Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο λάθος είναι αυτό! Πολλές φορές αυτή η επαναφορά δημιουργεί πάρα πολλά προβλήματα... Εμένα 85 εφαρμογές από το play κάνει max 20-25min να τις κατεβάσει όλες! Επιλέγω αυτόματο restore και μου τις κάνει όλες εγκατάσταση. Μαζί και παιχνίδια σε αυτές και έτσι σε 20-25 λεπτά έχω καθαρή εγκατάσταση των πάντων!!!! Μετά με TB,restore μόνο data σε μερικές εφαρμογές. Δηλαδή μόνο σε παιχνίδια για να μην χάσεις την πρόοδο και σε Shazam, Soundhound για να μην χάσεις αυτά που έχεις βρει. Σε καμία άλλη και σίγουρα όχι εφαρμογές συστήματος ή δεδομένα συστήματος όπως ρυθμίσεις, wifi κλπ.

 

Και γενικώς διάβασε την υπογραφή μου και θα καταλάβεις!!!

Κάτσε βρε Κώστα δεν είναι ακριβώς έτσι. Από τιτανιουμ δεν επαναφερεις ποτέ Εφαρμογές συστήματος. Όλα τα αλλα μια χαρά μπορείς χωρίς πρόβλημα. Εγώ πάντα επαναφέρω WiFi sms Αρχείο κλήσεων όπως κ όλες μου τις Εφαρμογές με τα δεδομένα τους με ένα κλικ μάλιστα. Ποτε δεν είχα πρόβλημα. Το Θέμα είναι να ξέρεις τι κάνεις κ πως να το κάνεις. Κ το κάνω τακτικά μιας κ αλλάζω ρομ πολύ πολύ συχνά

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πρώτο λάθος είναι αυτό! Πολλές φορές αυτή η επαναφορά δημιουργεί πάρα πολλά προβλήματα... Εμένα 85 εφαρμογές από το play κάνει max 20-25min να τις κατεβάσει όλες! Επιλέγω αυτόματο restore και μου τις κάνει όλες εγκατάσταση. Μαζί και παιχνίδια σε αυτές και έτσι σε 20-25 λεπτά έχω καθαρή εγκατάσταση των πάντων!!!! Μετά με TB,restore μόνο data σε μερικές εφαρμογές. Δηλαδή μόνο σε παιχνίδια για να μην χάσεις την πρόοδο και σε Shazam, Soundhound για να μην χάσεις αυτά που έχεις βρει. Σε καμία άλλη και σίγουρα όχι εφαρμογές συστήματος ή δεδομένα συστήματος όπως ρυθμίσεις, wifi κλπ.

 

Και γενικώς διάβασε την υπογραφή μου και θα καταλάβεις!!!

 

Θα δοκιμάσω να ξαναφλασάρω από την αρχή την optimusG3 και ελπίζω να μην εμφανιστεί και πάλι αυτό το εκνευριστικό σκάλωμα.

Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε Κώστα δεν είναι ακριβώς έτσι. Από τιτανιουμ δεν επαναφερεις ποτέ Εφαρμογές συστήματος. Όλα τα αλλα μια χαρά μπορείς χωρίς πρόβλημα. Εγώ πάντα επαναφέρω WiFi sms Αρχείο κλήσεων όπως κ όλες μου τις Εφαρμογές με τα δεδομένα τους με ένα κλικ μάλιστα. Ποτε δεν είχα πρόβλημα. Το Θέμα είναι να ξέρεις τι κάνεις κ πως να το κάνεις. Κ το κάνω τακτικά μιας κ αλλάζω ρομ πολύ πολύ συχνά

 

Εγώ όχι στο G2 αλλά στο HTC Desire, Galaxy Nexus και Galaxy S4 άλλαζα κάθε εβδομάδα! Λοιπόν όποτε είχα θέμα ήταν αν έκανα restore τις εφαρμογές από TB καθώς ειδικά αν είναι άλλο base της ρομ, ΜΠΟΡΕΙ να δημιουργηθούν conficts. 10/10 φορές αν είχα θέματα ήταν σε εγκατάσταση με restore από TB. Εφαρμογών!!! Ούτε log, ούτε sms, ούτε wifi(έτσι κ αλλιώς αυτά μου τα κάνει restore η google από μόνη της).

Και στα τρία κινητά και ειδικά αν πήγαινα από stock based σε AOSP, AOKP κλπ και αντίστροφα.

Δεν λέω ότι είχα πάντα! Αλλά μου έχει τύχει αρκετές φορές! Προσωπικά είμαι 10000000000% της ιδεολογίας της "υπογραφής" μου.

Και στην τελική μισή ώρα είναι! Μέχρι να στήσω όλα τα accounts μου, ρυθμίσεις ήχων και λοιπές ρυθμίσεις έχουν κατέβει και οι 85 εφαρμογές... Έτσι είμαι σίγουρος ότι αν κάτι οφείλεται κάπου αυτό είναι στην ρομ και όχι σε κάποιο conflict κατά το restore. Καθώς κάνω και πάντα μα πάντα καθαρή ακόμα και σε ίδια ρομ απλά νεότερη έκδοση.

Διαβάζοντας λοιπόν και όλα αυτά τα χρόνια αυτό το συμπέρασμα γενικεύτηκε καθώς έβλεπες πολλές φορές προβλήματα να οφείλονται σε εγκατάσταση με forced restore και όχι με τον νορμαλ τρόπο της google με ξανακατέβασμα. Και πολλοί τύχαινε κιόλας να κάνουν restore εφαρμογές συστήματος και να λένε μα γιατί κρασάρει και μου βγάζει "this application has stopped"

 

Θα δοκιμάσω να ξαναφλασάρω από την αρχή την optimusG3 και ελπίζω να μην εμφανιστεί και πάλι αυτό το εκνευριστικό σκάλωμα.

 

Εγώ για cloudyG3 μιλάω. Για optimus δεν γνωρίζω!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι στο G2 αλλά στο HTC Desire, Galaxy Nexus και Galaxy S4 άλλαζα κάθε εβδομάδα! Λοιπόν όποτε είχα θέμα ήταν αν έκανα restore τις εφαρμογές από TB καθώς ειδικά αν είναι άλλο base της ρομ, ΜΠΟΡΕΙ να δημιουργηθούν conficts. 10/10 φορές αν είχα θέματα ήταν σε εγκατάσταση με restore από TB. Εφαρμογών!!! Ούτε log, ούτε sms, ούτε wifi(έτσι κ αλλιώς αυτά μου τα κάνει restore η google από μόνη της).

Και στα τρία κινητά και ειδικά αν πήγαινα από stock based σε AOSP, AOKP κλπ και αντίστροφα.

Δεν λέω ότι είχα πάντα! Αλλά μου έχει τύχει αρκετές φορές! Προσωπικά είμαι 10000000000% της ιδεολογίας της "υπογραφής" μου.

Και στην τελική μισή ώρα είναι! Μέχρι να στήσω όλα τα accounts μου, ρυθμίσεις ήχων και λοιπές ρυθμίσεις έχουν κατέβει και οι 85 εφαρμογές... Έτσι είμαι σίγουρος ότι αν κάτι οφείλεται κάπου αυτό είναι στην ρομ και όχι σε κάποιο conflict κατά το restore. Καθώς κάνω και πάντα μα πάντα καθαρή ακόμα και σε ίδια ρομ απλά νεότερη έκδοση.

Διαβάζοντας λοιπόν και όλα αυτά τα χρόνια αυτό το συμπέρασμα γενικεύτηκε καθώς έβλεπες πολλές φορές προβλήματα να οφείλονται σε εγκατάσταση με forced restore και όχι με τον νορμαλ τρόπο της google με ξανακατέβασμα. Και πολλοί τύχαινε κιόλας να κάνουν restore εφαρμογές συστήματος και να λένε μα γιατί κρασάρει και μου βγάζει "this application has stopped"

 

 

 

Εγώ για cloudyG3 μιλάω. Για optimus δεν γνωρίζω!

Τεσπα είσαι λίγο απόλυτος. Και κάτι δικοί μου που φλασαρουμε Ποτε δεν είχαμε πρόβλημα και δεν θα έχεις πρόβλημα. Το μόνο που είχε παρουσιαστεί ήταν να επαναφερεις μια εφαρμογή παλιότερη έκδοση Και να Σου κλείνει. Αλλα κ πάλι τη έσβηνες την κατεβαζες από play store Και επαναφερες τα δεδομένα της. Ακόμα κ αυτό σπάνια να γινόταν. Άλλωστε γι'αυτό λέγεται backup Για να το χρησιμοποιείς για τέτοια πράγματα. Αλλιώς δεν θα είχε ρόλο ύπαρξης. Εάν ενημερωνεις τακτικά τα αντίγραφα ασφαλείας σπάνια θα έχεις θεματακια.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με otg το έλυσα το πρόβλημα και πολύ εύκολα.

Τώρα δοκιμάζω το κινητό. Εκ πρώτης φαίνεται πολύ πιο φιλικό και γρήγορο αλλά δεν το έχω συνηθίσει ακόμα.

Έκανα εγκατάσταση την rom και στην συνέχεια έκανε boot το κινητό. Έκανα το βασικό setup Και στην συνέχεια μπήκα στην recovery για να κάνω Install και το kk baseband.

 

Με αυτή την σειρά έπρεπε να το κάνω; Και τι στο καλό είναι αυτό το kk baseband?

 

Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει ως τώρα είναι ότι βάζω περιοχές στο notification app αλλά δεν τις εμφανίζει. Λέει συνέχεια tap to add current location.

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα είσαι λίγο απόλυτος. Και κάτι δικοί μου που φλασαρουμε Ποτε δεν είχαμε πρόβλημα και δεν θα έχεις πρόβλημα. Το μόνο που είχε παρουσιαστεί ήταν να επαναφερεις μια εφαρμογή παλιότερη έκδοση Και να Σου κλείνει. Αλλα κ πάλι τη έσβηνες την κατεβαζες από play store Και επαναφερες τα δεδομένα της. Ακόμα κ αυτό σπάνια να γινόταν. Άλλωστε γι'αυτό λέγεται backup Για να το χρησιμοποιείς για τέτοια πράγματα. Αλλιώς δεν θα είχε ρόλο ύπαρξης. Εάν ενημερωνεις τακτικά τα αντίγραφα ασφαλείας σπάνια θα έχεις θεματακια.

 

 

Δεν λέω ότι θα δημιουργήσει 100%. Ωστόσο είναι πιθανό. Εγώ την πάτησα αρκετές φορές και αφού έτσι η αλλιώς δεν μού παίρνει αρκετό χρόνο, στήνω το τλφ από την αρχή και με titanium απλώς κάποια data. Στο XDA είχα διαβάσει όπως λέω conflicts λόγω restore.

 

Το ρεζουμε είναι ότι εφόσον μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Σπάνια, συχνά ή πάντα δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι ψαχνεσαι με άλλη μία πιθανή αιτία. Ενώ διαφορετικά ξέρεις που να αναζητήσεις το λάθος.

 

 

Τελικά με otg το έλυσα το πρόβλημα και πολύ εύκολα.

Τώρα δοκιμάζω το κινητό. Εκ πρώτης φαίνεται πολύ πιο φιλικό και γρήγορο αλλά δεν το έχω συνηθίσει ακόμα.

Έκανα εγκατάσταση την rom και στην συνέχεια έκανε boot το κινητό. Έκανα το βασικό setup Και στην συνέχεια μπήκα στην recovery για να κάνω Install και το kk baseband.

 

Με αυτή την σειρά έπρεπε να το κάνω; Και τι στο καλό είναι αυτό το kk baseband?

 

Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει ως τώρα είναι ότι βάζω περιοχές στο notification app αλλά δεν τις εμφανίζει. Λέει συνέχεια tap to add current location.

 

Το baseband είναι το μόντεμ. Αν ήσουν ήδη σε kk πριν δεν χρειαζόταν. Αν ήσουν σε jb χρειαζόταν για μην αντιμετωπίσεις θέματα με την επικοινωνία σου. (δίκτυο)

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει update σε 4.4.2 stock.

Έκανα full wipe και το modem.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να κάνω κλήσεις, και ο ήχος καλός αν και δεν έδωσα πολύ σημασία.

Κάποια κινητά όμως όταν πάνε να μα καλέσουν τους βγάζεις ότι ο αριθμός δεν υπάρχει.

Στο καπάκι δοκιμάζω από άλλο αριθμό και καλεί κανονικά.

Το είχα που και που αυτό το πρόβλημα και με την stock και θεώρησα ότι θα φταίει η wind.

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον; Το kk baseband το έκανα σωστά εγκατάσταση μετά την rom?

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει update σε 4.4.2 stock.

Έκανα full wipe και το modem.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να κάνω κλήσεις, και ο ήχος καλός αν και δεν έδωσα πολύ σημασία.

Κάποια κινητά όμως όταν πάνε να μα καλέσουν τους βγάζεις ότι ο αριθμός δεν υπάρχει.

Στο καπάκι δοκιμάζω από άλλο αριθμό και καλεί κανονικά.

Το είχα που και που αυτό το πρόβλημα και με την stock και θεώρησα ότι θα φταίει η wind.

Έχει τύχει σε κανέναν άλλον; Το kk baseband το έκανα σωστά εγκατάσταση μετά την rom?

Με wipe δεν κανείς wipe το baseband. Αν είχες 4.4.2 θα το έχεις μεχρι να βάλεις 4.2.2 ή γενικά κάτι διαφορετικό. Δε σβήνεται με wipe. Διάβασε λίγο τι σβήνει κάθε wipe στο recovery.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με cloudy g3 1.2 βρίσκω τον ήχο από το ηχείο πολύ φτωχό .Με αποτέλεσμα Όταν με παίρνουν τηλ να Μην το ακούω πάντα .

Υπάρχει κάποιο Καλό Μοντ ?

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις το appsettings module και θα επιλέξεις στις ρυθμίσεις της κάμερας 480 dpi. Δουλεύει κανονικα

Αυτο που λες φιλε πως γινεται;Που ακριβως ειναι στο app settings;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με cloudy g3 1.2 βρίσκω τον ήχο από το ηχείο πολύ φτωχό .Με αποτέλεσμα Όταν με παίρνουν τηλ να Μην το ακούω πάντα .

Υπάρχει κάποιο Καλό Μοντ ?

Διάβασε λίγο πιο πίσω το post #4355

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Γιώργο είναι module του exposed...

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες φιλε πως γινεται;Που ακριβως ειναι στο app settings;

Γύρνα το σε landscape mode αν είσαι στα 400 dpi για να σου βγάλει τη. Επιλογή για το dpi. Δεν χωράει στο portrait mode το κείμενο που κανεις edit

Είναι module του exposed .... Και πολύ βασικό θα έλεγα...

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω ενα g2 το οποιο δεν μπορει να βρει μονο του το apn ρυθμισεις δλδ. και οταν συνδεθει με 4g σημα

επανω δεν εχει το σηματακι 4g

τι μπορει να παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα μεγάλο πρόβλημα με το g2 αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Πήγα να flasharω μια έκδοση με το flash tool στο lg g2 d802 32gb αλλά κάτι πήγε στραβά και σταμάτησε στην μέση. Δεν έχω root ή οποιοδήποτε custom recovery. Από εκείνη την φορά το τηλέφωνο έγινε brick. To ανοίγω και μετά το lg logo η οθόνη μένει αναμμένη μαύρη. Download mode, recovery mode, fastboot mode τίποτα δεν δουλεύει. Όταν το ενώνω με usb ανοίγει αυτόματα και εντοπίζεται στο pc σαν qhsusb_bulk και αυτόματα εμφανίζονται 10+ drive letters που μου βγάζει μήνυμα να κάνω format. Αν έχετε κάποια ιδέα βοηθήστε με. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

παιδεςςςς :D aosp η stock ?? για θεματα μπαταριας πιο πολυ

Aosp και πάλι Aosp. Όταν είχα το τηλέφωνο και δεν την είχα δοκιμάσει με ξενησε λίγο αλλά μόλις είδα ότι πάει καλά στο θέμα μπαταρία σε σχέση με cloudy κλπ έμεινα εκεί και τελικά την αγάπησα. Είναι και ένα τικ πιο γρήγορη.

Βέβαια έχει μειονεκτήματα κιόλας.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Aosp και πάλι Aosp. Όταν είχα το τηλέφωνο και δεν την είχα δοκιμάσει με ξενησε λίγο αλλά μόλις είδα ότι πάει καλά στο θέμα μπαταρία σε σχέση με cloudy κλπ έμεινα εκεί και τελικά την αγάπησα. Είναι και ένα τικ πιο γρήγορη.

Βέβαια έχει μειονεκτήματα κιόλας.

 

σκεφτομαι να ξαναβαλω mahdi... παιζει και κανας καλος kernel? η αυτος που εχει ειναι κομπλε αν ξερεις

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να ξαναβαλω mahdi... παιζει και κανας καλος kernel? η αυτος που εχει ειναι κομπλε αν ξερεις

Πλέον δεν έχω το τηλέφωνο αλλά το έχει ο φίλος prioxxx και επειδή βρισκόμαστε ξέρω ότι η cyanogen είναι καλύτερη. Και εγώ Mahdi έβαζα αλλά είχε κάποια μικροθεματα. Από kernel πάντα στοκ είχα για να πηγαίνει καλά η κατανάλωση

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να ξαναβαλω mahdi... παιζει και κανας καλος kernel? η αυτος που εχει ειναι κομπλε αν ξερεις

Βάλε cyanogen snapshot m8 .δεν ξαναβαζεις mahdi μετά από αυτη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Βάλε cyanogen snapshot m8 .δεν ξαναβαζεις mahdi μετά από αυτη

 

μπορεις να μου δωσεις λινκ?

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Οντως παιδιά η CM11 είναι πολύ καλη. Δουλεύω ART με μέγιστη ταχ. επεξεργαστη τα 1700 και βλέπω 5 και 6 ώρες SOT με 3G μονίμως.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε cyanogen snapshot m8 .δεν ξαναβαζεις mahdi μετά από αυτη

 

την βρηκα ευχαριστω πολυ :D σκεφτομαι να βαλω την αντιστοιχη και για το S4 mini με αυτα που ακουω

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ρε παιδιά, αν και φαν της AOSP πρέπει αν ομολογήσω, είμαι με cloudyG3 και έχω απίστευτους χρόνους. Σταθερά 5-6 ώρες οθόνης με 3g στις 35 ώρες μπαταρίας. ΜΕ wifi φτάνω 6+ σε δύο ημέρες!

 

Τα knock on, knock off λειτουργούν στις Aosp? Το knock off λίγο δύσκολο καθώς είναι ενσωματωμένη λειτουργία τον lg launcher!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ρε παιδιά, αν και φαν της AOSP πρέπει αν ομολογήσω, είμαι με cloudyG3 και έχω απίστευτους χρόνους. Σταθερά 5-6 ώρες οθόνης με 3g στις 35 ώρες μπαταρίας. ΜΕ wifi φτάνω 6+ σε δύο ημέρες!

 

Τα knock on, knock off λειτουργούν στις Aosp? Το knock off λίγο δύσκολο καθώς είναι ενσωματωμένη λειτουργία τον lg launcher!

 

knock on ναι, για knock off εγω προσωπικα βαζω nova launcher+ screen off and lock για να εχω

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ρε παιδιά, αν και φαν της AOSP πρέπει αν ομολογήσω, είμαι με cloudyG3 και έχω απίστευτους χρόνους. Σταθερά 5-6 ώρες οθόνης με 3g στις 35 ώρες μπαταρίας. ΜΕ wifi φτάνω 6+ σε δύο ημέρες!

 

Τα knock on, knock off λειτουργούν στις Aosp? Το knock off λίγο δύσκολο καθώς είναι ενσωματωμένη λειτουργία τον lg launcher!

 

Κανονικά με την εφαρμογή screen off.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...