Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

S.o.s. s.o.s. s.o.s. Εχω παραγγειλει ενα honor 6 απο to2c.com αποστολη με singapure post. Μενω γερμανια. Το δεμα ενω ηταν συστημενο, παραδοθηκε στον θυρωρο της οικοδομης, ο οποιος υπεγραψε και το αφησε λεει στο γραμματοκιβωτιο. Δεν βρεθηκε ποτε... :-(

Προφανως η ευθυνη ειναι του ταχυδρομου.. υπαρχει καποια ενεργεια που μπορω να κανω για να διεκδικησω τα λεφτα μου. Εννοειται οτι το δεμα ταξιδεψε σαν δωρο... και με χαμηλη τιμη... :-(

Sos.. αν μπορει καποιος να πει μια γνωμη.. με dispute μπορω να καταφερω να παρω τα χρηματα μου πισω και να τα βρουν μετα ο πωλητης με τα ταχυδρομεια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1-12 εφυγε απο σιγκαπουρη εχθες 9-12 αφιχθει ελλαδα

νομιζω σουπερ χρονος ειδικα για τετοια περιοδο

τωρα για να παραλαβω θα κανω περισσοτερες μερες

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

ποσες μερες κρατανε ενα δεμα τα κινεζικα ταχυδρομεια πριν το ξαναστειλουν πισω Ελλαδα λογω μη παραλαβης απο τον παραληπτη?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το κρατάνε 14 ημέρες μπορεί να κάνω και λάθος.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, η παραγγελία μου στάλθηκε στις 3/12, μου έδωσαν αριθμό αλλά όταν το ψάχνω μου γράφει δε βρέθηκε..μου έστειλαν αυτό The progress of the order can be tracked on http://springglobalmailtracker.com/ or http://www.17track.net/index_en.shtml

tracking number :RR284052291HU

2014-12-08 13:28

Parcel is leaving HK - 501-00996030, Parcel Leaving Port, Parcel Leaving Port

2014-12-06 09:07

Parcel departure in OWE HK Sorting Center, Parcel Departure, Parcel Departure

όταν το ψάχνω εγώ μου λέει δε βρέθηκε..αυτοί που το είδαν το παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το έψαξα παντού και δεν εμφανίζεται πουθενά ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, η παραγγελία μου στάλθηκε στις 3/12, μου έδωσαν αριθμό αλλά όταν το ψάχνω μου γράφει δε βρέθηκε..μου έστειλαν αυτό The progress of the order can be tracked on http://springglobalmailtracker.com/ or http://www.17track.net/index_en.shtml

tracking number :RR284052291HU

2014-12-08 13:28

Parcel is leaving HK - 501-00996030, Parcel Leaving Port, Parcel Leaving Port

2014-12-06 09:07

Parcel departure in OWE HK Sorting Center, Parcel Departure, Parcel Departure

όταν το ψάχνω εγώ μου λέει δε βρέθηκε..αυτοί που το είδαν το παραπάνω;

 

Το tr number που παραθέτεις ανοίκει στο ταχυδρομείο της Ουγγαρίας και όχι της Ολλανδίας όπως σου λένε αυτοί. Στο ταχυδρομείο της Ουγγαρίας δεν είναι trackable μάλλον σου λένε βλακείες, επικοινώνησε μαζί τους.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά,να σας πω το στόρυ..έχω πάρει δέμα άλλη 1 φορά από αυτούς μέσω Ολλανδίας και ήρθε στις 3 βδομάδες.. πλήρωσα με Western Union (όπως και την 1η φορά,δεν το ξανακάνω,άνοιξα λογαριασμό στο Paypal) στις 13/11 και έκαναν 12 μέρες να πάρουν τα χρήματα και μετά μου λένε ότι από την παραγγελία μου δεν είναι διαθέσιμο 1 Mp5 player..μου είπαν να περιμένω 1 βδομάδα ακόμη για να το έχουν αλλά δεν ήθελα να περιμένω άλλο και τους είπα να μου στείλουν ένα παρόμοιο στην ίδια τιμή πάνω κάτω και είπαν οκ..μετά στις 3/12 μου ήρθε mail ότι η παραγγελία μου στάλθηκε χωρίς όμως το Mp5 player και ότι όταν το έχουν διαθέσιμο θα το στείλουν μετά..τι να πω?το παραπάνω μήνυμα με το tr number μου το έστειλαν στο site τους..στο fb μου απάντησαν αυτό: Hi ,the tracking information will be updated in a few days ,please wait it patiently .We have sent it on Dec 3 .
Link to comment
Share on other sites

06.12.2014 13:38 Guangzhou Send item abroad (Export) Greece

 

να υποθέσω οτι έχει ξεκινήσει και έρχεται από κίνα το τιμημένο...?

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

06.12.2014 13:38 Guangzhou Send item abroad (Export) Greece

 

να υποθέσω οτι έχει ξεκινήσει και έρχεται από κίνα το τιμημένο...?

Έτσι λέει, αλλά καλύτερα να μας έδινες και τον αριθμό ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέει, αλλά καλύτερα να μας έδινες και τον αριθμό ... :)

 

item No Year Status Location Destination Date

RI227854989CN 2014 Received by China Post Guangzhou Greece 20141205 1745

RI227854989CN 2014 Export Security Scan Guangzhou Greece 20141206 0936

RI227854989CN 2014 Export Customs Scan Guangzhou Greece 20141206 1334

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ένδειξη ότι βγήκε από το τελωνείο, δεν λέει ότι έφυγε ... :)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

S.o.s. s.o.s. s.o.s. Εχω παραγγειλει ενα honor 6 απο to2c.com αποστολη με singapure post. Μενω γερμανια. Το δεμα ενω ηταν συστημενο, παραδοθηκε στον θυρωρο της οικοδομης, ο οποιος υπεγραψε και το αφησε λεει στο γραμματοκιβωτιο. Δεν βρεθηκε ποτε... :-(

Προφανως η ευθυνη ειναι του ταχυδρομου.. υπαρχει καποια ενεργεια που μπορω να κανω για να διεκδικησω τα λεφτα μου. Εννοειται οτι το δεμα ταξιδεψε σαν δωρο... και με χαμηλη τιμη... :-(

Καταγγελία στο ταχυδρομείο της περιοχής σου, απ τη στιγμή που το παρέδωσαν σε άλλον από αυτόν στον οποίο απευθυνόταν το δέμα. Τίποτα άλλο δεν μπορείς να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

μια βοηθεια σας παρακαλω

επειδη δεν γνωριζω και πολλα απο αγορασες απο κινα

αγορασα ενα κινητο και κατι αξεσουαρ απο 2 μαγαζια

 

μου δωσαν τα νουμερα αλλα

το 1 το βρηκα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι κολλησε εκει τοσο καιρο......

το 2 ακομη δεν μπορω να το βρω αν και στο μαγαζι γραφει οτι σταλθηκε

μηπως μπορειτε να με βοηθησετε εσεις???

 

το πρωτο ειναι απο singpost και το Tracking Number RF299151707SG σταλθηκε στις 28/11/2014

το δευτερο εναι απο Swiss Post και το Tracking Number RS915732369CH σταλθηκε στις 27/11/2014

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

μια βοηθεια σας παρακαλω

επειδη δεν γνωριζω και πολλα απο αγορασες απο κινα

αγορασα ενα κινητο και κατι αξεσουαρ απο 2 μαγαζια

 

μου δωσαν τα νουμερα αλλα

το 1 το βρηκα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι κολλησε εκει τοσο καιρο......

το 2 ακομη δεν μπορω να το βρω αν και στο μαγαζι γραφει οτι σταλθηκε

μηπως μπορειτε να με βοηθησετε εσεις???

 

το πρωτο ειναι απο singpost και το Tracking Number RF299151707SG σταλθηκε στις 28/11/2014

το δευτερο εναι απο Swiss Post και το Tracking Number RS915732369CH σταλθηκε στις 27/11/2014

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Το πρώτο δεν έχει κολλήσει στα κανονικά του είναι. Το δεύτερο δεν μπορώ να το βρω κάπου.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον οδηγό δεν θα έπρεπε να αλλάξει η κατάσταση. η κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?

 

Κόκκινα μεγάλα γράμματα στο πρώτο ποστ, τα σχεδιαγράμματα είναι ενδεικτικά.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δεν έχει κολλήσει στα κανονικά του είναι. Το δεύτερο δεν μπορώ να το βρω κάπου.

 

 

σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση

δεν θα επρεπε να φαινεται καπου?? τι μπορω να κανω??

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση

δεν θα επρεπε να φαινεται καπου?? τι μπορω να κανω??

 

Επικοινώνησε με το μαγαζί που το έστειλε και ρώτα αν αυτό είναι το σωστό tr number και άμα είναι το σωστό, που μπορείς να το κάνεις tracking, γιατί στο επίσημο site του ταχυδρομείου και στο 17track.net δεν είναι δυνατή η εύρεση του.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ε και τι? Για +40 μέρες δε θα μιλάμε? :)

 

Να πούμε τι, σχετικά με τα πακέτα; Όταν είναι γνωστό πως κάνουν μέχρι και 6 μήνες να φτάσουν μερικά συστημένα, ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό φτάνει έως και 45 ημέρες; :confused:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε τι, σχετικά με τα πακέτα; Όταν είναι γνωστό πως κάνουν μέχρι και 6 μήνες να φτάσουν μερικά συστημένα, ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό φτάνει έως και 45 ημέρες; :confused:

 

Ναι βρε. Σε πειράζω :)

+40 μέρες νηστεία!!!!

:)
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στο ταχυδρομείο της περιοχής σου, απ τη στιγμή που το παρέδωσαν σε άλλον από αυτόν στον οποίο απευθυνόταν το δέμα. Τίποτα άλλο δεν μπορείς να κάνεις

Ετσι σκεφτηκα κι εγω αρχικα.. σημερα πηρα το εγγραφο παραδοσης με το ονοματεπωνυμο και την υπογραφη αυτου που το παρελαβε. Θα κλεισω μεσα στην εβδομαδα ραντεβου με δικηγορο για να κινηθω νομικα εναντια σε αυτον που παραδιδει σε μη εξουσιοδοτημενο ατομο συστημενο πακετο, οπως επισης και σε αυτον που παραλαμβανει και υπογραφει χωρις να ειναι εξουσιοδοτημενος. Απλα αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι πως την ευθυνη για την παραδοση τουυ πακετου μεχρι να φτασει στον παραληπτη, την εχει ο πωλητης. Οποτε σκεφτομαι να κυνηγησω και μεσω της paypal τον πωλητη. Απο λαθος του ταχυδρομειου νομιζω οτι κυριως θιγεται ο αποστολεας που εχει πληρωσει για την υπηρεσια. Απλα ηθελα να ξερω αν εχει συμβει κατι παρομοιο σε μελος του φορουμ και πως κινηθηκε..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σκεφτηκα κι εγω αρχικα.. σημερα πηρα το εγγραφο παραδοσης με το ονοματεπωνυμο και την υπογραφη αυτου που το παρελαβε. Θα κλεισω μεσα στην εβδομαδα ραντεβου με δικηγορο για να κινηθω νομικα εναντια σε αυτον που παραδιδει σε μη εξουσιοδοτημενο ατομο συστημενο πακετο, οπως επισης και σε αυτον που παραλαμβανει και υπογραφει χωρις να ειναι εξουσιοδοτημενος. Απλα αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι πως την ευθυνη για την παραδοση τουυ πακετου μεχρι να φτασει στον παραληπτη, την εχει ο πωλητης. Οποτε σκεφτομαι να κυνηγησω και μεσω της paypal τον πωλητη. Απο λαθος του ταχυδρομειου νομιζω οτι κυριως θιγεται ο αποστολεας που εχει πληρωσει για την υπηρεσια. Απλα ηθελα να ξερω αν εχει συμβει κατι παρομοιο σε μελος του φορουμ και πως κινηθηκε..

 

Φίλε μου η τιμή του honor 6 είναι κοντά στα 300 ευρώ, όπως βλέπω. Αν κινηθείς νομικά με δικηγόρο και φτάσει η υπόθεση στα Δικαστήρια (πιθανότατα σε 1 με 1,5 χρόνο) θα σου κοστίσει τουλάχιστον τόσα. Αν συμβιβαστούν τα ΕΛΤΑ έχει καλώς διότι θα πάρεις κάποια αποζημίωση (δεν ξέρω αν θα είναι το σύνολο του πραγματικού ποσού ή -πιο πιθανό μου φαίνεται- η αξία του προιόντος όπως φαίνόταν στο δέμα), ωστόσο αν δεν είναι κολλητός σου ο δικηγόρος θα σου πάρει κάποιο ποσό για την μεσολάβηση ή την αγωγή (αν χρειαστεί να γίνει για να "πειστούν" να συμβιβαστούν τα ΕΛΤΑ). Στην περίπτωση μάλιστα που ασκηθεί αγωγή (έστω και αν κλείσει με συμβιβασμό η υπόθεση και δεν συζητηθεί) θα σου πάρει σίγουρα κάποιο ποσό γιατί είναι υποχρεωτικό να εμφανίσει ένα ελάχιστο ποσό αμοιβής κατά την κατάθεση της αγωγής. Επειδή, δε, κατά πάσα πιθανότητα (εκτός βεβαίως αν εκδοθεί δικαστική απόφαση και δεν λυθεί το θέμα με συμβιβασμό) στο ποσό της όποιας αποζημίωσης πάρεις δεν θα συμπεριλαμβάνονται τα έξοδά σου (εσύ βέβαια προσπάθησε να πιέσεις να τα πάρεις) τελικά μπορεί να βρεθείς και χαμένος. Καλύτερα να κινηθείς ταυτόχρονα και με το paypal μήπως τυχόν (πολύ δύσκολο μου φαίνεται πάντως από τη στιγμή που υπάρχει "παραλαβή") και σε αποζημιώσει αυτό. Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος πάντως για το αν τελικά θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω (έστω και ένα μέρος αυτών).

Όσον αφορά στην περίπτωση να στραφείς κατά αυτού που παρέλαβε ίσως να έχεις κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα ιδίως αν καταφέρεις συμβιβαστικά να τον πείσεις να σε αποζημιώσει χωρίς σε πρώτη φάση να εμπλέξεις δικηγόρο, ώστε να αποφύγεις τα έξοδα. Αν δεν πειστεί μπορείς μετά να προχωρήσεις δικαστικώς εναντίον του, όπου ισχύουν όσα έγραψα στην αρχή.

Edited by James Bond
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η τιμή του honor 6 είναι κοντά στα 300 ευρώ, όπως βλέπω. Αν κινηθείς νομικά με δικηγόρο και φτάσει η υπόθεση στα Δικαστήρια (πιθανότατα σε 1 με 1,5 χρόνο) θα σου κοστίσει τουλάχιστον τόσα. Αν συμβιβαστούν τα ΕΛΤΑ έχει καλώς διότι θα πάρεις κάποια αποζημίωση (δεν ξέρω αν θα είναι το σύνολο του πραγματικού ποσού ή -πιο πιθανό μου φαίνεται- η αξία του προιόντος όπως φαίνόταν στο δέμα), ωστόσο αν δεν είναι κολλητός σου ο δικηγόρος θα σου πάρει κάποιο ποσό για την μεσολάβηση ή την αγωγή (αν χρειαστεί να γίνει για να "πειστούν" να συμβιβαστούν τα ΕΛΤΑ). Στην περίπτωση μάλιστα που ασκηθεί αγωγή (έστω και αν κλείσει με συμβιβασμό η υπόθεση και δεν συζητηθεί) θα σου πάρει σίγουρα κάποιο ποσό γιατί είναι υποχρεωτικό να εμφανίσει ένα ελάχιστο ποσό αμοιβής κατά την κατάθεση της αγωγής. Επειδή, δε, κατά πάσα πιθανότητα (εκτός βεβαίως αν εκδοθεί δικαστική απόφαση και δεν λυθεί το θέμα με συμβιβασμό) στο ποσό της όποιας αποζημίωσης πάρεις δεν θα συμπεριλαμβάνονται τα έξοδά σου (εσύ βέβαια προσπάθησε να πιέσεις να τα πάρεις) τελικά μπορεί να βρεθείς και χαμένος. Καλύτερα να κινηθείς ταυτόχρονα και με το paypal μήπως τυχόν (πολύ δύσκολο μου φαίνεται πάντως από τη στιγμή που υπάρχει "παραλαβή") και σε αποζημιώσει αυτό. Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος πάντως για το αν τελικά θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω (έστω και ένα μέρος αυτών).

Όσον αφορά στην περίπτωση να στραφείς κατά αυτού που παρέλαβε ίσως να έχεις κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα ιδίως αν καταφέρεις συμβιβαστικά να τον πείσεις να σε αποζημιώσει χωρίς σε πρώτη φάση να εμπλέξεις δικηγόρο, ώστε να αποφύγεις τα έξοδα. Αν δεν πειστεί μπορείς μετά να προχωρήσεις δικαστικώς εναντίον του, όπου ισχύουν όσα έγραψα στην αρχή.

Στην Γερμανία είναι η υπόθεση ..

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...