Jump to content

Τι είναι το NFC; Τι χρειάζομαι; Πως προγραμματίζεται;


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα

Επειδή περιμένω να μου έρθει το τηλέφωνο που έχει nfc

Ξέρουμε ποιες τράπεζες υποστηρίζουν λειτουργία με nfc; και πως γίνεται; κατεβάζω κάποιο πρόγραμμα από το play store περνάω τα στοιχεία της κάρτας και αυτό είναι όλο;

Επίσης πως λειτουργεί; βάζω κάποιο pin πριν από κάθε συναλλαγή;

Ευχαριστώ

 

 

 

Λοιπόν φιλε απο ελληνικές τράπεζες μόνο η άλφα αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει προς στιγμην μέσω της εφαρμογής alphawallet. Ουσιαστικά εκεί υπάρχει η κάρτα σου και πληρώνεις μέσω της εφαρμογής χωρίς να χρησιμοποιείς τη φυσική κάρτα το πιν της κτλ. Τώρα αν έχεις αιφοουν εσχάτως ξεκίνησε η υποστήριξη του απλ πει στην Ελλάδα οποτε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και αυτό για τέτοιου είδους συναλλαγές. Τέλος ακούγεται ότι μεχρι το τέλος του έτους θα υποστηρίζεται στη χώρα μας και η αντίστοιχη υπηρεσία της γκουγκλ.

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντί να μπεις στη. Τράπεζα σου να διαβάσεις αν έχει η όχι ανοίγεις θεμα.

Στην Πειραιώς είδα έχει αντίστοιχο.φανταζομαι και άλλες θα έχουν nfc, για πληρωμές.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι η Πειραιώς την εχει εγκαταλείψει την εφαρμογή για ανέπαφες πληρωμές. Μάλλον θα πρέπει να περιμένεις να έρθει το google pay στην Ελλάδα φιλε μου
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μήπως κάποιος ξέρει γιατί κατέβασα πολλές εφαρμογές από το playstore αλλά δεν κατάφερα κάτι...

 

έχω αυτά τα καρτελακια για πρόσβαση σε πόρτες μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να τα κάνω αναμετάδοση από το κινητό ...

ενώ τα διαβάζω με το nfc

μετά δεν μπορώ να τα κάνω αναμετάδοση......

 

σε περίπτωση που τα έχω ξεχάσει να τα έχω σαν κλώνο στο κινητό μου ....

 

μήπως δεν γίνεται??

f5d1c3f0db3eb15b2ebebdecc56ff8f0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...