Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εστω οτι το κανω και μπαινει TWRP Recovery! Στο κινητο, πρεπει να εχω:

 

-To πιο προσφατo zip απο cyanogemod12

-Eχω τα "gapps-510-base-20150318-1singed.zip"+"gapps-lp-2015125-singed.zip" ποιο να φλασαρω?

Απο οτι θυμαμαι, πατω πρωτα backup, μετα wipe τα παντα εκτος internal storage, και τελος flashαρω ΜΑΖΙ τα 2 παραπανω αρχεια σωστα ή ξεχναω κατι??

Και κατι τελευταιο, αν πετυχει το autorec βαζει την εκδοση TWRP 2.7! Για να φλασαρω cm12 ειναι ok? Η πρεπει να κανω κατι μεσα απο το recovery για update το TWRP πριν την ολη διαδικασια??

Edited by dimaras_89
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμενα που ειδα πριν στο 4% ειχα 6 ωρες και 19 λεπτα

 

Screen-on time φαντάζομαι θα εννοείς. Με αυτό δεν έχω και τόσο θέμα, ώρες οθόνης μου βγάζει αρκετές. Θέμα έχω κυρίως με την αναμονή. Συνολικά, με τη χρήση που κάνω συνήθως, με lollipop η μπαταρία πέφτει πάνω από 30% γρηγορότερα. Με χρήση μπαταρίας 10 ώρες έχει μείνει 60%, τη στιγμή που με kit kat θα είχα πάνω από 75%.

Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Screen-on time φαντάζομαι θα εννοείς. Με αυτό δεν έχω και τόσο θέμα, ώρες οθόνης μου βγάζει αρκετές. Θέμα έχω κυρίως με την αναμονή. Συνολικά, με τη χρήση που κάνω συνήθως, με lollipop η μπαταρία πέφτει πάνω από 30% γρηγορότερα. Με χρήση μπαταρίας 10 ώρες έχει μείνει 60%, τη στιγμή που με kit kat θα είχα πάνω από 75%.

Οθονη ναι.....εγω δεν εχω κανενα προβλημαα με μπαταρια....ισως φταιει που ειναι σχετικα καινουριο το δικο μου;; 2 μηνες τ εχω περιπου

Link to comment
Share on other sites

Οθονη ναι.....εγω δεν εχω κανενα προβλημαα με μπαταρια....ισως φταιει που ειναι σχετικα καινουριο το δικο μου;; 2 μηνες τ εχω περιπου

 

Δεν ξέρω... Εγώ πάντως το έχω 9 μήνες.

Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι το κανω και μπαινει TWRP Recovery! Στο κινητο, πρεπει να εχω:

 

-To πιο προσφατo zip απο cyanogemod12

-Eχω τα "gapps-510-base-20150318-1singed.zip"+"gapps-lp-2015125-singed.zip" ποιο να φλασαρω?

Απο οτι θυμαμαι, πατω πρωτα backup, μετα wipe τα παντα εκτος internal storage, και τελος flashαρω ΜΑΖΙ τα 2 παραπανω αρχεια σωστα ή ξεχναω κατι??

Και κατι τελευταιο, αν πετυχει το autorec βαζει την εκδοση TWRP 2.7! Για να φλασαρω cm12 ειναι ok? Η πρεπει να κανω κατι μεσα απο το recovery για update το TWRP πριν την ολη διαδικασια??

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομαδα εκανα restore απο ενα bck up που ειχα σε cloudyg2...Σημερα ειπα να αλλαξω εικονα στη lockscreen αλλα δεν αλλαζε, οι μονες εικονες που αλλαζει ειναι αυτες της lg... Ξερετε τι μπορει να φταει?

Την εφαγες στα "κλειδωματα" συνηθως το knock code κανει κατι τετοια

Θα πρεπει να δωσεις full (rwxrwxrwx) permissions στο

/data/user/0/com.lge.lockscreensettings

Eπίσης πρεπει να κανεις το ίδιο και για το wallpaper.png (rwxrwxrwx)

Link to comment
Share on other sites

Την εφαγες στα "κλειδωματα" συνηθως το knock code κανει κατι τετοια

Θα πρεπει να δωσεις full (rwxrwxrwx) permissions στο

/data/user/0/com.lge.lockscreensettings

Eπίσης πρεπει να κανεις το ίδιο και για το wallpaper.png (rwxrwxrwx)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Δούλεψε :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια βοηθεια σε οτι εγραψα παραπανω; Ειμαι ροοτ σε 4.4.2 αλλα δεν μπορω να μπω σε twrp recovery για να βαλω cm 12! Να κανω αυτο το autorec η θα παθω ζημια ?

 

Εδώ πως κάνουμε Root .

video.

Απο το play.google κάνεις εγκατάσταση το SuperSU όπου το τρέχεις για να είσαι Root.

 

Για να μπεις σε RECOVERY κατεβάζεις το D802T_AutoRec.apk το κανεις εγγατασταση σαν ενα απλό apk. για να μπεις σε σε RECOVERY κατάσταση, πατάς boton απενεργοποιηση και επανεκκίνηση, και σε ρωτά > εμείς μπαίνουμε σε Recovery mode.

 

Αφού κατεβάσεις & βάλεις σε ένα φάκελο την Rom & το Kernel που θέλεις το τοποθετείς στο κινητό και οταν μπεις σε RECOVERY επιλεγείς πρώτα wipe > Advanced Wipe> και τσεκάρεις >Dalvik Cache - system - Data- & Cache. Με τίποτα δεν κλικαρουμε το Internal Storage. Κατω με το βελακι κάνουμε Swipe to Wipe.

Αφού τελειώσει πατάμε Install και βρίσκουμε στην sd το φάκελο με την Rom & το Kernel που ειχαμε βαλει ...την κλικαρουμε και μετα Κατω με το βελάκι κάνουμε Swipe to Wipe. όταν ζητηθεί κάνουμε Rebbot και έτσι έχουμε περάσει την Rom...!!!

 

Αφού κάνουμε της ρυθμίσεις στο τηλ. για να περάσουμε Kernel κάνουμε τα ίδια όπως για την Rom μόνο που κάνουμε Wipe > Advanced Wipe κλικαρουμε μόνο Dalvik Cache & Cache και την περνάμε μετά όπως την Rom (Install κ.τ.λ.π.

 

***Ελπίζει να βοήθησα, αλλά πίστεψε με, φαίνονται πολλά αλλά είναι λίγα στην πράξει...!!!

 

Τρέχουμε ''σχεδόν'' όλοι απροβλημάτιστα...!!!

CloudyG3 2,0 & Kernel-Dorimanx-V8.0.3 (απο ΕΔΩ προσοχή θα κατεβάσεις τον Kernel-Dorimanx-V8.0.3 για LG G2 D802 KitKat)

 

 

Foroum http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5757020#post5757020:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

Foroum http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5757020#post5757020:

 

Βασικα εκανα την διαδικασια πριν δω τις οδηγιες σου! εκανα install σαν apk το autorec και πετυχε το recovery! Εκανα wipe τα παντα εκτος το internal storage και μετα install το αρχειο cm12 + gapps! Ειμαι κανονικα τωρα σε cm12 αλλα δεν εκανα αυτο με την kernel που ειπες!

Eρωτησεις:

-Κατεβασα την "Kernel-Dorimanx-V10.1-KK-[14-50]-[24-03]-LG-D802-PWR-CORE.zip"

πρεπει να παω παλι σε recovery για τη φλασαρω? Τι θα κερδισω? τι ειναι βασικα αυτο?

-Μπορω να κανω κατι και να εχω 4κ video και καλυτερη καμερα οπως εκανα οταν παλια ειχα cm11??

-Παρατηρω πως οταν παταω power button για να κλεισει, ξανα ανοιγει απο μονο του με την κινηση! Εσας?

-Ειμαι σε TWRP 2.7.0.0! Πρεπει να φλασαρω μια πιο νεα εκδοση η οχι? και αν ναι, πρεπει να κανω καποιο advance wipe πριν? Το ιδιο και με superus 2.46.zip που κατεβασα?

Link to comment
Share on other sites

Αστον τον kernel!

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Βασικα εκανα την διαδικασια πριν δω τις οδηγιες σου! εκανα install σαν apk το autorec και πετυχε το recovery! Εκανα wipe τα παντα εκτος το internal storage και μετα install το αρχειο cm12 + gapps! Ειμαι κανονικα τωρα σε cm12 αλλα δεν εκανα αυτο με την kernel που ειπες!

Eρωτησεις:

-Κατεβασα την "Kernel-Dorimanx-V10.1-KK-[14-50]-[24-03]-LG-D802-PWR-CORE.zip"

πρεπει να παω παλι σε recovery για τη φλασαρω? Τι θα κερδισω? τι ειναι βασικα αυτο?

-Μπορω να κανω κατι και να εχω 4κ video και καλυτερη καμερα οπως εκανα οταν παλια ειχα cm11??

-Παρατηρω πως οταν παταω power button για να κλεισει, ξανα ανοιγει απο μονο του με την κινηση! Εσας?

-Ειμαι σε TWRP 2.7.0.0! Πρεπει να φλασαρω μια πιο νεα εκδοση η οχι? και αν ναι, πρεπει να κανω καποιο advance wipe πριν? Το ιδιο και με superus 2.46.zip που κατεβασα?

 

Ο kernel είναι προαιρετικός...! δεν το χρειαζόσαστε..!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Foroum http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5757020#post5757020:

 

Βασικα εκανα την διαδικασια πριν δω τις οδηγιες σου! εκανα install σαν apk το autorec και πετυχε το recovery! Εκανα wipe τα παντα εκτος το internal storage και μετα install το αρχειο cm12 + gapps! Ειμαι κανονικα τωρα σε cm12 αλλα δεν εκανα αυτο με την kernel που ειπες!

Eρωτησεις:

-Κατεβασα την "Kernel-Dorimanx-V10.1-KK-[14-50]-[24-03]-LG-D802-PWR-CORE.zip"

πρεπει να παω παλι σε recovery για τη φλασαρω? Τι θα κερδισω? τι ειναι βασικα αυτο?

-Μπορω να κανω κατι και να εχω 4κ video και καλυτερη καμερα οπως εκανα οταν παλια ειχα cm11??

-Παρατηρω πως οταν παταω power button για να κλεισει, ξανα ανοιγει απο μονο του με την κινηση! Εσας?

-Ειμαι σε TWRP 2.7.0.0! Πρεπει να φλασαρω μια πιο νεα εκδοση η οχι? και αν ναι, πρεπει να κανω καποιο advance wipe πριν? Το ιδιο και με superus 2.46.zip που κατεβασα?

Υπάρχει στο μενού μια επιλογή lift to wake ή κάπως έτσι τέλος πάντων. Απενεργοποιησε την και θα σταματήσει να ξανανοιγει αυτόματα μετά το κλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !Εχω απογοητευτεί πλήρως απο το τηλεφωνο 2 εβδομαδες που το χω.Καθε μερα βρiσκω και ενα καινουργιο πρόβλημα που το galaxy δεν ειχε ποτε,Χτες ανέφερα για την κακή ποιότητα ηχου στην εγγραφη βιντεο.Τωρα βρίσκω κιαλο πρόβλημα που μάλλον δε διορθωνεται.Ανοιξα την τηλεοραση σε μια νορμάλ προς χαμηλή ενταση και έκανα ακριβως απο την ιδια απόσταση ηχογράφηση φωνής και με τα 2 τηλέφωνα.Στο lg, ο ηχος ειναι τιγκα στα σπασίματα και ειναι αδυνατον να ακουσεις τι λεει.Στο galaxy ακουγεται αψογα.Το ιδιο συμβαινει και στο βίντεο.Αρα το κινητο δεν ηχογραφεί καθαρά αν δε φωναξεις πάνω απο το μικρόφωνο.Ειδα και στο Youtube ενα βιντεο που βιντεοσκοπέι ενας ενα βιντεακι απο το λαπτοπ του και ο ηχος στο κινητο ειναι τιγκα στα σπασιματα με μισές τις λέξεις.Eπισης στα σχολια απο κάτω γραφει οτι αγορασε καινουριο g2kαι του κανει ακριβως το ιδιο. Επισης χτες στελνω ενα φωνητικο μηνημα απο το Viber και δεν καταλάβαιναν τι έλεγα, μολις άκουσα το μηνημα που εστειλα ούτε εγω κατάλαβα τι ελεγα!Πως διορθωνεται.εστω βελτιώνεται αυτο;

 

https://www.youtube.com/watch?v=pVzXxWDslLw

https://www.youtube.com/watch?v=zeg-u6cy8fs

Edited by therion1985
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω για εσας αλλα εμενα η λολλιποπ τα σπαει και σε μπαταρια και ειδικα στην ταχυτητα.....το πηρε το κινητο μου ενας φιλος μου που εχει nexus6 και παλια nexus5 και επαθε πλακα δεν το περιμενε....και σκεφτεται να παρει g2 γιατι δεν τον βολευει και τοσο η οθονη.....επισης χθες βραδυ γυρισα σε cloudy να δω ταχυτητα και τον νεο dori 10.1 αλλα πολυ πιο αργο μου φανηκε και σε dalvic και σε art....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω για εσας αλλα εμενα η λολλιποπ τα σπαει και σε μπαταρια και ειδικα στην ταχυτητα.....το πηρε το κινητο μου ενας φιλος μου που εχει nexus6 και παλια nexus5 και επαθε πλακα δεν το περιμενε....και σκεφτεται να παρει g2 γιατι δεν τον βολευει και τοσο η οθονη.....επισης χθες βραδυ γυρισα σε cloudy να δω ταχυτητα και τον νεο dori 10.1 αλλα πολυ πιο αργο μου φανηκε και σε dalvic και σε art....

 

Το εχεις λιωσει το εργαλειο... απο τη μια ρομ στην αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις λιωσει το εργαλειο... απο τη μια ρομ στην αλλη...

Γι αυτο ειναι τα κινητα για να τα λιωνουνε....

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ειναι τα κινητα για να τα λιωνουνε....

 

ΕΤΣΙ! :lol:

 

κανουμε αποσβεση λεμε

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !Εχω απογοητευτεί πλήρως απο το τηλεφωνο 2 εβδομαδες που το χω.Καθε μερα βρiσκω και ενα καινουργιο πρόβλημα που το galaxy δεν ειχε ποτε,Χτες ανέφερα για την κακή ποιότητα ηχου στην εγγραφη βιντεο.Τωρα βρίσκω κιαλο πρόβλημα που μάλλον δε διορθωνεται.Ανοιξα την τηλεοραση σε μια νορμάλ προς χαμηλή ενταση και έκανα ακριβως απο την ιδια απόσταση ηχογράφηση φωνής και με τα 2 τηλέφωνα.Στο lg, ο ηχος ειναι τιγκα στα σπασίματα και ειναι αδυνατον να ακουσεις τι λεει.Στο galaxy ακουγεται αψογα.Το ιδιο συμβαινει και στο βίντεο.Αρα το κινητο δεν ηχογραφεί καθαρά αν δε φωναξεις πάνω απο το μικρόφωνο.Ειδα και στο Youtube ενα βιντεο που βιντεοσκοπέι ενας ενα βιντεακι απο το λαπτοπ του και ο ηχος στο κινητο ειναι τιγκα στα σπασιματα με μισές τις λέξεις.Eπισης στα σχολια απο κάτω γραφει οτι αγορασε καινουριο g2kαι του κανει ακριβως το ιδιο. Επισης χτες στελνω ενα φωνητικο μηνημα απο το Viber και δεν καταλάβαιναν τι έλεγα, μολις άκουσα το μηνημα που εστειλα ούτε εγω κατάλαβα τι ελεγα!Πως διορθωνεται.εστω βελτιώνεται αυτο;

 

https://www.youtube.com/watch?v=pVzXxWDslLw

https://www.youtube.com/watch?v=zeg-u6cy8fs

Οντως εχει ενα θεμα με το noise cancelation. Βαλε τα xcam settings, πηγαινε στα video options και απενεργοποιησε το audio noise gate και το stereo mics.

Επισης για υχογραφηση φωνης δοκιμασε καποια εφαρμογη απο το play store που εχει καλη ποιοτητα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχει ενα θεμα με το noise cancelation. Βαλε τα xcam settings, πηγαινε στα video options και απενεργοποιησε το audio noise gate και το stereo mics.

Επισης για υχογραφηση φωνης δοκιμασε καποια εφαρμογη απο το play store που εχει καλη ποιοτητα.

 

Και η ηχογραφηση στο viber τι γινεται?

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !Εχω απογοητευτεί πλήρως απο το τηλεφωνο 2 εβδομαδες που το χω.Καθε μερα βρiσκω και ενα καινουργιο πρόβλημα που το galaxy δεν ειχε ποτε,Χτες ανέφερα για την κακή ποιότητα ηχου στην εγγραφη βιντεο.Τωρα βρίσκω κιαλο πρόβλημα που μάλλον δε διορθωνεται.Ανοιξα την τηλεοραση σε μια νορμάλ προς χαμηλή ενταση και έκανα ακριβως απο την ιδια απόσταση ηχογράφηση φωνής και με τα 2 τηλέφωνα.Στο lg, ο ηχος ειναι τιγκα στα σπασίματα και ειναι αδυνατον να ακουσεις τι λεει.Στο galaxy ακουγεται αψογα.Το ιδιο συμβαινει και στο βίντεο.Αρα το κινητο δεν ηχογραφεί καθαρά αν δε φωναξεις πάνω απο το μικρόφωνο.Ειδα και στο Youtube ενα βιντεο που βιντεοσκοπέι ενας ενα βιντεακι απο το λαπτοπ του και ο ηχος στο κινητο ειναι τιγκα στα σπασιματα με μισές τις λέξεις.Eπισης στα σχολια απο κάτω γραφει οτι αγορασε καινουριο g2kαι του κανει ακριβως το ιδιο. Επισης χτες στελνω ενα φωνητικο μηνημα απο το Viber και δεν καταλάβαιναν τι έλεγα, μολις άκουσα το μηνημα που εστειλα ούτε εγω κατάλαβα τι ελεγα!Πως διορθωνεται.εστω βελτιώνεται αυτο;

 

https://www.youtube.com/watch?v=pVzXxWDslLw

https://www.youtube.com/watch?v=zeg-u6cy8fs

 

Απο τοτε που ο Dori ενσωματωσε σχεδον ολοκληρη την εφαρμογη fauxsound στον κερνελ του ο ηχος εχει φτασει σε κορυφαια επιπεδα συγκριμενος με τους αντιστοιχους σε οποιαδηποτε ρομ ειτε στοκ ειτε ported ειτε aosp. Επομενως αν θελει καποιος να μην εχει σπασιματα,χαμηλη ενταση ή παραμορφωση στον ηχο ειτε ακουγοντας μουσικη ειτε τραβωντας βιντεο ,φλασαρει DorimanX και καθαρισε χωρις να χρειασθει να απενεργοποιησει τιποτα (πχ τον στερεοφωνικο ηχο)

ΠΡΟΣΟΧΗ ο DorimanX ειναι ΜΗ ΣΥΜΒΑΤΟΣ με AOSP ( πχ CM ) και LOLIPOP

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ! :lol:

 

κανουμε αποσβεση λεμε

Ακριβως.....τα πληρωνουμε και τα κανουνε οτι θελουμε.....ο καθενας οτι θελει τα κανει....

Link to comment
Share on other sites

Cloudy 2.2 έχω παιδιά. Και dorinmax 10.Ο ηχος ειναι αθλιοςκαι με το xcam ειναι απλα ανεχτος.Δεν εχω περασει το κιτκατ bacement. Παιζει καποιο ρολο αυτό? Edited by therion1985
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Cloudy 2.2 έχω παιδιά. Και dorinmax 10.Ο ηχος ειναι αθλιοςκαι με το xcam ειναι απλα ανεχτος.

 

Μια και εισαι στο <<κλαμπ>> του Ντορι φλασαρε και την 10.1, επισης θελω να πιστευω οτι στο STweaks -> Sound Control -> Camera and Handset mic τα εχεις στο μεγιστο

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...