Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκου Γιώργο πως το έκανα εγώ.

Είμαι με Cloudy Stok 2.6 γυρισμένη σε art.

Γύρισα σε dalvik, μπήκα recovery, wipe case wipe dalvik case, flash baseband.

Επανεκκίνηση και αφού άνοιξε κανονικά το τηλέφωνο το ξαναγύρισα σε art.

Μπορεί να μην χρειάζονταν όλα αυτά αλλά εγώ καλού κακού τα έκανα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πας στην εφαρμογη security μετα permissions και ενεργοποιηεις το root permission.

 

 

 

Να κανω μια ευλογη ερωτηση;

Ολοι οσοι λετε οτι με το νεο modem εχετε παρατηρησει καλυτερο σημα, το εχετε μετρησει πραγματικα;

Θελω να πω οτι μετρησατε τις μοναδες dBm ή απλως το ειδατε με τις γραμμουλες;

Σκεφτομαι μηπως το νεο baseband απλως να βαζει παραπανω γραμμες στο εικονιδιο χωρις να σημαινει οτι υπαρχει διαφορα στο σημα απο πριν.

Παρατηρησατε διαφορα στην ποιοτητα των κλισεων ή στην ευκολια πραγματοποιησης τους;

Δεν ξερω, ρωταω. Δεν το φλασαρα το baseband. Σκεφτομαι μηπως εχουμε παρασηρθει απο τον οπτικο ψυχολογικο ενθουσιασμο των παραπανω γραμμων και νομιζουμε οτι εχουμε καλυτερο σημα.

Δε νομιζω, αλλα ας επιβαιβεωσει καποιος με καποια εμπειρια του οτι η κεραια πλεον πιανει καλυτερο σημα του στυλ "εκει που δεν μπορουσα να παρω τηλ ή εκανε διακοπες τωρα μιλαω κανονικα" και οχι "εκει που ειχα 2 γραμμες τωρα εχω 4".

Εγώ δεν πρόλαβα να κάνω κλίσεις. Οπτικά το είδα. Εκεί που δεν είχα όμως καθόλου σήμα (οπτικά) έχανα πολλές κλίσεις.

Κάποιο παιδί πιο πίσω είπε πως είχε κλίσειςσστο δεύτερο υπόγειο του Σκλαβενίτη ενώ πριν δεν είχε τίποτα.

Από εκεί ορμώμενος το φλασαρα και εγω. Ίδωμεν στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Επισης μετα απο επικοινωνια μου με pm με αξιολογο developer στους xda (θα μου επιτρεψετε να μην πω το nick του) μου προτεινε να μην βαζουμε πλεον dori λογω του οτι ναι μεν ασχολειται αλλα δεν μπορει να σταθεροποιησει τον kernel του μιας και ψαχνει ακομα και το παραμικρο. Μου προτεινε η στοκ η bruce.

Εγω ετσι κι αλλιως δεν βαζω dori γιατι δεν το ψαχνω οπως εσεις, πιο πολυ για εσας το αναφερω"

 

Ξεκαθαριζω καταρχην οτι ο Dori ουτε κολλητος μου ειναι ουτε συγγενης μου, απλως διερωτώμαι ο dev που τα ειπε αυτα εχει τσεκαρει τωρα τελευταια το θρεντ του Ντορι? Ειδε οτι ο και ο ιδιος ο Ντορι τα ειχε παρει στο κρανιο και εκατσε και ελεγξε το κωδικα του απο την αρχη και τελος το βρηκε τουλαχιστον οπως ισχυριζεται ο ιδιος το προβλημα του και μαλλον εχει δικιο γιατι εχουν περασει πεντε μερες απο τοτε που βγηκε ο 9.2 και δεν εχει βγει ουτε ενα sod ενω αλλες φορες του τη λεγανε με το παραμικρο.

Τελος οπως εχω ηδη γραψει και εγω αλλα και άλλα παιδια απο το φορουμ, τον ευχαριστω που μου δινει την ευκαιρια να χρησιμοποιω την τελευταια λεξη στους governors τον intellimm (χωρις να ειμαι σε art ταχυτητα και οικονομια) και επισης οτι εκατσε και μονταρισε το baseband 20Η που μπορει να το φλασαρει ο καθενας και σημερα στον σκλαβενιτη στο 2ο υπογειο ημουν ο μονος που ειχα σημα

 

Φιλε μου ουτε εγω το ξερω αν εχει δει τα thread του Dori. Οπως καταλαβες δεν πηρα θεση ουτε την αποψη μου ειπα απλα μετεφερα το μηνυμα του dev. Εγω δεν βαζω dori οχι γιατι θεωρω κακη τη δουλεια του, ουτε για τα sod ουτε για αυτονομια. Δεν την βαζω γιατι δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω και να "σκαλισω" τον kernel οποτε θεωρω ανουσιο να βαλω κατι στο κινητο το οποιο ξεκλειδωνει πολλες δυνατοτητες με τις οποιες δεν θα ασχοληθω καν. Εχω τραβιεμαι με την καμερα γιατι με αυτην εχω το "κολλημα" μου.

Γιαυτο και εχω τον στοκ ουτε καν καποιον αλλο.

Οσο για τον dori ουτε υποχρεωμενος ειναι ουτε τιποτα ισα ισα ειναι προς τιμην του που καθεται και ασχολειται οσο κανενας αλλος με το g2 για να εχουμε εγω και εσυ και ο καθενας το κατι παραπανω απο το κινητο.

Θα ηταν αδικο και αχαριστο αν γκρινιαζαμε γιατι δεν μας κανει o kernel. Αν δεν θες απλα δεν τον βαζεις δεν σε υποχρεωνει κανεις ουτε πληρωνεις τον Χ dori που δουλευει πανω στον kernel ωστε να απαιτησεις τα χρηματα σου πισω γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος.

Σαφως δεν αναφερομαι σε σενα (επειδη γραφω σε πρωτο προσωπο) απλα γενικως. :)

Ειμαστε τυχεροι που εχουμε ενα κινητο τοσο οικονομικο πλεον με τοσο καλο hardware και που ασχολουνται τοσα ατομα με αυτο και πλησιαζουμε αισιως τις 600 σελιδες...!

 

@pandrits σε ευχαριστω Πανο ετσι θα το κανω και εγω μολις τελειωσω την δουλεια! ;) (παρεπιπτοντως ΔΕΝ με βλεπω να ξαναγυρναω σε dalvik εχω παθει πλακα με την ταχυτητα του art. Το τσεκαρω σε πολλα πραγματα...Π.χ. το ποσο γρηγορα φορτωνει το gallery με τις φωτογραφιες, την εγγραφη του video, το ανοιγμα των αρχειων, το φορτωμα του sygic. Εχει διαφορα στα παντα.

@tupac Σωστη η παρατηρηση σου, ομολογω δεν το σκεφτηκα ετσι. Καλο θα ηταν οσοι ειμαστε με την παλια πριν παμε στην καινουργια να το δοκιμασουμε ετσι. Αν και ειναι εν μερει λιγο δυσκολο γιατι υπαρχουν αυξομειωσεις στα σηματα της κινητης. Ακομα και η βροχη (αν θες το πιστευεις) παιζει ρολο..!

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πρόλαβα να κάνω κλίσεις. Οπτικά το είδα. Εκεί που δεν είχα όμως καθόλου σήμα (οπτικά) έχανα πολλές κλίσεις.

Κάποιο παιδί πιο πίσω είπε πως είχε κλίσειςσστο δεύτερο υπόγειο του Σκλαβενίτη ενώ πριν δεν είχε τίποτα.

Από εκεί ορμώμενος το φλασαρα και εγω. Ίδωμεν στην πορεία.

Ααααα...να το! Αυτο εννοουσα. Τελεια.

Πριν δεν μπορουσε να κανει κλισεις στο υπογειο ενω τωρα μπορει. Πώς μου ξεφυγε το ποστ του φιλου;

Αλλα πρεπει να μας πει αν ειναι κλειδωμενος σε μια μπαντα ή αν ειναι σε 2G/3G αυτοματο γιατι μπορει να ισχυει το δευτερο πραμα που ειπα στο πιο πανω ποστ μου. Δηλαδη παλια που δεν μπορουσε να κανει κλισεις μπορει το software λανθασμενα να ειχε επιλεξει 3G ενω τωρα που μπορει να κανει κλισεις με το νεο basband να του το γυρισε σε 2G που πιανει καλυτερα. Σκεφτομαι δηλαδη μηπως θα μπορουσε να πραγματοποιησει κλιση με το παλιο baseband αν εβαζε χειροκινητα 2G.

Αρα αν ισχυει αυτο καποιος που ηταν και παραμενει κλειδωμενος σε μια μονο μπαντα δε θα δει διαφορα.

 

Οποτε φιλε, πες μας τι επιλογη δικτυου εχεις.

 

@tupac Σωστη η παρατηρηση σου, ομολογω δεν το σκεφτηκα ετσι. Καλο θα ηταν οσοι ειμαστε με την παλια πριν παμε στην καινουργια να το δοκιμασουμε ετσι. Αν και ειναι εν μερει λιγο δυσκολο γιατι υπαρχουν αυξομειωσεις στα σηματα της κινητης. Ακομα και η βροχη (αν θες το πιστευεις) παιζει ρολο..!

Εννοειται οτι παιζει ρολο οπως και πολλοι αλλοι ασταθμητοι παραγοντες.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά είστε όμως μεγάλες ξεμυαλίστρες :lol:
Δεν ειναι θεμα ουτε ξεμυαλισμου ουτε φιγουρας στο κατω κατω οι πιο πολλοι ειμαστε αγνωστοι μεταξυ αγνωστων αλλα απο τι στιγμη που βλεπεις κατι καλο (προσωπικα αν κατι δεν δοκιμασω στο τηλεφωνο μου ποτε δεν ποσταρω) δεν πρεπει να το πεις? Δεν ειναι αλλωστε και ενας απο τους σκοπους αυτου του φορουμ?

Ασχετο αλλα συστηνω εκτος του baseband και τη τελευταια ταινια του Μπραντ Πιτ FURY ειναι πολυ δυνατη και σε εικονα αλλα και συναισθηματα

 

Πιστεύω να κατάλαβες πως κάνω πλάκα...:confused::p

Link to comment
Share on other sites

Και σε stock rom, και cloudystock, και cloudyG3 οταν το αλλαζα η καμερα και το ραδιο δεν ηταν full screen...... και οχι μονο σε μενα, σε ολους σχεδον! Τι διαφορετικο συμβαινει αραγε

 

Μήπως επειδή το κάνω χειροκίνητα? Παίζει? Τι να σου πώ.... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμία απολύτως εφαρμογή!

 

Αν έχετε πρόβλημα με την camera που την δείχνει μικρότερη, να πάτε ρυθμησεις - προβολή - μπροστινά πλήκτρα αφής - απόκρυψη μπροστινών πλήκτρων αφής και τικαρετε την camera, το ίδιο πρόβλημα είχα και με το iGO δεν το έβλεπα καθόλου (μαυρη οθόνη) και μόλις τικαρα την εφαρμογή....όλα o.k....!!!!

 

Μμμμμμ Χρήστο να τι μπορεί να παίζει. Εγώ πάντα αφαιρώ τελείως την navbar. Δεν έχω καθόλου! Οπότε ίσως αφού διορθώνεται με την στιγμιαία απόκρυψη της όπως λέει ο Μάριος από τις επιλογές που έχουν οι G3 port roms τότε άμα δεν έχεις καθόλου δεν δημιουργείται πρόβλημα και για αυτό δεν παρουσιάζεται σε μένα.

Μάριε απλά αυτή η επιλογή δεν υπάρχει σε στοκ ρομ αλλά σε G3 μόνο νομίζω. Είναι λειτουργία του G3.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το μονο κολλημα που εχω και δεν το γυρναω σε art ειναι οτι δεν μου πετυχαινει κανενας αλλος τροπος να δυναμωσω την ενταση στα ηχεια περα απο του dori.

Και δεν την μπορω στοκ την ενταση ειναι αρκετα χαμηλη σε cloudy g3 v2.1.

Ειναι και το xposed που καλομαθα αλλα αν προσπερναγα την ενταση ισως το δοκιμαζα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Σιγουρα θα εχει απαντηθει εδω μεσα, αλλα με γρηγορο (προχειρο) ψαξιμο δεν βρηκα κατι οποτε και ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη :p

 

Εχω περασει GloudyG3 2.0 (4.4.2) με τον CloudyKernel και TWRP 2.7.

 

Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω επακριβως για να το φερω σε τελειως στοκ κατασταση, μιας και τα χριστουγεννα θα παει για service (για ενα προβλημα που περιεργως δεν εχω βρει ουτε μια αναφορα οπουδηποτε, anyway). Περισσοτερο με τρωει το θεμα με τον bootloader (λογο χρησης Xperia κινητων παλιοτερα, τα θυμομουν διαφορετικα τα πραγματα). Να φυγει και το TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Σιγουρα θα εχει απαντηθει εδω μεσα, αλλα με γρηγορο (προχειρο) ψαξιμο δεν βρηκα κατι οποτε και ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη :p

 

Εχω περασει GloudyG3 2.0 (4.4.2) με τον CloudyKernel και TWRP 2.7.

 

Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω επακριβως για να το φερω σε τελειως στοκ κατασταση, μιας και τα χριστουγεννα θα παει για service (για ενα προβλημα που περιεργως δεν εχω βρει ουτε μια αναφορα οπουδηποτε, anyway). Περισσοτερο με τρωει το θεμα με τον bootloader (λογο χρησης Xperia κινητων παλιοτερα, τα θυμομουν διαφορετικα τα πραγματα). Να φυγει και το TWRP.

Flashtool 2014. XDA it και είσαι κομπλέ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Flashtool 2014. XDA it και είσαι κομπλέ.

Kαλημερα σας αν κ βροχερη...Οι driver βρε παιδια δεν γινονται κανονικα εγκατασταση σε μενα.Υπαρχει κανα κολπο;Που ακριβως πανε στα windows 7;:confused:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα με καθαρή εγκατάσταση την Rom CloudyStock G2 2.5 και μετά το γύρισα σε Αrt μέσω επιλογές προγραμματιστης, έκανε κανένα πεντάλεπτο, με επανεκκίνηση όλων των εφαρμογών. Αλλά τρώω πολλά κωλύματα.....!!!!:mad: μήπως έπρεπε να περάσω σε Art με άλλων τρόπο....???

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα με καθαρή εγκατάσταση την Rom CloudyStock G2 2.5 και μετά το γύρισα σε Αrt μέσω επιλογές προγραμματιστης, έκανε κανένα πεντάλεπτο, με επανεκκίνηση όλων των εφαρμογών. Αλλά τρώω πολλά κωλύματα.....!!!!:mad: μήπως έπρεπε να περάσω σε Art με άλλων τρόπο....???

 

Μάριε περασες deodexed ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Μάριε περασες deodexed ετσι??

 

Ξανά πέρασα με καθαρή εγκατάσταση την Rom CloudyStock G2 2.5 ....Θύμισε μου, σε Aroma πως μπαίνω για να περάσω deodex σε art...?

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξανά πέρασα με καθαρή εγκατάσταση την Rom CloudyStock G2 2.5 ....Θύμισε μου, σε Aroma πως μπαίνω για να περάσω deodex σε art...?

Η cloudyStock 2.6 εχει επιλογη για odexed-deodexed στο aroma οχι η 2.5 Μαριε.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Η cloudyStock 2.6 εχει επιλογη για odexed-deodexed στο aroma οχι η 2.5 Μαριε.

 

Ο.κ. Ευχαριστώ...!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

εχω μπερδευτεί λίγο.

 

μπορείτε να με βοηθήσετε στο πώς να εγκαταστήσω twrp?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2449679&highlight=g2vzw

ακολούθησα τις οδηγίες και εγκατέστησα μέσω store το πρόγραμμα αλλα εχω κολλήσει στο device name .

ειναι το LG G2X (P99), LG OPTIMUS G2 AT&T (G2ATT), LG OPTIMUS G2 VERIZON (G2VZW) ή κανενα απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

εχω μπερδευτεί λίγο.

 

μπορείτε να με βοηθήσετε στο πώς να εγκαταστήσω twrp?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2449679&highlight=g2vzw

ακολούθησα τις οδηγίες και εγκατέστησα μέσω store το πρόγραμμα αλλα εχω κολλήσει στο device name .

ειναι το LG G2X (P99), LG OPTIMUS G2 AT&T (G2ATT), LG OPTIMUS G2 VERIZON (G2VZW) ή κανενα απο αυτα?

Αν εισαι root και σε KK τοτε με αυτο: https://www.androidfilehost.com/?fid=23486020548820997

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

στο καταστημα ειναι ασχετοι και θα σε βαλουν σε μπελαδες και εξοδα ..

 

να παιρνεις τηλεφωνο μονο την LG αν θες κατι ...

 

το επισημο σερβις της LG ειναι η PROCORDIA !

 

παιρνεις τηλ την LG και σου στελνουν δωρεαν κουριερ, αν το καλυπτει η εγγυηση , αλλιως νομιζω ειναι 7Ευρω με την εργασια των τεχνικων για να δουν τι εχει !

αν ειναι κατι εκτος εγγυησης στο λενε πριν το επισκευασουν και σε ενημερωνουν για το κοστος

 

Εγω το εστειλα στην arvato ομως. Λες να με βαλουν σε μπελαδες ή θα το φτιαξουν?

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εστειλα στην arvato ομως. Λες να με βαλουν σε μπελαδες ή θα το φτιαξουν?

 

Αχ, τώρα μου θύμισες το σκατοσέρβις που μου έκαναν πριν από κάνα μήνα. Πάρτο πίσω αν μπορείς :P Μόνο Procordia.

 

ΥΓ. Δεν το πήγα στην Arvato αλλά δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις να πας σε άλλο κατάστημα που μπορεί να μην έχει ξαναπιάσει G2 στα χέρια του ο τεχνικός, εφόσον ξέρεις ότι υπάρχουν οι ειδικοί.

Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανένας αν μπορούμε να κάνουμε να δουλέψει ο nova launcher σε art (cloudy g3 2.1);Επίσης ο dory δουλεύει σε art σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανένας αν μπορούμε να κάνουμε να δουλέψει ο nova launcher σε art (cloudy g3 2.1);Επίσης ο dory δουλεύει σε art σωστά;

 

Τι σχέση έχει ο nova με το αν θα έχεις το κινητό σε art ή davlik?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο nova με το αν θα έχεις το κινητό σε art ή davlik?

 

Έχει γιατί πήγα να τον βάλω και έβγαζε error Στην εγκατάσταση.Τελικά βρήκα μια beta Έκδοση σε ένα σάιτ και όλα καλά.Για τον dory ξέρεις κάτι;Εγώ που τον έβαλα με κκ boot loader κτλ. νομίζω ότι με cloudy Ήταν λίγο πιο smooth το κινητο.Όχι ότι δεν πάει καλα,για νικητή στο νημα μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι λίγο βλάκας που ρωτάω αλλά πώς στο καλό βάζουμε το ραδιόφωνο να ακούγεται από το ηχείο του κινητού στην cloudy g3?
Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι λίγο βλάκας που ρωτάω αλλά πώς στο καλό βάζουμε το ραδιόφωνο να ακούγεται από το ηχείο του κινητού στην cloudy g3?

Την ωρα που παιζει το ραδιο, πατας παρατεταμενα το πληκτρο προσφατων εφαρμογων και θα δεις την επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...