Jump to content

Τι είναι το NFC; Τι χρειάζομαι; Πως προγραμματίζεται;


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα !Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για κάτι που θα απασχολήσει στο μέλλον πολύ περισσότερο σίγουρα!Θα ήθελα όμως να ρωτησω κατι!Για παραδειγμα τα NFC tags χρειαζονται ωστε να "αναγνωριζει" η συσκευη οτι ας πουμε μπηκα στο σπιτι οποτε ανοιγει το wifi?κι αν ειναι ετσι δηλαδη οταν βγαινω πως το καταλαβαινει ;μηπως επειδη απομακρυνομαι;Κι αν δηλαδη εχω σε διαφορες συσκευες NFC tags πως θα τα ξεχωριζει?συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι χαζη αλλα δεν μπορω να κατανοησω ουτε το πως λειτουργουν ουτε τη χρησιμοτητα τους!ευχαριστω Edited by Elhnaras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα !Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για κάτι που θα απασχολήσει στο μέλλον πολύ περισσότερο σίγουρα!Θα ήθελα όμως να ρωτησω κατι!Για παραδειγμα τα NFC tags χρειαζονται ωστε να "αναγνωριζει" η συσκευη οτι ας πουμε μπηκα στο σπιτι οποτε ανοιγει το wifi?κι αν ειναι ετσι δηλαδη οταν βγαινω πως το καταλαβαινει ;μηπως επειδη απομακρυνομαι;Κι αν δηλαδη εχω σε διαφορες συσκευες NFC tags πως θα τα ξεχωριζει?συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι χαζη αλλα δεν μπορω να κατανοησω ουτε το πως λειτουργουν ουτε τη χρησιμοτητα τους!ευχαριστω

 

Tο γράφω φίλε μου:

 

"Μπάινουμε στο σπίτι μας, πλησιάζουμε το tag, μας ανοίγει το wifi του κινητού και συνδέεται με το δίκτυο του σπιτιού.

Όταν φεύγουμε από το σπίτι, ξαναπλησιάζουμε το tag και μας κλείνει το Wifi."

 

Ξαναδιάβασε τον προγραμματισμό.

Βάζοντας 2 tasks, περνώντας το τηλέφωνο από πάνω κάνει ότι βάλαμε στο 1ο task και ξαναπερνώντας το κάνει αυτό που του βάλαμε στο 2ο.

Δεν "ξεχωρίζει" τα tags.

Απλά αν είναι διαφορετικός ο προγραμματισμός, θα κάνει διαφορετικά πράγματα και το τηλέφωνό μας.

Link to comment
Share on other sites

Tο γράφω φίλε μου:

 

"Μπάινουμε στο σπίτι μας, πλησιάζουμε το tag, μας ανοίγει το wifi του κινητού και συνδέεται με το δίκτυο του σπιτιού.

Όταν φεύγουμε από το σπίτι, ξαναπλησιάζουμε το tag και μας κλείνει το Wifi."

 

Ξαναδιάβασε τον προγραμματισμό.

Βάζοντας 2 tasks, περνώντας το τηλέφωνο από πάνω κάνει ότι βάλαμε στο 1ο task και ξαναπερνώντας το κάνει αυτό που του βάλαμε στο 2ο.

Δεν "ξεχωρίζει" τα tags.

Απλά αν είναι διαφορετικός ο προγραμματισμός, θα κάνει διαφορετικά πράγματα και το τηλέφωνό μας.

 

Ευχαριστω πολυ!Ο προγραμματισμος των tags ειναι δυσκολος ;υπαρχουν οδηγιες ηδη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Ο προγραμματισμος των tags ειναι δυσκολος ;υπαρχουν οδηγιες ηδη?

 

Μπες στον κόπο να διαβάσεις το θέμα πριν ποστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στον κόπο να διαβάσεις το θέμα πριν ποστάρεις.

 

Χιλια συγνωμη φιλε Σταυρο!απλα δεν μου εμφανιζε ολο το κομματι και ξεχαστηκα και τελειως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση για όσους ασχολήθηκαν πολύ με τον προγραμματισμό των tags.

 

Παρέλαβα προχθές τα tags από ebay και προγραμμάτισα επιτυχώς μερικά από αυτά. Απλά πράγματα κυρίως, το διακόπτη του W-Fi, το Bluetooth και διάφορα τέτοια. Αυτό στο οποίο θέλω βοήθεια είναι το εξής. Πως γίνεται να προγραμματίσεις μια συγκεκριμένη ενέργεια από μια συγκεκριμένη εφαρμογή? Όχι απλά να ανοίξεις την εφαρμογή αλλά να εκτελέσεις μια συγκεκριμένη ενέργειά της. Συγκεκριμένα, επειδή το PC μου είναι σε δυσπρόσιτη θέση, συνήθως τον ανοίγω με Wake On LAN με την εφαρμογή WOL Droid. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να προγραμματίσω το tag ώστε να ανοίξει το PC. Στο Trigger υπάρχει η επιλογή "Open Activity" αλλά δεν δίνει επιλογή για τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Ξέρει κανείς καμιά άλλη παρόμοια εφαρμογή με το trigger?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Το πρόβλημα είναι ότι για να διαβάση κανείς ένα nfc tags πρέπει να έχει εγκατεστειμένη την εφαρμογή με την οποία έχει γίνει εγγραφή του nfc. Και αυτό είναι πρόβλημα και μάλιστα χοντρό.

Για να καταλάβετε το πρόβλημα να πω το εξείς.

Θέλω να φτιάξω ένα nfc και όποιος έρχεται στο σπίτι να μπορεί εύκολα να συνδέεται στο wifi, έλα όμως που δεν γίνεται γιατι θα πρέπει από πριν να έχει εκγατασταθεί στο κινητό την εφαρμογή που χρισημοποίησα για να γράψω το tag?????!!!!

Το ίδιο και στην δουλειά. Έρχονται πελάτες και όταν θέλουν να συνδεθούν στο wifi τους λέω τον κωδικό. Θα μπορούσα να χρισημοπουήσω ένα nfc αλλά θα πρέπει να έχουν οι πελάτες μου απο πριν εγκατεστιμένη την εγαρμοφή που χρισιμοποίησα πχ το trigger.

Ε αυτό είναι πρόβλημα και ειδικά αν μηλάμε για το wifi.

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι για να διαβάση κανείς ένα nfc tags πρέπει να έχει εγκατεστειμένη την εφαρμογή με την οποία έχει γίνει εγγραφή του nfc. Και αυτό είναι πρόβλημα και μάλιστα χοντρό.

Για να καταλάβετε το πρόβλημα να πω το εξείς.

Θέλω να φτιάξω ένα nfc και όποιος έρχεται στο σπίτι να μπορεί εύκολα να συνδέεται στο wifi, έλα όμως που δεν γίνεται γιατι θα πρέπει από πριν να έχει εκγατασταθεί στο κινητό την εφαρμογή που χρισημοποίησα για να γράψω το tag?????!!!!

Το ίδιο και στην δουλειά. Έρχονται πελάτες και όταν θέλουν να συνδεθούν στο wifi τους λέω τον κωδικό. Θα μπορούσα να χρισημοπουήσω ένα nfc αλλά θα πρέπει να έχουν οι πελάτες μου απο πριν εγκατεστιμένη την εγαρμοφή που χρισιμοποίησα πχ το trigger.

Ε αυτό είναι πρόβλημα και ειδικά αν μηλάμε για το wifi.

 

Υπάρχει το στάνταρντ στο NFC για να γίνει αυτό που λες.

Απλά αυτή τη στιγμή δεν το υποστηρίζει το android (έως 4.4).

Στο Αndroid L γίνεται όμως :)

Μπορείς πάντως να το κάνεις εύκολα αυτό που θες και τώρα με QR code.

Αρκεί να έχουν μια οποιαδήποτε εφαρμογή που να διαβάζει QR codes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ψάχνω να αγοράσω nfc tags από το ebay. Παρατηρώ πως υπάρχει μεγάλη διακύμανση στις τιμές. Τα θέλω για να τα βάλω σε διάφορα σημεία και να αλλάζω profiles.

 

 

  1. Είναι μόνο θέμα πωλητή ή υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες ως προς την ταχύτητα, την εμβέλεια και την χωρητικότητα?
  2. Βρήκα αυτόν τον πωλητή με την καλύτερη τιμή για 5 tags. Να τα πάρω ή μειονεκτούν σε κάτι? Πρόβλημα συμβατότητας υπάρχει περίπτωση να έχω με τα συγκεκριμένα? Η συσκευή που θα τα χρησιμοποιήσω θα είναι elephone.
  3. Επειδή απ' όσο διάβασα η εμβέλεια είναι 4-5cm θα πρέπει όποτε μπαίνω και βγαίνω από το σπίτι ή άλλα μέρη να ακουμπάω το κινητό στο tag. Υπάρχει κάποιο μέσο, αν όχι το nfc, με μεγαλύτερη εμβέλεια που απλά να εντοπίζει την συσκευή που θα την έχω πάνω μου χωρίς να χρειαστεί να την ακουμπίσω? Μέχρι τώρα το έκανα αυτό με το wifi και προγραμματισμένες εντολές με διάφορες εφαρμογές, απλά καταναλώνει μπαταρία. Έχει κανείς κάτι άλλο υπόψιν του?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω nfc tags από το ebay. Παρατηρώ πως υπάρχει μεγάλη διακύμανση στις τιμές. Τα θέλω για να τα βάλω σε διάφορα σημεία και να αλλάζω profiles.

 

 

  1. Είναι μόνο θέμα πωλητή ή υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες ως προς την ταχύτητα, την εμβέλεια και την χωρητικότητα?
  2. Βρήκα αυτόν τον πωλητή με την καλύτερη τιμή για 5 tags. Να τα πάρω ή μειονεκτούν σε κάτι? Πρόβλημα συμβατότητας υπάρχει περίπτωση να έχω με τα συγκεκριμένα? Η συσκευή που θα τα χρησιμοποιήσω θα είναι elephone.
  3. Επειδή απ' όσο διάβασα η εμβέλεια είναι 4-5cm θα πρέπει όποτε μπαίνω και βγαίνω από το σπίτι ή άλλα μέρη να ακουμπάω το κινητό στο tag. Υπάρχει κάποιο μέσο, αν όχι το nfc, με μεγαλύτερη εμβέλεια που απλά να εντοπίζει την συσκευή που θα την έχω πάνω μου χωρίς να χρειαστεί να την ακουμπίσω? Μέχρι τώρα το έκανα αυτό με το wifi και προγραμματισμένες εντολές με διάφορες εφαρμογές, απλά καταναλώνει μπαταρία. Έχει κανείς κάτι άλλο υπόψιν του?

 

 

Άλλο να είναι αυτοκόλλητο όπως αυτό που έδειξες και άλλο να είναι μπρελόκ ή κάρτα ή κάτι άλλο πιο "ακριβό" υλικό.

Η τιμή του είναι φυσιολογική.

Υπάρχουν τσιπάκια και τσιπάκια, άλλα με λίγες και άλλα με περισσότερες δυνατότητες, αλλά μην ανησυχείς.

Την δουλειά σου θα την κάνεις με όλα εκτός την περίπτωση του Mifare classic που αναφέρω συγκεκριμένα (γι αυτό NFC με το συγκεκριμένο chip τα πουλάνε λίγο φθηνότερα) :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να είναι αυτοκόλλητο όπως αυτό που έδειξες και άλλο να είναι μπρελόκ ή κάρτα ή κάτι άλλο πιο "ακριβό" υλικό.

Η τιμή του είναι φυσιολογική.

Υπάρχουν τσιπάκια και τσιπάκια, άλλα με λίγες και άλλα με περισσότερες δυνατότητες, αλλά μην ανησυχείς.

Την δουλειά σου θα την κάνεις με όλα εκτός την περίπτωση του Mifare classic που αναφέρω συγκεκριμένα (γι αυτό NFC με το συγκεκριμένο chip τα πουλάνε λίγο φθηνότερα) :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα παρήγγειλα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα σας έχω μια απορία. Παρήγγειλα και μου ήρθαν μερικά nfc tags παρατήρησα όμως ότι για να λειτουργήσουν πρέπει η οθόνη του κινητού να είναι ανοιχτή και ξεκλείδωτη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιηθούν με σβηστή την οθόνη χωρίς μα κάνω όμως ρουτ γιατί δενθέλω να χάσω εγγύηση;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω μια απορία. Παρήγγειλα και μου ήρθαν μερικά nfc tags παρατήρησα όμως ότι για να λειτουργήσουν πρέπει η οθόνη του κινητού να είναι ανοιχτή και ξεκλείδωτη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιηθούν με σβηστή την οθόνη χωρίς μα κάνω όμως ρουτ γιατί δενθέλω να χάσω εγγύηση;

 

Όχι δυστυχώς. Αυτό θέλει root και xposed framework.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια. Πριν λιγες μερες αγορασα ενα receiver ηχου που λειτουργει με συνδεσμολογια Bluetooth κ NFC. Το αντιστοιχισα μεσω bluetooth με το Samsung Note 3 μου κ συνδεθηκε κανονικα. Προσπαθω να το συνδεσω μεσω NFC αλλα δεν γινεται τιποτα. Εν το μεταξυ χρησιμοποιω NFC για πρωτη φορα κ δεν ξερω αν χρειαζεται να κατεβασω καποια εφαρμογη για να λειτουργησει. Παντως με απλη επαφη που λενε...δε βλεπω κατι!!!

Μπορειτε να βοηθησετε;;;

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πριν λιγες μερες αγορασα ενα receiver ηχου που λειτουργει με συνδεσμολογια Bluetooth κ NFC. Το αντιστοιχισα μεσω bluetooth με το Samsung Note 3 μου κ συνδεθηκε κανονικα. Προσπαθω να το συνδεσω μεσω NFC αλλα δεν γινεται τιποτα. Εν το μεταξυ χρησιμοποιω NFC για πρωτη φορα κ δεν ξερω αν χρειαζεται να κατεβασω καποια εφαρμογη για να λειτουργησει. Παντως με απλη επαφη που λενε...δε βλεπω κατι!!!

Μπορειτε να βοηθησετε;;;

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχεις ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πριν λιγες μερες αγορασα ενα receiver ηχου που λειτουργει με συνδεσμολογια Bluetooth κ NFC. Το αντιστοιχισα μεσω bluetooth με το Samsung Note 3 μου κ συνδεθηκε κανονικα. Προσπαθω να το συνδεσω μεσω NFC αλλα δεν γινεται τιποτα. Εν το μεταξυ χρησιμοποιω NFC για πρωτη φορα κ δεν ξερω αν χρειαζεται να κατεβασω καποια εφαρμογη για να λειτουργησει. Παντως με απλη επαφη που λενε...δε βλεπω κατι!!!

Μπορειτε να βοηθησετε;;;

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χρησιμοποιώ NFC, αλλά δεν έχω ηχείο σαν το δικό σου. Λογικά το NFC που έχει, το χρησιμοποιεί για να ενεργοποιήσει και να συνδέσει το κινητό μέσω bluetooth. Κάτι αντίστοιχο έχει και ένα smart watch πο έχω. Ακουμπάς το κινητό στο NFC και γίνετε η σύνδεση μέσω bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις του κινητού;

Ναι,κανονικα ειναι ενεργοποιημενο. Τελικα εφταιγε το receiver. Το δοκιμασαμε με αλλη συσκευη κ εκανε τα ιδια. Μου το αντικατεστησαν σημερα!!!

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρησιμοποιώ NFC, αλλά δεν έχω ηχείο σαν το δικό σου. Λογικά το NFC που έχει, το χρησιμοποιεί για να ενεργοποιήσει και να συνδέσει το κινητό μέσω bluetooth. Κάτι αντίστοιχο έχει και ένα smart watch πο έχω. Ακουμπάς το κινητό στο NFC και γίνετε η σύνδεση μέσω bluetooth.

Μεσω bluetooth κανει τη συζευξη αλλα δεν αναγνωριζε μεσω NFC. Τελικα εφταιγε το receiver. Το δοκιμασαμε με αλλη συσκευη κ εκανε τα ιδια. Μου το αντικατεστησαν σημερα απο το καταστημα. Ουτε τριων ημερων δεν ηταν...!!!

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω samsung galaxy j5 dual sim εχει τετοι το δικο μου;

Πως θα το βρω

Ε δες το....

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το θέμα που ανέβασε ο StratosGR το έχω διαβάσει 2 φορές και από μια φορά όλα τα σχόλια.

 

Αφορμή ήταν η εφαρμογή της Εθνικής Τράπεζας που κατέβασα στο κινητό. Επειδή πριν κατεβάσω οποιαδήποτε εφαρμογή διαβάζω πάντα τα σχόλια ( ασχέτως αν είναι επίσημες, ανεπίσημες ή από μεγάλους οργανισμούς ), διάβασα λοιπόν ότι δεν έχει NFC και έγραφαν οι σχολιαστές ότι όλες οι εφαρμογές των άλλων τραπεζών έχουν NFC, ότι αυτό είναι απαράδεκτο κλπ.

 

Χρησιμοποιώ εφαρμογές ελληνικών και ξένων τραπεζών πολλά χρόνια. Δεν έχω καταλάβει ποτέ αν έχω χρησιμοποιήσει NFC. Δεν μου ζητήθηκε ποτέ κάποιος κωδικός ούτε κατάλαβα ποτέ κάτι.

 

Έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό περνώντας από το check in με το κινητό, έχω πάει σε εκθέσεις στο εξωτερικό και έχω μπει με το κινητό ( με το barcode ή το QR ). Δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ το NFC, ούτε καν το είχα προσέξει στο μενού ( Samsung S6 ).

 

Διάβασα στα σχόλια ότι αν έχεις κάνει ροοτ το κινητό σου ( νομίζω ότι έχω μια ιδέα αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι είναι ) και κάτι άλλα δεν λειτουργεί το NFC κλπ.

 

Η απορία μου είναι σε τι χρησιμεύει το NFC στην εφαρμογή της εθνικής τράπεζας και τι μπορείς να κάνεις με αυτό.

 

Απ την άλλη σε εφαρμογή άλλης τράπεζας, έχω πληρώσει κάρτα ( και από κινητό και από tablet ) ,έχω μεταφέρει λεφτά σε τρίτον στην ίδια τράπεζα αλλά και σε άλλη τράπεζα, που διάολο είναι αυτό το NFC και δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ.

 

Ευχαριστώ όποιον κάνει τον κόπο και απαντήσει.

past --> nokia 6110, 6310 & 8850 silver, sony ericsson K750i & W810i, samsung DUAL B7722 & samsung DUAL GRAND NEO, samsung S6, Huawei mate 10 pro, Redmi note 8 pro, Redmi note 10 pro,
current --> Samsung TabA T585 4G , Redmi Note 11 pro 5G-->

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που ανέβασε ο StratosGR το έχω διαβάσει 2 φορές και από μια φορά όλα τα σχόλια.

 

 

 

Αφορμή ήταν η εφαρμογή της Εθνικής Τράπεζας που κατέβασα στο κινητό. Επειδή πριν κατεβάσω οποιαδήποτε εφαρμογή διαβάζω πάντα τα σχόλια ( ασχέτως αν είναι επίσημες, ανεπίσημες ή από μεγάλους οργανισμούς ), διάβασα λοιπόν ότι δεν έχει NFC και έγραφαν οι σχολιαστές ότι όλες οι εφαρμογές των άλλων τραπεζών έχουν NFC, ότι αυτό είναι απαράδεκτο κλπ.

 

 

 

Χρησιμοποιώ εφαρμογές ελληνικών και ξένων τραπεζών πολλά χρόνια. Δεν έχω καταλάβει ποτέ αν έχω χρησιμοποιήσει NFC. Δεν μου ζητήθηκε ποτέ κάποιος κωδικός ούτε κατάλαβα ποτέ κάτι.

 

 

 

Έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό περνώντας από το check in με το κινητό, έχω πάει σε εκθέσεις στο εξωτερικό και έχω μπει με το κινητό ( με το barcode ή το QR ). Δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ το NFC, ούτε καν το είχα προσέξει στο μενού ( Samsung S6 ).

 

 

 

Διάβασα στα σχόλια ότι αν έχεις κάνει ροοτ το κινητό σου ( νομίζω ότι έχω μια ιδέα αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι είναι ) και κάτι άλλα δεν λειτουργεί το NFC κλπ.

 

 

 

Η απορία μου είναι σε τι χρησιμεύει το NFC στην εφαρμογή της εθνικής τράπεζας και τι μπορείς να κάνεις με αυτό.

 

 

 

Απ την άλλη σε εφαρμογή άλλης τράπεζας, έχω πληρώσει κάρτα ( και από κινητό και από tablet ) ,έχω μεταφέρει λεφτά σε τρίτον στην ίδια τράπεζα αλλά και σε άλλη τράπεζα, που διάολο είναι αυτό το NFC και δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ.

 

 

 

Ευχαριστώ όποιον κάνει τον κόπο και απαντήσει.

 

 

 

Φιλε μου το nfc ειναι ένα τσιπάκι στο κινητό το οποίο σου επιτρέπει, αν υπάρχει εφαρμογή που το υποστηρίζει, να κανεις ανέπαφες πληρωμές. Αντί δηλαδη να χρησιμοποιήσεις μια κάρτα ανέπαφα σε ένα σούπερ μάρκετ πχ, μπορείς να χρησιμοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο το κινητό σου. Απο όσο ξέρω οι εφαρμογές που υποστηρίζουν τέτοιες πληρωμές ειναι της Πειραιώς και της άλφα μπανκ. Ελπίζω να σε κάλυψα.

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που ανέβασε ο StratosGR το έχω διαβάσει 2 φορές και από μια φορά όλα τα σχόλια.

 

Αφορμή ήταν η εφαρμογή της Εθνικής Τράπεζας που κατέβασα στο κινητό. Επειδή πριν κατεβάσω οποιαδήποτε εφαρμογή διαβάζω πάντα τα σχόλια ( ασχέτως αν είναι επίσημες, ανεπίσημες ή από μεγάλους οργανισμούς ), διάβασα λοιπόν ότι δεν έχει NFC και έγραφαν οι σχολιαστές ότι όλες οι εφαρμογές των άλλων τραπεζών έχουν NFC, ότι αυτό είναι απαράδεκτο κλπ.

 

Χρησιμοποιώ εφαρμογές ελληνικών και ξένων τραπεζών πολλά χρόνια. Δεν έχω καταλάβει ποτέ αν έχω χρησιμοποιήσει NFC. Δεν μου ζητήθηκε ποτέ κάποιος κωδικός ούτε κατάλαβα ποτέ κάτι.

 

Έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό περνώντας από το check in με το κινητό, έχω πάει σε εκθέσεις στο εξωτερικό και έχω μπει με το κινητό ( με το barcode ή το QR ). Δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ το NFC, ούτε καν το είχα προσέξει στο μενού ( Samsung S6 ).

 

Διάβασα στα σχόλια ότι αν έχεις κάνει ροοτ το κινητό σου ( νομίζω ότι έχω μια ιδέα αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι είναι ) και κάτι άλλα δεν λειτουργεί το NFC κλπ.

 

Η απορία μου είναι σε τι χρησιμεύει το NFC στην εφαρμογή της εθνικής τράπεζας και τι μπορείς να κάνεις με αυτό.

 

Απ την άλλη σε εφαρμογή άλλης τράπεζας, έχω πληρώσει κάρτα ( και από κινητό και από tablet ) ,έχω μεταφέρει λεφτά σε τρίτον στην ίδια τράπεζα αλλά και σε άλλη τράπεζα, που διάολο είναι αυτό το NFC και δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ.

 

Ευχαριστώ όποιον κάνει τον κόπο και απαντήσει.

 

Το NFC είναι μια συγκεκριμένη τεχνολογία που μπορεί κάποιος να την εκμεταλευτεί κατά το δοκούν και δεν ταυτίζεται με τις πληρωμές.

Απλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εκεί.

Η εφαρμογή της εθνικής δεν το υποστηρίζει από όσο ξέρω.

Σε άλλες εφαρμογές δουλεύει ως εξής:

Περνάς το κινητό πάνω από το scanner του σούπερ μάρκετ και λειτουργεί όπως θα πέρναγες την ανέπαφη πιστωτική.

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

past --> nokia 6110, 6310 & 8850 silver, sony ericsson K750i & W810i, samsung DUAL B7722 & samsung DUAL GRAND NEO, samsung S6, Huawei mate 10 pro, Redmi note 8 pro, Redmi note 10 pro,
current --> Samsung TabA T585 4G , Redmi Note 11 pro 5G-->

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα

Επειδή περιμένω να μου έρθει το τηλέφωνο που έχει nfc

Ξέρουμε ποιες τράπεζες υποστηρίζουν λειτουργία με nfc; και πως γίνεται; κατεβάζω κάποιο πρόγραμμα από το play store περνάω τα στοιχεία της κάρτας και αυτό είναι όλο;

Επίσης πως λειτουργεί; βάζω κάποιο pin πριν από κάθε συναλλαγή;

Ευχαριστώ

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...