Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και δύο εβδομάδες κάνει να φορτισει πλήρως πάνω από τέσσερις ώρες. Άλλαξα και φορτιστή και καλώδιο USB αλλά τίποτα. Του έκανα και Hard reset. Λέτε να χάλασε η μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδώ και δύο εβδομάδες κάνει να φορτισει πλήρως πάνω από τέσσερις ώρες. Άλλαξα και φορτιστή και καλώδιο USB αλλά τίποτα. Του έκανα και Hard reset. Λέτε να χάλασε η μπαταρία;

 

γιατι σε ποσες ωρες θες να φορτιζεις?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

γιατι σε ποσες ωρες θες να φορτιζεις?

 

δυο ώρες και κατι ειναι το φυσιολογικό νομίζω. εμενα τόσο θέλει απο το 15 μέχρι το 100%

Link to comment
Share on other sites

δυο ώρες και κατι ειναι το φυσιολογικό νομίζω. εμενα τόσο θέλει απο το 15 μέχρι το 100%

Αληθεια? απο τοτε που το πηρα το θελει το 4ωρο για φορτιση.Φανταζομαι με το νουμερα βλεπεις το ποσοστο (οχι με τα μπαρακια).

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα κάνει λίγο πάνω από 2 ώρες πλήρη φόρτιση, αλλά μερικές φορές στο δίωρο κολλάει στο 97% και δεν ανεβαίνει.

Εάν βγάλω και ξαναβάλω το καλώδιο φόρτισης η μπαταρία πηγαίνει αμέσως από το 97 στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να συνδεσω το lg l9 2 με τηλεόραση μεσω καλωδιου usb για προβολη περιεχομένου αλλα δεν το υποστηρίζει ενω με αλλες συσκευές lg το υποστηριζε.μηπως χρειάζεται καλωδιο mhl;
Link to comment
Share on other sites

1) αν δεν κάνω λάθος δεν θα παρει L, θα μεινει στην κιτ κατ. σε γενικες γραμμές σταθερή ειναι αν και μου εκανε μια φορα το γνωστό θεμα με το ακουστικό στις κλήσεις.

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το thread από την αρχή, αυτό τι ακριβώς πρόβλημα έχει; Έχει να κάνει με ανοιχτή ακρόαση ή hands-free; Πώς διορθώνεται;

 

2) παίρνει την κλασικη κάρτα οπως λες, που έχουν και τα απλά τηλέφωνα. δεν χρειάζεται να κόψεις τίποτα.

Ωραίος, καλό αυτό. ;)

 

Έχω πάρει απ το πλαισιο κ απ το public σιλικονατες. Του πλαισιου ηταν αθλια στο πάτημα των κουμπιων, θέλει δύναμη για να πατηθούν κ έκανε κοντα 4 ευρω. Τελικά κατέληξα στην puro απο public που κανει 10 ευρω, τα κουμπια πατιουντε αρκετά πιο εύκολα, με μόνο αρνητικό ότι δεν είναι πολύ ανάγλυφη η θήκη εκεί που είναι τα κουμπιά και ψάχνεσαι λίγο μέχρι να βρείς πχ ποιο ειναι το vol up vol down k quickbutton.

Κάτι που να πιάνει γύρω γύρω (π.χ. flip) παίζει; Γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το έχω σε σακίδιο πλάτης ή τσαντάκι μέσης, οπότε εκεί θα "κοπανιέται" από παντού και δεν ξέρω αν θα μπορώ να το προστατέψω με τις υπόλοιπες θήκες.

 

 

Και κάτι αλλο που προέκυψε από τα παραπάνω. Hands free έχει μέσα στο πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα απο το service. μου ειπαν οτι η μικροτερη αυτονομια μπαταριας οφειλεται στις εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο(βλακειες και με την 4.1 οι ιδιες εφαρμογες ετρεχαν και ειχε μεγαλυτερη αυτονομια η μπαταρια) και απλα ξαναπερασαν την 4.4
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το thread από την αρχή, αυτό τι ακριβώς πρόβλημα έχει; Έχει να κάνει με ανοιχτή ακρόαση ή hands-free; Πώς διορθώνεται;

 

Και κάτι αλλο που προέκυψε από τα παραπάνω. Hands free έχει μέσα στο πακέτο;

 

το πρόβλημα που εχει αναφερθεί ειναι οταν πας να απαντήσεις μια κλήση δεν ακούγεται τίποτα στο ακουστικό και πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση. εμενα μια φορά μου το εκανε μέσα σε 3 μήνες.

 

ναι εχει ακουστικά κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βάζω το CM 11 και παθαίνει boot loop, επαναφέρω στην eu_20 όλα καλά

καμιά βοήθεια με την cm11 και το boot loop?

thnx

 

Μάλλον δεν έκανες format data/datamedia

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο η cm11, κάτι άλλο θα συμβαίνει

Ακόλουθησες ακριβώς τις οδηγίες του varcain στο op;

 

Στις οδηγίες λέει να κάνεις τα πάντα wipe/format αν έρχεσαι από άλλη ρομ.

 

Έβαλα και γω cm11 μιας δεν παλευόταν με την stock. Όντως πολύ καλύτερα τα πράγματα με cm11.

Τελικά αυτό με την homescreen που όταν είσαι σε app και πατάς homescreen μερικές φορές αργεί να εμφανίσει τα εικονίδια και βλέπεις μόνο το wallpaper, το κάνει κ εδώ οπότε είναι καθαρά θέμα ραμ και διαχείρησης του android και όχι της stock rom.

Τα μόνα bugs που βρήκα είναι στο viber αν πατήσω ηχογράφηση παγώνει το κινητό για 2 λεπτά κ πετάει μαύρη οθόνη που λέει kernel crash και πρέπει να κάνω hard restart ή να βγάλω μπαταρία. Συμβαίνει και σε σας;

Link to comment
Share on other sites

Wipe data εννοείται πως κάνουμε, wipe data/media όμως δεν χρειάζεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα εικονιδια αργούν να βγουν αν προερχεσαι από εφαρμογή που τρώει πολύ μνήμη, λογικό

Εγώ δεν γυρναω πίσω με τίποτα

Έβαλα και την εφαρμογή lgcamera από το store και βγάζει άριστες φωτο

Link to comment
Share on other sites

Καθε βοηθεια δεκτη... θα θελα να φυγω απο κιτκατ και να παω στην σμ11 του βαρσεν απο χδα .. τα βηματα λιγο πολυ τα ξερω απλα θελω εκεινες τις λεπτομερειες που δεν ειναι γραμμενες καπου αλλα ειναι σημαντικες για την σωστη ολοκληρωση της διαδικασιας.. Επισης θα ηταν ωραιο αν στο πρωτο ποστ ηταν συγκεντρψτικα τα βηματα για την εγκατασταση μιας ρομ μιας και απ οτι φενεται προς τα εκει πανε αρκετοι...
Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες λέει να κάνεις τα πάντα wipe/format αν έρχεσαι από άλλη ρομ.

 

Έβαλα και γω cm11 μιας δεν παλευόταν με την stock. Όντως πολύ καλύτερα τα πράγματα με cm11.

Τελικά αυτό με την homescreen που όταν είσαι σε app και πατάς homescreen μερικές φορές αργεί να εμφανίσει τα εικονίδια και βλέπεις μόνο το wallpaper, το κάνει κ εδώ οπότε είναι καθαρά θέμα ραμ και διαχείρησης του android και όχι της stock rom.

Τα μόνα bugs που βρήκα είναι στο viber αν πατήσω ηχογράφηση παγώνει το κινητό για 2 λεπτά κ πετάει μαύρη οθόνη που λέει kernel crash και πρέπει να κάνω hard restart ή να βγάλω μπαταρία. Συμβαίνει και σε σας;

 

Wipe data εννοείται πως κάνουμε, wipe data/media όμως δεν χρειάζεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα εικονιδια αργούν να βγουν αν προερχεσαι από εφαρμογή που τρώει πολύ μνήμη, λογικό

Εγώ δεν γυρναω πίσω με τίποτα

Έβαλα και την εφαρμογή lgcamera από το store και βγάζει άριστες φωτο

 

εμενα ποια με JB και smart launcher οτι εφαμογη και να τρεξω οταν την κλεισω τα εικονιδια με 'περιμενουν' απο πισω.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασαν τη συσκευή τόσο η κοπέλα μου όσο και ο αδερφός μου. Στη μία συσκευή έγινε update σε ΚitKat και όλα δούλευαν ρολόι μέχρι που έγινε εγκατάσταση του viber και τότε σταμάτησε να λειτουργεί το ακουστικό! Με το που σβήστηκε το viber όλα συνέχισαν να λειτουργούν πάλι κανονικότατα. Στη δεύτερη συσκευή έγινε πρώτα εγκατάσταση του viber και όλα καλά μέχρι που έγινε update σε Kitkat και πάλι σταμάτησε να λειτουργεί το ακουστικό. Το συμπέρασμα είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με το viber σε λειτουργικό Kitkat. Υπάρχει λύση? Στο google δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο και μου κάνει εντύπωση γιατί μιλάμε για αρκετά δημοφιλή εφαρμογή.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι όταν προσπάθησα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να επανέλθουν οι συσκευές σε Jelly Bean, δεν έγινε και παρέμεινε το KitKat. Είναι λογικό αυτό?

Υπάρχει τρόπος να λύσω το πρόβλημα με το viber ή έστω να κάνω επαναφορά σε JB (χωρίς ρουταρίσματα κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική αναφορά αυτή με το viber

 

Για να επανελθεις σε jb πρέπει να φλασαρεις ένα αρχείο .kdz με την ανάλογη εφαρμογή, δεν έχει καμία σχέση το root

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική αναφορά αυτή με το viber

 

Για να επανελθεις σε jb πρέπει να φλασαρεις ένα αρχείο .kdz με την ανάλογη εφαρμογή, δεν έχει καμία σχέση το root

Στο google βρήκα σε ξένα φόρουμ αναφορές με προβλήματα για όλες τις voip call εφαρμογές μετά την αναβάθμιση σε ΚΚ. Το εντυπωσιακό είναι ότι εδώ και μήνες δεν φαίνεται να έχει βρεθεί ακόμα λύση. Πάντως εδώ μέσα με 100+ σελίδες στο τόπικ κάνοντας αναζήτηση δεν βρήκα κάποια αναφορά, είναι δυνατόν να μη χρησιμοποιεί κανείς viber? Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε κι άλλες απαντήσεις μπας και βγει άκρη.

 

Επειδή δεν έχω ιδέα, υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω αυτό το φλασάρισμα με το αρχείο .kdz? Το ότι δεν έχει σχέση με root να θεωρήσω ότι σημαίνει πως είναι και πιο ακίνδυνη διαδικασία? Επειδή το root έχει τα ρίσκα του...

 

Edit: Βρήκα αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391845

Λέει όμως για root μέσω downgrade. Να υποθέσω ότι για downgrade χωρίς root αρκεί να ακολουθήσω τη μισή διαδικασία (βήματα 1-8)?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Το φλασαρισμα γίνεται όταν το τηλέφωνο μπει σε download mode, είναι πολύ πριν φορτώσει το λειτουργικό, οπότε δεν έχει σημασία ούτε καν τι λειτουργικό φοράει επάνω

 

Παιδιά συγγνώμη για τις ξερές απαντήσεις μου, είμαι στον δρόμο και δεν μπορώ να γράψω περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα σε FM έχουμε βρει;

 

Δοκίμασα την stock του D802 και δεν δούλεψε (προφανώς)

spirit fm.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στις οδηγίες λέει να κάνεις τα πάντα wipe/format αν έρχεσαι από άλλη ρομ.

 

Έβαλα και γω cm11 μιας δεν παλευόταν με την stock. Όντως πολύ καλύτερα τα πράγματα με cm11.

Τελικά αυτό με την homescreen που όταν είσαι σε app και πατάς homescreen μερικές φορές αργεί να εμφανίσει τα εικονίδια και βλέπεις μόνο το wallpaper, το κάνει κ εδώ οπότε είναι καθαρά θέμα ραμ και διαχείρησης του android και όχι της stock rom.

Τα μόνα bugs που βρήκα είναι στο viber αν πατήσω ηχογράφηση παγώνει το κινητό για 2 λεπτά κ πετάει μαύρη οθόνη που λέει kernel crash και πρέπει να κάνω hard restart ή να βγάλω μπαταρία. Συμβαίνει και σε σας;

Εγκατεστησε το xposed installer και ψαξε μεσα απο εκει το module "stopswitchdelay" και δεν θα εχεις την καθυστερηση.Ειναι συχνο φαινομενο δεν εχει σχεση με ραμ κλπ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...