποιήσω αυτές τις ειδοποιήσεις γιατί όλο το μενού τους είναι στα κινέζικα.

Οι εφαρμογές είναι αυτές που φαίνονται πάνω πάνω στο screenshot που έχω παρακάτω.

 

Δεν έχεις περάσει SurerSU .

Μόλις εγκαταστήσεις η δεξιά εφαρμογή φεύγει αυτόματα την αριστερή μπορείς να την αφαιρέσεις. (Uninstall)

 

άργησα..!!!

Edited by fatbear
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το 99% που το πήραν είναι ικανοποιημενοι. Το κινητό φυσάει για τα λεφτά του. Και τώρα που έπεσε και λίγο η τιμή του 660 πιστεύω αξίζει. Η πιο μεγάλη μπαταρια και το flat πισω μερος με το μεταλλικό καπάκι είναι καλές αναβαθμισεις.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής πρόβλημα κι ελπίζω να με βοηθήσετε. Το τηλέφωνο μου ηρθε ως ψευτοroot. Είχε το su αλλα δεν ηταν ρουταρισμένο σύμφωνα με το root checker. Ακολουθώ τα βήματα του πρώτου οδηγού και μου εμφανίζει οτι το τηλέφωνο είναι root στον υπολογιστή ενώ όταν πάω να το κάνω root checker στο κινητό μου λεει οτι δεν είναι. Εντωμεταξύ μου είναι εγκατεστημενες 2 κινέζικες εφαρμογές στο κινητό μου. Τι να κάνω; Να συνεχίσω στα βήματα 7 εως ν; heeeeelp
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...