Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

sifounas ευχαριστω φιλε, αυτο το viper4AndroidFX τι κανει? τροποποιει αρχεια συστηματος οπως ενταση speaker λπ κλπ? εχεις πειραξει κατι?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

sifounas ευχαριστω φιλε, αυτο το viper4AndroidFX τι κανει? τροποποιει αρχεια συστηματος οπως ενταση speaker λπ κλπ? εχεις πειραξει κατι?

Δες εδω......

ViPER4Android Audio Effects-Για δυνατό και επαγγελματικό ήχο

Τώρα θα δούμε ένα πολύ καλό project ήχου που όχι μόνο δυναμώνει την ένταση σε ηχείο/ακουστικά/ακουστικά bluetooth, αλλά βελτιώνει αισθητά τον ήχο. Υπάρχουν διάφορα νήματα μέ έτοιμα Profiles ήχου για το Viper4Android, αλλά εδω θα δείξουμε ένα απο αυτά που δοκίμασα εγώ. Με λίγη ώρα διαθέσιμη μπορείτε να βρείτε το στυλ ήχου που σας ταιριάζει.

 

Τί χρειαζόμαστε:

  • Nα είμαστε root (με SuperSu και όχι SuperUser που προκαλεί προβλήματα).
  • Την εφαρμογή ViPER4Android που τη κατεβάζουμε απο εδω.
  • Τα αρχεία IRS που κατεβάζουμε απο εδω.
  • Έναν File Explorer στη συσκευή μας.

 

Κάνουμε εγκατάσταση την εφορμογή Viper4Android.apk και μόλις ανοίξει θα μας πει ότι χρειάζονται κάποιοι drivers όπου και θα τους κατεβάσει αυτόματα για εμάς. Στη συνέχεια ανοίγουμε το menu της εφαρμογής → UI Settings → Expert. Κάνουμε ένα reboot.

Γυρνάμε στην εφαρμογή και πάμε να Τικάρουμε το ''Convolver''. Πάμε Impulse Response που θα μας πει ότι ο φάκελος που χρειαζόμαστε είναι άδειος (θα πρέπει να έχουμε έναν φάκελο στη μνήμη της συσκευής /Viper4Android/Kernel) και θα μας τον δημιουργήσει αυτόματα!

Στη συνέχεια ξεζιπάρουμε τα IRS αρχεία με έναν File Explorer και τα βάζουμε ''χύμα'' στο φάκελο στην μνήμη της συσκευής /ViPER4Android/Kernel. Κάνουμε ένα reboot.

Τέλος ανοίγουμε την εφαρμογή και επιλέγουμε τις ρυθμίσεις που θέλουμε. Ενα καλό παράδειγμα είναι οι ρυθμίσεις για ένα Profile που θα βρείτε εδω.

 

Edit: Το Viper4Android δουλεύει με τους περισσότερους music players. Αν έχετε πρόβλημα με το Google Play Player ή τον stock της LG, θα πρέπει να ανοίξετε με ένα File Manager Editor τον Build.prop (/system/build.prop), και να βρείτε τις γραμμές όπου θα τις αλλάξετε σε:

  • lpa.decode=true → lpa.decode=false
  • tunnel.decode=true → tunnel.decode=false
  • lpa.use-stagefright=true → lpa.use-stagefright=false

 

Official ViPER4Android Audio Effects

Official ViPER4Android Audio Profiles thread

 

[Πηγή]

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

sifounas ευχαριστω φιλε, αυτο το viper4AndroidFX τι κανει? τροποποιει αρχεια συστηματος οπως ενταση speaker λπ κλπ? εχεις πειραξει κατι?

 

Είναι καθαρά για τον ήχο.Εγώ δεν το έχω πειράξει ακόμα γιατί δεν είμαι ψηρας με τον ήχο

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά για τον ήχο.Εγώ δεν το έχω πειράξει ακόμα γιατί δεν είμαι ψηρας με τον ήχο

 

μαλιστα, ωραιος, δεν εχω θεμα, δε το πειραζω :) , νομιζω μετα την αναβαθμιση σε blitz σαν να ζεσταινεται η συσκευη στο σημειο της καμερας (απο την μεση και πανω) , η μηπως μου φαινετε επειδη εγκαθιστω συνεχεια εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ειναι να βλεπεις το θρεντ να εχει παρει φωτια παλι. @Tupac_Rip ευχαριστουμε για τις info (ο παλιος ειναι αλλιως!). Κατι τελευταιο για τον κερνελ της blitz ,για οποιον δε βαριεται με το Trickster MOD ή το Kernel Tuner

α) Τι govs υποστηριζει και ευρος συχνοτητων

β) Το voltage ειναι ρυθμιζομενο

γ) Τι schedulers και τι Read Ahead Buffer Size

δ) Τι GPU gov και GPU Max Frequency

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ειναι να βλεπεις το θρεντ να εχει παρει φωτια παλι. @Tupac_Rip ευχαριστουμε για τις info (ο παλιος ειναι αλλιως!). Κατι τελευταιο για τον κερνελ της blitz ,για οποιον δε βαριεται με το Trickster MOD ή το Kernel Tuner

α) Τι govs υποστηριζει(κι οι 4 ondemand) και ευρος συχνοτητων(300000-2265600)

β) Το voltage ειναι ρυθμιζομενο(αυτο δεν το βρισκω)

γ) Τι schedulers(row) και τι Read Ahead Buffer Size(512)

δ) Τι GPU gov(on demand) και GPU Max Frequency(450)

 

Ελπιζω να βοηθησα...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως αλλαζουμε permissions με τον root explorer; Θελω να πειραξω τον ηχο για αυτο ρωταω.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Το διαβάζεις όλο για να έχεις εικόνα με ποια σειρά τα κάνουμε.....και μετά βήμα - βήμα εκτελούμε. Σου φαίνονται πολλά (γιατί τα γράφω λεπτομερειακά) αλλά πίστεψε με όλα μα όλα είναι εύκολα για να έχεις ένα καλύτερο και ποιο καινούργιο ;) τηλ. από αυτό που έχεις.....!!! και ένα μυστικό....φτιάξε φακέλους στο PC με τα κάθε αρχεία που θα κατεβάσεις (φάκελος Rot με τα αρχεία Root) (φάκελο RECOVERY με τα αρχεία για RECOVERY) (φάκελο με την Rom)κ.τ.λ.π.;) Όταν κάνει Root και περάσεις και το D802T_AutoRec.apk μπες σε RECOVERY και πάρε ένα backup όπως είναι το τηλ. τώρα, όποτε αν πάει κάτι στραβά με ένα restore μέσα απο το RECOVERY επανερχόμαστε. Μέτα το backup στο τηλ. δημιουργείται ο φάκελος TWRP εκεί μέσα είναι τα αρχεία του backup

 

 

 

Foroum http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5757020#post5757020:

 

φιλε μου τα λογια ειναι περιττα! σε υπερευχαριστω! :thanks: και :respect:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να βοηθησα...

 

Ευχαριστω πολυ. Αν θες πατα πανω στο ondemand να δεις αν σου βγαζει αλλη επιλογη πχ performance ή στο row ή στο ondemand του gpu

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, ωραιος, δεν εχω θεμα, δε το πειραζω :) , νομιζω μετα την αναβαθμιση σε blitz σαν να ζεσταινεται η συσκευη στο σημειο της καμερας (απο την μεση και πανω) , η μηπως μου φαινετε επειδη εγκαθιστω συνεχεια εφαρμογες?

 

Ακριβώς.Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με θερμοκρασία.Θα την δεις παει τρένο

Link to comment
Share on other sites

Για τους φιλους aosp rom εδω και μια βδομαδα εχω την liquidsmooth 5.0.2 unofficial απο http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/5-0-1-liquidsmooth-t2963260 . Μπαταρια πολυ καλη, γρηγορο δεν το συζητω και antutu 41500.

 

Έχω δοκιμάσει να την βάλω 2 φορές και μου βγάζει μήνυμα .....the system UI has stop........και αυτό το έκανε ενώ κατέβαζα τις εφαρμογές από PLAY......

 

Έχεις τέτοια προβλήματα???

Με JB είσαι ή KK????

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Για τους φιλους aosp rom εδω και μια βδομαδα εχω την liquidsmooth 5.0.2 unofficial απο http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/5-0-1-liquidsmooth-t2963260 . Μπαταρια πολυ καλη, γρηγορο δεν το συζητω και antutu 41500.

 

τελικα περασα και εγω αυτην, αν ειναι η blitz τρενο αυτην ειναι αεροπλανο :lol:, φοβερη, την blitz την εβγαλα , δε φορτιζε, σε μια ωρα 15% ανεβηκε, τεσπα αν φερω στα μετρα την liquid θα ειναι οτι καλυτερο μεχρι στιγμης εχω δει, εντυπωσεις αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Για τους φιλους aosp rom εδω και μια βδομαδα εχω την liquidsmooth 5.0.2 unofficial απο http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/5-0-1-liquidsmooth-t2963260 . Μπαταρια πολυ καλη, γρηγορο δεν το συζητω και antutu 41500.

Κάτσε να δεις τι νέα βγαίνει σε λίγο

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει να την βάλω 2 φορές και μου βγάζει μήνυμα .....the system UI has stop........και αυτό το έκανε ενώ κατέβαζα τις εφαρμογές από PLAY......

 

Έχεις τέτοια προβλήματα???

Με JB είσαι ή KK????

 

εγω ειμαι με ΚΚ και ολα οκ , απλα κανε τα wipe που λεει ,μετα φλασαρισε την ρομ ,μην κανεις reboot ,φλασαρεις και gapps και μετα reboot, ετσι εκανα εγω και δουλευει μια χαρα , πρωτες εντυπωσεις παιδια υπεροχες, πολυ γρηγορο ,lag δε ξερω τι θα πει , αυριο θα δοκιμασω και το gps να δω αν υπαρχει θεμα, καλα απο θερμοκρασια τηλεφωνου και απο μπαταρια τι να πω, τα καλυτερα , κατεβασα τοσες εφαρμογες και το τηλεφωνο ειναι κρυο ενω με blitz εκαιγε, δε ξερω ,να ετυχε σε μενα? ισως....... αυριο θα επανερθω με νεοτερα

τωρα εχω και κανα δυο αποριες, οποιος γνωριζει ας μου πει , 1ον γινετε να κανω πιο μικρα τα εικονιδια και να εχω 5 σειρες οριζοντιως (εικονιδια) και οχι 4 που εχω τωρα? το widget google πως φευγει απο την αρχικη οθονη?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με ΚΚ και ολα οκ , απλα κανε τα wipe που λεει ,μετα φλασαρισε την ρομ ,μην κανεις reboot ,φλασαρεις και gapps και μετα reboot, ετσι εκανα εγω και δουλευει μια χαρα , πρωτες εντυπωσεις παιδια υπεροχες, πολυ γρηγορο ,lag δε ξερω τι θα πει , αυριο θα δοκιμασω και το gps να δω αν υπαρχει θεμα, καλα απο θερμοκρασια τηλεφωνου και απο μπαταρια τι να πω, τα καλυτερα , κατεβασα τοσες εφαρμογες και το τηλεφωνο ειναι κρυο ενω με blitz εκαιγε, δε ξερω ,να ετυχε σε μενα? ισως....... αυριο θα επανερθω με νεοτερα

τωρα εχω και κανα δυο αποριες, οποιος γνωριζει ας μου πει , 1ον γινετε να κανω πιο μικρα τα εικονιδια και να εχω 5 σειρες οριζοντιως (εικονιδια) και οχι 4 που εχω τωρα? το widget google πως φευγει απο την αρχικη οθονη?

Για την blitz φανταζομαι οτι μετα την εγκατασταση της δεν εκανες ενα reboot οπως προτινει ο δημιουργος της. Επισης δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για μια rom μεσα σε λιγες ωρες.

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk 2

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για την blitz φανταζομαι οτι μετα την εγκατασταση της δεν εκανες ενα reboot οπως προτινει ο δημιουργος της. Επισης δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για μια rom μεσα σε λιγες ωρες.

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk 2

 

ειπα, πρωτες εντυπωσεις , πιο απλα δε γινετε, οσο για την blitz ανεφερα, να ετυχε μονο σε μενα :) (οχι ενα αλλα 3 reboot ειχα κανει)

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με ΚΚ και ολα οκ , απλα κανε τα wipe που λεει ,μετα φλασαρισε την ρομ ,μην κανεις reboot ,φλασαρεις και gapps και μετα reboot, ετσι εκανα εγω και δουλευει μια χαρα , πρωτες εντυπωσεις παιδια υπεροχες, πολυ γρηγορο ,lag δε ξερω τι θα πει , αυριο θα δοκιμασω και το gps να δω αν υπαρχει θεμα, καλα απο θερμοκρασια τηλεφωνου και απο μπαταρια τι να πω, τα καλυτερα , κατεβασα τοσες εφαρμογες και το τηλεφωνο ειναι κρυο ενω με blitz εκαιγε, δε ξερω ,να ετυχε σε μενα? ισως....... αυριο θα επανερθω με νεοτερα

τωρα εχω και κανα δυο αποριες, οποιος γνωριζει ας μου πει , 1ον γινετε να κανω πιο μικρα τα εικονιδια και να εχω 5 σειρες οριζοντιως (εικονιδια) και οχι 4 που εχω τωρα? το widget google πως φευγει απο την αρχικη οθονη?

 

 

Αν εχεις κρατησει τον launcher που εχει αφηνεις πατημενο στη κεντρικη οθομη και μετα settings.εκει μεσα θα μπορεις να τα αλλαξεις ολα και τις σειρες και το μεγεθος. Μεσα απ το μενου της homescreen

φευγει και to google widget. Επισης αν θες εγω εχω αλλαξει το dpi απο το μενου της liquidsmooth σε μικροτερο και ολα φαινονται πολυ πιο ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Είμαι κάτοχος ενός LG G2 D800 με εκδοση android 4.4.2 το οποίο αγοράστηκε πρόσφατα από Κίνα και έχει το android της LG για ΑΤ&Τ.

Ακολουθώντας τις πολύ καλές οδηγίες που παραθέτει ο χρήστης elthis [HOW TO ROOT LG G2 (έκδοση 4.4.2 Kit Kat!)] για να το κάνω root και να απαλλαγώ από διάφορα ενοχλητικά που έχει αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Μετά την εκτέλεση της εντολής:

adb sideload kk_root.zip

εμφανίζονται στη οθόνη τα μηνύματα:

"E:failed to verify whole-file signature"

και

"E:signature verification failed".

Μετά από αυτά τα μηνύματα η αναβάθμιση σταματάει και το κινητό επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση.

Πως μπορώ να ξεπεράσω τα παραπάνω λάθη και να κάνω root το τηλέφωνο;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη blitz σε d802 και δε μπορώ να επιστρέψω σε stock με το LGFlashTool2014. Να σημειώσω πως έχω επιστρέψει πολλές φορές σε stock με το συγκεκριμένο εργαλείο από άλλες rom. Καμιά ιδέα για το τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη blitz σε d802 και δε μπορώ να επιστρέψω σε stock με το LGFlashTool2014. Να σημειώσω πως έχω επιστρέψει πολλές φορές σε stock με το συγκεκριμένο εργαλείο από άλλες rom. Καμιά ιδέα για το τι να κάνω?

Περνα την καστομ ρομ που την τελευταια φορα καταφερες να επιστρεψεις σε στοκ και ξαναδοκιμασε

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπορώ να μπω σε recovery. Την άλλη rom πως θα την περάσω? Θα κάνω wipe τα πάντα εκτός από storage και τη διαδικασία κανονικά?
Link to comment
Share on other sites

Ή δοκίμασε να ξαναπεράσεις τους drivers

 

Αυτό που ανέφερα ένα μήνυμα πιο πάνω μπορώ να το κάνω. Δηλαδή να περάσω άλλη rom, μετά από recovery να κάνω wipe τα πάντα εκτός από storage και μετά να εγκαταστήσω άλλη rom και μετά να επιστρέψω σε stock?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερα ένα μήνυμα πιο πάνω μπορώ να το κάνω. Δηλαδή να περάσω άλλη rom, μετά από recovery να κάνω wipe τα πάντα εκτός από storage και μετά να εγκαταστήσω άλλη rom και μετά να επιστρέψω σε stock?

Ναι προσπαθησε το ετσι.Αφου με την blitz ειχες θεμα

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...