Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχεις άδικο, όμως το κουμπί ξεκλειδώματος ειναι αρκετά μικρο και σε συνδυασμό με το λεπτό σχεδιασμό του κινητού ειναι δύσκολο να το πατήσεις χωρίς να σηκώσεις τη συσκευή. εκει ειναι η ευκολία του double tap, δε χρειάζεται σήκωμα.

οσον αφορά το άλλο που λέω, το εχεις παρατηρήσει στη δικη σου συσκευή; να την εχεις πάνω σε ενα τραπέζι και να ανάβει η οθονη με τον παραμικρό κραδασμό;

 

Δεν θεωρώ το touble tap πρακτική υλοποίηση γιαυτό τo έχω απενεργοποιημένo. Αν είναι στο τραπέζι και το φτάνω ώστε να κάνω double tap, μπορώ κάλλιστα να πατήσω το κουμπάκι του και να δω την ώρα - ειδοποιήσεις.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπάρχει καποιος τρόπος ρε παιδιά να πέσει κι άλλο η φωτεινότητα; το βράδυ το έχω στο 0% και εξακολουθεί να ειναι αρκετά φωτεινή η οθονη σε σημείο να κουράζει το μάτι.

επίσης σταμάτησα να το ακουμπάω στο τραπέζι όταν βγαίνω έξω. καθε φορά που ακουμπάει καποιος ενα ποτήρι ή το χέρι του πάνω στο τραπέζι, ανάβει συνεχώς η οθονη. προχθές που βγήκα εξω πρέπει να άναψε τουλάχιστον 20 φορές μεσα σε 5 λεπτά..πιο εύκολα ανάβει οταν αφήνεις τον καφέ σου παρά με διπλό ταπ:O

 

Καλησπερα δοκιμασε το screen filter απο το store για το βραδυ ειναι πολυ βολικο...επισης κ εγω εχω κλειστο το knock on αναβε συνεχως μονο του

Link to comment
Share on other sites

Σε FAT32 φορμάρουμε την κάρτα σε κάθε περίπτωση. Αν δεν μπορείς από τον υπολογιστή για κάποιο λόγο, βάλε τη στη συσκευή και κάνε το απο εκεί.
Εγινε απ το κινητο,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δοκιμασε το screen filter απο το store για το βραδυ ειναι πολυ βολικο...επισης κ εγω εχω κλειστο το knock on αναβε συνεχως μονο του

 

μπράβο αρχηγέ μ έσωσες κατι τέτοιο ήθελα επιτέλους ξεκουραζονται τα μάτια μου τη νύχτα:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι σχεδόν έτοιμος να επιλέξω αυτό το κινητό και να το αγοράσω και να ρίξω άκυρο στο moto g, 3 ερωτήματα έχω:

 

1)Τελικά με το update πέφτει πολύ το κινητό?

2)ο ήχος στίς κλήσεις είναι καλός?

3)Ισχύει το πρόβλημα με τα sms???

 

Plz απαντήστε μου γιατι θέλω πολύ να το αγοράσω

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, όντως. Άραγε βοηθά και στην μπαταρία;

 

Όχι, ουτε στο ελάχιστο. Πιθανότατα αυξάνει την κατανάλωση κιόλας (googlare "LCD black vs white" για του λόγου το αληθές) όσο παράλογο και αν ακούγεται.

 

Η μείωση της κατανάλωσης με σκουρότερες εικόνες ισχύει στην παλιά CRT τηλεόραση-οθόνη , στην plasma και στην αυτού μεγαλειότης OLED (SAMOLED και όλα τα συναφή).

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι σχεδόν έτοιμος να επιλέξω αυτό το κινητό και να το αγοράσω και να ρίξω άκυρο στο moto g, 3 ερωτήματα έχω:

 

1)Τελικά με το update πέφτει πολύ το κινητό?

2)ο ήχος στίς κλήσεις είναι καλός?

3)Ισχύει το πρόβλημα με τα sms???

 

Plz απαντήστε μου γιατι θέλω πολύ να το αγοράσω

Ευχαριστώ

1) Προσωπικά είδα διαφορά προς το καλύτερο.

2) Μιλάω με bluetooth και σπάνια με το κινητό, αλλά όσες φορές χρειάστηκε ήταν πολύ καλός ο ήχος.

3) Προσωπικά ούτε με JB ούτε με KitKat αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα.

 

Το κινητό στα 150€ είναι τόσο φθηνό που αρχίζω να απορώ αν είναι αληθινό. Το αγόρασα όταν πρωτοβγήκε με 250€ και πάλι ήμουν τρισευτυχισμένος.

Τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρθηκαν πιστεύω ότι είναι μικρή μειοψηφεία συγκριτικά με το πόσοι το χρησιμοποιούν αυτό το κινητό και αρκετά από αυτά είναι μικρής ή άνευ σημασίας για κάποιους καθώς δεν χρησιμοποιούν όλοι όλες τις εφαρμογές και δυνατότητες του κινητού.

Στα λεφτά του με κλειστά τα μάτια πιστεύω ότι δεν υπάρχει αντίπαλος και είναι μακράν το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ουτε στο ελάχιστο. Πιθανότατα αυξάνει την κατανάλωση κιόλας (googlare "LCD black vs white" για του λόγου το αληθές) όσο παράλογο και αν ακούγεται.

 

Η μείωση της κατανάλωσης με σκουρότερες εικόνες ισχύει στην παλιά CRT τηλεόραση-οθόνη , στην plasma και στην αυτού μεγαλειότης OLED (SAMOLED και όλα τα συναφή).

ακουγεται παραλογο γιατι η φωτεινοτητα εχει να κανει με την ενταση που εχει να κανει ο οπισθιος φωτισμος της οθονης,γνωριζωντας βεβαια οτι οσο πιο φωτεινη τοσο περισσοτερη ενεργεια καταναλωνει.

Εκανα μια αναζητηση οπως προτεινεις και αυτο που ειδα σε 2-3 ειναι οτι δεν εχει διαφορα δειχνοντας η οθονη μαυρο ή ασπρο .Μπορεις να πεις συγκεκριμενα που το διαβασες?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/LED-backlit_LCD_display

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδιαφερομαι για μια θηκη για το lg optimus l9 2

δεν θελω να ειναι σιλλικονη και προτιμω να ειναι χωρις μαγνητη στο κλεισιμο..

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να τι πάρει η συζυγος μου, νομίζω είναι ότι πιο vfm αυτη την στιγμή, εχω όμως ενδοιασμούς για το απο που να της το αγορασω, απο σκρουτζομαγαζο παραεισαγωγη (150€)η απο public (στα 200€...) ... Τι λέτε; το νοκια 920 που εχω το είχα πάρει απο σκρουτζιμαγαζο και βγηκε ελαττωματικό με το που το εβγαλα απο την κούτα.... Ακουω γνώμες!!
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και ειναι για φορτιση. Τοποθετησα και μια καρτα 16gb

Μετα την φορτιση εγινε αναβαθμηση σε 4.4.2 και τωρα ερχονται σιγα-σιγα οι αποριες δεδομενου οτι ειναι η πρωτη μου συσκευη android

1) Πως μπορω να διαβασω και να επεξεργαστω το αρχειο .csv που ειναι οι επαφες που περασα στη συσκευη. (δοκιμασα με Εxcel χωρις επιτυχια)

2) Πως μπορω να μεταφερω εικονες ,ηχους στην sd?

3) Μετα την αναβαθμηση πρεπει να κανω κατι αλλο?

4) Που βρισκετε το "επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων?

5) Πως κοβονται οι διαφημησεις απο διαφορες εφαρμογες? Προσπαθησα να βρω το AdFree στο play store αλλα εχει αποσυρθει. Μια παλια εκδοση που εχω περασει σε ταμπλετ μπορω να την βαλω και στο κινητο?

6) Χρειαζετε antivirus???

Ποιες θεωρουντε απαραιτητες εφαρμογες?

Καθε βοηθεια δεκτη οσο γινετε ποιο συντομα για να το θεσω σε λειτουργια

Σας ευχαριστω

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ουτε στο ελάχιστο. Πιθανότατα αυξάνει την κατανάλωση κιόλας (googlare "LCD black vs white" για του λόγου το αληθές) όσο παράλογο και αν ακούγεται.

 

Η μείωση της κατανάλωσης με σκουρότερες εικόνες ισχύει στην παλιά CRT τηλεόραση-οθόνη , στην plasma και στην αυτού μεγαλειότης OLED (SAMOLED και όλα τα συναφή).

 

ακουγεται παραλογο γιατι η φωτεινοτητα εχει να κανει με την ενταση που εχει να κανει ο οπισθιος φωτισμος της οθονης,γνωριζωντας βεβαια οτι οσο πιο φωτεινη τοσο περισσοτερη ενεργεια καταναλωνει.

Εκανα μια αναζητηση οπως προτεινεις και αυτο που ειδα σε 2-3 ειναι οτι δεν εχει διαφορα δειχνοντας η οθονη μαυρο ή ασπρο .Μπορεις να πεις συγκεκριμενα που το διαβασες?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/LED-backlit_LCD_display

 

καμία επίπτωση στην μπαταρία παιδιά, η εφαρμογή ειναι άψογη και σωτήρια για τα μάτια το βράδυ.

την δούλεψα απο τις 21:00 μέχρι το πρωί που ξύπνησα και η κατανάλωση ήταν στα ίδια επίπεδα, μη πω ελαφρώς βελτιωμένη.

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται παραλογο γιατι η φωτεινοτητα εχει να κανει με την ενταση που εχει να κανει ο οπισθιος φωτισμος της οθονης,γνωριζωντας βεβαια οτι οσο πιο φωτεινη τοσο περισσοτερη ενεργεια καταναλωνει.

Εκανα μια αναζητηση οπως προτεινεις και αυτο που ειδα σε 2-3 ειναι οτι δεν εχει διαφορα δειχνοντας η οθονη μαυρο ή ασπρο .Μπορεις να πεις συγκεκριμενα που το διαβασες?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/LED-backlit_LCD_display

 

Προφανώς η μείωση της έντασης του backlighting, βελτιώνει την κατανάλωση της μπαταρίας. Όπως βλέπουμε και στο παρακάτω γράφημα:

 

http://s18.postimg.org/9rxzyzmmx/display1.jpg

 

Πάμε τώρα να δούμε τι είναι το Screen Filter. Περιγραφή λειτουργίας της εφαρμογής από το Play Store:

 

"Applies a shade that acts as a dimmer to ensure your eyes don't hurt. Far more powerful than Android's built-in brightness setting. Great for low-light gaming, web browsing, and eBook reading. It even saves battery life for AMOLED displays!"

 

Δηλαδή δεν μειώνει την ένταση του οπίσθιου φωτισμού, απλά σκουραίνει την εικόνα με εργαλεία software. Τι σημαίνει άραγε αυτό για την κατανάλωση της μπαταρίας? Ας δούμε...

 

Η προβολή σκουρότερου περιεχομένου (χωρίς όμως να αλλάξουμε την ένταση του backlighting), τελικά αυξάνει την κατανάλωση της μπαταρίας. Όπως περιγράφει και το συνοδευτικό κείμενο του παραπάνω γραφήματος, η κατανάλωση μπορεί και να υπερδιπλασιαστεί:

 

"We also measured how the content displayed on the LCD affected its power consumption: 33.1 mW for a completely white screen, and 74.2 mW for a a black screen. Display content can therefore affect overall power consumption by up to 43 mW."

 

Υ.Σ.: Όλα αυτά ισχύουν για όλες τις διάφορες τεχνολογίες LCD. Οι AMOLED είναι άλλη ιστορία...

 

ΠΗΓΗ

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η μείωση της έντασης του backlighting, βελτιώνει την κατανάλωση της μπαταρίας. Όπως βλέπουμε και στο παρακάτω γράφημα:

 

http://s18.postimg.org/9rxzyzmmx/display1.jpg

 

Πάμε τώρα να δούμε τι είναι το Screen Filter. Περιγραφή λειτουργίας της εφαρμογής από το Play Store:

 

"Applies a shade that acts as a dimmer to ensure your eyes don't hurt. Far more powerful than Android's built-in brightness setting. Great for low-light gaming, web browsing, and eBook reading. It even saves battery life for AMOLED displays!"

 

Δηλαδή δεν μειώνει την ένταση του οπίσθιου φωτισμού, απλά σκουραίνει την εικόνα με εργαλεία software. Τι σημαίνει άραγε αυτό για την κατανάλωση της μπαταρίας? Ας δούμε...

 

Η προβολή σκουρότερου περιεχομένου (χωρίς όμως να αλλάξουμε την ένταση του backlighting), τελικά αυξάνει την κατανάλωση της μπαταρίας. Όπως περιγράφει και το συνοδευτικό κείμενο του παραπάνω γραφήματος, η κατανάλωση μπορεί και να υπερδιπλασιαστεί:

 

"We also measured how the content displayed on the LCD affected its power consumption: 33.1 mW for a completely white screen, and 74.2 mW for a a black screen. Display content can therefore affect overall power consumption by up to 43 mW."

 

Υ.Σ.: Όλα αυτά ισχύουν για όλες τις διάφορες τεχνολογίες LCD. Οι AMOLED είναι άλλη ιστορία...

 

ΠΗΓΗ

 

εγω πάντως δεν είδα καμία αύξηση στην κατανάλωση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η μείωση της έντασης του backlighting, βελτιώνει την κατανάλωση της μπαταρίας. Όπως βλέπουμε και στο παρακάτω γράφημα:

 

http://s18.postimg.org/9rxzyzmmx/display1.jpg

 

Πάμε τώρα να δούμε τι είναι το Screen Filter. Περιγραφή λειτουργίας της εφαρμογής από το Play Store:

 

"Applies a shade that acts as a dimmer to ensure your eyes don't hurt. Far more powerful than Android's built-in brightness setting. Great for low-light gaming, web browsing, and eBook reading. It even saves battery life for AMOLED displays!"

 

Δηλαδή δεν μειώνει την ένταση του οπίσθιου φωτισμού, απλά σκουραίνει την εικόνα με εργαλεία software. Τι σημαίνει άραγε αυτό για την κατανάλωση της μπαταρίας? Ας δούμε...

 

Η προβολή σκουρότερου περιεχομένου (χωρίς όμως να αλλάξουμε την ένταση του backlighting), τελικά αυξάνει την κατανάλωση της μπαταρίας. Όπως περιγράφει και το συνοδευτικό κείμενο του παραπάνω γραφήματος, η κατανάλωση μπορεί και να υπερδιπλασιαστεί:

 

"We also measured how the content displayed on the LCD affected its power consumption: 33.1 mW for a completely white screen, and 74.2 mW for a a black screen. Display content can therefore affect overall power consumption by up to 43 mW."

 

Υ.Σ.: Όλα αυτά ισχύουν για όλες τις διάφορες τεχνολογίες LCD. Οι AMOLED είναι άλλη ιστορία...

 

ΠΗΓΗ

 

Δεν ειχα δει τον τροπο λειτουργιας της εφαρμογης,οποτε συμφωνω .

 

εγω πάντως δεν είδα καμία αύξηση στην κατανάλωση μπαταρίας.

τι περιμενεις να δεις και εσυ? Η διαφορα τελειως ασπρο απο τελειως μαυρο ειναι 40mw.Aν υπολογισεις τωρα ενα τονο ή δυο που αλλαζεις η διαφορα ειναι μηδαμινη.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να κάνει ροοτ και χει κιτ κατ χωρις cwm μπορεί να κατεβάσει τ εφαρμογή από την σελίδα -> https://towelroot.com/

σε μένα έπαιξε και έπεσε πολύ ξήλωμα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να κάνει ροοτ και χει κιτ κατ χωρις cwm μπορεί να κατεβάσει τ εφαρμογή από την σελίδα -> https://towelroot.com/

σε μένα έπαιξε και έπεσε πολύ ξήλωμα

 

 

πατας το λ και κατεβαινει το βρηκα.δουλευει το cwm το εβαλες αφαίρεσες εφαρμογές? λεμε το εψαξα και δειτε και αυτο Root και Custom Recovery

Edited by tolios32
Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να κάνει ροοτ και χει κιτ κατ χωρις cwm μπορεί να κατεβάσει τ εφαρμογή από την σελίδα -> https://towelroot.com/

σε μένα έπαιξε και έπεσε πολύ ξήλωμα

unroot μπορουμε να κανουμε?μπορουμε να το γυρισουμε στην εργοστασιακη κατασταση (αρουταριστο)σε περιπτωση που χρειαστει σερβις?

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και ειναι για φορτιση. Τοποθετησα και μια καρτα 16gb

Μετα την φορτιση εγινε αναβαθμηση σε 4.4.2 και τωρα ερχονται σιγα-σιγα οι αποριες δεδομενου οτι ειναι η πρωτη μου συσκευη android

1) Πως μπορω να διαβασω και να επεξεργαστω το αρχειο .csv που ειναι οι επαφες που περασα στη συσκευη. (δοκιμασα με Εxcel χωρις επιτυχια)

2) Πως μπορω να μεταφερω εικονες ,ηχους στην sd?

3) Μετα την αναβαθμηση πρεπει να κανω κατι αλλο?

4) Που βρισκετε το "επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων?

5) Πως κοβονται οι διαφημησεις απο διαφορες εφαρμογες? Προσπαθησα να βρω το AdFree στο play store αλλα εχει αποσυρθει. Μια παλια εκδοση που εχω περασει σε ταμπλετ μπορω να την βαλω και στο κινητο?

6) Χρειαζετε antivirus???

Ποιες θεωρουντε απαραιτητες εφαρμογες?

Καθε βοηθεια δεκτη οσο γινετε ποιο συντομα για να το θεσω σε λειτουργια

Σας ευχαριστω

 

Να σημειωσω οτι μετα την αναβαθμηση σε 4.4.2 παρατηρησα οτι δεν υπαρχει πλεον το εικονιδειο της Πλοηγησης. Το εχει ανττιμετωπισει κανεις? Τι λυση υπαρχει.

Θα ηθελα βοηθεια συντομα......

Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να κάνει ροοτ και χει κιτ κατ χωρις cwm μπορεί να κατεβάσει τ εφαρμογή από την σελίδα -> https://towelroot.com/

σε μένα έπαιξε και έπεσε πολύ ξήλωμα

 

Επιβεβαιώνω και γω ότι λειτουργεί, αλλά μετά από επανεκκίνηση δεν είναι πια root η συσκευή. Για ξήλωμα εφαρμογών είναι μια χαρά.

 

Τι έβγαλες ακριβώς; ψιλοφοβάμαι να σβήσω κάποιες εφαρμογές που δεν ξέρω τι κάνουν. Επίσης υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να βγαλουμε, εκτός από εφαρμογές στο system/apps;

Link to comment
Share on other sites

να προσεχεις το τι ξηλωνεις γιατι μετα δεν επαναφερονται με hard reset. ειναι μεγαλη λιστα μου πχ google+, drive, street view κτλ

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! Έκανα downgrade, root και cwm ακολουθώντας τον οδηγό και όταν φλασαρα τη 4.4 έχασα τη cwm! Όταν κατάφερα να κάνω σωστά το συνδυασμό μπήκε σε ένα περίεργο mode αλλά όχι σε recovery. Επίσης με τον άλλο τρόπο vol - και power, εκανε ta wipes αλλά δε μπήκε σε cwm. Καμία γνώμη απ τους ειδικούς?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Καμια πρόταση απο ποιο κατάστημα να το πάρω; ήμουν έτοιμος απο e-shop αλλα ανακαλυψα εδω ότι είναι κουτσουρεμένες παραειδαγωγες απο Tim Ιταλισε με μισή εσωτερική μνήμη (4gb) και τίγκα στο bloatware, θα ήθελα να το αποφύγω αυτο!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...